Filharmonia nie chce współpracować?

Filharmonia nie chce współpracować?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Już od dwunastu lat we wrześniu organizowany jest w województwie opolskim festiwal Gaude Mater Polonia Wincenty z Kielczy in Memoriam. Koncerty organizowano zazwyczaj w kilku miejscach regionu, ale jeden zawsze odbywał się w Kielczy, skąd Wincenty pochodzi. W tym roku we wrześniu w naszej gminie o festiwalu było cicho. Informacja o nim pojawiła się dopiero na plakatach w ramach weekendu niepodległościowego 11-13 listopada, gdzie znalazło się zaproszenie na koncert Gaude Mater Polonia.

Impreza odbyła się dzięki środkom gminy Zawadzkie i Gminnego Ośrodka Sportu i Turystyki, pomogła jak zwykle parafia w Kielczy i Stowarzyszenie im. Wincentego z Kielczy. Filharmonia nie zaangażowała się w organizację koncertu w miejscowości pochodzenia poety, choć we wrześniu w Opolu odbył się jeden występ w ramach festiwalu.

Czemu imprezy odbyły się osobno - nikt nie chce powiedzieć. Z protokołu otrzymanego w urzędzie gminy wynika, że ksiądz Jan Wypiór cztery razy podejmował rozmowy z dyrekcją filharmonii na temat organizacji koncertu, ale bez efektu.

- Nie jestem rozczarowany tą sytuacją - mówi ksiądz. - Cieszę się, że pamięć o Wincentym pozostaje w środowisku. Jeśli nie uda się powrócić do idei festiwalu, to będziemy imprezę nadal promować jako nasz koncert, tak jak w tym roku.

Współpraca z filharmonią nie układała się najlepiej.

- Gmina dokładała sporą sumę do organizacji festiwalu - mówi Jan Czanguleit, sołtys Kielczy. - Tymczasem traktowano nas po macoszemu: nie mieliśmy wpływu na program koncertu, dobór artystów, plakaty przysyłano na ostatnią chwilę, 2-3 dni przed imprezą i w zupełnie nieczytelnym formacie A4. O czym my mówimy? - pyta retorycznie.

Organizacja koncertu w tym roku kosztowała 7 tysięcy, w ubiegłym roku, co prawda za dwa koncerty, ale na opisanych przez sołtysa warunkach, zapłacono 12 tysięcy złotych.

- Skoro Filharmonia Opolska nie jest zainteresowana organizacją u nas festiwalu, to będziemy to robić we własnym zakresie - mówi burmistrz, Mariusz Stachowski. - Będziemy nadal pokazywać, że Wincenty z Kielczy to sposób na promocję całego regionu - zapewnia.

Próbowaliśmy uzyskać w Filharmonii informacje, dlaczego odstąpiono od organizacji imprezy w rodzinnej miejscowości Wincentego, ale bez skutku.

Koncert 13 listopada połączył w sobie wspomnienie średniowiecznego poety z obchodami Święta Niepodległości oraz 1050-lecia chrztu Polski. Hymn Gaude Mater Polonia i wiele innych pieśni religijnych wykonali muzycy związani z operą w Bytomiu. Słowo o muzyce wygłosił Jacek Woleński. Jak szacują organizatorzy, w imprezie wzięło udział około 200 osób, a dobór repertuaru i interpretacje utworów znacznie bardziej przypadły do gustu zebranym, niż podczas ostatnich koncertów.

MM

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Czym chcemy jeździć?
Mural - ile to kosztuje?
Przyjdź i popatrz, jak grają
Nie sprzedano domu Wajdy

Komentarze

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 22 Listopad, 2016 - 12:20

"(...) Próbowaliśmy uzyskać w Filharmonii informacje, dlaczego odstąpiono od organizacji imprezy w rodzinnej miejscowości Wincentego, ale bez skutku."

Brak odpowiedzi tez jest pewna forma odpowiedzi.

Portret użytkownika Karol Cebula
Wysłane przez Karol Cebula w 22 Listopad, 2016 - 14:21

Jestem oburzony zachowaniem Filharmonii Opolskiej.Zwróciłem się do Dyrektora o wyjasnienie.Wierzę.że mi odpowie a ja  Wam . Serdecznie pozdrawiam Miłosników Vincentego.

