fbpx Hodowla koni w Strzelcach Opolskich | Strzelec Opolski

Hodowla koni w Strzelcach Opolskich

Hodowla koni w Strzelcach Opolskich

Artykuły : 
Numer wydania: 
Strzelce słynęły w całej Europie ze swych koni. Zawdzięczają to pasji Andreasa Grafa Renard (1795-1874), który w 1825 roku założył stajnię w Olszowej. Hodowano tu ogiery pełnej krwi angielskiej oraz konie pociągowe. Najcenniejsze okazy hrabia Renard trzymał blisko siebie, w przypałacowej masztelarni, w której mieściło się 50 koni.

Stadninę od 1861 roku prowadził syn hrabiego, Johannes Graf Renard (1829-1874). Konie z jego hodowli wygrywały największe wyścigi kontynentu. Odniosły między innymi zwycięstwa w wyścigach w Newmarket, Cambridge i Berlinie. 15 grudnia 1867 roku założono Deutschland Union-Klub, który miał na celu popieranie hodowli koni i promowanie wyścigów. Johannes Graf Renard został pierwszym prezydentem tej organizacji. W 1873 roku Graf Renard był pierwszym niemieckim zwycięzcą międzynarodowego biegu w Baden-Baden, który wygrał jego koń o imieniu Hochstapler.

Kontynuatorem hodowli koni był Mortimer Graf Tschirschky-Renard, który został spadkobiercą Renardów po 1874 roku. Do końca II wojny światowej co roku odbywał się w Berlinie klasyczny bieg koni Hoppegarten nazywany Renard-Rennen (Bieg Renarda). Do 1945 roku konie były chlubą właścicieli dóbr strzeleckich. W setną rocznicę istnienia Union-Clubu (1967) urządzono w Baden-Baden tradycyjny dzień wyścigów konnych, w którym uwzględniono także Renard-Rennen.

Po II wojnie światowej w mieście znów zaczęto hodować konie. W 1945 roku powstał Polski Związek Hodowców Koni, a jego zadaniem było odtworzenie tradycyjnych ras. Mimo wojny, w kraju pozostało dość dużo zwierząt z rodów ogierów oldenburskich, które stały się podstawą hodowli.

Przez około 50 lat Strzelce Opolskie było znane z hodowli koni wyścigowych i zaprzęgowych. W 1950 roku w mieście powstał pierwszy ośrodek hodowli koni rasy śląskiej, przeznaczonych do celów rolniczych. Były to zwierzęta średniego wzrostu, dobrze ożebrowane, o posuwistym kłusie i dobrym stępie oraz dobrze wykorzystujące paszę.

Od lat 60-tych XX wieku prężnie działał Ludowy Klub Jeździecki. Dyrektorem Stadniny Koni był wówczas Mirosław Wolek – były ułan, znawca koni i kolekcjoner militariów. Znany był z tego, że w czasie pracy po okolicy jeździł nie samochodem, lecz zawsze konno. Do czasu likwidacji klubu jeździeckiego prezesami byli: Rudolf Bomba, Stanisław Olszewski, Kazimierz Czajka, Marian Strumiński. Instruktorzy jazdy konnej to: Jan Czyż, Maria Szymańska, Wojciech Dąbrowski.

W Ludowym Klubie Jeździeckim startowało wielu zawodników, którzy zdobywali nagrody w zawodach regionalnych i ogólnopolskich. Do najbardziej utalentowanych i znanych zawodników zaliczali się: Izabela Olszewska, Beata Sumera, Danuta Drożdż, Piotr Woźnica, Henryk Krok, Robert Urbański, Józef Witek, Arnold Karol, Stanisław Hutnik, Szczęsny Szymański, Andrzej Saganek, Jan Prus, Jerzy Grabelus, Leszek Manowski, Paweł Bomba i bracia Lipkowie.

W latach 70-tych XX wieku koń śląski stracił na popularności ze względu na mechanizację rolnictwa. Utrzymanie tej rasy stało się nieopłacalne. W stadninie rozpoczęto chów koni do zaprzęgów, a także ogierów pełnej krwi i ogierów małopolskich. Pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku w Stadninie Koni w Strzelcach Opolskich było 70 klaczy oraz kary ogier Glockner, Centimo i siwy Eidam oraz ogier Lakmus.

Trzeciego kwietnia 1996 roku wskutek trudności finansowych, decyzją Urzędu Wojewódzkiego w Opolu, Ludowy Klub Jeździecki w Strzelcach Opolskich został wykreślony z rejestrów klubów i rozwiązany.

Z początkiem lat 90-tych Stadnina Koni w Strzelcach Opolskich popadła w trudności finansowe. Mimo tego nadal próbowała istnieć na wolnym rynku. Jednak po kilku latach, 31 stycznia 1998 roku, została podjęta decyzja o jej zamknięciu. Od 30 kwietnia 1998 roku rozpoczęła się likwidacja Stadniny Koni przez ustanowionego likwidatora. W wyniku tego konie przeniesiono do Książa, a majątek wyprzedano.

W różnym okresie istnienia w stadninie pracowało od 200 do 600 osób. Znajdowały one zajęcie nie tylko w Strzelcach Opolskich, a także w gospodarstwach w Księżym Lesie, Kalinowie, Kalinowicach, Warmątowicach, Olszowej, Szymiszowie i Rozmierce.

Dzisiaj w okolicy jest tylko kilku pasjonatów, którzy hodują konie dla rekreacji.

PIOTR SMYKAŁA

Romuald Kubik

Komentarze

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Listopad, 2010 - 01:06

A kto jest temu winien ze za niespelna 5 lat mogli bysmy obchodzic
nasze 220-lecie istnienia????????????????BjR

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Listopad, 2010 - 01:24

Spytajcie ludzi w Olszowej gdzie ci ludziebz tego swoje dochody mieli????????????????

Portret użytkownika jasiu
Wysłane przez jasiu (niezweryfikowany) w 9 Listopad, 2010 - 11:36

Niezupełnie.Jest stadnina koni rasy śląskiej w Jankowie,1km od Olszowej. Która kiedyś była częścią stadniny w Olszowej.Pozdr.

Portret użytkownika Wanda i Banda
Wysłane przez Wanda i Banda (niezweryfikowany) w 2 luty, 2011 - 14:08

nie ma co gdybać, jednak ciekawa jestem czy jeśli program hodowlany przekierować na większy dolew krwi angielskiej, postawić przede wszystkim na "ślązaki" nowego typu, które dobrze spisują się w sporcie i właśnie gdyby na sport postawić, czy losy stadniny potoczyłyby się inaczej? cóż, nie dowiemy się,obecnie możemy chociaż być dumni, że strzeleckie konie wciąż można spotkać np w Książu i stanowią bardzo dobry materiał zarodowy...

Portret użytkownika Behus
Wysłane przez Behus (niezweryfikowany) w 5 Październik, 2016 - 22:57

Co do przeniesienia Koni to lekko ubarwiona historia gdyz miedy innymi trzy klacze z tej stadniny zostały uratowane z transportu do rzeźni...

Odpowiedz