Gmina jest niegospodarna!

Gmina jest niegospodarna!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Grzmiał na grudniowej sesji radny Joachim Szulc, który nie zgadza się, by gmina sfinansowała wykonanie osobno nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działek inwestycyjnych koło ronda w Zawadzkiem.

Zawadzkie jest w trakcie tworzenia nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wszystkich trzech miejscowości. Ma on kosztować 30 tysięcy złotych i być gotowy do 29 maja 2017 roku, ale termin ten jest zagrożony. Trwają liczne uzgodnienia, plan musi być skonsultowany z dwudziestoma instytucjami, a część z nich nie obowiązują żadne terminy co do tych konsultacji. Poza tym firma projektowa wykonująca plan weszła w spór z komisją urbanistyczną, która opiniuje projekt. Gmina nie jest w stanie osądzić, która ze stron ma rację, konieczne będzie zatrudnienie koreferenta do rozstrzygnięcia sporu. Zdaniem urzędników w działaniach firmy projektowej nie ma uchybień, problemem jest kwestia interpretacji przepisów.

Tymczasem przy rondzie w Zawadzkiem inwestorzy chcą rozpocząć prace budowlane. Na jednej z działek firma Autokompleks chce postawić między innymi stację benzynową, na drugiej rozbudowywać ma się produkująca okna firma Kapica. Przedsiębiorcy dali do zrozumienia burmistrzowi Stachowskiemu, że jeżeli nie dojdzie do szybkiej zmiany planu, przeniosą swoje inwestycje gdzie indziej.

Te argumenty nie trafiły do części radnych. Joachim Szulc dopytywał, dlaczego gmina ma płacić 15 tys. za stworzenie planu, skoro zależy na nim przedsiębiorcom. Radny powoływał się na sytuacje, kiedy to osoby prywatne musiały same pokrywać koszty zmiany planów, gdy chciały przekształcić swoje działki. Ten przykład zdziwił urzędników. Beata Karlińska, zajmująca się w gminie planowaniem przestrzennym, powołując się na ustawę mówi, że koszty tworzenia planu pokrywa gmina.

Decyzją większości radnych gmina stworzy nowy plan zagospodarowania dla kilku działek, na których zależy inwestorom. Prace nad całościowym planem trwają.

Burmistrz Mariusz Stachowski podkreśla, że gdyby przyszedł do niego kolejny przedsiębiorca z podobnym problemem, postąpiłby tak samo, bo każda inwestycja to nowe miejsca pracy i wpływy z podatków.

MM

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Oficjalnie w użyciu
Nie wiadomo, co ze szkołami
Straszy przy Opolskiej
Ile można czekać?

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 17 Styczeń, 2017 - 09:47

 Moim zdaniem nie zawsze wykształcenie idzie w parze z rozumem. Szanowni Radni! chcecie rozwoju naszej Gminy, miasta to nie słuchajcie bzetów tego pana. Pani Karlińska jest fachowcem i lepiej zna przepisy niźli ci którym się wydaje ,że są naj,naj...

Portret użytkownika mieszkaniec gminy
Wysłane przez mieszkaniec gminy (niezweryfikowany) w 17 Styczeń, 2017 - 12:35

O tym że gmina jest niegospodarna wiadomo od dawna.

Wystarczy popatrzeć na wielkość urzedu gminy. jest zapełniony od dachu po same piwnice  .

Prócz tego zajęli halę sportową i kinoteatr na nowe komórki gminy.

Niestety tak liczna armia urzędników nie idzie w parze z jakością usług.

 

 

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Styczeń, 2017 - 13:01

Tylko ,że Zaw-Kom jest spółką z o.o, i ma swój plan finansowy , a wynagrodzienia są pokrywane z ich działalności gospodarczej a nie bezposrednio  z podatków. Urząd działalności żadnej nie prowadzi, a wynagrodzenie wypłacane jest bezpośrednio z podatków. Zaw- Kom może splajtować , Urząd nie splajtuje ,bo wrazie "W" podniosą podatki! Ot taka różnica.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Styczeń, 2017 - 13:23

Zawkom jest spółka komunalną przede wszystkim. Oni też nie spajtuja bo jak będą w ciężkiej sytuacji to podniosą nam cenę za wodę i ścieki. A poza tym to warto przyjrzeć się gospodarce kadrowej w tej firmie!

