fbpx Dzikie wysypisko przy śmietniku?! | Strzelec Opolski

Dzikie wysypisko przy śmietniku?!

Dzikie wysypisko przy śmietniku?!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Nie wiadomo, czy robią to mieszkańcy, czy też śmieci podrzuca ktoś z zewnątrz, ale obok kontenerów na Nowym Osiedlu pojawiła się sterta śmieci, które zgodnie z przepisami powinny zostać zebrane w ramach mobilnych zbiórek odpadów wielkogabarytowych. Jest tam stary materac, zniszczona wersalka i pęknięta muszla klozetowa... Takich śmieci nie zabiera żadna ze śmieciarek, które zgodnie z harmonogramem przyjeżdżają na Nowe Osiedle.

 

Odpady denerwują mieszkańców, którzy problem zgłosili do gazety.

 

- Nikt się tym nie zajmuje - uważa Czytelnik, który zastrzegł sobie anonimowość. - Śmieci, zamiast być zlikwidowane, to stale ich przybywa. Ludzie traktują to miejsce jak wysypisko.

 

Spółka ZawKom, która w ramach konsorcjum zajmuje się realizacją gospodarki śmieciowej w gminie, po naszych pytaniach w tej sprawie umieściła na Facebooku informację, gdzie powinny zostać oddane takie odpady. Znalazł się tam też apel o uprzątnięcie tych zalegających.

 

Dowiedzieliśmy się, że podobna sytuacja już się zdarzyła na Nowym Osiedlu. Dla odbiorcy odpadów tak porzucone śmieci, nawet przy wiacie śmietnikowej, są dzikim wysypiskiem śmieci i nie są objęte umową na odbiór odpadów. Poprzednim razem za likwidację wysypiska zapłacili solidarnie mieszkańcy wspólnot Nowe Osiedle 1, 3 i 8.

 

Aleksandra Labus-Gałuszka z ZawKomu przypomina, że gmina przychylając się do potrzeb mieszkańców, w przetargu na 2019 r. zwiększyła częstotliwość zbiórki odpadów gabarytowych. Są one odbierane co miesiąc od kwietnia. Dodatkowo spółka ZawKom wskazała starą kotłownię na Nowym Osiedlu jako miejsce, gdzie mieszkańcy mogą składować gabaryty do czasu zbiórki. Jak widać i to nie wystarcza. Najbliższa zbiórka odpadów wielkogabarytowych w Zawadzkiem odbędzie się 7 czerwca.

 

Wspólnota Nowe Osiedle 8 ma w planach monitoring tego miejsca. Wywóz w tej chwili nie daje - zdaniem spółki - gwarancji, że sytuacja się nie powtórzy.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
W blasku słońca
Debata o gminie
Święto placka już w niedzielę!
Teatr na wakacje
Rusza budowa w Kielczy
Co za chodnik!

Komentarze

Portret użytkownika 62norbi03
Wysłane przez 62norbi03 w 4 Czerwiec, 2019 - 12:11

Bardzo dobry pomysł z tym monitoringiem, jednak wg mnie lepszym rozwiązaniem byłby odbiór wielkogabarytowych odpadów spod posesji jak kiedyś, ponieważ dużo osób nie ma sił aby przetransportować owe odpady do miejsca składowania i odbioru... Wiele razy poruszałem ten temat na sesjach i komisjach zeszłej i teraźniejszej kadencji, lecz w zamian radni bezradnie rozkładali ręce i mówili że później tą sprawę poruszą na innej sesji/komisji, i tak do dzisiaj odkładają tą sprawę na "wieczne później", a może raczej na niedoczekane?! Może teraz to poskutkuje, jak rozgłośnię to na grupie FB "Nowe Zawadzkie" i na forum SO...???

N. Cz.

Portret użytkownika 62norbi03
Wysłane przez 62norbi03 w 10 Czerwiec, 2019 - 11:41

Nie mam takiego obowiązku odpowiedzi na żadne pytanie dotyczących mojego portfela...