Karol Cebula

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 22 Listopad, 2016 - 13:35

Żeby jeszcze ten Wincenty faktycznie z Kielczy był, ale sprawa jest co najmniej wątpliwa. 

Portret użytkownika niczyj
Wysłane przez niczyj (niezweryfikowany) w 22 Listopad, 2016 - 16:19

niczyj

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 22 Listopad, 2016 - 16:20

nicyj

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 22 Listopad, 2016 - 18:31

"Żeby jeszcze ten Wincenty faktycznie z Kielczy był, ale sprawa jest co najmniej wątpliwa."- Tak to jest gdy jakis goopek próbuje coś naskrobać, o czym nie ma zielonego pojęcia! Mądrzejsi ( a to nie trudne) od ciebie to ustalili!

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 23 Listopad, 2016 - 09:00

Nie ustalono tego jednak jednoglosnie. Wiele na to wskazuje, ze pochodzi wlasnie z Kielczy. Sa jednak podejrzenia, ze z Kieleczki albo wrecz z samych Kielc. Najwiecej jest ale zwolennikow teorii pochodzenia z Kielczy.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Listopad, 2016 - 14:44

Nie jest możliwe ustalić to "jednoznacznie" nie ma takiej możliwości, ale jeżeli ponad 80% mediewistów( bądż co bądż zajmujących się zawodowo tymi sprawami)uważa ,że to na pewno Kielcza- to dlaczego "coponiektórzy" doszkukują się jakigoś przekrętu? Festiwal Wincentego jest w Kielczy miejscu uradzenia Wincentego!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 22 Listopad, 2016 - 18:32

Ale wszyscy by nas szanowali gdyby były te tablice. Wszyscy wiedzą że w Niemczech jest kulturą i wszystko lepsze.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Listopad, 2016 - 19:43

Tyle kasy wydawać, szkoda słów. Przychodzi na to garstka kielczan tylko pod warunkiem że będzie ciasto po koncercie w chacie.

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 24 Listopad, 2016 - 20:38

W tym właśnie rzecz, sprawa pochodzenia Wincentego nie jest do końca jasna. Są pewne przesłanki wskazujące na Kielczę, są pewne wskazujące na Kielce. U nas lansowana jest wersja z Kielczą, w Kielcach z Kielcami. Gdzie indziej, gdzie patrzą bezinteresownie, mówią wprost, że sprawa nie jest przesądzona. Głupio musimy przy tym wyglądać upierając się na wątpliwe i niepotwierdzone przesłanki. Nie ma nic złego w organizacji koncertów in memoriam Wincentego, dużo więcej byśmy jednak zyskali jako gmina (i region!!!) nie upierając się przy niepotwierdzonych faktach krzewiąc pamięć o Wincentym, a nie o jego pochodzeniu.

Portret użytkownika też zawadczanin
Wysłane przez też zawadczanin (niezweryfikowany) w 25 Listopad, 2016 - 21:21

Czy w końcu dotrze do Ciebie "wiejski filozofie",że to nie my lansujemy wersję pochodzenia WIncentego własnie z Kielczy! Nie ja, nie burmistrz, nie ksiadz, ale ci którzy zawodowo zajmują się tymi zagadnieniami uznają ,że pochodził z Kielczy i jest ich ponad 80%!! Czy to nam ma być z tego powodu głupio, no nie bądź śmieszny ,to jak mają się czuć Kielce przez lata "uzurpujący "( jak to poetycko opisałeś wcześniej)sobie  Wincentego jako pochodzącego z Kielc nawet  uznając te "niepotwierdzone fakty"?  My tylko wykorzystujmy fakty ,które przedstawili mediewiści i to nie "wątpliwe" ale wielce prawdopodobne- czy z tego nie mieliśmy skorzystać? No bez jaj! To nie nasza uzurpacja ,tyle w temacie.Powtarzam wcześniejszą sugestię należy wykorzystwać , takie spotkania jak z prof. Rajmanem w zabykowi Chacie, wiedza będzie większa i mniej wątpliwości.

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 26 Listopad, 2016 - 09:16

Jesteś pewien?

