Gmina wygrała! Czy będą pieniądze na remont?

Gmina wygrała! Czy będą pieniądze na remont?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Gmina Izbicko ma gotowy projekt na modernizację czterokilometrowego odcinka drogi gminnej z Boryczy do Krzyżowej Doliny. Aby zrealizować inwestycję, starała się pozyskać dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).

- Nasz wniosek nie przeszedł, bo nie uzyskał pułapu wymaganych punktów - wyjaśnia wójt gminy Brygida Pytel. - Zdaniem oceniających przedłożony przez nas projekt nie spełniał jednego z wymogów programu - droga nie łączy się bowiem z drogą wyższego rzędu, czyli powiatową - tłumaczy wójt. - To nie do końca prawda, gdyż droga ta łączy się pośrednio z powiatówką, należącą do powiatu opolskiego, dzielą ją od niej zaledwie dwa metry drogi podległej gminie Ozimek i Ozimek zadeklarował, że te swoje dwa metry wyremontuje we własnym zakresie - mówi wójt.

Izbicko odwołało się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, ten jednak odwołanie odrzucił. Urzędnicy gminy Izbicko postanowili więc sprawę skierować do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, by obronić swoje racje i wywalczyć pieniądze na remont.

Kilka miesięcy gmina czekała na rozprawę w WSA. Odbyła się ona 2 grudnia. Zdaniem sądu, izbicki projekt powinien otrzymać wyższą punktację i zakwalifikować się do PROW.

- Tuż po rozprawie dowiedzieliśmy się, że UMWO nie będzie odwoływał się od decyzji sądu. Trwają przetargi na realizację zadań drogowych w ramach PROW. Mam nadzieję, że po przetargach w puli środków, którymi dysponuje program, zostaną pieniądze. Mamy zapewnienie, że wtedy zostanie podpisana umowa z gminą dotycząca remontu drogi Borycz - Krzyżowa Dolina.

Jak już pisaliśmy, korzyści z modernizacji drogi jest wiele. Jakiś czas temu firma Multiplay zadeklarowała, że jeśli inwestycja ruszy, to przy tej okazji położy światłowód, który umożliwi mieszkańcom Boryczy i Krośnicy dostęp do szerokopasmowego internetu. Ponadto skróciłby się dojazd do Ozimka, a wiele osób z gminy tam pracuje. Tą drogą jeżdżą też mlekowozy, które odbierają mleko od rolników.

- Mamy nadzieję, że zgodnie z planem modernizacja ruszy w przyszłym roku - podkreśla Brygida Pytel.

bea

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Mikołaje, mikołaje...
Dla starszych i młodszych
Podatki w górę i w dół
Idą święta!

Odpowiedz