fbpx I love Jemielnica | Strzelec Opolski

I love Jemielnica

I love Jemielnica

Artykuły : 
Numer wydania: 

Zbliża się zima i sezon grzewczy, a wraz z nimi - dymy nad Jemielnicą.

 

- W Polsce co roku z powodu złego stanu powietrza przedwcześnie umiera ok. 48 tysięcy osób. W związku z katastrofalnym stanem powietrza w sezonie grzewczym chcemy wprowadzić szereg działań prewencyjnych, które mają ochronić mieszkańców przed smogiem - przyznaje wójt Marcin Wycisło.

 

Gmina przygotowała ulotkę „I love Jemielnica”. Mieszkańcy mogą zapoznać się z wytycznymi wynikającymi z uchwały Sejmiku Województwa. Od 1 listopada tego roku na obszarze województwa opolskiego nie wolno palić węglem brunatnym oraz jego pochodnymi, mułami i flotokoncentratami węglowymi (o uziarnieniu mniejszym niż 3 mm) oraz ich pochodnymi, paliwami stałymi produkowanymi z węgla kamiennego, w których zawartość frakcji o uziarnieniu mniejszym niż 3 mm jest większa niż 15%, drewnem i biomasą drzewną, których wilgotność przekracza 20%. Ograniczenia dotyczą wszystkich instalacji służących do ogrzewania budynków, przygotowania ciepłej wody lub posiłków.

 

Z ulotki można też dowiedzieć się o szczegółach programu ograniczenia niskiej emisji w województwie opolskim. Zarówno mieszkańcy, jak i przedsiębiorcy mogą ubiegać się z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu o niskooprocentowaną pożyczkę na zakup pieca, termomodernizację obiektu, montaż odnawialnych źródeł energii itp. Broszura „I love Jemielnica” dostępna będzie na stronie internetowej gminy.

 

Dla tych, którzy na razie nie planują wymiany urządzeń grzewczych, a posiadają piec z wypływem spalin w górnej części - radny Rudolf Figura ma instrukcję, jak rozpalać w piecu, by spalanie było efektywne...

 

- Najpierw należy załadować paliwo stałe, na to deseczki, papier i drzazgi. Następnie należy rozpalić całość od góry - podaje Rudolf Figura. - Dym z dolnej części, zanim wydostanie się na zewnątrz, musi przejść przez ogień - wtedy dodatkowo się spala. Nie dość, że uzyskujemy większą sprawność kotła, to na zewnątrz nie wydostaje się tyle spalin, dzięki czemu powietrze jest czystsze. Warto przeczytać instrukcję kotła, zwykle się ją pomija. Polecam stronę internetową czysteogrzewanie.pl oraz film na YouTube, gdzie kominiarze pokazują, jak prawidłowo rozpalać w piecu. Sam przetestowałem ten sposób i jestem bardzo zadowolony - podkreśla.

 

Warto na poważnie pomyśleć o smogu, w końcu to my decydujemy, czym oddychamy i czym oddycha sąsiad.

 

JK

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Będzie równy plac
Polacy i Niemcy o ekologii
Nowe stawki podatków
Na pielgrzymim szlaku
Znów zachwyca

Komentarze

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Listopad, 2017 - 15:06

Pan Radny Figura zamiast instruować mieszkańców jak i czym palić w "śmieciuchach" wystarczy jakby łaskawie zayptał Wójta dlaczego gmina nie realizuje swoich zobowiązań wynikających z uchwalonego przez radnych gminy Jemielnica (w tym pana radnego Figure) Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Jemielnica. Na stronie 84 w/w planu można przeczytać że Gmina Jemielnica została zobowiązana przez naszych radnych do dofinansowywania mieszkańców przy wymianie starych kotłów węglowych na kotły o niskiej emisji i wysokiej sprawności cieplnej (działanie miało obejmować wymianę 20 źródeł ciepła na rok, począwszy od 2016 r.). Dlaczego Wójt nie wykonuje w/w uchwały, której wykonanie mu powierzono?. Czy drukowanie ulotek, ma coś wspólnego z ochroną powietrza?, przecież wiadomo, że w/w ulotki docelowo wylądują w piecach mieszkańców gminy w tym m.in. w piecu pana Figury. Dlaczego wójt i pracownicy gminy nie kontrolują mieszkańców czym naprawde palą w piecach?. Jak już gmina nie chce dofinansowywać wymiany pieców to dlaczego nie wdroży innego programu np. dofinansowanie do zakupu ekopaliw. Wystarczy symbolicza kwota dofinansowania do 1t eko-groszku lub peletu  (w granicach 50-80 zł) żeby mieszkańcy mieli poczucie, że warto jest spalać ekologiczne paliwa. Jedno jest pewne - puste słowa bez konkretnych działań i drukowanie ulotek to zupełne dno jeżeli chodzi o antysmogową politykę władz naszej gminy.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Listopad, 2017 - 21:22