Był związany ze śląskim rodem Odrowążów, być może nawet do niego należał[2]. Trwa spór o jego miejsce urodzenia; niektórzy historycy (M. Plezia) uważają za dawną historiografią, że pochodził on z Kielc, inni (np. prof. Gerard Labuda[3]), że z miejscowości Kielcza kołoStrzelec Opolskich w województwie opolskim (posiadłości rodowej Odrowążów). Współczesna historiografia skłania się przeważnie ku drugiej opcji, ignorując istotne fakty, które podaje Zbigniew Brzeziński:

"Pierwsza wzmianka źródłowa o Kielcach pochodzi z 1171 roku, o Kielczy z 1300. Wincenty z Kielc związany był z małopolską linią Odrowążów. Jego protektorzy, biskupi krakowscy Iwo Odrowąż i Prędota silnie związani byli z ośrodkiem kieleckim. Prędota nawet pełnił w funkcję prepozyta kapituły kieleckiej.

W źródłach średniowiecznych możemy odnaleźć postać Wincentego z Kielc – kanonika krakowskiego. Dokumenty z tego okresu o jakimkolwiek Wincentym z Kielczy nic nie wiedzą.

To cytat z wikipedii. W innych źródłach też pojawiają się wątpliwości. Zasadniczo nie ma dowodów ani na jedną, ani na drugą tezę, sprawa rzekłbym, jest niewyjaśniona i pewnie długo jeszcze taka pozostanie. Zawadzkiemu  czy Kielczy splendoru nie przybędzie tylko dlatego, że będziemy lansować teorię pochodzenia Wincentego z Kielczy. Jeśli kiedyś się okaże, że faktycznie tak było, to OK. Dziś jednak dużo więcej możemy zyskać lansując dorobek Wincentego (co i w rzeczy samej się dzieje, dziw, że filharmonia ma to gdzieś) dla samej idei krzewienia dawnej kultury.

Zanim więc zaczniesz obrażać dyskutantów, usiądź na chwilę i wypij szklankę zimnej wody, dopiero potem powiedz na spokojnie, co masz do powiedzenia.

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 26 Listopad, 2016 - 09:18

A to informacja z innego źródła (culture.pl):

Wincenty z Kielczy (Wincenty z Kielc, Wincenty) - pierwszy znany z imienia polski kompozytor. Urodził się przed 1200, zmarł po 1261.

Wciąż trwa spór o miejsce jego urodzenia - niektórzy historycy uważają, że pochodził z Kielc, inni, że z miejscowości Kielcza, położonej na pograniczu Dolnego Śląska w pobliżu miasta Strzelce Opolskie.

O życiu Wincentego wiadomo niewiele. W 1222 był kapelanem biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża, ok. 1235 wstąpił do zakonu ojców dominikanów, w 1257 piastował godność kanonika krakowskiego, w 1258 sprawował funkcję przeora konwentu domu w Raciborzu.

Portret użytkownika też zawadczanin
Wysłane przez też zawadczanin (niezweryfikowany) w 26 Listopad, 2016 - 14:46

Wiedza oparta na "Wikipedii"- dziękuję bardzo.szanowny adwersarzu! Ja nie obrażam( mam tłumaczyć co oznacza cudzysłów??),dziwi mnie Twoje podejście ,że to my "upieramy się', czy  "uzurpujemy sobie Wincentego"- napisałem ,że ponad 80% mediewitów na dzień dzisiejszy uważa ,że pochodził z Kielczy i to nie nasza "uzurpacja"ale naukowe doniesienia!!! Czy dzisiaj w świetle tych faktów mieszkańcy Kielc mają się wstydzić za poprzednie lata???? Teraz cytując'" usiądź na chwilę i wypij szklankę zimnej wody, dopiero potem powiedz na spokojnie, co masz do powiedzenia".Czy my mieszkańcy mamy się wstydzić i za co??? PS Jesteś pewien tego co piszesz? Czy artykuł redaktora Brzezińskiego ( notabene związanego z Kielcami) jest  dla Ciebie bardziej wiarygodny  od ustaleń naukowców?? W takim układzie nawet "łyk zimnej wody" nie pomoże.Pozdrawia-dumny mieszkanieć gminy Zawadzkie, w której urodził się Wincenty.

