fbpx Ja wiem! | Strzelec Opolski

Ja wiem!

Ja wiem!

Artykuły : 
Numer wydania: 
25 maja wybory do Europarlamentu. Kogo to obchodzi? Jakieś 20 procent społeczeństwa. Choć narzeka co drugi obywatel – zwłaszcza na to, że mamy za słabą reprezentację w europejskim gremium, a do unijnego parlamentu uciekają ci, którzy chcą się tylko nachapać euro, etc. Tak jak przed każdymi wyborami, tak i teraz zaczęło się polskie piekło. Naszymi przedstawicielami w Unii chcą być sportowcy, modelki playboya, mniej lub bardziej znani celebryci. Ludzie, którzy nic o Unii nie wiedzą, a co gorsza za wiele oleju w głowach nie mają (czego niejednokrotnie dowiedli w wywiadach). Niewykluczone, że jeśli frekwencja wyborcza się utrzyma i zagłosuje zaledwie ¼ uprawnionych - to w Unii zasiądą zwykłe... – pozwolicie, że nie dokończę...

Na kilka dni przed głosowaniem zastanówmy się, po co nam europoseł? Jaki powinien on być? Ponieważ Opolszczyzna należy do okręgu wyborczego razem z Dolnym Śląskiem – przede wszystkim postawmy na kogoś z naszego regionu. Wiele osób pyta mnie, na kogo zagłosować? Ja wiem! Na Danutę Jazłowiecką, która należy do jednych z najbardziej zapracowanych europosłów. Co zrobiła dla naszego województwa do tej pory, o co walczyła w Brukseli i jakie zadania chciałaby tam kontynuować? Przeczytajcie poniższy wywiad.

Rozmowa z Danutą Jazłowiecką

Często mam wrażenie, że unijni politycy krążą po dalekich orbitach, dyskutują o krzywiźnie banana, ustalają, czy marchewka to owoc, a ślimak to ryba... Zapominają o prawdziwych problemach swoich wyborców.

- Niestety, media często wyłapują tematy, które wydają się błahe lub śmieszne. Dziennikarze nie wgłębiają się jednak w to, dlaczego ustalamy, że marchewka to owoc i do czego jest to potrzebne. Tymczasem te pozorne śmieszności mają sens i służą interesom poszczególnych krajów Unii. Europosłowie mogą też reagować na problemy regionu, który reprezentują. Przykład? Sprawa z rozbudową Elektrowni Opole. Jakiś czas temu część posłów opowiedziało się przeciwko temu przedsięwzięciu. Reagowaliśmy natychmiast, żeby ich negatywna opinia nie przełożyła się na cały parlament. Przekonywaliśmy też premiera Tuska, że ta inwestycja jest ważna dla Opolszczyzny i całej Polski. Interweniowałam też w innych sprawach – takich jak budowa tamy w Nysie czy budowa obwodnic w regionie.

Parlament Europejski przyjął w kwietniu porozumienie ws. dyrektywy dotyczącej delegowania pracowników, nad którą pracowała pani przez ostatnie dwa lata. Dlaczego jest ona tak ważna?

- Od początku mojej kadencji w parlamencie walczę z nierównym traktowaniem migrantów, odbieram sygnały od pracowników i pracodawców, którzy borykają się z tym problemem. Dyrektywa ma zapewnić bezpieczeństwo pracowników na rynku europejskim, reguluje wiele spraw ważnych dla mieszkańców Opolszczyzny, którzy pracują za granicą lub wysyłają tam swoich pracowników. Kraje będą musiały zapewnić pracownikom możliwość ubiegania się o zwrot należności z tytułu np. zaległego wynagrodzenia oraz składania skarg wobec nieuczciwych pracodawców. Gdy walczyłam o zapisy dyrektywy, prasa niemiecka i holenderska nazywała mnie gangsterem w spódnicy i czarnym charakterem... Nie szkodzi, i tak nie zgodzę się na protekcjonistyczne zachowania partii nacjonalistycznych, na poniżanie cudzoziemców czy niesprawiedliwe pensje.

W jaki sposób europoseł może wspierać samorządowców niższego szczebla, wójtów, burmistrzów?

- Przez lata współpracowałam z wieloma włodarzami miast i gmin. Często zwracali się do mnie o radę – np. gdy źle szła im jakaś unijna inwestycja. Wiedzieli, że mi będzie łatwiej dotrzeć do kogo trzeba, zapytać o rozwiązanie problemu. Wspieram wiele lokalnych inicjatyw społecznych i kulturalnych, włączam się w realizację projektów edukacyjnych.

