fbpx Gmina przespała sprawę? | Strzelec Opolski

Gmina przespała sprawę?

Gmina przespała sprawę?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Dwudziestego piątego stycznia w Urzędzie Miejskim w Zawadzkiem odbyła się XV sesja rady miejskiej. Radni stawili się w komplecie i zatwierdzili dziewięć uchwał. Między innymi dotyczącą planu pracy komisji problemowych. To właśnie przy tym punkcie na sesji wynikła spora dyskusja.

Radny Jan Czanguleit zgłosił, że komisje wyjazdowe samorządności i porządku publicznego są zbyteczne i tak naprawdę niczego nie wnoszą. Z takim zdaniem nie zgodziła się radna Teresa Dziuba, wchodząca w skład komisji.

- Nie wyobrażam sobie, żeby o sprawach porządku rozstrzygać zza biurka - mówiła.

Dyskusja doprowadziła do porównywania dwóch sołectw Żędowic i Kielczy, a także sołtysów. Radna Beata Mańka-Kulik przypomniała rajcom, że tematem dyskusji są komisje wyjazdowe, a także dodała, że takich sołtysów, jak są teraz i tyle co robią dla wsi, nie było już dawno. W ostateczności odbyło się głosowanie, w którym 10 radnych opowiedziało się, że komisje wyjazdowe samorządności i porządku są potrzebne, jedna osoba była przeciw, a trzy się wstrzymały.

W dalszej części radna Kulik-Mańka pytała burmistrza, czy gmina będzie składać wniosek o dofinansowanie rozbudowy kanalizacji w aglomeracji w naborze ogłoszonym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Z tego programu można uzyskać środki na budowę kanalizacji na ul. Miarki czy 1 Maja - mówiła radna.

Burmistrz wyjaśnił, że w momencie ogłoszenia tego programu wspólnie z prezesem spółki ZAW-KOM zdecydowali, że nie posiadają wystarczających środków własnych, by korzystać z programu. Na dzień dzisiejszy może i znalazłyby się na to pieniądze, ale gmina nie wpisała się do tzw. Master planu. Stachowski dodał, że Master plan będzie aktualizowany, bo wiele gmin na tamtą chwilę się nie zdeklarowało, a teraz chce z niego skorzystać. W trakcie dyskusji wyszło na jaw, że wpisanie się do Master planu nie niosło za sobą żadnych konsekwencji w razie, gdyby gmina nie skorzystała z tego programu. Radna podsumowała, że gmina przespała sprawę i dziwi się, że nie pozyskuje pieniędzy z zewnątrz.

Beata Baryga

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Wielkie kałuże w mieście
Dofinansowanie do azbestu
Sukces uczniów w Grodkowie
Co z hydrantami?
Grali dla babci i dziadka
Co w ferie?

Komentarze

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 2 luty, 2016 - 10:10

Panie burmistrzu ,a na budowę gimnazjum mieliśmy wystarczajęce środki własne?Dofinansowanie trzeba wykarzystywać,my jesteśmy za biedni( niech będzie -nie mamy wystarczających środków własnych) by z takiej możliwości nie skarzystać. PS Trzeba powiedzieć prawdę ,że o tym programie się nie wiedziało,a nie ściemniać z brakiem środków własnych...

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 luty, 2016 - 10:17

Mamy swuj honor i nie będziemy się nikogo prosić. Brawo Burmistrz i rada. Tak trzymać  jesteśmy z wami.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 luty, 2016 - 15:16

My jałmużny nie potrzebujemy na tyle nas jeszcze stać żeby z własnych pieniędzy kłaść te rury z wodą. 

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 2 luty, 2016 - 10:57

Co na to Norbi?? Bo radny bezradny zamilkł, aha bo teraz jest burmistrz z "jego bajki" i nie ważne ,że nic nie robi ważne,że "taki ludzki".

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 luty, 2016 - 17:12

Przypierniczasz sie Norberta bo podpisuje się pod swoimi wpisami w odróżnieniu do ciebie,no ale agresja i małostkowość to domena karłów intelektualnych takich jak ty.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 luty, 2016 - 20:07

"cieciu malinowy" gratuluję poziomu który już wcześniej określiłem jak się okazuje trafnie

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 luty, 2016 - 16:45

Zamilcz autorze dwóch ostatnich błazeńskich wpisów! Ty nie mosz wszystkich w doma, albo mosz coś z deklem.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 luty, 2016 - 18:53

Jaki z niego adwokat to wiemy, ale może jednak byłbyś odrobinę bardziej powściągliwy w publicznym wyrażaniu opiniu o synku mieciulsława.

Portret użytkownika mieszkaniec gminy
Wysłane przez mieszkaniec gminy (niezweryfikowany) w 2 luty, 2016 - 16:51

Po co nam pieniądze unijne na inwestycje.

Lepiej jest finansować za kredyt w banku.