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 28 Listopad, 2016 - 09:29

Dzialasz na zasadzie "klamstwo powtarzane wiele razy staje sie prawda". 80% nie wystarcza aby teorie zamienic w fakt. Mozliwe, ze te 80% historykow jest w bledzie albo sa tak samo uparci jak ty.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 28 Listopad, 2016 - 10:34

Czyli podobnie kłamstwo powtarzane przez lata ,że to Kielce są miastem urodzin Wincentego stało się "faktem".Możliwe ,że te 20% mediewistów mówiących o Kilelcach są w błędzie albo uparci tak jak ty? Możesz wytłumaczyć co chciałeś udowodnić swoim wpisem? Jak wysnułeś hipotezę ,że ja jestem uparty? Ja napisałem o faktach( hipotezach) które są przedstawiane obenie i to  nie przeze mnie. Dla mnie matematycznie 80% jest zawsze większe od 20%, katoż prawdopodabieństwo ,że Wincenty jest Kielczy jest dużo większe niż z Kielc- masz inne zdanie?Tylko nie pisz ,że "mogą się mylić" bo Ty także możesz się mylić, a chyba nie zajmujesz się tym zawodowo!

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 28 Listopad, 2016 - 15:09

Na wszelki wypadek nie powtarzaj więc żadnego kłamstwa, a do czasu, gdy sprawa się wyjaśni, mów o przypuszczeniach.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 28 Listopad, 2016 - 17:48

Nie każdy, tak jak ty musi, oczekiwać 100% pewności , ja żadnego kłamstwa nie powtarzam, nic także nie przypuszczam piszę o faktach naukowych a na ile są prawdziwe nie moja w tym głowa. Na wszelki wypadek nie powtarzaj co pisze red. Brzezińskiego, pisz o jego przypuszczeniach i to przypuszczeniach, które popiera jedynie 20% historyków.

Portret użytkownika też zawadczanin
Wysłane przez też zawadczanin (niezweryfikowany) w 28 Listopad, 2016 - 18:13

Widzę ,że nasz nadworny "pesymista"( to tak by znów nie poczuł się obrażany) smok ,ma wielki proble ,że Wincenty pochodzi z Kielczy, dla twojej spokojności-albo i nie- przesyłam konkluzję wykłady pro. Rajmnana w dzikiej chacie( którą bardziej szeroko juz przedstawiałem)-"Wincenty z Kielczy, czy raczej z Kielc?
Nie możemy w tej kwestii postawić twierdzenia. Utożsamienie zapisu Vincentius de Kielcza z Wincentym z Kielczy w ziemi opolskiej opiera się na hipotezie Gerarda Labudy. Autor ten wyszedł z przekonania, że kariera duchowna Wincentego najpierw kanonika, a następnie dominikanina wskazuje, że pochodził w rycerskiego rodu. Ponieważ Kielce biskupie nie były własnością rycerską, należy doszukiwać się innej miejscowości Kielcza, która byłaby własnością rycerską, a ponadto jej właściciele mogli utrzymywać bliskie kontakty z rodem Odrowążów. Autor ponadto odrzucił przypuszczenie, że pisanie się Wincentego „z Kielc” mogło być wynikiem posiadania przez niego w tamtejszej kolegiacie jakiejś prebendy. Założenia te zaprowadziły uczonego do ziemi opolskiej, gdyż znajduje się tu, we wsi Kamień, gniazdo rodowe Odrowążów, istnieje także wieś Kielcza stanowiąca własność rycerską. Na tej podstawie została sformułowana hipoteza, że dominikanin Wincenty wywodził się z Kielczy nad Małą Panwią, w księstwie opolskim. Pochodzenie Wincentego z Kielczy, w oparciu o posiadaną dzisiaj wiedzę i przytaczane przez znawców tematu argumenty możemy określić z 95% pewnością."-Tyle prof.Rajman w tym temacie. Specjalnie dla Ciebie drogi smoku-tak to jest hipoteza ,hipoteza z 95% pewnością, czy ten który ją powiela kłamie??? Czy kłamią prof. Labuda i prof. Rajman? Czy kłamią ci którzy uważają za miejsce urodzenia Kielce? Czy jedynym "sprawiedliwym " w tym temacie jest "smok" i jego niepewność? PS Czy dla Ciebie jest to problemem ,że festiwal jest w Kielczy, dlaczego podważasz dorobeknaukowy w/w profesorów? Jesteś w posiadaniu jakichkolwiek dokumentów podważających przedstawiane FAKTY( piszę tu o pochodzeniu rycerskim, rodzie Odrowążów itd.)I tak na zakończenie wiesz dlaczego mówi się ptocznie( na naszym terenie) na Kielczę "wieś po zbójach"? Tak kiedyś określano rycerzy....

