fbpx Gigant nie taki uciążliwy | Strzelec Opolski

Gigant nie taki uciążliwy

Gigant nie taki uciążliwy

Artykuły : 
Numer wydania: 

[img_assist|nid=398|title=Strzelecka Strefa|desc=|link=popup|align=left|width=150|height=102]Od momentu, gdy rozeszła się wieść, że powstanie w Strzelcach strefa ekonomiczna, a co za tym idzie, swoją inwestycję ulokuje w naszym mieście firma Kronospan, rozpoczęła się dyskusja. W korespondencji skierowanej do naszej redakcji jak i na stronie internetowej, pojawiły się głosy zarówno zwolenników jak i przeciwników budowy fabryki. Zwolennicy jako argumenty wysuwali zmniejszenie bezrobocia, ożywienie gospodarcze, wzrost znaczenia miasta na mapie inwestycyjnej kraju. Przeciwnicy obawiali się, że ciężki transport rozjedzie nasze drogi, fabryczne dymy zasnują miasto a woda będzie skażona. W argumentach jednej i drugiej strony kryją się ziarna prawdy, ale... Żeby nie było żadnego „ale” firma Kronospan zorganizowała w miniony piątek konferencję prasową, na której przedstawiciel zarządu Tomasz Jańczak, próbował rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na pytania.
- W tej chwili staramy się o jak najszybsze wydanie wszelkich pozwoleń – wyjaśniał Tomasz Jańczak. – Jeśli uda nam się je uzyskać do końca miesiąca, to inwestycje na tym terenie rozpoczniemy jeszcze w tym roku. Pierwszy etap to budowa hal produkcyjno-magazynowych o powierzchni 5 hektarów. Kolejny krok to budowa w latach 2008-2009 linii do produkcji płyt OSB – mówił. Tak duża inwestycja musi jakoś oddziaływać na okolicę – nie tylko poprzez zwiększenie zatrudnienia, ale również odbije się na ilości ciężkiego transportu przechodzącego przez miasto czy emisji zanieczyszczeń.
- Chcemy przewrócić do eksploatacji zamkniętą parę lat temu linię kolejową na trasie do Rozmierki – mówił Jańczak. – Przewidujemy, że dziennie będzie ona obsługiwać około 150 wagonów z naszymi wyrobami – dodał. Nie uniknie się jednak całkowicie zwiększenia ilości samochodów ciężarowych jadących po naszych drogach. – Transport samochodowy zakładamy w wysokości około 200 pojazdów na dobę.
Pytaliśmy przedstawiciela firmy również o zabezpieczenia przed emisją zanieczyszczeń, a zwłaszcza ścieków, które mogłyby zatruć zbiornik wodny znajdujący się pod naszym województwem. Niestety nie usłyszeliśmy konkretnych odpowiedzi, jedynie zapewnienia, że ekologia jest dla firmy bardzo ważna i stosowane są wszystkie prawem nakazane sposoby ochrony środowiska.
Ważną kwestią była też sprawa zatrudnienia i kooperacji z lokalnymi firmami. Jak podkreślał Jańczak, dla Kronospanu ważna jest współpraca z lokalnymi podmiotami, zarówno w trakcie budowy zakładu jak i później. W kwestii zatrudnienia prezes formy wyjaśniał, że w pierwszym etapie planowane zatrudnienie będzie na poziomie około 200 pracowników, a docelowo liczba ta zwiększy się do 500. Potrzebni będą ludzie zarówno do pracy na produkcji jak i kadra menedżerska. Na usilne pytania dziennikarzy o płace oferowane przez firmę dla osób zatrudnionych przy produkcji (bo takie osoby będą w większości potrzebne) padła w końcu kwota 15 zł brutto za godzinę.
Pięknych wizji roztaczanych przez przedstawiciele firmy było sporo. Tak samo jak sporo pozostaje obaw wśród mieszkańców. Każda inwestycja pociąga ze sobą zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki. Pozostaje nam żywić nadzieję, że tych pozytywnych będzie więcej. I bacznie obserwować działania firmy oraz lokalnych władz.
Agnieszka Pospiszyl

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Październik, 2007 - 09:10

niech zatrudnią 1oo osób ale za godziwą pensję, a nie 500 pracowników za pieniądze, których będzie za mało aby żyć a za dużo by zdechnąć. Władze powinny postawić warunek nie tylko co do ilości zatrudnionych osób ale co do wysokości minimalnego wynagrodzenia. przecież za to inwestor nie będzie płacił podatków.Szkoda, że w polsce mali przedsiębiorcy nie dostają 3000 zł miesięcznie na prowadzenie swojego biura jak to jest w przypadku polityków albo nie są zwalniani z podatków gminnych.

Portret użytkownika tomekjolka
Wysłane przez tomekjolka w 15 Październik, 2007 - 08:55

No wlasnie - czemu nie ma minimalnej placy???? Bedzie tak samo jak z Oplem w Gliwicach - obiecywali , obiecywali a potem ... sami wiecie.

Odpowiedz