fbpx Faska nie traci wigoru | Strzelec Opolski

Faska nie traci wigoru

Faska nie traci wigoru

Artykuły : 
Numer wydania: 

Kalendarz Faski - zespołu teatralnego z Piotrówki - w okresie zimowym jest wyjątkowo napięty. To czas występów kolędniczych i sięgania po nagrody - kolejne w dorobku grupy. Jednak pasmo sukcesów zaczęło się już w październiku...

 

Zespół oraz jego szefowa Emilia Szpiech otrzymali Odznaki Honorowe „Za zasługi dla Województwa Opolskiego”. W styczniu trafił do nich Srebrny Laur Umiejętności i Kompetencji w kategorii kultura. Te zaszczyty dodały im skrzydeł...

 

Podczas tegorocznego Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych w Lewinie Brzeskim „Herody” grupa dziecięca Faski zajęła III miejsce, a dorośli sięgnęli po główną nagrodę Berło Heroda - już po raz piętnasty! Nagrody indywidualne otrzymali Kazimierz Horoszczak, Tomasz Horoszczak, Ireneusz Zając, Jerzy Kramarczyk, Angelika Zgubisz. Występy faskowiczów można było oglądać jeszcze w Kotulinie, w Strzelcach Opolskich oraz trzykrotnie w rodzinnej Piotrówce.

 

Co ciekawe, tegoroczne Herody były powrotem do źródeł... Na scenie kunsztem aktorskim popisywali się tylko mężczyźni, tym razem nie grały kobiety. W męskim składzie Faska już raz występowała w 2004 roku.

 

- Typowa grupa kolędnicza, zgodnie z tradycją, składała się z samych mężczyzn - wyjaśnia Emilia Szpiech.

 

Spektakl był zatem osobliwy, a zwycięstwo w Lewinie dało Fasce możliwość uczestniczenia w 47. Ogólnopolskim Konkursie Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej. Tam zajęła II miejsce w Polsce! Na sukces zapracowali aktorzy: Edward Placheta (Gwiazdor), Jerzy Kramarczyk (Herod), Jan Glinka (Hetman), Józef Kołodziej (Anioł), Kazimierz Horoszczak (Diabeł), Tomasz Horoszczak (Śmierć), Ireneusz Zając (Żyd), Joachim Krupa (Pasterz).

 

- Udało nam się zamienić kilka słów z jurorami, którzy podkreślili dobrą grę aktorów, szczególnie Anioła i Żyda, żywą, klarowną akcję, wspaniały kontakt z publicznością - cieszy się Emilia Szpiech. - Z ust jednej z jurorek usłyszeliśmy, że wnieśliśmy radość, a ona czuła ją tak jak publiczność. Jeszcze raz utwierdziliśmy się w przekonaniu, że w tym wszystkim, co robimy, najważniejsi są widzowie. Oni nas motywują. Dziękujemy za wszystkie miłe słowa uznania, gratulacje i komentarze na Facebooku.

 

Jak przyznaje pani Emilia, wyjazd do Bukowiny nie był planowany, dlatego czasu na jego zorganizowanie było niewiele.

 

- Jesteśmy bardzo wdzięczni tym, którzy nam umożliwili udział w przeglądzie. Dziękujemy z całego serca za życzliwość i wyrozumiałość prezesowi PKS Jackowi Królowi oraz wójtowi gminy Marcinowi Wycisło. Dziękujemy osobom, które wspierały nas i okazały dużą pomoc w przygotowaniach do Herodów i do Bukowiny, a byli to: Mariusz Cierpich, Agata Goliszewska, Barbara Nocoń, ksiądz Alojzy Piechota oraz Krzysztof Kleszcz - mówi Emilia Szpiech.

 

Pani reżyser nie ukrywa, że Faska ma apetyt na więcej...

 

- Nowe doświadczenia i wiedza o różnorodnych formach kolędowania, które zdobyliśmy, z pewnością zaowocują w naszej dalszej działalności - przyznaje.

 

JK

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Czy budowa przedszkola ma sens?
Barut z nowym sołtysem
Imprezy w Piotrówce

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 27 luty, 2019 - 18:04

To co się dzieje w Łaziskach to jest śmiechu warte, patologia. Jeśli Macin Wycisło Wójt Gminy Jemielnica myśli że łaziszczanie to idioci to się grubo myli.

