fbpx Istnieje, ale czy działa? | Strzelec Opolski

Istnieje, ale czy działa?

Istnieje, ale czy działa?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Na czerwcowej sesji radni usunęli ze statutu Gminnego Ośrodka Sportu i Turystyki w Zawadzkiem zapisy o prowadzeniu działań kulturalnych. Tego samego dnia powołano do życia Bibliotekę i Kulturę (BiK), nową instytucję, która działać ma w dotychczasowej bibliotece w Zawadzkiem i jej wiejskich filiach, a także w kinoteatrze i domu kultury przy ul. Dworcowej w mieście. Na razie jednak dwa ostatnie budynki nie zostały jeszcze przekazane nowemu podmiotowi.

 

Nowa instytucja oficjalnie może działać od ubiegłego piątku, 20 lipca, wtedy weszła w życie podjęta 25 czerwca uchwała. BiK ma za zadanie rozpowszechniać i zaspokajać potrzeby czytelnicze, kulturalne i oświatowe mieszkańców gminy, ma tworzyć i upowszechniać kulturę, bazując na zasobach gminy.

 

BiK ma działać za pieniądze pochodzące z gminnej dotacji oraz pozyskując środki we własnym zakresie, na przykład z funduszy unijnych. Może też między innymi organizować odpłatne spektakle, wynajmować pomieszczenia, wypożyczać za odpłatnością posiadany sprzęt i stroje. Czy skorzysta z tych możliwości finansowania?

 

Dyrektorem BiK została dotychczasowa dyrektorka biblioteki: Joanna Spałek, a jej zastępcą ds. kultury Dominik Kowalski, który przeszedł z GOSiT. Ośrodek Sportu i Turystyki na rzecz nowej jednostki opuściła także Krystyna Sładek oraz instruktorzy ognisk muzycznych i kółka plastycznego. BiK, choć jeszcze nie pod swoim logo, opublikował ostatnio program zajęć wakacyjnych. Są wśród nich zajęcia płatne i bezpłatne. Przewidziano lekcje śpiewu i gry na pianinie, warsztaty teatralne i plastyczne oraz filmowe poranki w kinoteatrze. Szczegółowy program na razie można znaleźć na stronie Centrum Informacji Turystycznej na facebooku.

 

Tak naprawdę nowa instytucja będzie mogła pokazać co potrafi w 2019 roku. Wtedy będzie już miała swoje budynki, komplet pracowników i własny budżet. Już w tym roku biblioteka podjęła próby pozyskania środków na remont domu kultury przy ulicy Dworcowej. W budynku miałaby powstać wspaniała biblioteka i prawdziwe centrum kultury. Bardzo korzystnych dotacji na ten cel udziela ministerstwo kultury. Niestety nie załapaliśmy się na fundusze: zabrakło punktów za akt własności budynku. Gdy dom kultury zostanie przekazany do nowej jednostki, poczynione mają zostać kolejne próby zdobycia pieniędzy na remont. Dyrektorka BiK-u przebywa obecnie na urlopie, gdy wróci postaramy się dowiedzieć, jakie ma plany w związku z działalnością jednostki na najbliższe miesiące.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Porozmawiajmy
Paraliż telekomunikacyjny
Zbliżają się rocznice, a pomnika nie remontują

Komentarze

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 24 Lipiec, 2018 - 14:27

Ktos tu juz kiedys pisal (nie pamietam czy byl to artykul czy ktorys z komentarzy pod artykulem), ze dom kultury w Zawadzkiem wymaga bardzo kosztownego remontu. W szczegolnosci, i lwia czesc tych kosztow, ma pochlonac sam dach budynku. Tu ma byc konieczna kompletna wymiana pokrycia wraz z konstrukcja... Ponoc zalewajaca deszczowka doprowadzila do ruiny gornych kondygnacji!!! I tutaj ma powstac biblioteka? Albo ten remont zostal juz w miedzyczasie wykonany (a ja sieje tylko panike)? Co o tym wiadomo?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Lipiec, 2018 - 11:50

2 rok już słysze o remoncie domu kultury i przeniesieniu biblioteki a  dalej nie pozyskano jeszcze środków na ten cel burmistrz wszędzie rozsiewa swoje wizje przed wyborami byle było o nim głosno, a pieniedzy nie ma może by tak poczekać z tymi obiecankami jak coś będzie konkretnie wiadomo,a zdrugiej strony to nie wiem po co przenosić bibliotekę skoro budynek gdzie obecnie znajduje się  jest odpowiedni i nikomu nie potrzebna jest zmiana niepotrzebne wydawanie pieniędzy ale u nas w gminie tak właśnie jest robi sie to co nie potrzeba

 

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Lipiec, 2018 - 09:33

Żaden "BIK" jeszcze nie powstał, uchwała nie przeszła więc nie piszcie głupot

Odpowiedz