fbpx Ile zarobi sołtys? | Strzelec Opolski

Ile zarobi sołtys?

Ile zarobi sołtys?

Artykuły : 
Numer wydania: 

W 2016 roku ówcześni radni Jan Czanguleit, Marek Kaczka i Joachim Szulc złożyli do burmistrza wniosek o podniesienie diet sołtysom do kwoty 1 złoty miesięcznie za mieszkańca wsi, którą zarządza sołtys. Oznaczałoby to około 1800 złotych dla „szefa” Kielczy i 2300 dla Żędowic. To dużo... Propozycja przeleżała w szufladzie dwa lata, pod koniec kadencji wróciła pod obrady rady.

 

Wycofano się z kwoty 1 złoty za mieszkańca. Jak mówi dziś Jan Czanguleit, tak wysoka stawka była prowokacją do dyskusji, ponieważ dieta sołtysów jest niewspółmiernie niska do nakładu pracy, jaką wykonują. Obecnie w gminie Zawadzkie sołtysi otrzymują 250 złotych miesięcznie i 4% od zebranego podatku.

 

- Sołtysa trzeba docenić - uważa Czanguleit, który dziś nie wie, czy będzie ponownie ubiegał się o to stanowisko. - Sołtysi zajmują się bezdomnymi zwierzętami, czuwają nad tym, czy latarnie świecą, pilnują zimowego utrzymania dróg i realizowanych we wsi inwestycji, wykonują fundusz sołecki - wylicza. - To ogrom pracy. Nie o to chodzi, aby na tym robić biznes, ale żeby nie dokładać z własnej kieszeni. To sołtys opłaca poczęstunek dla osób, które pomagają przy pracach wiejskich, a reagując w różnych sytuacjach korzysta z własnego auta.

 

Zdaniem burmistrza Mariusza Stachowskiego, sołtysi są na każde zawołanie, wiele spraw od nich zależy, ale muszą ponosić koszty swoich działań, stąd propozycja podwyżki. Od 1 stycznia 2019 roku sołtysi za swoją pracę otrzymają diety w wysokości 600 złotych miesięcznie i nadal otrzymają 4% od zebranego do kasy podatku. Sołtysi mogą też tak jak do tej pory ubiegać się o zwrot kosztów delegacji poza teren gminy Zawadzkie, jeśli zgodę na taki wyjazd wyrazi burmistrz.

 

Po Nowym Roku odbędą się ponowne wybory na sołtysów Kielczy i Żędowic. Tym razem będą oni wybierani na dłuższą, pięcioletnią kadencję.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Pożar w zakładzie dużego ryzyka
Sesje potrwają dłużej
Patriotycznie i poprawnie

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Grudzień, 2018 - 12:28

Kielcza 700 zł Żędowice 850 zł tak powinno to wyglądać plus te 4% i zwrot kosztów za własny transport,my jako ludzie chcielibyśmy dużo wymagać od innych ale najlepiej za darmo,koniec z dziadowskim państwem czas zacząć od siebie.Sołtysi mają często niewdzięczną robotę,w różnych zakątkach wsi słychać jak oni się dorabiają na tym sołtysowaniu,większej bzdury nie ma uważam że i jeden i drugi mocno sie angażują w swoje obowiązki i te pieniądze im sie należą. Wszyscy negujacy mogą sami się wziążć do roboty i pokazać co potrafią.

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 4 Grudzień, 2018 - 12:38

Sołtys powinien być na etacie gminnym zatrudniony jak każdy inny pracownik, nie powienien pobierać żadnej diety, skoro jest prawcownikiem, to powinien dostawać za swoją pracę normalne wynagrodzenie, jak każdy inny urzędnik na gminie. Podobnie powinno być z burmistrzem (i tu aurat tak jest), zupełnym nieporozumieniem jest natomiast wypłacanie czegokolwiek radnym, którzy swoje funkcje powinni pełnić społecznie, a już największym nieporozumieniem jest wypłacanie "pensji" przewodniczącemu rady miejskiej. To jak policzek wymierzony każdemu mieszkańcowi gminy. Przewodniczący jest zwykłym radnym wybranym przez mieszkańców, który ma "zaszczyt" prowadzić obrady rady i tak powinien to stanowisko traktować. W Zawadzkiem "pensja" radnego wynosi o ile się nie mylę ok. 1500zł - czy to nie jest hipokryzja? Patologia systemu? W majestacie prawa?