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Styczeń, 2017 - 13:46

To proszę się przyglądnąć, i przedstawić swoje wnioski! A w ramach luzu przyjrzeć się polityce kadrowei Urzędu, bo oni nas doją bezposrednio! Z Zaw-Komowskiej wody nie musisz korzystać, możesz kupować w sklepie albo jechać do " źródełka'- a i za ścieki nie zapłacisz!  Za każdego urzędnika płacisz z podatków , a jak nie to ci poślą komornika.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Styczeń, 2017 - 16:08

A co w tym takiego ciekawego?To członkowie rodziny pracować już nie mogą, w spólkach hutniczych  jest wiele takich przykładów ,też są takie "ciekawe"? A w Technodrewie tak nie jest? 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Styczeń, 2017 - 17:20

Nie rozumiesz, Spółki hutnicze tak jak i Technodrew to firmy prywatne i ich sprawa kto tam pracuje. Ale zawkom to spółka komunalna na którą wszyscy miesięcznie się dokładamy, Jeśli byłaby prywatną to nic nikomu do tego jak jest prowadzona polityka kadrowa.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Styczeń, 2017 - 18:37

Chłopie mylisz pojęcia. Spólki hutnicze ,Technodrew to społki z o.o tak jak Zaw-Kom. My do Zaw-Komu nie dopłacamy tylko płacimy za ich usługi. Urząd dysponując naszymi podatkami nie może( prawnie zabronione) dofinansować Zaw-Komu, może zlecać im wykonanie zadań na rzecz gminy i mieszkańców. Zaw-Kom jako spółka ma swój plan finansowy który opiniowany jest przez RIO, urząd nie może ingerować w ich plany.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Styczeń, 2017 - 23:12

Chłopie kto ma wiekszosc udziałów w tej spółce? Gmina. Wiec nie pisz bzdur.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 20 Styczeń, 2017 - 09:33

Chłopie ,co ma struktura własnośći do działań spółki z o.o! Nie pisz nic więcej, bo takich bzdur świat nie słyszał!  PS Napisz ,że to gmina płaci wynagrodzenia pracownikom tak? No bo jest właścicilem wiekszościowym. Gdzie się rodzą takie t...ki !

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 20 Styczeń, 2017 - 12:17

Człowieku... jak chcesz o czymś mówić i pisać to musisz mieć jako taką wiedzę w temacie...Spółka nawet komunalna działa na zasadzie Spółek kapitałowych,własność to inna rzecz, która nie ma wpływu na zatrudnienie ,płace w spółce etc... Za to jest odpowiedzialny tylko Zarząd Spółki. Burmistrz jest jedynie przedstawicielem właściciela i działa w jego imieniu oraz poprzez członków Rady Nadzorczej. Jak masz jakie kolwiek w tej kwestii wątpliwości to odsyłam do lektury Kodeks Spółek Handlowych i Statutu Spółki. Wszystkie inne tu bzdety nie mają pokrycia w rzeczywistości i służą  jedynie podsycaniem emocji. Gmina to gmina a Spółka to spółka!

 

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 20 Styczeń, 2017 - 13:34

Człowieku...nie wiem do mogo piszesz .Ja od początku piszę ,że urzad to urzad a Zaw-kom to  spólka z o.o działajaca wg. własnego planu finansowo-inwestycyjnego i burmistrz jako własciciel nie może ingerować w ich plan ,może wniokować o ujęcie w planach pomysłów burmistrza i rady. Cytat: "Ale zawkom to spółka komunalna na którą wszyscy miesięcznie się dokładamy",jeżeli jesteś autorem tych słów( do których wnosiłem uwagi) to jest to totalny absurd! Zaw-kom nie jest spółką komunalną gminy a jednostka organizacyją gminy, ale działającą na zasadach spółki,spólki mającej swój statut plan finansowe etc. My do nich nie dokładamy ,ale płacimy za ich usługi, nie ma obowiązku korzystania z ich usług."Gmina to gmina a Spółka to spółka!"

