Gminie szkoda 20 tysięcy na dzieci

Gminie szkoda 20 tysięcy na dzieci

Artykuły : 
Numer wydania: 

Ustawa o systemie oświatowym nakłada na gminę obowiązek zagwarantowania dowozu do szkół uczniom klas I-IV, których droga z domu do placówki przekracza 3 kilometry, w przypadku uczniów klas V-VI szkoły podstawowej oraz uczniów gimnazjów droga ta musi przekroczyć 4 km. Niektóre samorządy w trosce o bezpieczeństwo uczniów zapewniały uczniom transport między szkołą a domem nawet wtedy, gdy te odległości były mniejsze. Gmina Strzelce Opolskie - zgodnie z ustawą oświatową - stosowała się do wytycznych.

Jakiś czas temu rodzicom z Szymiszowa-Osiedla udało się wynegocjować bezpłatny dowóz dzieci do podstawówki w Szymiszowie-Wsi, pomimo że do pokonania jest tu dystans poniżej 3 km. W 2011 r. władze PKS-u zdecydowały, że jednak za tę drogę trzeba płacić. Ustalono opłatę miesięczną dla ucznia w wysokości 36,50 zł, która obowiązywała przez pięć lat. Drugiego stycznia dzieci ze szkoły przyniosły karteczki informujące, że z początkiem nowego roku rodzice za bilet do szkoły muszą zapłacić 80 zł, czyli o ponad 120% więcej niż dotychczas.

- Nikt nas wcześniej nie poinformował, że planowana jest podwyżka i w dodatku taka duża, to skandal! - mówi jedna z mieszkanek Szymiszowa-Osiedla. - Nie stać mnie, żeby ponosić takie koszty, tym bardziej, że mam dwójkę dzieci. Skąd taka kosmiczna cena, za 4 km (czyli trasę do i ze szkoły)? - dziwi się kobieta. W podobnej sytuacji jest wiele rodzin nie tylko z Szymiszowa, ale też z Suchej i Rozmierzy.

- Zmiana ceny biletu miesięcznego dla uczniów Szymiszowa-Osiedla jest spowodowana koniecznością ujednolicenia stawek za bilety. Według cennika koszt biletu miesięcznego na trasach do 5 km obecnie wynosi 80 zł. Cena 36,50 zł była ulgowa i ustalona z gminą Strzelce Op. Od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje jednakowy cennik dla wszystkich miejscowości - wyjaśnia Jacek Król, prezes PKS-u w Strzelcach Opolskich.

W sprawie cen biletów interweniował sołtys Szymiszowa Henryk Skowronek.

- Sytuacja jest trudna, większość rodziców już zapowiedziała, że będzie organizować dyżury tak, żeby każdego tygodnia inny rodzic zawoził dzieci do szkoły - mówi sołtys. - Rozmawiałem w tej sprawie z prezesem PKS-u, zaproponowałem parę rozwiązań - co z tego wyjdzie, zobaczymy. Rozumiem rodziców i ich rozgoryczenie, tym bardziej, że niedługo ferie, dzieci przez dwa tygodnie nie będą chodzić do szkoły, a 80 zł za cały miesiąc trzeba zapłacić - dodaje sołtys.

Droga piechotą do szkoły jest niebezpieczna - nie ma chodników ani utwardzonego pobocza. W dodatku trzeba minąć przejazd kolejowy.

Czy gmina, w trosce o bezpieczeństwo dzieci, nie może dopłacić do biletów i utrzymać koszt dla rodziców na starym poziomie? Do szkoły w Szymiszowie-Wsi dojeżdża 50 uczniów, dla budżetu gminy Strzelce roczny koszt dopłaty nie przekroczyłby 20 tysięcy złotych.

- Wspólnie z wiceburmistrzem Józefem Kampą i Markiem Życzyńskim z GZOiW rozważamy zaistniałą sytuację - mówi Tadeusz Goc, burmistrz Strzelec Opolskich. - Sprawa będzie poruszana na komisjach i na sesji rady miejskiej. Musimy wypracować taki system, który obejmie wszystkie dzieci.