Moja ciocia w wieku 64 lat umarła na raka, nie doczekała komunii wnuczki na która tak czekała....RAK

RAK...RAK.

Jakies 20-30% ludzi ma mocne geny i koktajl trucizny nic im nie zrobi. Ale ludzie ze słabymi genami i przeciętnymi genami kopną w kalendarz pare lat wcześniej.

Kobiety w wieku 40-50! Macie szanse nie doczekać komunii wnuczki

Portret użytkownika Robert
Wysłane przez Robert (niezweryfikowany) w 8 Listopad, 2017 - 07:44

Wważam, że pierwszy komentarz do artykułu jest w 100% trafny. Poza tym dlaczego inne gminy (np. Kędzierzyn czy choćby Zawadzkie) mają programy dofinansowania do wymiany kotła na nowy - ekologiczny a Jemielnica, Strzelce nic?? Pożyczka na zakup kotła nie wielu tu pomoże ponieważ jak kogoś nie stać na kocioł do spalania ekogroszku czy pelletu to za co będzie miał taki ktoś w tym kotle napalić?! Uważam, że tylko konkretne programy finansowego wsparcia wymiany żródła ogrzewania na nowoczesne oraz wspieranie zakupu eko paliw mogą coś zmienić w tamcie smrodu i smogu w sezonie grzewczym! Tak długo jak gminy i urzędy nie wiele będą robić nic specjalnego w tym temacie tak długo będzie się palić byle czym w byle jakim kotle.

Portret użytkownika Cwietong Josef
Wysłane przez Cwietong Josef (niezweryfikowany) w 8 Listopad, 2017 - 11:54

Ciekawe, czemu ludzie nadaja na gmnie, a nigdy nic milego nie napisza.

Popatrzcie co jest w Kolonowskim:

Śmieci leżą od ponad tygodnia - winne 500+

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 8 Listopad, 2017 - 13:48

A co tu miłego pisać, jeżeli władza tak ważny problem gminy tak niepoważnie traktuje. Każdy pracownik na gminie z Wójtem na czele ma kogoś w rodzinie lub sąsiada co wali do pieca wszystko co da się spalić i ma jakąś wartość opałową z plastikami i szmatami w pierszeństwie. Trzeba mieć poprostu jaja i trochę wyobraźni żeby się temu w Jemielnicy przeciwstawić. Skala zjawiska jest nie mała a zbliżające się wybory samorządowe na pewno nie ułatwią Wójtowi podjęcia konkretnych działań bo przecież nie będzie przeciwstawiał się swoim wyborcom i do tego kontrolował ich czym palą w piecach.

Portret użytkownika I love Jemielnica
Wysłane przez I love Jemielnica (niezweryfikowany) w 25 Listopad, 2017 - 09:36

Zgadzam się w 100%!!!

Więcej jaj dla rządzących naszą gmina!!!!

Portret użytkownika I love Jemielnica
Wysłane przez I love Jemielnica (niezweryfikowany) w 25 Listopad, 2017 - 09:34

Powietrze w Jemielnicy jest tragiczne i nie widzę, aby gmina coś robiła, aby jakość powietrza się poprawiła. Jedynie ksiądz z ambony tłucze parafianom, że łamią przykazanie 'Nie zabijaj' i chwała mu za to!!!

Gdzie natomiast czynny wkład gminy w poprawę jakości powietrza? Ja osobiście nie widzę żadnego...

Jest fajny projekt organizowany przez PGNiG "Powietrze bez śmieci". Ciekawe czy gmina przysztąpi?

Podobno ma być projekt gazyfikacji Jemielnicy tylko szkoda, że tak niewiele osób o tym słyszało. Gmina jednocześnie narzeka na małe zainteresowanie... Czy tak ciężko wydrukować ulotki, aby trafiły do każdego domu??? 

 

 

Odpowiedz