Portret użytkownika Paweł Małecki
Wysłane przez Paweł Małecki (niezweryfikowany) w 9 Styczeń, 2019 - 23:15

Jak to dobrze przeczytać o słowach otuchy i motywacji na kolejną kadencję. obecnie dostałem 2 diety  (2x88=176 zł) a przeznaczyłem 320 zł na wsparcie działań charytatywnych, akcja OSP oraz impreza karnawałowa Rady Rodziców. Smok , ja się z chęcią spotkam i porozmawiam o tych wszystkich niejasnościach. Wprost jest najłatwiej odpowiedzieć na każde pytanie. ps. pensja radnego wynosi 88 zł za sesje  oraz  tyle samo za  komisję. przewodniczący ma kwotę znacznie większą ale to można sprawdzić na bip . ale i obowiązków ma więcej , czasu więcej poświęca i odpowiedzialności więcej. Tak kończąc czemu Ty nawet nie próbowałes startować do tego  "cudownego" koryta?Nowe Zawadzkie miało wolne okręgi bez kandydatów. Pozdrawiam 

Portret użytkownika mieszkaniec 1992
Wysłane przez mieszkaniec 1992 (niezweryfikowany) w 4 Grudzień, 2018 - 13:15

zawsze Pan Janek może zrezygnować z ubiegania się o kolejną kadencję...Drugi sołtys również-wiedzieli na co się piszą a teraz żale.Druga kwestia to może od razu niech radni Panu Burmistrzowi podwyżkę dadzą,też ma ciężką prace a od nowego roku wszystko drożeje to będzie akurat.Kolejna kwestia którą może ktoś mądry mi wyjaśni-jak to jest że w szkole podstawowej w Żędowicach woźny jest podległy swojej żonie (jako dyrektorce szkoły...)czy to przypadkiem nie jest konflikt interesów...

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Grudzień, 2018 - 07:54

Ten temat był wałkowany niejednokrotnie  tu na forum  to jest niestety karygodne w dodatku za jaką płacę tam pracuje,każdy wie że  państwo Kozioł mają tam pełne królowanie ale nikt nie chce się narażać  ,niestety zarówno burmistrz jak i radni udają że nie ma tematu i wolą się w tym nie grzebać a gdzie jakaś etyka zawodowa moralność .Może ten temat zainteresuje wreszcie nowych radnych i ten problem rozwiążą 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Grudzień, 2018 - 15:42

Jedna rzecz mnie ciekawi jak wam te Kozły tak przeszkadzają to niepiszta tu anonimowo tylko oficjalnie do kuratorium,burmistrza, rady miasta i gminy i wszystko w temacie,wtedy muszą się pisemnie ustosunkować i nie będzie tematu zamiatanego pod dywan jak tutaj twierdzą wcześniej piszący-odwagi. Fakt jest taki że ten temat jest długo wałkowany ale nie wydaje mi się żeby był nielegalny no przeciez urzednik by się tak nie narażał ażeby akceptować taki stan,co innego kewstia przyzwoitości i prawdziwej chęci dawania dobrego przykładu tak naprawdę tego do czego nauczyciel jest zobowiązany,no ale to niech rozsądzi każdy we własnym sumieniu.

Portret użytkownika 56vok
Wysłane przez 56vok (niezweryfikowany) w 4 Grudzień, 2018 - 14:24

Ja to jest racja;radni jako spolecznicy nic nie powinni dostawac zadnych diet.Ciekawe czy wtedy by sie tam cisli do koryta!!!Jest wiele dzidzin niedofinansowanych jak szkoly czy sluzba zdrowia;no ale w Polsce nie umia gospodarzyc!!!

 

Portret użytkownika Paweł Małecki
Wysłane przez Paweł Małecki (niezweryfikowany) w 9 Styczeń, 2019 - 22:54

Radni jako społecznicy w zasadzie otrzymują niewielką refundacje za straty poniesione za porzucenie swojej pracy. Przykładowo: sesja/ komisja trwa około 4 godzin z dojazdem prywatnym autem itp. osobiście moja stawka średniogodzinowa netto to około 40 zł czyli 40zł x 4 godziny - zarobiłbym minimum 160 złoty... diety dostaje za sesję 88 zł. w którym miejscu jest te ciśniecie do koryta i jaki to mam ogromny zysk? zdecydowałem się więc godzę się na straty finansowe i czasowe: dodatkowe darmowe spotkania o których Paśtwo  nawet nie wiecie. Proponuje każdemu sprobować :) Pozdrawiam serdecznie wszystkich mieszkańców Gminy Zawadzkie

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 5 Grudzień, 2018 - 14:33

To brzmi dosc niewinnie "4% od zebranych podatkow". Ale o jakiej kwocie wlasciwie mowimy: 4% z ilu PLN?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Grudzień, 2018 - 16:24

płacę ponad 500 zl więc 20 zł ma od mojego podatku. Może więc zamiast udawać zaplaćmy normalne wynagrodzenie!

Portret użytkownika Paweł Małecki
Wysłane przez Paweł Małecki (niezweryfikowany) w 9 Styczeń, 2019 - 22:15

Wystarczy, że zrobisz przelew. koszt 1 zł góra 1,50 . i wszystko trafia do Gminy. Pozdrawiam. Sołtys dostaje cztery procent z podatków które osobiście zbierze od mieszkańcówi wpłaci do gminy. Pozdrawiam.

Odpowiedz