Czy nie wydaje się pani, że wiedza europosłów jest nie w pełni wykorzystywana przez lokalnych polityków, na przykład przy tworzeniu Regionalnego Programu Operacyjnego?

- Zawsze zależało mi na tym i powtarzałam to przy okazji każdego spotkania, by Opolszczyzna stała się regionem dynamicznym i innowacyjnym. Musimy być bardziej odważni w inwestowaniu w nowe technologie, stawiać na to, co nas wyróżnia od innych. Mamy wiele wspaniałych przedsiębiorstw, ale potrzebują one doradców, współpracy z uczelniami. Trzeba tworzyć partnerstwa naukowo-biznesowe. Europosłowie powinni też być na bieżąco informowani o tym, które priorytety się nie sprawdzają w regionie, jak rozdzielać środki - by, gdy zajdzie taka potrzeba walczyli o korekty unijnych wytycznych przy rozdziale środków. Ja zawsze jestem gotowa, by wstawić się za Opolszczyzną!

Te wytyczne często są przyczyną absurdalnych sytuacji, np. ktoś pisze program pt. „Uśmiechnięty urzędnik” i wydaje milion złotych na szkolenie kilku pracowników, tłumacząc: Unia daje, to bierzemy. A przecież unijne pieniądze to składki członkowskie – także nasze, polskie! Te pieniądze idą w przysłowiowe błoto!

- Wszystkie projekty opiniują przecież komisje ekspertów, specjalistów... Jestem jednak przekonana, że nietrafione pomysły to już przeszłość. Mamy ostatnią szansę na to, by maksymalnie wykorzystać unijną pomoc i by przygotować się do stawania, po 2020 roku, w konkursach brukselskich. Wówczas wsparcie z europejskiego budżetu polegać będzie na uczestniczeniu w konkursach Komisji Europejskiej. Poza tym w 2017 r. będzie dokonana korekta obecnych funduszy, o niej będzie decydować również Parlament Europejski. Dlatego reprezentacja naszego województwa w unijnym parlamencie jest nam w tej chwili najbardziej potrzebna, by bronić opolskich racji.

Jeśli ponownie dostanie się Pani do europarlamentu, jakie problemy znajdą się w centrum pani zainteresowań?

- Interesują mnie sprawy związane z pobudzaniem rynku pracy, zwalczaniem bezrobocia – zwłaszcza wśród młodych ludzi oraz z wykorzystaniem funduszy na rzecz starszych pracowników i seniorów. Unia musi pochylić się i zastanowić się nad polityką społeczną, która w wielu krajach jest niezadowalająca. Stawiam na cztery „P”: pomysł-praca-pasja-pokora, jeżeli dodamy jeszcze piąte „p” – partnerstwo – sukces gwarantowany!

Drodzy Czytelnicy, ja wiem na kogo zagłosuję: Danuta Jazłowiecka, lista nr 8, pozycja nr 2. Spotkajmy się 25 maja na wyborach! Wybierzmy Jazłowiecką, wybierzmy Opolszczyznę!

Karol Cebula

Komentarze

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 20 Maj, 2014 - 14:11

Jest jeden problem. Ta pani jest z PO a tej parti nienawidzi wiekszosc spoleczenstwa.Namawianie do glosowania na ta pania jest z panskiej strony, panie Cebula, delikatnie mowiac - nietaktowne.
Przed wyborami wszyscy uzewnetrzniaja swoje talenty krasomowcze. Unia ,ta bez Polski nie ma problemu z bezrobociem i pobudzaniem rynku pracy.To co proponuje ta pani jest do zrobienia tu, w Polsce i nie trzeba z tym jezdzic do Brukseli bo tam nikogo bezrobocie w Polsce nie interesuje. Jakie sa osiagniecia tej pani w pobudzaniu rynku pracy i zwalczania bezrobocia na opolszczyznie? Zadne.
Nic sie nie zmienilo kiedy ta pani byla europoslem i nic sie nie zmieni kiedy znowu nim zostanie.Jesli juz glosowac to na "swieza krew", zdrowa ktora wniesie cos nowego do tej skostnialej struktury.
Z odzyskiwaniem zaleglego wynagrodzenia i z nieuczciwymi pracodawcami dawalismy sobie rade zanim pani Jazlowiecka zostala europoslem. Wyborcy, sami decydujcie bez osob lobbujacych.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 20 Maj, 2014 - 15:02