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 20 Styczeń, 2017 - 13:45

Ej tam zawkomowcy do roboty się dać a nie klikać po klawiaturze w godzinach pracy za co wam płacą

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 21 Styczeń, 2017 - 08:57

Widocznie w zakresie obowiązków pracowników administracji zawkomu jest czynne udzielanie się w Internecie w godzinach pracy.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 20 Styczeń, 2017 - 14:47

Wybacz...to nie do Ciebie a do tych wszystkich,którzy piszą bzdury, nie mając wiedzy w temacie Gminy,Spółek, Funduszy Europejskich... Ci pewnie należą do tych sfrustrowanych, którym się wydaję ,że wiedzą wszystko lepiej , bo coś tam wyczytali w internecie ,na stronie UM , którym dzieje krzywda bo za usługi trzeba płacić,nie ma nic za darmo a huta już nie jest "Matką żywicielką"  By zaistnieć ( na forum są  anonimowi ) "opluwają" urzędników Gminy ,Burmistrza a także pracowników "Zaw-kom" Niech Ci wszyscy pieniacze podpiszą swoje wypociny z imienia i nazwiska a skoro ich na to nie stać to niech milczą i nie obrażają innych.

Portret użytkownika Gość 007
Wysłane przez Gość 007 (niezweryfikowany) w 20 Styczeń, 2017 - 21:26

W Żędowicach w szkole też spółka rodzinna Pani dyrektor i jej mąż jako woźny...to też normalne???

Portret użytkownika mieszkaniec gminy
Wysłane przez mieszkaniec gminy (niezweryfikowany) w 19 Styczeń, 2017 - 14:27

Zawkom to spółk i zajmuje jedne miejsce.

Urzad gminy utrzymywany jest  z podatków mieszkańców,

Co drzwi w Urzędzie gminy to albo kierownik albo jakiś specjalista ( niewiadomo od czego)

Co chce sie coś załatwić to odsyłają od okienka do okienka .

Przypomina to bajkę "12 prac Asterixa".

Po za tym ,że nie jest gospodarna to fakt , nikomu z gminy nie chce się ruszyć ( bojąc sie zapewne o stołek) żeby dostarczyć rozliczenie podatku od nieruchomości i wyręcza się poczta .

Poczta z tego co wiem nie prowadzi wolontariatu .

Za takie listy polecone za zwrotnym potwierdzenime odbioru się płaci i to nie mało.

Tak więc nie pisz takich głupot powołując sie na inne instytucje nie będace finansowane z podatków mieszkańców.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Styczeń, 2017 - 14:50

Gmina nie wyrecza się pocztą ale tak mówią przepisy. Zawkom jest spółka komunalna której właścicielem jest gmina a jak już wspomniałeś utrzymuje się z podatków. Pracownicy ściągają na wakaty członków swoich rodzin. Czy to jest transparentność? 

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Styczeń, 2017 - 16:16

Czy ty rozumiesz ,że Zaw-Kom prowadzi działalność czyli wypracowuje dochód, czego gmina nie robi bo  ściąga tylko podatki! Struktura własności nie ma tu znaczenia!. Jeżeli masz wątpliwośći co do transparentności działań Zaw-Komu to jest droga administracyjna  złożenia skargi do właściciela, a nie  wpis na forum Strzelca Opolskiego.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Styczeń, 2017 - 16:37

"Gmina nie wyrecza się pocztą ale tak mówią przepisy." Jak żywo nie znam takiego przepisu możesz go wskazać? Ja wiem ,że w wielu gminach nakazy roznasza pracownicy czy też sołtysi.Nie ma monopolu "na pocztę".

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Styczeń, 2017 - 17:15

Są przepisy regulujące sposoby dostarczania decyzji. Jakie są terminy odwołania od takich decyzji. A pracownicy aby mogli to robić albo będą musieli zostawić swoje dzienne obowiązki a kto będzie wydawał te decyzje? Jeśli korespondencję mają nosić po godzinach swojej pracy to muszą mieć za to zapłacone.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Styczeń, 2017 - 09:38

a jakie zarobki ,tam każdy kierownik zarabia na ręke koło 4 tys a kierownik co biuro 

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Styczeń, 2017 - 10:47

Do tych trzech po kolei u góry: trzeba było się uczyć a nie kamieniami rzucać na szkołę.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 17 Styczeń, 2017 - 13:42

Pisanie o "armi" jest nie na miejscu... To urzędnicy muszą realizować i wdrażać nie zawsze mądre i racjonalne pomysły Rady! Jak słyszę tu na forum, że trzeba pozyskać pieniądze zewnętrzne to mam wrażenie,że ci co to wypisują nie mają za grosz pojęcia jak działają fundusze i co trzeba spełnić by cokolwiek pozyskać. Skończyły się już łatwe pieniążki z UE! Gmina Zawadzkie nie ma już wielu możliwości, te wizje,marzenia czy ambicje tak Radnych, mieszkańców jak i włodarza niestety trzeba realizować z własnego budżetu...czas już minął,programy na lata 2014-2020 nie obejmują "basenów" a z budżetu dla tak małej miejscowości jest to marzenie nie do uniesienia. Jak was to nie przekonuje to popatrzeć trzeba na sąsiednie większe Gminy ... jakie to są koszty! Róbmy więc wszystko by ściągnąć inwestorów a wtedy może na "marzenia" będą pieniądze!