Jednak, jeśli chodzi o pobieranie odpadów wielkogabarytowych spod posesji moim zdaniem powinny być zaliczone do usług dodatkowych na podobnej zasadzie jak dostarczanie butli z gazem.
Robisz remont, wymieniasz meble, nie masz gdzie trzymać staroci, to dzwonisz, auto przyjeżdża pod wskazany adres, zabierają to co wystawiasz, płacisz i jeszcze ci podziękują…

Tak moim zdaniem powinno to wyglądać, a zaś za darmo umarło.

N. Cz.

Portret użytkownika czytelniczka2
Wysłane przez czytelniczka2 (niezweryfikowany) w 10 Czerwiec, 2019 - 18:15

Słuszne stwierdzenie, tyle że...dzisiaj możesz sobie wynająć kontener gdy masz remont w mieszkaniu. Płacisz dodatkowo, ale biorą gruz, kafelki i meble. Mieszkam na Nowym Osiedlu i bez problemu było to zabrane, tyle że sąsiedzi swoje wywalili koło kontenerów.

Portret użytkownika 62norbi03
Wysłane przez 62norbi03 w 10 Czerwiec, 2019 - 20:32

O to właśnie mi chodziło, o kontener, jednak w innych miastach są takie auta które na miejscu rozdrabniają a następnie prasują nim te odpady wywiozą, lecz kontener to też dobre rozwiązanie...

N. Cz.

Portret użytkownika Czytelnik102
Wysłane przez Czytelnik102 (niezweryfikowany) w 4 Czerwiec, 2019 - 12:47

Zastanawia mnie, że nikt nie widzi jak ktoś znosi w klatce te rupiecie, potem je zostawia pod śmietnikiem. Drodzy mieszkańcy osiedla, solidarność względem sąsiada jest dobra wtedy kiedy jest on w porządku w stosunku do Was, kiedy podrzuca przysłowiową „świnię” nie ma mowy o solidarności i wyrozumiałości. Takie rzeczy się zgłasza. Nie można udawać że się nie widzi, bo to skutkuje w przyszłości kolejnymi fantami pod śmietnikiem i świadomością bezkarności.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Czerwiec, 2019 - 14:03

Sami sobie to robią, potem piszą do gazety chcąc zachować anonimowość, i się dziwią że tego nikt nie wywozi. Tam do sprzątania tego anonimowego zaprzągnąć!!

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Czerwiec, 2019 - 22:47

a kiedy bedziemy mieć wreszcie ten monitoring? decyzja zapadła na zebraniu wspólnoty w marcu, już czerwiec i nic, tyle czasy zajmuje założenie go?

Portret użytkownika alf
Wysłane przez alf (niezweryfikowany) w 6 Czerwiec, 2019 - 19:49

To jest problem ale sa sprawy jeszcze  gorsze. Wg GUS Zawadzkie jest (na 2748 gmin w Polsce) 5 od końca jesli chodzi o dochody na mieszkanca zas jesli chodzi o wyludnianie to 4 od konca. Tragedia!!!

Portret użytkownika Barteki
Wysłane przez Barteki (niezweryfikowany) w 7 Czerwiec, 2019 - 18:19

Zrobcie Barany zbiorke  odpadów wielkogabarytowych raz na kwartal a nie dwa razy w roku bez muzgowce pierdzace w stolki uzednicy gminy Zawadzkie.

Portret użytkownika 62norbi03
Wysłane przez 62norbi03 w 8 Czerwiec, 2019 - 19:51

Uważam, że jeśli chce coś się dowiedzieć, zmienić, poprawić to trzeba przyjść na posiedzenie komisji lub sesji i zapytać lub przedstawić swój pomysł na to co należałoby zmienić.

Zapraszam także na grupę "Nowe Zawadzkie":
Tam też można podzielić się naszymi troskami, spostrzeżeniami i pomysłami...

N. Cz.

Odpowiedz