fbpx Historyczna przebudowa | Strzelec Opolski

Historyczna przebudowa

Historyczna przebudowa

Artykuły : 
Numer wydania: 

W ubiegłym roku gmina za 225 tys. zł kupiła od prywatnej osoby budynek dawnej pocysterskiej karczmy przy ul. Wiejskiej w Jemielnicy. Ma w nim powstać świetlica wiejska. Zdaniem władz gminy, taki obiekt jest potrzebny we wsi, ponieważ mieszkańcy nie mają gdzie się spotykać.

 

Od momentu nabycia nieruchomości, gmina starała się o dotację na jej remont.

 

- Udało się pozyskać dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na częściową modernizację obiektu - mówi wójt Marcin Wycisło. - Ogłosiliśmy łącznie trzy przetargi na to zadanie, dopiero za ostatnim razem mieliśmy podstawę do tego, żeby wyłonić wykonawcę. Została nią firma Alog z Kędzierzyna-Koźla, która zaoferowała wykonanie inwestycji za ok. 2 mln zł. Ciekawostką jest, że ta sama firma przeszło 20 lat temu budowała w Jemielnicy salę gimnastyczną, a później remontowała też szkołę. Teraz wraca do naszej gminy, żeby realizować inne ważne zadanie - dodaje.

 

W minionym tygodniu wójt podpisał umowę z wykonawcą. Remont już rusza. Podzielony będzie na dwa etapy: pierwszy ma potrwać do 29 maja, drugi - do 31 sierpnia 2020 roku.

 

Prace obejmą części zewnętrzną i wewnętrzną budynku. Zamontowane zostaną nowe okna, odnowione drzwi, zamontowana będzie instalacja alarmowa i monitoring, w środku zostaną zdemontowane drewniana boazeria i posadzki. Obiekt ma zostać ocieplony. W drugim etapie zostanie wymieniony dach, zaimpregnowana więźba, sprawdzony stan kominów. Ponadto przy budynku planowana jest wymiana nawierzchni z betonowej kostki brukowej na kostkę granitową, a także przebudowa pobliskiej wiaty z przeznaczeniem na zaplecze sceny, która mieści się w środku obiektu.

 

- Myślę, że mieszkańcy Jemielnicy zyskają ładny użytkowy budynek i miejsce imprez kulturalnych - mówi wójt. - Na pewno będzie to historyczna przebudowa. Inwestujemy w obiekt, który pamięta dawne jemielnickie czasy, a odtąd - zamiast niszczeć - posłuży przyszłym pokoleniom.

 

JK

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Kolejka do rejestracji
Grób z marmuru i piaskowca jak nowy
Dodatek taki sam
Z serdecznościami

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Listopad, 2019 - 15:47

I znowu na Jemielnicę zą pieniądze, a Łaziska mają sobie drogi robić na własny koszt. Robić drogi aby nie jeździć po dziurach na drodze ześredniowiecza. Pani Sołtys Kraka proszę nie dać ani grosza na drogi. A radny Breitacheidel to chyba śpi na tych sesjach, pejter Ty tam chodzisz wogóle na te sesje. Aa zapomnieli my Ty nie jesteś radny Ty jesteś bezradny. A Marcisz Ty się chyba domyślasz że za ten cyrk tą patologię, za ten wstyd to w Łaziskach miłe widziany nie jesteś. A więc im mniej przejeżdżasz do Łazisk tym lepiej. 

Odpowiedz