W gazecie niedawno czytamy że z Funduszu Sołeckiego mają iść pieniądze na drogi. Kilka lat temu mówiono - po zrobieniu kanalizacji zrobimy drogi. Nie dość że przez kilka lat ich nie zrobili to teraz chcą jeszcze kasę z funduszu sołeckiego, aby ich stan trochę poprawić. Dlaczego wtedy kłamano Łaziszczan w żywe oczy, zrobimy zrobimy, a do dzisiaj nie ma. Po za tym czemu w Jemielnicy robią drogi za kasę gminną a w Łaziskach z funduszu sołeckiego ? Czy mamy aż takiego słabego radnego Piotra B.? I kolejna prośba Marcinie przesuń się w czasie 150 lat do przodu i pomyśl że mamy 2019 r. i czas by pomyśleć k mać w końcu o drodze asfaltowej a nie ciągłej jeździe na kamyczkach. Cały czas się słyszy na gminie jaki to ten asfald jest drogi niech ten mądry Marcin powie ile w tym roku dostali podwyżki radni ?

Wiemy, że Marcinowi trudno będzie się przesunąć w czasie o 150 lat do przodu do 2019 r i dalej będziemy jeździć po kamyczkach dlatego kolejna prośba niech to Marcinie zrobią fachowcy, tylko nie tacy fachowcy, jak Ci którzy moczyli ręce w świetlicy wiejskiej. Tam to naprawdę fachowcy projektaci już nie od brudnej ale czarnej jak smoła roboty. Ale co śmieszniejsze Marcin chce dalej powielać spieprzoną i beznadziejną robotę poprzedniego Wójta. Dobrze że przynajmniej ta Unia nie chce się dołożyć to tak dziadoskiej roboty. 

Ale nie ma się co dziwić że Marcin idzie w tym samym kierunku co poprzednik. Poprzednik mówił zrobimy zrobimy i jaki tego efekt. Taki efekt jak Marcina w rolnictwie w Łaziskach. Rolnicy mają ogromne straty na polach i łąkach, w dodatku stada zwierząt przechodzą przez drogę asfaltową. No ale Marcin działa w tej sprawie, szkoda że przez kilka lat jego pracy efety są kompletnie zerowe. Dziwicie się ? Nie dziwcie się, jak tu zrozumieć straty na polach i łakach jak nie było można zrozumieć że dożynki w Łaziskach rozpoczynały się w piątek imprezą strażacką a nie w sobotę.  

Drodzy czytelnicy ciąg dalszy nastąpi...

Portret użytkownika Heidla
Wysłane przez Heidla (niezweryfikowany) w 6 Marzec, 2019 - 19:44

Musi byc kasa na dorzynki, chuczne imprezy, porzegnanie lata, przywitanie jesieni, kupno rudery, auto dla Policji, masaże dla starszyh  (czy to są sprawy gminy czy warszafki? Czy gmina dostaje z warszafki kasę na policyjne auto i zabiegi dla starszych?) Niedługo pensje policjantom tez bendziemy placić, bo Warszawa powie, że kasy nie ma bo poszła na 500+, 13-te emerytury i utrzymanki prezesa NBP.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 27 luty, 2019 - 19:49

Czy ty jesteś istotą inteligentą? Czy słyszałeś o czymś takim jak PRIORYTETY?

Sytuacja w Łaziskach może być ważna dla niektórych, ale nie jest najważniejsza dla ogółu gminy. CO jest ważne? Smog, cichy zabójca... który najbardziej niszczy zdrowie małych dzieci.

 

  Portret użytkownika Czytelnik
  Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 27 luty, 2019 - 19:51

  Pseudo KATOLICY z Jemielnicy!

  Tu chodzicie do kościoła, a na codzień trujecie innych smogiem, PALĄC w piecach plastikiem i węglem. NIE ZABIJAJ innych ludzi trującym dymem!!!

  Czemu palicie tą trucizną? Zamiast opalać domy zimą nieco droższym gazem, lepiej opalać toksycznym węglęm i plastikiem i ...... truć innych dymem, BO TO JEST TAŃSZE.

  Najlepiej truć i MNIEJ wydać na zdrowie i zycie, bo WIECEJ pieniędzy zostanie na URLOP na Majorce i na nowe auto. AUTEM MOŻNA SIĘ POCHWALIĆ PRZED SĄSIADEM i na FACEBOOKU!!!! Cel to się asić!

  LECZ NIEDŁUGO WAS DOSIĘGNIE MIECZ BOŻY w postaci raka i smierci w wieku 50-60 lat. W Niemczech nie ma smogu i ludzie zyją po 90 lat! A wy niedożyjecie komunii własnych wnuków....!

  Odpowiedz