fbpx Gmina kupi dawną karczmę | Strzelec Opolski

Gmina kupi dawną karczmę

Gmina kupi dawną karczmę

Artykuły : 
Numer wydania: 

Karczma przy ulicy Wiejskiej w Jemielnicy istniała już w XIV wieku. Należała do cystersów, którzy wynajmowali ją różnym karczmarzom. Jak podają Piotr Smykała i Piotr Michalik, autorzy książki „Jemielnica. Dzieje wsi i parafii”, w 1727 roku karczmę strawił pożar. W jej miejsce odbudowano nową z kamienia. W XIX wieku przeszła w prywatne ręce. Znów spłonęła w 1928 i znów ją odbudowano. W latach 90. ją zamknięto - od tego czasu stoi i niszczeje, jej właściciele mieszkają za granicą.

 

Gmina od jakiegoś czasu interesuje się majątkiem. Radni spotkali się niedawno, by obejrzeć go z bliska. W miniony wtorek na sesji zdecydowali, żeby go kupić. Większością głosów (jedna osoba wstrzymała się od głosu, jedna była przeciw) wyrazili zgodę na nabycie nieruchomości zabudowanej położonej w Jemielnicy przy ul. Wiejskiej 43a, na działce o powierzchni 2040 m2.

 

- Mam nadzieję, że uda się sfinalizować transakcję - mówi wójt Marcin Wycisło. - Zdaję sobie sprawę z tego, że ta inwestycja może być różnie oceniana, ale patrząc daleko w przyszłość - jest uzasadniona i potrzebna - przekonuje. - Jemielnica ma za mało własnych publicznych terenów. Jak na miejscowość liczącą 3500 mieszkańców, brakuje miejsca na organizowanie wydarzeń kulturalnych, brakuje miejsca na przyjęcie np. zespołów koncertowych czy teatralnych. Brakuje domu kultury. Tymczasem, w miejscowości o takim charakterze i walorach jak Jemielnica to bardzo ważne. Nieruchomość przy ul. Wiejskiej to obiekt historyczny, od zawsze była tu gospoda cysterska, widnieje nawet na dawnych obrazach Jemielnicy znajdujących się w kościele - dodaje.

 

Gmina nie zamierza zagospodarować obiektu ze środków z własnego budżetu. Poczeka na możliwość pozyskania pieniędzy zewnętrznych.

 

JK

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
O religii inaczej
Wsparli remont katedry
Pomoc dla powiatu
Morsy z Jemielnicy
Odeszli...

Odpowiedz