Burmistrz obawia się, że jeżeli dopłaci do biletów uczniów w Szymiszowie, Rozmierzy czy Suchej rodzice z innych miejscowości, w tym Strzelec Opolskich, również zażądają dopłat.

- Nie chcemy nikogo wyróżniać - dodaje burmistrz.

Naszym zdaniem to żadne wyróżnienie. Chyba, że burmistrz wspólnie z powiatem postarają się o bezpieczny chodnik wzdłuż drogi do szkoły... Wtedy dzieci dojadą rowerem lub pójdą pieszo...

BB

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Nowy sprzęt dla strażaków
Dwa miliony na staże
Ptasia grypa za rogiem!
Najdroższy projekt był w Ujeździe
Dopłaty do biletów?
W jednym domu osiem dusz...
Wybrali drogę pod prąd
Na strzelnicy i w domu dziecka
Przekręt „na apteczkę”
Biało i ślisko
Biegający pielgrzymi

Komentarze

Portret użytkownika Ka.ha
Wysłane przez Ka.ha (niezweryfikowany) w 10 Styczeń, 2017 - 11:15

Jest 500 + więc o co znowu tyle krzyku ??  Mnóstwo ludzi dostaje co miesiąc ogromne pieniądze NA DZIECI, więc chyba mogą za ich transport zapłacić?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Styczeń, 2017 - 14:30

Nie obrażaj. Ka.ha ma w zupełności rację. Nie dość, że z moich podatków płaci się już 500+ to jeszcze, również z moich podatków, mam się jeszce dokładać do przewozu dzieci z rodzin będących beneficjentami tej rozrzutności "dobrej zmiany"? Nie, nie i nie.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Styczeń, 2017 - 14:22

To oznacza, że - sądząc po treści i formie wpisów - nie wyglądasz mi na płatnika jakiegokolwiek podatku.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Styczeń, 2017 - 10:44

Traktuję te 80 zł jako dopłatę do nauki i nie dostaję 500+. Zresztą 500+ jest prywatną sprawą każdego rodzica, który je otrzymuje i nie ma nic wspólnego z zaistniałą sytuacją. Bezpłatny dostęp do nauki  oraz komfort i bezpieczeństwo w drodze do szkoły to podstawowe i niepodważalne prawa naszych dzieci!!!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Styczeń, 2017 - 14:19

Idąc tokiem twojego rozumowania to prywatną sprawą każdego rodzica jest również troska o bezpieczeństwo swojego dziecka.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Styczeń, 2017 - 14:08

Goc zawsze publicznie powtarza ze bezpieczenstwo obywateli jest dla niego i jego swity najwazniejsze. Jezeli wiec te dzieci beda musiały chodzic do szkoły jezdnia bez chodnika to beda te dzieci bezpieczne? Wszystkie dzieci z całej gminy powinny tanio dojezdzac do szkół. Przeciez gmina jest bardzo bogata. Skoro stac gmine na płacenia byrmistrzowi i jego swicie po 150 tys zł rocznie, to gdzie problem.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Styczeń, 2017 - 20:38