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Listopad, 2016 - 00:48

Historia to zasmiecanie umysłu. Było, mineło i nie da sie z tym nic, kompletnie nic zrobic.

Portret użytkownika też zawadczanin
Wysłane przez też zawadczanin (niezweryfikowany) w 28 Listopad, 2016 - 10:51

Nie rozumiem tej jałowej dyskusji o % prawdziwości pochodzenia Wincentego. nikt nie stara się dociec, co leży u podstaw hipotezy prof. Labudy za którą optuje obecnie zdecydowana większość historyków.Faktem niezaprzeczalny jest ,że pochdził z rodziny RYCERSKIEJ, Kiele były miastem mieszczańskim nigdy nie były rycerskie.Kwestią do udowodnienia jest to czy uradził się w Kielczy czy była to jego posiadłośc rodowa, stąd przydomek (z) podobnie jak w Krzyżakach- Maćko czy Zbyszko z Bogdańca, Jurand ze Spychowa- taki przywilej należał się rycerzom-Kielce nigdy w swej historii rycerskie nie bylo.Dlatego teraz jest 80-20 na rzecz Kielczy.Nie rozumiem dlaczego tego nie wykorzystać w promocji gminy Zawadzkie, uważam ,że jest to dużo lepsza promocja niż "Centrum Turystyczne Opolszczyzny".

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 29 Listopad, 2016 - 08:21

Nie ma stu procentowej pewnosci. Nikt nie stawia wynikow w/w profesorow pod znakiem zapytania. Jesli sprawa nie zostanie wyjaniona, nie bede akceptowal tezy jako fakt.

Portret użytkownika też zawadczanin
Wysłane przez też zawadczanin (niezweryfikowany) w 29 Listopad, 2016 - 11:27

Przecież nikt Ci nie każe akceptować! Ja  i wielu, bardzo wielu, piszą, mówią ,że Wincenty urodził się ( pochodzi) z Kielczy- czy wolno nam?

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 29 Listopad, 2016 - 15:55

Dla mnie ta historia zalatuje jakims kompleksem. Czujecie sie niedocenieni, czy o co chodzi? Wciskanie faktow na sile jest typowe dla malych miejscowosci. Ja tez bym sobie zyczyl, zeby pochodzil z Kielczy. Lecz dopoki nie znajda sie niezbite dowody... dopoki naukowcy i historycy nie zdecyduja co z tym fantem zrobic - doputy nie bedzie zgody na ten temat. Nie jest wazne jakby kto sobie by zyczyl zeby bylo, tylko jak na prawde bylo.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Listopad, 2016 - 13:54

Człowieku o jakich kompleksach piszesz? My mieszkancy mamy mieć z tego tytułu,że historycy opowiadają się za Kielczą jakieś kompleksy!! To Wy jesteści komleksiarze, którym przeszkadza np. festiwal "Gaude ..." Ustal jak było na prawdę, jeżeli Twoje zakomplesienie jest takie głębokie. Ja nie mam  z tym problemu jakąś opcję należy przyjąć, bo to ,że się urodził jest pewne! Nie wyjeżdzaj mi z kompleksami ,bo tacy jak Ty ze swoimi wiecznymi " narzekaniami  braków dowodu" są wzorem zakompleksienia. Zapamiętaj to nic strasznego ,że żyjesz w małej gminie....to powód do dumy,tym większy ,że urodził się tutaj Wincenty z Kielczy. Masz inne zdanie??? Udowodnij!!

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Listopad, 2016 - 14:05

"Wciskanie faktow na sile jest typowe dla malych miejscowosci." Ogarnij się póki czas! Kto wciska??? my mieszkancy?? Powaliło Cię do reszty....to nie my tak ustaliliśmy i  nie my "wciskamy". Ten wpis daje mi pewność ,że masz kompleksy "małej miejscowość", ale na to jest rozwiązanie ,można zamieszkać w "wielkiej miejscowości".