Taka agitacja autora tekstu pozwala na wniosek : kto nie z Mieciem, to go zmieciem. Fakt, gazeta jest prywatna i można w niej pisać swoje swoje stanowisko, zresztą wielokrotnie robiono to na łamach tej gazety niszcząc jednych, którzy mają swoje zdanie (słusznie i nie słusznie) i gloryfikując innych,jak n p. wyżej. Brzydzę się takim kunsztem dziennikarskim

Portret użytkownika 62norbi03
Wysłane przez 62norbi03 w 20 Maj, 2014 - 15:54

Ja też już wiem, na kogo głosować, na ludzi z Nowej Prawicy... Uważam, że to słuszna droga...
Z poważaniem.
Norbert Czapla

N. Cz.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 20 Maj, 2014 - 17:08

Tyle, ze oni w wyborach szans nie maja - szczegolnie po wypowiedziach Korwina-Mikkego, ze gwalcone kobiety jakos niemrawo sie bronia...

Portret użytkownika 62norbi03
Wysłane przez 62norbi03 w 20 Maj, 2014 - 21:39

czytelnik (niezweryfikowany), 20 maj, 2014 - 16:08 napisał:
Cytat:
>Tyle, ze oni w wyborach szans nie maja - szczegolnie po wypowiedziach Korwina-Mikkego, ze gwalcone kobiety jakos niemrawo sie bronia>

Czyżby nie mieli szans, a "Twój Ruch" (Palikotowcy), PSL, PJN, i te inne partyjki, po PO-owskie i Po Pisowskie, jak Solidarna Polska, mają???
Dziś widziałem sondaż i tego wynika, że Nowa Prawica jest ponad tymi partiami, choć nie ma jeszcze 5%, to "Twój Ruch" (Palikotowcy), PSL, PJN, Solidarna Polska mają jeszcze mniej, jeśli się nie mylę, to 2 %...
Moim zdaniem, Nowa Prawica ma szanse...
Pożyjemy, zobaczymy...

Z poważaniem.
Norbert Czapla...

N. Cz.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Maj, 2014 - 12:06

Gratulacje dla Nowej Prawicy, widac, ze Palikot sie wypalil i teraz czas na nowych.
Wiele nie zdzialaja, ale pokazali sie faktycznie aktywnie.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 20 Maj, 2014 - 17:48

Dzis media podały ze pani Merkel wywiazuje się z porozumień koalicyjnych i każdy Niemiec który przepracowal 45 lat może przejść na emeryture w wieku 63 lat.

Portret użytkownika  pawik piwny
Wysłane przez pawik piwny (niezweryfikowany) w 21 Maj, 2014 - 11:08

...i co nowatorskiego wynika z twojego postu?
Niemcy postąpili bardzo racjonalnie. Jak to nimcy.
Ty nie patrz na lata 63 ty patrz na lata pracy 45 , a najlepiej znajdź w roczniku statystycznym iluż to polaczków- emerytów ma przepracowane 45 lat ?
W polsze , kraju nierobów , szybkich emerytÓW i symulowanych rencistów to średnia może oscylować co najwyżej w granicach lat 20.
Tak że myśle że przyjmując nowe niemieckie prawo w polsze to należało by odebrać świadczenia ok . 60-80% różnej maści kombinatorom i wczesnym emerytom których nienależne świadczenia pogrążają budżet polszy.
P.S. Jak przykład '' człowieka pracy'' można przytoczyć Pana Karola Cebulę .
Człowiek juz nie najmłodszy i zdrowie takie sobie a codziennie pracuje w redakcji strzelca , udziela sie społecznie , etc. a nie ssie z cycka budżetowej krowy - jak większość dużo młodszych tzw. emerytów, którym ciągle MAŁO ...MAŁO .....O DUŻO ZA MAŁO
W większości cywilizowanych krajów świata / Dubaj , Usa , Tajlandia , RPA , .... wypłate otrzymuje sie brutto i to pracownik ma sie zatroszczyc o swoja przyszłość a nie przebalować życie a na starość drzeć ryja że nie ma z czego żyć.

Portret użytkownika bulsara
Wysłane przez bulsara (niezweryfikowany) w 20 Maj, 2014 - 22:28

chodzi o wybory do parlamentu europejskiego wiec powinno sie wybierac osobe, ktora rozumie o co chodzi. Ludzi ze Slaska najlepiej bedzie reprezentowal ktos, kto ma pojecie i o Europie i o Slasku wraz z jego mieszkancami. Mialem zaszczyt taka osobe poznac w Boleslawcu: Bogdan Nowak. W ostatnim wydaniu "wochenblatt.pl" jest z nim wywiad. Polecam.