Problem bezpieczeństwa w gminie jest od dłuższego czasu, powiem więcej od czasu panowania goca, traktowany po macoszemu. Inne problemy też są spychane na dalszy plan byle kolesie byli zadowoleni.  Gdzie jest chodnik pomiedzy Rozniotowm, Kadlubem, Szczepankiem, Suchą, Rozmierką  a Strzelcami. Prawdopodobnie stoji jako pusta hala w Szymiszowie, jako plaza, basen itp. Jak ludzie mają dostać sie do miasta w soboty i niedziele,nie każdy ma samochód. Mieliśmy ostatnio już  smiertelny wypadek w Szymiszowie czy potrzebujemu drugiego z udziałem dziecka, które musi jakoś dostać sie do szkoły. Kiedyś była szkoła w obu wsiach. Ale podlegly retrukturyzacji. Skowronek brak odpowiedniego bezpieczenstwa w ruchu  na twoim terenie jest winną twoją jako soltysa bo po cholera ci był o miasteczko ruchu i inne rzeczy a o chodniku nie pomyslałeś i brak bezpieczenstwa w gminie jako radnego to tez twoja winna. Za co ci placą skoro jest ci to za dużo to daj to innym albo byc natyle stanowczy zeby przedstawic pewne nieprawidlowosci na forum publicznym ale wy soltysi i radni wolicie wlazic gocowi do dupy byle miec spokoj. Umiałes reke podnosic jak gocowi zarobek ustalano. To miej teraz odwagę  żądac od niego to co się tym ludziom należy. Nie jestes w tym odosobniony bo wy wszyscy radni jesteście po jednych pieniądzach byle na koniec miesiąca kasa sie zgadza.

A zresztą pogrzeb na rzecz państwa będzie tańszy jak zapewnienie tym dzieciom i ludziom bezpieczeństwa zgodnie z zasadą show must go  on

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Styczeń, 2017 - 07:14

Jestem wieloletnim mieszkańcem Szymiszowa i takiego sołtysa i radnego nigdy nie mieliśmy. Ale widocznie osoby z naszej wsi lub ze wsi obok tego nie doceniają. Jest mi za pana / panią wstyd. Jestem ciekawy czy jest Pan / Pani z p. Skwronkiem na ty. Misteczko ruchu i inne rzeczy były płacone z pieniędzy gminnych i  soleckich. A aby powstał chodnik to potrzeba jest zgoda powiatu, czyli rady powiatu, zarządu ze starosta na czele. Ale widać Pan / Pani nie lubi naszego sołtysa i woli oskarżać go niż odpowiednie osoby. A który rady walczył o nie podniesienie opłaty alatyckiej a inna pani radna, która była za kilka dni później stanie była sprzedać swoją działkę byle by płacić mniej?  Myślę, że nie muszę na to odpowiadać. Pan Skowronek wiele razy walczył o chodnik i myślę, że gdyby byłaby możliwość żeby go zrobić już dawno by u nas był. Ale nie każdy jest alfa i omega. Ciekawe czy Pan / Pani umialby załatwić tyle spraw ile zrobił pan Skowronek. Nalepiej oskarżać i robią ta osoby, które nie mają o niczym pojęcia. Może Pan/ Pani pana Skowronka nie lubić, ale uważam że należy mu się szacunek. Artykuł nie dotyczy bezpieczeństwa a biletów, które z pewnością Pana/ Pani nie dotyczą. Ale widać niektórzy lubią pluć na innych.  Chodnik niedługo pewnie powstanie, a i tak znajdą się osoby, które będą go krytykować. I będę to z pewnością ci, którzy będą z niego korzystać najmniej i założę się, że Pan / Pani też znajdzie się w tym gronie. A jeżeli nie podobają się Panu/ Pani inwestycje w naszej wsi to przecież nie trzeba z nich korzystać. Są ludzie, którzy umieją docenić czyjś trud. A za podniesienie cen biletów odpowiedzialne jest PKS 

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Styczeń, 2017 - 21:02

Akurat p Skowroenk jest najleszym radny. Każdy kto poprosi go o pomoc może liczyć na wsparci. Widać osoby z Szymiszowa docenić tego nie umią, ale przynajmniej z obcych wsi wiedzą, że można na niego liczyć. Kto walczył o nie podnoszenie jednaj z opłaty? A dla informacji: mistaeczko ruchu było płacone z pieniędzy gminy, a nie powiatu, Więc w budrzecie nie można było "poprosić" o chodnik. Pan Skorwonek wlaczył o chodznik i dalej walczy. Ale widać jego właśni mieszkańcy tego nie doceniają,

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Styczeń, 2017 - 07:23

Może ich Skowronek jest w twoim mniemaniu dobrym sołtysem, ale mylisz pojęcia. Bezpieczeństwo i sprawy szkół podstawowych i gimnazji są w kompetencjach Goca i jego swity, z małym wyjątkiem dwujęzycznego .