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Listopad, 2016 - 14:17

Jo już z tego nic nie wiam. To scyzoryki z kielc mogom godać ,że je z kielc a to jyno 5% pewnojsci.

Portret użytkownika też zawadczanin
Wysłane przez też zawadczanin (niezweryfikowany) w 30 Listopad, 2016 - 14:58

Mogą bo są zakompleksieni! Mają kompleks  większych miejscowości i muszą się dowartościować...

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Listopad, 2016 - 14:07

Przeszkadza festiwal? Przeczytaj sobie jeszcze raz moje wypowiedzi i nie kłam więcej.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Listopad, 2016 - 15:03

 A czy to Ty jesteś od rzucania "komplekarzami"jeżeli nie to po co się odzywasz, jak nie do ciebie pisane?

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Listopad, 2016 - 16:49

Mnie

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Listopad, 2016 - 19:52

To po co piszesz,jak nic nie masz do powiedzenia i zasmiecasz forum? Lepiej idź na piwo ,bo to twoje życie.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Listopad, 2016 - 22:43

To czytaj to co chcesz, a nie komentuj, bo co mnie obchodzi,że ciebie ( Wincenty) nie obchodzi?

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Listopad, 2016 - 08:25

"a co mnie obchodzi ze ciebie Wincenty obchodzi." Jest tylko mała różnica ,którą widocznie twój móżdżek nie ogarnia! Ten artykuł jest powiązany z Wincentym i jeżeli on cię nie obchodzi po co wchodzisz w jego treść i komentarze???  Jakis sadomasochizm samego siebie?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Listopad, 2016 - 22:54

