fbpx Gdzie w centrum mogą być parkingi? | Strzelec Opolski

Gdzie w centrum mogą być parkingi?

Gdzie w centrum mogą być parkingi?

Artykuły : 
Numer wydania: 

W okolicy starostwa miejsc parkingowych jest jak na lekarstwo. Kilkanaście wzdłuż ulicy Jordanowskiej, mniej więcej tyle samo przy pl. Kopernika, kilka przy ulicach Chrobrego i ks. Wajdy. Czyli zdecydowanie za mało. W centrum miasta, w przynajmniej dwóch lokalizacjach mogłyby powstać nowe miejsca dla samochodów.

Duży teren pomiędzy ulicami Piłsudskiego i Kościuszki, tuż obok przedszkola, od lat stoi pusty. Już w 2008 roku pisaliśmy o tym, że warto udostępnić go na parking i otworzyć połączenie między tymi ulicami. Wówczas burmistrz Tadeusz Goc mówił, że teren ten jest przeznaczony pod budownictwo i że nie możemy wszystkich działek w okolicy zamienić na parkingi.

Minęło prawie osiem lat i nic się nie zmieniło, może poza tym, że samochodów na drogach jest więcej. Czy teraz gmina rozważy budowę parkingu w tym miejscu?

- Szukamy możliwości stworzenia nowych miejsc parkingowych. Plan zagospodarowania pozwala nam wybudować tam ciąg pieszo-jezdny łączący ulice Piłsudskiego i Kościuszki - mówi wiceburmistrz Józef Kampa. - Ale nie cały teren nieużytku jest gminny, część jest prywatna. Żeby na gminnej działce powstała droga i miejsca parkingowe, trzeba by przesunąć o ok. 4 metry ogrodzenie przedszkola i prokuratury. Prowadzimy rozmowy z prokuraturą na ten temat. Jeśli będzie to możliwe, to w tym roku chcielibyśmy przygotować projekt budowlany.

Inną lokalizacją, którą wskazują nasi Czytelnicy, jest plac Żeromskiego, pierzeja między ulicą ks. Wajdy a Chopina. Obecnie jest tam możliwość parkowania równoległego. Gdyby powstały miejsca prostopadłe, liczba samochodów, które mogą tam stanąć, byłaby przynajmniej dwukrotnie większa.

- Ten fragment miasta objęty jest strefą ochrony ekspozycji zabytków, dodatkowo jest tu historyczna aleja drzew, więc jakakolwiek zmiana musi zostać uzgodniona z konserwatorem zabytków - mówi wiceburmistrz. - Konserwator wydał pozytywną zgodę. Jeszcze w tym roku powstanie tam kilka dodatkowych, prostopadłych miejsc parkingowych.

POS

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Piłkarski turniej firm
Co wypływa z oczyszczalni?
Naprawa czy fuszerka?
Sołectwo pięknieje
Po co ten monitoring?

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Kwiecień, 2016 - 11:03

" Wówczas burmistrz Tadeusz Goc mówił, że teren ten jest przeznaczony pod budownictwo i że nie możemy wszystkich działek w okolicy zamienić na parkingi."

Ciekawe bo jak powstana tam domy to miejsc parkingowych nie przybedzie a samochodow tak.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Kwiecień, 2016 - 11:27

W krajach na zachód od Polski centra podobne do naszego Placu Zeromskiego i Rynku sa zamkniete dla samochodow. W tych miejscach w soboty i niedziele miejsca do parkowania sa. Kto wiec chce dodatkowych miejsc na Placu Zeromskiego? Ci ktorzy nie sa mieszkancami miasta  ale do Strzelec przyjezdzaja i ubolewaja nad tym ze nie mozna wjechac do kazdego sklepu samochodem i zrobic zakupy nie wychodzac z auta. Juz dawno powinny byc płatne miejsca parkingowe, drogie w centrum , tansze im dalej od centrum. Za kadencji Goca na płatnych miejscach parkingowych Strzelce straciły juz ze 20 milionow złotych a za te pieniadze mozna wybudowac 2 pietrowe parkingi na 100 miejsc kazdy. Inne miasta potrafia a Strzelce nie.No ale co zrobic? Taki mamy klimat

Portret użytkownika czytelnicy
Wysłane przez czytelnicy (niezweryfikowany) w 6 Kwiecień, 2016 - 00:16

To co mówi p.Goc to jedno, w zależności od sytuacji, mami ludzi,  a rzeczywistość to drugie. Na ostatniej sesji najmądrzejsza z radnych zapytała, czy referendum w sprawie płatnych miejsc parkingowych (przeprowadzone przy okazji tablic dwujęzycznych) jest wiążące i czy można do niego powrócić. Ależ tak p. radna !  Wywaliliśmy kasę na zachciankę p. burmistrza ośmieszenia mniejszości,  jako temat zastępczy, a teraz  kolejne pieniądze możemy utopić tworząc takie płatne miejsca obsługiwane przez przyjaciól królika, oczywiście  juz bez zaciągania opinii mieszkańców, która to nie była wymagana przy podobnych kwestiach.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 8 Kwiecień, 2016 - 09:53

Parkowac mozna na wszystkich podworkach bo nie sa własnoscia prywatna ale gminy. Parkuja na nich mieszkancy wiec moga wszyscy.

Odpowiedz