fbpx Gmina dopłaci do wymiany pieca | Strzelec Opolski

Gmina dopłaci do wymiany pieca

Gmina dopłaci do wymiany pieca

Artykuły : 
Numer wydania: 

W poprzednich numerach informowaliśmy o tym, że gmina Strzelce Opolskie w ramach programu „Oddychaj bez smogu” będzie dopłacać do wymiany starych pieców. 7 maja w sali rady miejskiej odbyło się spotkanie informacyjne dla mieszkańców, na którym pojawiło się ponad 120 osób.

 

Od zeszłego roku w gminie monitorowany jest stan jakości powietrza. Pod koniec kwietnia zostało zamontowanych kolejnych 10 czujników. Po obserwacjach potwierdziły się przypuszczenia, że największy problem jest z niską emisją.

 

O dotację w wysokości 2 500 złotych będą mogły starać się osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami budynków znajdujących się na terenie gminy Strzelce Opolskie. Na dofinansowanie będą mogły również liczyć osoby, które rozpoczęły wymianę pieców, ale nie zakończyły jej przed wejściem w życie regulaminu.

 

Warunkiem otrzymania dotacji będzie likwidacja starego pieca i zamontowanie nowego. W tym roku nie będzie dotacji do instalacji, dofinansowanie obejmuje tylko piec. Można wymieniać stare kopciuchy, czyli trzony kuchenne, piece kaflowe, piece typu „koza”, piece c.o., stare piece, które nie mają tabliczek znamionowych i nie wiadomo, jaką mają moc, kiedy i przez kogo zostały wyprodukowane. Sprawność tych pieców często wynosi poniżej 80%, w związku z czym nie dochodzi do całkowitego spalenia węgla i do powietrza przedostają się duże porcje zanieczyszczeń.

 

Piece będzie można wymieniać na ogrzewanie elektryczne, gazowe i olejowe. Pieniądze otrzymają również osoby, które będą chciały ogrzewać dom paliwem stałym, czyli np. biomasą, ale mogą to być wyłącznie piece klasy piątej, czyli takie które emitują mniej zanieczyszczeń. Dopuszczane jest również przyłączenie się do sieci miejskiej. Jeżeli ktoś będzie chciał wymienić stary piec na pompę typu powietrze-powietrze, również otrzyma dofinansowanie w wysokości 2 500 złotych.

 

Dodatkowo dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny istnieje możliwość otrzymania do 3000 zł dofinansowania z PGNiG. Dla pozostałych klientów kwota dofinansowania przez tę spółkę wynosi do 1000 zł. Warunkiem jest wymiana starego pieca i podłączenie się do sieci gazowniczej. Mieszkańcy gminy mogą również starać się o niskoprocentową pożyczkę z możliwością jej częściowego umorzenia z WFOŚiGW w Opolu. Istnieje możliwość połączenia pożyczki z projektem gminnym.

 

Co w sytuacji, kiedy w budynku wielorodzinnym znajduje się kilka mieszkań, każde posiada swój osobny piec i teraz mieszkańcy chcieliby je wymienić na jeden wspólny? Czy każdy z mieszkańców otrzyma 2 500 złotych?

 

- Na chwilę obecną burmistrz podjął decyzję, że dotacja obejmie nowe piece, które wymieniają osoby fizyczne. W powyższej sytuacji dotowanie musiałoby przypaść dla wspólnoty, a nie dla indywidualnych osób. Każdy z mieszkańców mógłby otrzymać 2 500 złotych, jeżeli założyłby swój własny piec - tłumaczy Małgorzata Kornaga z urzędu miejskiego.

 

Na ten rok przewidziana jest dotacja do wymiany 60 pieców. Jeśli jednak zainteresowanie dotacjami będzie spore i będzie więcej chętnych, to po analizie wniosków zostanie przedstawiona lista osób, które się zakwalifikowały w tym roku i lista osób, które zakwalifikują się na przyszły rok. W związku z tym te osoby od razu będą mogły podpisać umowę, zrobić nawet w tym roku modernizację, a dopłata nastąpi w roku kolejnym.

 

Gminny projekt dofinansowań jest projektem wieloletnim i będzie funkcjonował do momentu, aż w gminie problem niskiej emisji z domowych palenisk zniknie lub przynajmniej się zmniejszy. Nabór wniosków planowany jest na drugą połowę czerwca.

 

O wprowadzeniu programu zadecydują radni na majowej sesji rady miasta.

 

JG

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Tutaj trzeba uważać
My też zostaniemy strażakami
Nasza jubilatka

Komentarze

Portret użytkownika Edward
Wysłane przez Edward (niezweryfikowany) w 18 Maj, 2018 - 20:40

Na początek wymiana pieców w budynkach komunalnych i spółdzielni mieszkaniowej i zobacymy czy będzie poprawa.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Maj, 2018 - 11:13

Najbardziej oczekiwana wymiana to wymiana przydupasów i symulantów po wyborach samorządowych.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Maj, 2018 - 21:34

   Problem w tym ze   nie ma  na kogo glosować . Akrualna władza i  wiekszość radnych  nadają się do utylizacji . A   kto   normalny  zdecyduje się na ''  pracę w cyrku  w towarzystwie klaunów'' 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Maj, 2018 - 21:29

Miasto Strzelce Opolskie jest zadłuzone na kowte ok 11 000000 zł  slownie jedenaście milionów złotych  polskich  .. dlatego pytam   z jakich pieniedzy będzie   fundowanie   kolejnym niezadarom życiowym    piecyki ekologiczne? 

Odpowiedz