Litania o św. Wincentym Ferreriuszu

 
Kyrie elejson. Chryste elejson, Eyrie elejson.
Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas.
Ojcze z Nieba Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata Boże, zmiłuj się nad nami.
Duchu Święty Boże, zmiłuj się nad nami.
Święta Trójco, jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.
Święta Marya, módl się za nami.
Święta Boża Rodzicielko,
Święta Panno nad Pannami,
Ojcze Święty Wincenty,
Święty Wincenty, wielka ozdobo Zakonu kaznodziejskiego,
Święty Wincenty, nauką Twoją Kościół Boży objaśniający,
Święty Wincenty, Niebo uweselający,
Święty Wincenty, pośle Chrystusów, na gody wieczne zapraszający
Święty Wincenty, mistyczny magnesie, żelazne grzeszników serca do Boga ciągnący,
Święty Wincenty, Ewangieliczny gospodarzu, nasienie słowa Bożego w sercach ludzkich zasiewający,
Święty Wincenty, niepokonany Dawidzie, przeciw piekielnemu Goliatowi ustawicznie wojujący,
Święty Wincenty, wierny strażniku owczarni Chrystusowej,
Święty Wincenty, drugi Mojżeszu, lud do ziemi obiecanej prowadzący,
Święty Wincenty, mistyczna lasko, w ręku Boskim cuda wielkie czyniąca,
Święty Wincenty, grzmocie, na cały świat o grzechy piorunowaniem grożący,
Święty Wincenty, gorliwy Apostole, ostateczny sąd Boski ludowi opowiadający,
Święty Wincenty, Aniele od Boga do pokazania drogi błądzącym posłany,
Święty Wincenty, Nauczycielu żywota doskonałego,
Święty Wincenty, okrzyku, mury czartowskie Babilonu obalający,
Święty Wincenty, drugi Izajaszu, usta od Boga zapalone mający,
Święty Wincenty, możniejszy Jonaszu, świat cały do skruchy prowadzący,
Święty Wincenty, waleczny Jozue, upał słońca sprawiedliwości tamujący,
Święty Wincenty, Aniele, pośrodku Nieba latający,
Święty Wincenty, Aniele wielki, któremu jest dana do rozgłoszania Chrystusowa Ewangelia,
Święty Wincenty, Eliaszu, ognistym mieczem słowa Boskiego uzbrojony,
Święty Wincenty, Eliaszu, śmierć wojujący,
Święty Wincenty, czysty Józefie, na dworze króla hiszpańskiego nie przełamany,
Święty Wincenty, kolumno ognista, przez pustynią świata tego lud Boski prowadząca,
Święty Wincenty, wierny pasterzu, owieczek zgubionych szukający,
Święty Wincenty, wesele Aniołom z pokuty grzesznika sprawujący,
Święty Wincenty, grosza zgubionego ze skarbu Chrystusowego usilnie szukający,
Święty Wincenty, naczynie wybrane do noszenia Imienia Jezusowego,
Ojcze, święty Wincenty, któryś wszedł na świat, ażebyś zwyciężający zwyciężał, i za to odniósł koronę wieczną,
Święty Wincenty, miasto ucieczki naszej w utrapieniach,
Święty Wincenty, wszelkich chorób doskonały lekarzu,
Święty Wincenty, desperujących pewna pociecho,
Święty Wincenty, Kapłanie godnie od Boga powołany,
Święty Wincenty, Kapłanie niewinny i niezmazany,
Święty Wincenty, Kapłanie wychwalający Boga,
Święty Wincenty, Kapłanie zawsze proszący Boga za ludem,
Święty Wincenty, Kapłanie ofiarujący za grzechy,
Święty Wincenty, Kapłanie wszystkim narodom sławny,
Święty Wincenty, Kapłanie Bogu i ludziom miły,
Święty Wincenty, mężu przedziwnej świątobliwości,
Święty Wincenty, mężu jaśniejący niezliczonemi cudami,
Święty Wincenty, mężu odpędzający szatany,
Święty Wincenty, mężu uwalniający od mocy szatańskiej,
Święty Wincenty, mężu uzdrawiający trucizną zarażonych,
Święty Wincenty, mężu gaszący pożary ognia,
Święty Wincenty, mężu dający życie umarłym,
Ojcze Święty Wincenty, ażebyśmy na straszny sąd Boski pamiętali, przyczyń się za nami.
Ażebyśmy bez skruchy z tego świata nie schodzili,
Ażebyśmy łaskawego i miłościwego Sędziego znaleźć mogli,
Ażebyśmy na duszy i na ciele uzdrowionemi byli
Ażebyśmy znowu do grzechów naszych nie powracali,
Ażebyśmy przez Twoje zasługi nieba dostąpić mogli,
Ażebyśmy się wszelkiego grzechu wystrzegali,
Ażebyśmy od wszelkiej szatańskiej mocy zawsze na duszy i na ciele byli wolnymi,
Ażebyśmy od wszelkiego złego przypadku zachowani być mogli,
Ażebyśmy Boga nad wszystko kochali,
Ażebyśmy próżnością bogactw i rozkoszy światowych zwiedzionymi nie byli,

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
Chryste usłysz nas. Chryste wysłuchaj nas.
Kyrie elejson. Chryste elejson. Kyrie elejson.

Antyfona.
Jako gwiazda zaranna wpośród obłoków, i jako księżyc na pełni w czasie swoim i jako słońce jaśniejące, tak Wincenty zajaśniał w Kościele Bożym.

V. Módl się za nami Święty Wincenty.
R. Abyśmy się stali godnymi obietnic Pana Chrystusowych.
V. Panie, wysłuchaj modlitwy mojej.
R. A wołanie moje niech do Ciebie przyjdzie.

Módlmy się.
Boże, którego dawne cuda przez drogiego kaznodzieję Twojego Wincentego św. wezwanie, w niniejszym także wieku jaśniejące, doznajemy — daj, prosimy, abyśmy, dzieła Jego wielkie opowiadając z daru Twego mamy za Patrona, u miłosierdzia Twojego obrońcę mieć zasłużyli. przez Pana naszego, Jezusa Chrystusa, który z Tobą żyje i króluje na wieki, Amen.

Źródło: Chwała Maryi, czyli Książka Różańcowa ku czci Najsłodszego Imienia Jezus i Najświętszej Maryi Panny, zawierająca prócz Różańca inne modlitwy dla użytku Wiernych, a szczególnie dla Braci i sióstr Różańca św. Wydanie drugie pomnożone. Lwów. Nakładem Arcybractwa Różańcowego. Z drukarni Szczęsnego Bednarskiego, Lwów, Rynek, L. 9. 1889.

Odpowiedz