Skowronek jest radnym powiatu czy gminy jako soltys komu podlega Gocowi czy Swaczynie? Więc nie myl pojęć. Skoro się podjął tej roboty to niech ją robi porządnie. To że każdemu pomaga to mu się chwali  ale że nie miał na uwadze i odpowiednio interweniowal w sprawie bezpieczeństwa dzieci tego nie umiem zrozumieć bo ta sprawa nie jest nowa a dopiero wyszła na jaw.  Bogusz to przynajminiej jak tylko umiał wyraził swoją dezaprobatę a Heniek co podnisi łapę i daje Gocowi wolną rekę. Zresztą inni z też nie są lepsi a szczególnie ci z mniejszosci. Ale to myśmy wybrali takich radnych. Skoro uważacie że są idealni to wybierajcie ich dalej i biadolcie. Ja uważam że wiekszosc z nich tam siedzi bo płacą, można coś załatwić dla siebie i jest sie w centrum uwagi a ludzi to mają głeboko w ..... niektórzy z nich nie są nawet pojąc tego co robią ale to się akurat Henka nie dotyczy.

Może ktoś wyciągnie wnioski i podejmie odpowiednie kroki.

Rodzice macie jedną możliwosc. W starostwie macie darmową pomoc prawną bo to dotyczy waszych nieletnich dzieci w imieniu ktorych występujecie. Albo niech tam ktos zgłosi tę sprawę do prokuratury  z podejżeniem popełnienia przestępstwa tzn narażanie nieletnich na niebezpieczeństwo w ruchu drogowym niech ona zajmnie się sprawą zanim dojdzie do nieszczęścia. W obecnych układach politycznych to Gocowi nawet zięć w prokuraturze rejonowej nie pomoże.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Styczeń, 2017 - 08:55

Po pierwsze się nie chwili a po 2 niedługo powstanie chodnik wiec będzie mógł Pan/ Pani będzie będzie mógł z niego korzystać. I za chomik odpowiedzialny jest powiat bo to droga powiatowa. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Styczeń, 2017 - 08:57

Z tego co pamiętam to pan skowroenk nie raz był obecny na radzie powiatu, gdzie poruszał sprawę chodnika 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Styczeń, 2017 - 11:05

Sprawa nie dotyczy chodnika a bezpieczenstwa ludzi i  bezpiecznej drogi dzieci do szkoły. Za bezpieczenstwo nie tylko dzieci ale ogolne bezpieczenstwo odpowiedzialna jest gmin. Gmina zreformowala szkoly i zlikwidowala niektore obiecując ludziom ze ich dzieci beda dowozone bezplatnie do szkoly zbiorczej niezaleznie od kilometrow.  I co nagle sie z tego wycofuje.

Spprawa chodnika. Nie powinno obchodzic Kowalskiego kto za co jest odpowiedzialny. Skoro ci na gorze biorą niemałen pieniądze  to my mamy prawo wymagac. Nikt nie chce luksusów. Ci ludzie i nie tylko oni chcą bezpieczeństwa .

Skowronek skoro sie podjął tego i za to dostaje zaplacone winnien nie dopuszczac do takich sytuacji. A jakos to będzie. Inno jak dochodzi do tragedi to jakos to nie jest.

