fbpx Jak odbiorą śmieci? | Strzelec Opolski

Jak odbiorą śmieci?

Jak odbiorą śmieci?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Za tydzień śmiecić będziemy po nowemu. A dokładniej według nowych zasad będziemy płacić za odbiór (który zresztą też będzie według innych zasad) naszych odpadów. Za zorganizowanie tego w naszej gminie odpowiada Zbigniew Babski. Zadaliśmy mu w związku z tym pytania od Czytelników.

Jakie kubły na śmieci trzeba sobie kupić?
Do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych wykorzystujemy przede wszystkim pojemniki już użytkowane. System będzie wprowadzany ewolucyjnie. W początkowym okresie jego wdrażania do selektywnej zbiórki śmieci wymagane są pojemniki lub worki w kolorze żółtym. Na odpady zmieszane stosujemy wyłącznie pojemniki w tonacji szaro-czarnej lub z odpowiednim oznakowaniem. Naklejki na pojemniki dostarczy gmina.

Czy można mieć większe kubły niż 110 litrów?
Mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej od 1 lipca, zgodnie z regulaminem, winni posiadać: pojemnik o pojemności 120 l w przypadku nieruchomości zamieszkałej od 1 do 5 osób, 2 pojemniki 120 l lub jeden 240 l w przypadku nieruchomości zamieszkiwanej przez ponad 5 osób.

Co jeśli nie zdążę kupić kubła przed 1 lipca?
W takiej sytuacji regulamin przyjęty przez Radę Miejską daje możliwość stosowania systemu workowego.

Czy będą rozdawane worki na śmieci? Jeśli nie, to jakie mają być i gdzie można je kupić?
Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Strzelcach Opolskich umożliwi właścicielom nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej zaopatrzenie się w pojemniki i worki do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. W przypadku mieszkańców zabudowy wielorodzinnej to zarządca nieruchomości zapewni odpowiednią ilość pojemników do selektywnej zbiórki śmieci.

Kiedy będą znane harmonogramy odbioru śmieci?
Po podpisaniu umowy z konsorcjum, które będzie odbierać odpady (podpisanie umowy planowane jest na 25 czerwca br. o ile któryś z konkurujących o zamówienie podmiotów nie wniesie odwołania do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej), harmonogram niezwłocznie zostanie podany do publicznej wiadomości i przekazany właścicielom nieruchomości.

Czy nadal będą publicznie dostępne kontenery na plastik czy szkło?
Ogólnodostępne pojemniki tzw. dzwony i kosze będą dostępne do końca 2014 roku. Od dnia 1 stycznia 2015 r. każdy właściciel nieruchomości będzie zobowiązany posiadać pojemnik koloru zielonego przeznaczony na zbiórkę szkła oraz brązowy przeznaczony na bioodpady.

Czy przy blokach będą ustawione kontenery na śmieci segregowane?
Każdy zarządca jest zobowiązany poinformować o tym mieszkańców.
POS

Komentarze

Portret użytkownika silco
Wysłane przez silco w 25 Czerwiec, 2013 - 12:19

Tto jakas paranoja. Dlaczego ludzie maja kupować kubly? Te powinna dostarczyć firma która wywozi smieci.
To wygląda tak: przyjezdzam do warsztatu samochodowego naprawić samochod a tam się dowiaduje ze naprawia jak dostarczę potrzebne narzędzia. No i oczywiście musze zaplacic...slono.
Nie ma kublow to smieci pod ratusz.

silco

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Czerwiec, 2013 - 13:39

Dokładnie. Do tej pory korzystałam z firmy REMONDIS pomimo że mieszkam na terenie gminy Strzelec Opolskich, nie korzystałam z PUKIMu. Firma REMONDIS zaopatrzyła mnie w odpowiednie kubły. Teraz lada chwila przyjadą i zabiorą swój kubeł, a ja na własny koszt mam kupować pojemniki??? Paranoja !!! Skoro właścicielem moich śmieci jest gmina to niech gmina da mi odpowiednie pojemniki, a nie worki, bo ja nie mam gdzie tych worków składować. W Opolu przetarg na wywóz śmieci wygrał REMONDIS i wszyscy będą zaopatrzeni przez REMONDISa w kubły, nikt nie musi za swoje kupować coś w co powinna zaopatrzyć nas gmina, ewentualnie firma, która wygrała przetarg na wywóz.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Czerwiec, 2013 - 20:30

Po co ludzia ktorzy maja domki jednorodzinne kubel na bioodpady?
Jezeli naprzyklad ktos ma ogrod to biooodpady sa wyrzucane na kompost, wiec po co pojemnik na bioodpady?