A na końcu i tak to zapłaca mieszkańcy w rachunkach za wodę i ścieki.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 luty, 2016 - 18:15

s kim by sie nie gadało to wszyscy mają takie samo zdanie jak ty. Stać nas na to i nie potrzebne nam jakieś dziwne i podejrzane programy i te zapomogi na inwestycje

Portret użytkownika Skinny1200
Wysłane przez Skinny1200 (niezweryfikowany) w 3 luty, 2016 - 07:56

To nie sa zadne "dziwne i podejrzane programy i zapomogi na inwestycje" tylko fundusze ktore sie nam naleza w ramach umowy partnerskiej (UE). Jak pani radna zauwazyla - koncza sie te fundusze juz w 2020 roku. Wiec i tak juz z nich nie skorzystamy. Ta wasza debata tutaj jest zbyteczna.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 luty, 2016 - 08:30

Jak juz ktoś wczesniej zauważył, to trzymajmy sie na razie tekstu. Czytając informacje na ten temat, to: pani radna B.Mańka-Kulik od dłuższego czasu na róznych forach, na sesjach wskazywała i informowała p.burmistrza o programach UE w ramach których gmina może realizować  różne zadania na miarę posiadanych środków własnych(a je zna z racji radnej i wiedzy z tego tytułu). Rozumiem, że  zaintersowanie te wynika z racji pełnionego mandatu radne i jest to ok. Nie rozumiem natomiast tego dlaczego nie ma zainteresowaniaze strony p.burmistrza i jego urzędników. Jeżeli w tym przypadku gmina fakt ten przespała poprzez swoje niedbalstwo (a tak się stało), to uważam to za niegospodarność na szkodę gminy i na to jest stosowny paragraf. Myślę, że w nowym układzie, skończyły się czasy odpowiedzialności partyjnej i przywrócone zostały realia, że jak bierzesz pieniadze publiczne, to za nie odpowiadasz, za ich właściwe gospodarowanie. Temat ten do rozwiązania jest dla komisji rewizyjne i dla pana ministra Ziobro. Czas już skończyc z tym nieudacznictwem

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 luty, 2016 - 08:53

Ja mnie z kolei jest wiadomo, to w tym przypadku, oprócz chęci i tego, żeby się wiedziało za co się bierze państwowe pieniadze (nasze), to należało napisac jedno zdanie ''proszę o uwzględnienie gminy zawadzkie w programie''. Koniec kropka. Tyle i tylko tyle należało zrobic. Zgłoszenie to nie powodowało żadnych skutków finansowych, i moża było się w kazdym momencie wycofać, ale zapisać juz nie

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 luty, 2016 - 09:01

W sprawie tej po uzyskaniu informacji z ministerstwa (e-mail, chyba 7 lub nawet więcej razy) przekaz ''co z tym dalej zrobić'' krążył od p. burmistrza do pana kierownika, od pana kierownika do pani urzędnik aż w końcu ''wylądowało'' to u pana prezesa i pani zajmującej się w ZAW-KOM ściekami z terminem zgłoszenia na jutro-dosłownie na jutro. Kto beknie? Myślę, że w sprawie tej, żeby uciąć wszelkie spekulacje, to należy ją skierować do resortu pana ministra Ziobro

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 luty, 2016 - 13:36

Słuchając sesji muszę stwierdzić, że żałuję nieoddania głosu na komietet Nowe Zawadzkie, bo widać, że są to kompetentne osoby i bardzo dobrze, że chcą rozliczać Burmistrza z obietnic.  Tylko dlaczego Strzelec o tym milczy? Czyżby teraz SO było gazetą Burmistrza?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 luty, 2016 - 14:41

Pytanie - czy z obietnic dla Nowego Zawadzkiego, czy też z obietnic ulotkowych i złozonych na spotkaniach wyborczych. Jeżeli to drugie, to jestem zaskoczony(pozytywnie) postawa pana Bartka. Myslę, że temat pociągnie dalej i nie ulegnie kolejnym obiecankom

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 luty, 2016 - 15:25

Nie wiem co Burmistrz im obiecał,ale wiem co było na ulotkach. I mam nadzieję,że zostaną wypełnione. W innym razie będzie powtórka z historii. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 luty, 2016 - 09:19

Widzę na forum zawadzkiego, że p.burmistrz zamilkł, chrypki dostał. Nie odpowiada na pytania, a że pytania sa konkretne to nawet nie ma słynnego ''pytanie-odpowiedź-zamykam temat'', nie mówiąc juz o p. przewodniczącym rady. Mam wrażenie, że się tak zapętlił, ze nie wie o co tu wogóle chodzi. Zmieńcie go, dajcie mu odpocząć, w końcu jest już emerytem. A tak już  poważnie, to poszły nam pieniadze np na kanalizację ul 1-Go Maja - Mickiewicza i na inne bajpasy  połączeniowe. Pozostanie nam nie tylko smród po tej sprawie, ale także smród z kanalizacji jaki uchodzi na tych ulicach. Myslę, że burmistrz  zarabia godne pieniadze i moża od niego wymagać jak i podobnie przewodniczący ma godny ryczałtu (ponad 1000 zŁ) i tez nalezy od niego wymagać, a jak nie to na diete radnego (ok. 90 zł) i tez będzie można powiedzieć, że będą one godne do tej pracy społecznej