Portret użytkownika silco
Wysłane przez silco w 21 Maj, 2014 - 00:40

Ja tez wiem panie Cebula,ze pani Jazłowiecka była już 2 kadencje w sejmie i o efektach posłowania cisza.
Kadencja w PE także nijaka. Elektrownie Opole prędzej czy później i tak by rozbudowali. O tamie na Nysie to puste gadanie. Tak samo jak o obwodnicach w regionie.Nie ma i jeszcze długo, bardzo długo nie będzie.
O nierównym traktowaniu migrantów ta pani plecie banialuki.Moze od jakiegoś sfrustrowanego pijaka odebrala sygnal. Na pewno nie od pracodawców. Żaden pracodawca nie przyzna się do zlego traktowania migranta i jeszcze na dodatek zadzwoni do Brukseli do tej pani.Pracodawcy na zachodzie o istnieniu tej pani nie maja pojęcia.
Sprawami placowymi i traktowaniem ludzie zajmują się sami.Tam także sa inspekcje pracy i kancelarie prawne z polskimi prawnikami biegłymi w prawie danego państwa.Pani Jezlowiecka jest w Brukseli od 4 lat. My na zachodzie od upadku komuny.Ponizaniem cudzoziemcow i niesprawiedliwymi pensjami niech się ta pani zajmie tutaj w Polsce na opolszczyznie bo tutaj to problem. To z Polski wyjechalo ponad 2,5 miliona ludzi przez niesprawiedliwe place.
8 lat w sejmie i 4 w Brukseli i dopiero teraz po 12 latach ta pani cos przebakuje o dynamicznej i innowacyjnej opolszczyznie. Sama przyznaje ze powtarza to przy każdej okazji i minelo 12 lat a efektow brak.
- Interesują mnie sprawy związane z pobudzaniem rynku pracy, zwalczaniem bezrobocia - mowi ta pani. A ja pytam co w tym kierunku zrobila?
Opolszczyzna jest najbardziej zadluzonym regionem w Polsce.Tutaj na miejscu trzeba ten bajzel posprzatac. Z Brukseli nie da się tego zrobić. Caly bełkot tej pani sprowadza się do jednego : Kochani wyborcy, ja wiem ze nie jest najlepiej ale bez tych pieniędzy nie mogę się już obejść. Blagam głosujcie na mnie.
I takie same cele ma cala reszta. A ja mowie - spadajcie.
Niech umarli grzebią umarłych. Mt 8,22

silco

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 21 Maj, 2014 - 09:19

Czytając tą gazetę, wielokrotnie spotkałem się w artykułach wiodących jej autora o słusznej krytyce działań obecnego rządu i osoby premiera. Dziś czytam jaka to jest "hepi" kandydatka do Parlamentu Europejskiego z ramienia PO. Coś tu się autor zagalopował zapominając o tym, że aby te wybory wygrać należy dotrzeć do elektoratu 20-30-40 i 50 latków. Aby to zrozumieć należy sobie uświadomić, że każde kolejne pokolenie jest mądrzejsze i lepiej wykształcone od poprzedniego. Zrozumiał to nawet kościół posyłając 75 latków na emeryturę i powołując do zarządzania 40-50 latków. Niestety trzeba się czasem zderzyć z kalendarzem i zrobić miejsce młodszym bo inaczej tego kraju nie zmienimy.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 21 Maj, 2014 - 10:02

Wnioskując z treści twojej wypowiedzi stwierdzam, że reprezentujesz elektorat dziesięciolatków.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 21 Maj, 2014 - 11:19

O tych 10 latkach też już trzeba myśleć, żeby się nie wychowały w skażonej atmosferze. A tak poważnie, dajmy szanse wszystkim, nie wskazując przysłowiowego Kowalskiego. Natury nie da się okłamać, proces starzenia powoduje duże zmiany z wiekiem, który obniża w organizmie wszystko, w tym myślenie, którym się wyżej nie popisałeś. Niestety wielu nie rozumie do dziś przemian jakie w tym kraju się dokonały, jaki wpływ ma na przyszłość to nauczanie w tym tych 10 latków. Walczymy o obniżenie wieku emerytalnego, więc tych co to dotyczy niech odpoczną i niech się cieszą zdrowiem. Nie blokujmy zdrowego pokolenia i nie wciskajmy kitu od tych co mają "tylko" rację, tych co mają na wszystko receptę i lekarstwo.

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 22 Maj, 2014 - 09:20

Też jestem zniesmaczony agitacją p. Karola za kandydaturą pani, której nazwiska nawet nie potrafię spamiętać, mimo, że dopiero o niej czytałem.

