fbpx Herby i symbole | Strzelec Opolski

Herby i symbole

Herby i symbole

Artykuły : 
Numer wydania: 
Trzeciego czerwca 1907 roku progi świątyni w Strzelcach przekroczył biskup wrocławski Georg Kopp (1837-1914). Przybył, aby poświęć nowo wybudowany kościół. Z zaskoczeniem i zadowoleniem zauważył, że nad głównym ołtarzem po lewej stronie znajduje się jego godło. Można je zobaczyć i dziś w otoczeniu innych herbów.

Po prawej stronie ołtarza umieszczono herb ówczesnego papieża Piusa X (1835-1914). Papież ten, oficjalnie Włoch, ma prawdopodobnie śląskie korzenie i jego rodzina pochodzić ma z Boguszyc obok Toszka.

Po śmierci biskupa Georga Koppa w 1914 r. nad amboną umieszczono herb kardynała wrocławskiego Adolfa Bertrama (1859-1945). Naprzeciw ambony, po prawej stronie prezbiterium na tej samej wysokości, obecnie jest umieszczony herb papieża Piusa XI (1857-1939). Być może przedtem w tym miejscu istniał inny herb papieża Benedykta XV (1854-1922), który podmieniono po jego śmierci.

Tradycja umieszczania aktualnych herbów biskupich i papieskich zanikła zupełnie w 1945 r. Istniejące już godła są odnawiane przy każdym remoncie kościoła.

Kontrowersyjny orzeł

W 1997 roku obyły się uroczystości 100-lecia konsekracji świątyni. Wierni zobaczyli wtedy z zaskoczeniem, że na ambonie pojawił się biały, dwugłowy orzeł. Wywołało to małe zamieszanie. Orzeł taki kojarzony jest z państwem niemieckim i często był odbierany negatywnie. Tymczasem, historia rzeźby i samej ambony sięga wojen śląskich i jest ona jednym z elementów wystroju kościoła pw. Św. Wawrzyńca, przeniesionych do nowej świątyni.

Późnobarokowa ambona ozdobiona jest rzeźbami czterech ojców kościoła umieszczonych w płycinach oddzielonych wolutami. Po bokach umieszczono wyobrażenia aniołów. Baldachim wykonano w kształcie latarni z rzeźbą Matki Boskiej Wniebowziętej w otoczeniu czterech ewangelistów. Na zwieńczeniu widoczny jest Chrystus oraz cztery anioły.

Ambona ufundowana została prawdopodobnie przez strzeleckiego proboszcza, ks. dziekana Ernsta Joachima Graf Strachwitz (1682-1753). Stało się to w przełomowym dla Śląska momencie. W 1740 r. na tron wstąpił Fryderyk II Wielki Hohenzollern (1712-1786), zwany Wielkim. Po ojcu odziedziczył rozbudowaną armię, którą szybko chciał wykorzystać, realizując swoje ogromne ambicje polityczne. Okazja nadarzyła się szybko, gdyż w sąsiedniej Austrii panowało zamieszanie po śmierci Karol VI Habsburg, cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego, króla Węgier i Czech oraz arcyksięcia Austrii. Po zawarciu sojuszu z Saksonią uderzył na bogatą prowincję śląską i w dwa miesiące zajął ją wraz ze Śląskiem. Wojna trwała 2 lata, a potem potrzebne były jeszcze dwie, by Maria Teresa Habsburg, cesarzowa Austrii, na dobre pogodziła się z utratą Śląska.

W 1742 r., kiedy to Wielkie Strzelce od roku znajdowały się w granicach Prus, zamówiono do kościoła nową ambonę. Ernst Joachim Graf Strachwitz jako jej najbardziej rzucającą się w oczy ozdobę zamówił jednak dwugłowego orła cesarstwa austriackiego. Mogło to wynikać z sentymentu księdza do katolickich władców Austrii lub niewiary, że władza pruska długo się na Śląsku utrzyma. Nowa ambona pojawiła się w kościele w 1742 r., lecz nigdy nie wzbudziła zastrzeżeń nowych władz.

Orzeł wisiał tu do roku 1945. Po przejęciu miasta przez nowe władze rzeźba zniknęła i przez dziesięciolecia kurzyła się na kościelnym strychu. Tylko najstarsi mieszkańcy miasta pamiętali o jej istnieniu. Odrestaurowany orzeł zawisł na nowo w setną rocznicę poświęcenia świątyni i na trwałe wpisał się w obraz strzeleckiego kościoła.

Piotr Smykała, Romuald Kubik

Komentarze

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 14 Maj, 2012 - 17:49

Jedna uwaga... Widzę rażący błąd. Napisane jest, że w roku 1997 odbyły się uroczystości 100-lecia konsekracji kościoła. Budowa tego kościoła miała miejsce w latach 1904-1907. Rok 1997 jako data uroczystości 100 lecia konsekracji jest nielogiczna. Uroczystości te miały miejsce w 2007 roku, miałem wtedy 9 lat...

Odpowiedz