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 4 luty, 2016 - 09:32

To co wyrabiają urzednicy na forum zawadzkiego to żenada (może by się który podpisał?). Burmistrz nawet najlepszy przy takich "fachofcach" może się pakować.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 luty, 2016 - 14:58

Niech żyje nam burmistrz. Takich ludzi nam trzeba. Wiele mu zawdzięczamy na przykład te busy co jadą nawet do Krupy. Dzięki takiemu burmistrzowi nasze miasto się rozwija.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 luty, 2016 - 08:27

Jakby to on  załatwiał to byś do dziś ''walił z buta'' do Krupy,  A tak na marginesie, to kiedy rusza pociąg do T. Gór?

Portret użytkownika zawdczanin
Wysłane przez zawdczanin (niezweryfikowany) w 5 luty, 2016 - 09:02

kominukację miejską akurat powłał do życia poprzedni Burmistrz a obecny polikwidował kursy wieczorne i weekendowe, więc niech nie żyje nam!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 luty, 2016 - 13:30

W likwidowaniu i zadłużaniu jest dobry, ale za coś trzeba pieniądze brać. Chyba że -? daje do zrozumienia radnym, że mało zarabia!

Portret użytkownika as
Wysłane przez as (niezweryfikowany) w 4 luty, 2016 - 20:47

'burmistrzu" Stachowski - czekamy kiedy sie pan "podłączy" pod sukces Pana Koronczoka! Pana żona pracuje  w tej samej szkole co Pani Koronczok - a to już wystarczy aby się wpisac w sukces Pana Koronczoka. Taka taktyka mendy u pana dobrze chodzi!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 luty, 2016 - 21:17

Posłuchaj mendo.

Twoja chora teoria zmierza to takiej  tezy że - ktoś coś ugrał - to pewnik  ale według  twoich chorych przypuszczń jest możliwe że ty  będziesz się chciał  podłączyć  się pod ten sukces i dlatego według mojej wyobraźni jesteś chujem .

Czy dobrze odczytałem tfuj tok rozumowania -  MENDO z zawadzkiego

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 luty, 2016 - 13:42

Ja się pytam co dalej z tym problemem poruszonym w artykule ? Pod dywan sprawę?
Miliony ida , czy tez pójdą koło nosa, a nam mieszkańcom Ziedlongów smród zostanie. Co na to Pani radna Dziuba ? czy ważniejszym dla niej jest sprawa, że ma być 19 komisji Ładu i Porządku, czy 12, (kasa, jeszcze raz kasa) a rozwiązania przejścia koło Panka jak nie ma tak nie ma. Wystarczy , że będzie 6 komisji nie ma co robic, a co dopiero 12 czy 19, a zająć się sprawą smrodu na Zidlongach. Ile pracuje komisja, 2-3 godz.i 90 zł, czyli po 30 zł netto na godzine, czy o to chodziło w kandydowaniu na radną. Jak słyszę tą panią na sesjach, to tylko upomina się o kasę, a o sprawy związane z mandatem, to jakoś tak boczkiem,boczkiem. Może by tak pokazaćw Krajobrazach zawadzkiego efekty pracy komisji i koszty jej obsługi.Może byc, że te drugie będą wyższe od tych pierwszych !

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 6 luty, 2016 - 12:52

Nawet dziecko w przedszkole wie że smród jest z brudu. Wystarczy się myć i nie będzie smrodu.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 6 luty, 2016 - 17:00

Bardziej właściwym tytułem byłoby burmistrz i jego urzędnicy przespali sprawę,bo gmina to mieszkańcy,, a oni chocoazby w osobie pani radnej B.Kulik od szeregu miesięcy wskazywała źródło finansowania i do których drzwi należy po nie pukać

Portret użytkownika KarolinaG
Wysłane przez KarolinaG (niezweryfikowany) w 6 luty, 2016 - 22:09

Jeśli chodziło by o ulice z Kielczy to jako pierwsi wpisani bylibyśmy wpisani na listę Master planu.

Nic dodadać nic ująć.

Wystarczy popatrzeć na czystości terenów rekreacyjnych dla porównania...

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 luty, 2016 - 13:04

Musisz nauczyc sie czytac nuty a zoładek zasilac grochem i fasola. Grac tylko w własnym towarzystwie.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 luty, 2016 - 14:11

Dobre

Odpowiedz