Poważny kandydat na europosła nie będzie się uaktywniał na miesiąc przed wyborami, coraz więcej ludzi zaczyna to rozumieć. Nikt nie wierzy w bajki opowiadane przez kandydatów tuż przed wyborami, ważne jest to co robili przez 4 lata, bo po pomyślnych dla nich wyborach zapewne będą robić to samo.

A jeśli pani, która ileś lat przesiedziała w Brukseli próbuje mnie przekonać, że ustawa o krzywych bananach, (która jest potrzebna tylko po to, by dogodzić innej ustawie wyprodukowanej w Brukseli) ma jakiś sens, to wszystkie jej pozostałe pomysły tracą na wiarygodności, i to bardzo.

Nie będę głosował na tą panią i nie będę głosował na nikogo. Nie znam ludzi, którzy kandydują do Brukseli, nie oddam głosu na kogoś, kto nie będzie się poczuwał do tego, że reprezentuje mnie.

Nie będę do auta sadzał za kierownicą małpy (proszę nie kojarzyć z panią kandydatką) tylko dlatego, że nie znam odpowiedniego kierowcy. Nie ma kierowcy, autem nie jadę. Chciałbym zagłosować za tym, by ta małpa autem nie kierowała.
Niestety, takiej możliwości w wyborach nie mam. Na te wybory więc nie pójdę.

Portret użytkownika  pawik piwny
Wysłane przez pawik piwny (niezweryfikowany) w 22 Maj, 2014 - 22:49

Czy ta paniusia chce w ten sposób tworzyć polski dobrobyt? cyt.'' Jak myślisz dlaczego fiat nie produkuje w Niemczech a mercedes czy bmw we Włoszech? Bo nie chcą dotowanej konkurencji dla swojej gospodarki geniuszu. A wiesz o tym że nie dość że nie zapłacą podatku to wzrośnie nasz PKB i składka do UE a spadną dotacje??? A wiesz że gdyby Polska firma chciała produkować samochody to jest z góry skazana na porażkę bo zwolnień nie dostanie? A wiesz że taki Fiat żeby nie płacić podatku od dochodu kupuje patenty na byle co od spółki-matki za grube miliardy żeby wytransferować cały dochód i we Włoszech zapłacić podatek. Nie rozumiem jak można być tak tępym i ślepym żeby tego nie widzieć że jesteśmy okradani i niszczeni przez UE. Człowieku rozejrzyj się dookoła - ludzie biednieją!!! Wmawiają nam kryzys żeby wytłumaczyć to nam w jakiś sposób. Czy ty nazywasz się TUSK albo jesteś z PO. Bo chyba nie widzisz że PRZEGRYWAMY!!! .....
Rzygać mi się chce jak patrzę na te brukselskie kreatury i w jaki sposób polacy polaków robią w ch..a sprzedając się za parę judaszowych srebrników .
P.S A najbardziej przerażony jestem tym że cały ten cyrk firmuje swoim nazwiskiem Karol Cebula.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Maj, 2014 - 11:21

Po co ten artykol wrocil. Już po wszystkim. Wazne ze kilku pasozytow jest za burta. kaminski, kurski,rostowski, kalisz. To najlepsza wiadomość.Jeszcze niesiola trzeba zamknąć w Tworkach i pogonoc cale PO i będzie ok.

Portret użytkownika Marek W.
Wysłane przez Marek W. (niezweryfikowany) w 27 Maj, 2014 - 12:43

...zdaniem ok 30% wyborców po rządzi w sposób zadowalający ....
a te afery - jedne większe , drugie mniejsze to .. bezwzględna walka polityczna i bezpodstawne oczernianie przez pisowców ..
Komentowanie tak wysokiego poparcia pełowców po prostu mnie przerasta.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Maj, 2014 - 14:23

Nie wypowiadaj sie za "reszte". nie znasz powodow, dlaczego nie poszli glosowac. Mogli byc np poza krajem.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Marzec, 2019 - 19:55

Od wielu lat sorbent stosowany był głównie przez straż pożarną, służby drogowe i służby ratownictwa skażeń. Obecnie służby BHP na podstawie Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 Prawo Ochrony Środowiska (Dz.U.Nr. 62 poz. 627 i 628) oraz Ustawy o Odpadach zalecają wyposażenie stanowisk pracy w środki pochłaniające, zapobiegające skażeniu środowiska lub zagrożeniom dla pracowników wynikającym z niekontrolowanych wycieków różnego typu substancji.

Odpowiedz