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 17 Styczeń, 2017 - 19:56

",że ci co to wypisują nie mają za grosz pojęcia jak działają fundusze i co trzeba spełnić by cokolwiek pozyskać. Skończyły się już łatwe pieniążki z UE!"A może jest tak ,że nie to "co trzeba spełnić" ale to jak przygotowany jest  wniosek decyduje o przyznaniu funduszy? Jakoś w poprzedniej kadencji się w wielu przypadkach udawało, a teraz wnioski lądują na trzydziestych pozycjach! Przykład ,że można jest w sąsiednich gminach

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 17 Styczeń, 2017 - 21:02

Za nim coś powiesz albo napiszesz to sprawdź w tych sąsiednich gminach... To co opowiadasz włóż między bajki, pewnie oglądasz wiadomości i dlatego wiesz napewno...

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 18 Styczeń, 2017 - 11:36

Nie trzeba wielkiego wysiłku i sprawdzania w sąsiednich gminach! Na stronach UM znajdziesz wszystko, a jak znajdziesz to się zdziwisz! PS A jeżeli wiem, to wiem to na pewno , nigdy NAPEWNO !

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Styczeń, 2017 - 20:26

Dobrze ze nie pozyskuje sie funduszy. Najpierw dajom a potem ino jezdza i sprawdzajom. A kto dostał, ile i na co. My sie nie bedziemy ich prosic i nie potrzebujemy ich piniendzy!!!!!!!!!!!!!!!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 17 Styczeń, 2017 - 15:27

Oj panie Szulc podobno pan jest osobą wykształconą ale w panśkim myśleniu logiki brak,czy tak trudno zrozumieć że takie inwestycje to czysty zysk dla gminy szczególnie w perspektywie czasu w postaci podatków,nawet jak teraz gmina poniesie z tego tytułu koszta to za chwilę sobie to odbije z nawiązką.No ale jak widać nie wszyscy tak myślą a potem jest  marudzenie  że firmy szerokim łukiem omijają Zawadzkie. Nie jestem pewnien ale jakiś mądry człowiek kiedyś stwierdził że nauka często nie idzie w parze z praktyką.Pozdrawiam pana,panie Szulc.

Portret użytkownika Nans
Wysłane przez Nans (niezweryfikowany) w 17 Styczeń, 2017 - 16:56

Nareszcie niech nawet 3 stacje paliw powstana w okolicach zawadzkiego bydzie wieksza konkurencja do ejk i orlenu!!!!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 18 Styczeń, 2017 - 14:44

Przecież rządzi teraz ten sam burmistrz jak wtedy kiedy był łatwy dostep do pieniedzy z zewnątrz. Upierdliwi mu to wtedy i teraz cały czas przypominaja. W urzędzie pracują i pracowali też ci sami (prawie) pracownicy, więc w czym jest problem. Teraz jak jest trudniejszy dostęp do środków, to przynajmniej znaleziono usprawiedliwienie, że nie mozna ich załatwić. Jak w takim razie nalezy wyjaśnić, czy też wytłumaczyć sytuację z ubr, kiedy to korespondencja do właściwego ministerstwa w sprawie dofinansowania do kanalizacji na 1-go maja i dalej w wys.,chyba ok. 3 mln zł krązyła przez kilka miesięcy po urzędzie, az wreszcie trafiła do komunalki i w efekcie po terminie wysłano powiadomienie o chęci przystapienia do tego projektu do ministerstwa , które pokazało już kuku i zapisało na listę rezerwową ,jak ktoś z wczesniejszych chętnych zrezygnuje? W czym więc jest problem ?

Portret użytkownika nina
Wysłane przez nina (niezweryfikowany) w 26 Styczeń, 2017 - 09:05

teraz kiedy lada moment huta ogłosi upadłość i 500 osob straci pracę chyba najważniejsze jest przyciąganie iwestorów i tworzenie nowych miejsc pracy a nie rzucanie kłód pod nogi

 

Odpowiedz