Portret użytkownika janek2
Wysłane przez janek2 (niezweryfikowany) w 25 Czerwiec, 2013 - 20:52

Ten Referat Zarządzania i Gospodarowania Odpadami Komunalnymi działa bardzo niemrawo.Nigdzie nie ma żadnej publicznej i konkretnej informacji ,jak ma funkcjonować cały system,tylko ogólniki.
Nie ma co zasłaniać się wadliwą ustawą , jak zwykle wszystko dzieje się na ostatnią chwilę i jest prawie prowizorka.
Działania gminy nie mogą ograniczać się do przetargu i wyboru firmy.
Referat "śmieciowy" powinien mieć opracowany harmonogram wywozów , procedury,znać ceny kubłów,worków i być merytoryczny.Tam zatrudniono 4 chyba fachowe osoby.Tymczasem trwa cisza informacyjna.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Czerwiec, 2013 - 10:58

a dlaczego niby mamy mieć ograniczone pojemności kubłów skoro gmina staje się właścicielem wszystkich śmieci. Jak wyprodukuję w miesiącu 10 kubłów to tyle powinni odebrać.

Portret użytkownika janek2
Wysłane przez janek2 (niezweryfikowany) w 27 Czerwiec, 2013 - 07:09

Masz rację , gmina ma obowiązek odebrać wszystkie śmieci , a już tworzy się ograniczenia.

Portret użytkownika silco
Wysłane przez silco w 29 Czerwiec, 2013 - 22:48

Oto cytat ze strony internetowej odpadystrzelceopolskie.pl
"Czy mieszkańcy którzy będą segregować śmieci otrzymają odpowiednie kubły od gminy czy należy je sobie zakupić?

Ustawodawca w art. 5 ust. 1 pkt. 1 Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach obowiązek wyposażenia nieruchomości w odpowiednie pod względem ilości i kolorystyki pojemniki nałożył na ich właścicieli. Dopiero nowelizacja ustawy z dnia 25 stycznia 2013 r. wprowadziła zmianę zgodnie z którą gmina ma możliwość wyposażenia nieruchomości w odpowiednie pojemniki na mocy stosownej uchwały. Rada Miejska w Strzelcach Opolskich stanowiąca prawo miejscowe takiej uchwały nie podjęła. Nie ma zatem podstawy prawnej do wyposażenia nieruchomości w pojemniki na odpady komunalne. Trzeba przy tym zaznaczyć, że przejęcie przez gminę wyposażenia nieruchomości w pojemniki przełoży się w istotny sposób na wysokość opłaty pobieranej za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. "

To tak jakby produkować meble bez narzedzi i maszyn.Komu potrzebna jest firma zajmujaca się odbiorem smieci która nie ma swoich pojemnikow? Komu potrzebna jest Rada Miejska która wybrali mieszkancy a ta działa na ich niekorzyść?
Czas zrobi swoje.Za rok wybory samorządowe i pora wymieść ta cala strzelecka rade z Gocem i jego swita. Poki co przegrani w przetargu złożyli odwołanie i wszystko wskazuje na to ze wygrają bo "rażąco niska cena" która była powodem odrzucenia ich oferty może oznaczc zupełnie co innego - bardzo dobra organizacje pracy a co za tym idzie ,nizsze koszty i zycze im powodzenia.

silco

Portret użytkownika janek2
Wysłane przez janek2 (niezweryfikowany) w 30 Czerwiec, 2013 - 09:59

Przegrani /na razie/ i odwołujący się to polska część międzynarodowej grupy niemiecko-holendersko-austriackiej TOENSMEIER -może najpierw "wykoszą" konkurencję niskimi ofertami, a potem podyktują swoje.Od czasu naszego wejścia do Unii Europejskiej było wiadomo,że dojdzie do wprowadzenia ustawy śmieciowej/szkoda,że tak kulawej/ i europejskie firmy oraz poważny biznes są przygotowani,bo śmieci dają zarobić.Słynny RIPOK w Kietrzu czyli nam przypisane z mocy Ustawy wysypisko zbudowała na czas i odpowiednio wyposażyła prywatna firma "Naprzód Rydułtowy" Sp. z o.o. Tak tak, ta sama,która zawiązała konsorcjum z naszą komunalką.Firma "Naprzód" od 2007r. inwestowała na Opolszczyźnie,najpierw administrując wysypiskiem w Dzierżysławiu k.Kietrza,potem w 2008r utworzyła tam swój oddział i ciągle inwestując dostosowała do przepisów prawa i stworzyła RIPOK ,jedyny obiekt tego rodzaju w naszym regionie. Będą tam zwożone odpady od 300 tys.mieszkańców,więc warto był myśleć i działać dużo wcześniej.
No cóż ,jeśli strzeleckiej komunalce nie uda się z przetargiem,będzie skazana na upadłość lub likwidację ,bo bez zbiórki śmieci nie utrzyma się na rynku.Może wchłonie ją międzynarodowy TOENSMEIER lub "Naprzód Rydułtowy",kto wie?

Odpowiedz