fbpx Fabryka witalności w Wierchlesiu | Strzelec Opolski

Fabryka witalności w Wierchlesiu

Fabryka witalności w Wierchlesiu

Artykuły : 
Numer wydania: 

Wierchlesie to jedno z sołectw, które pozyskało środki z Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Kraina św. Anny. Otrzymało 3000 zł na realizację projektu pn. „Fabryka siły i witalności”.

 

- Na celu mieliśmy przede wszystkim integrację wielopokoleniową mieszkańców - mówi Martyna Małek-Bombelka, sołtyska i koordynatorka projektu. - Społeczność naszej wioski jest bardzo zróżnicowana wiekowo. Przeważająca część to osoby powyżej 50. roku życia i starsze. Chcieliśmy zaangażować do współpracy również młodszych mieszkańców, zwiększyć świadomość zdrowotną związaną przede wszystkim z aktywnością fizyczną w każdym wieku.

 

W ramach projektu zaplanowano 1-2-godzinne spotkania o różnej tematyce związanej ze zdrowiem. Odbyła się już akademia zdrowego przechowywania żywności, na której uczestnicy poznali warunki i zasady przechowywania żywności. Było spotkanie z dietetyczką, która za pomocą specjalnego urządzenia przeprowadziła pomiar składu ciała uczestników, określiła wiek metaboliczny oraz zalecała zasady zdrowego odżywiania. Wspólnie przygotowywano potrawy owocowo-warzywne.

 

- W naszym programie są również treningi dla osób starszych na zdrowy kręgosłup, ćwiczenia rozciągające, relaksujące, wzmacniające, na odprężenie, spalanie, trening wysmuklający - wylicza sołtyska. - Przewidzieliśmy spotkanie z trenerem gry w siatkówkę, ponieważ to dyscyplina sportu, którą można uprawiać również na naszym placu rekreacyjnym.

 

Wierchlesie to wioska położona na uboczu.

 

- Wszędzie musimy dojeżdżać. To sprawia, że naszym mieszkańcom trudniej brać udział w zajęciach fitness organizowanych w miastach czy większych miejscowościach - przyznaje sołtyska.

 

Zajęcia odbywają się w świetlicy wiejskiej. Na zakończenie projektu zaplanowano piknik ze zdrowymi potrawami, atrakcjami dla dzieci i loterią fantową. Odbędzie się on 29 września.

 

- Zamówiliśmy profesjonalny zestaw do siatkówki, w czasie pikniku rozegrany zostanie mecz siatkówki - zapowiada sołtyska. - Już dziś zapraszamy chętnie osoby lub drużyny, które chcą wziąć udział w meczu, by się zgłaszały do rozgrywek. Oczywiście zagrać mogą osoby w każdym wieku!

 

JK

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Usunęli prędkościomierz, żeby nie ścinać gałęzi?
Powrócili pełni wrażeń
Razem żegnali lato

Komentarze

Portret użytkownika mieszkaniec piotrowki
Wysłane przez mieszkaniec pio... (niezweryfikowany) w 3 Wrzesień, 2019 - 12:03

Redakcja strzelca niech opisze inwestycje na ulicy Madalisnkiego w Piotrowce. Gmina Jemilnica wywalila kupe kasy na autostrade z koncem. Odcinek ktory powinnien byc zrobiony zostal ominiety. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Wrzesień, 2019 - 13:28

Nikogo nie obchodzi ulica Madalinskiego.

Ludzie umieraja na raka od smogu w ZIMIE!!! To jest problem, a nie Madalinskiego.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Wrzesień, 2019 - 09:14

Bede glosowac na Romana Kolka, bo on nie sieje nienawisci, jak np. niektorzy mieszkancy wsi Piotrowka. On ma pozytywny przekaz, ten Kolek. Nie jest on nienawistnikiem, jak caly PiS.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 8 Wrzesień, 2019 - 11:25

Stawiamy jasno i wyraźnie sprawę - nie jedziemy na dożynki do Barutu ! Co wiecej nie chcemy nawet o nich słyszeć! Wybaczcie Barut. 

Nie mamy zamiaru patrzeć na darmochę dla elity, jak się obrzerają za nasze.

Nie mamy zamiaru patrzeć na Kolka i słuchać jego kampani wyborczej

Nie mamy zamiaru słuchać Swaczyny jak trudną sytuację finansową ma powiat, nie umią wyremontować drogi w Ujeździe bo nie ma kasy, a oni tworzą sobie dodatkowe stanowisko pracy w starostwie dla partyjngo kolegi za kilka tysięcy złotych.

No i w końcu nie mamy zamiaru słuchać Marcinka, który doji od ludzi kasę jako wspołwłaściel strzeleckich wodociągów a prezesunio wodociągów zarabia około 20 tysięcy na miesiac. 

Po za tym Marcin chyba na dożynkach nie będziesz taki malutki, że się będziesz bał Kolka i pozwolisz mu na kampanie wyborczą. Marcinie może wkońcu skończysz tańczyć do orkiestry która gra beznadzieją muzyką? Bo chyba sam wiesz, jeździłeś na zabawy taneczne, ze do beznadziejnej muzyki nie można dobrze zatańczyć, no chyba że pod wpływem.  

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 8 Wrzesień, 2019 - 15:38

Nie, jemu się po prostu pogorszyło. Obecnie uważa się za Trójcę Świętą.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Wrzesień, 2019 - 13:21

Wodociągi to PiS. Pis potrzebuje pieniędzy na 500+ I poprzez wodociągi dom i ludzi. Jak wójt będzie fikac, to wodociągi zakreca kurki i będzie dupa. Wójt nic nie może przeciwko dyktaturze PiSu.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Wrzesień, 2019 - 13:30

Wodociągi to PiS. Pis potrzebuje pieniędzy na 500+, więc poprzez wodociągi DOJI ludzi. Jak wójt będzie fikac, to wodociągi zakreca kurki i będzie dupa. Wójt nic nie może przeciwko dyktaturze PiSu.

Pieniądze na 500+ plus nie biorą się kosmosu. Żeby komuś dac 500+, to PiS drugiemu musi zabrać 700 zl, bo 200 zł kosztuje opłacenie administracji wypłacającej 500 zł. 25.000 urzędników pracuje przy wypłacaniu 500+.

Ludzie są debilami ... dają się przekupić PiSowi własnymi pieniędzmi... Pieniądze z 500+ to nie pieniądze rządu, tylko pieniądze, które zabrał wam rząd poprzez wodociągi, opłaty paliwowe... posdatki ...itd

Odpowiedz