Skoro jak ktos tu napisal jest na basen, plaze, nowy park itd i nasi radni maja zamkniete buzie to po co oni sa zeby glosowac za podwyzka dla burmistrzaa w innych sprawach milczec. W innych gminach nie maja oplat adiecenckich, moze i zle napisane, u nas sa  bo nasi radni byli za. Czy mam wiecej przykladow przytaczac. Chyba w tym miejscu wystarczy

Moze i Skowronek jest dobrym sołtysem ale kiepskim radnym zreszta jak cala rada takie jest moje zdanie

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Styczeń, 2017 - 11:24

Czemu tylko wszyscy skupiają się na osiedlu? My z suchej tez musimy płacić a nasz sołtys nic nie robi a jest najlepszym przyjacielem goca

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Styczeń, 2017 - 11:31

Dokładnie. Wszystkich oskarzacie a my w Szymiszowie Wsi też musimy płacić.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Styczeń, 2017 - 11:33

I mamy swojego radnego i panią sołtys którzy w tej sprawie nic nie robią 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 14 Styczeń, 2017 - 08:35

A czego ty sie spodziewasz od Bischoffa ten facet nalezy tez do mniejszosci, ma problemy zpisownia, nie umie po polsku po nieniemiecku tez nie umie na zebraniach w urzedzie tez sie nie odezwie bo twierdzi po co a po za tym nie slyszalem zeby cokolwiek zrobil dla wszystkich. Soltyski nie znam.Ale wyscie ich wybrali a teraz macie pretensje. To wymagajcie tez od nich to jest wase prawo.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Styczeń, 2017 - 11:45

Czytam tą dyskusje i chce mi się śmiać. Wam wszystkim się wydaje ze u nas w Strzelcach jest idealnie a też mamy swoje problemy. Ale wolicie się obrażać na wzajemnie i nas mieszkających w mieście

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Styczeń, 2017 - 16:07

Widzicie jak to jest. Mamy teraz zdanie czytelnikow z roznych miejscowosci i to jest dobrze bo to swiadoctwo na ułomne rzady Goca i jego swity. Pamietajcie o tym wszystkim przy nastepnych wyborach bo oni znowu beda skamlec o głosy i beda nam obiecywac transport dzieci nawet helikopterem do szkoł albo przez nasze wioski pojedzie darmowy pendolino, bylebyscie tylko na nich zagłosowali. Ja mam nadzieje ze przy najblizszych wyborach przeciag wyborczy wywieje z ratusza Goca, Kampe, Feliniakowa, Puzik,Kareckiego, Koteluka, Forytowa i ta cała reszte wazeliniarzy z SLD, Małej ojczyzny i innych stworow uaktywniajacych sie tylko na wybory.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Styczeń, 2017 - 17:12

Następny przeciąg przywieje tam cymbała doskonałego. Chyba, że nie wystartujesz w wyborach.

Portret użytkownika bulsara1
Wysłane przez bulsara1 (niezweryfikowany) w 16 Styczeń, 2017 - 13:04

Nikt nie komentuje bredni "ksiedza"? Co sie stalo? To co powiedzial ten walniety ksiadz nie wywolalo lawiny protestu? Oburzenia? Jak pomysle jakie lawiny oburzenia przewalaja sie na tym forum, z powodu malo znaczacych drobnostek, a teraz nic? Wyglada na to, ze ten cymbal rzeczywiscie ma w SO wiernych w jego brednie!   

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 16 Styczeń, 2017 - 18:36

Nieprawda, jego słowa są tak żałosne że trzeba by zejść nisko aby te jego wypociny komentować. Nie warto tego nawet komentować. Lepiej skupić się naprawdę na ważnych rzeczach, Może w tym roku padnie rekord zbiórki WOŚP i z tego się cieszmy.

Portret użytkownika Zawstydzony
Wysłane przez Zawstydzony (niezweryfikowany) w 17 Styczeń, 2017 - 10:27

No cóż lubimy błyszczeć w świecie z głupoty. A to majtki na basenie, a to "były policjant", a to ksiądz, któremu rok miłosierdzia minął więc "huzia na Józia" . Niestety niczym innym nie możemy się pochwalić. O przepraszam tylko młodzież daje radę powalczyć o WOŚP.

Odpowiedz