fbpx Dyskusje o kulturze | Strzelec Opolski

Dyskusje o kulturze

Dyskusje o kulturze

Artykuły : 
Numer wydania: 

We wrześniu przyjmowane były wnioski do budżetu gminy na kolejny rok, to też czas spotkań i dyskusji na temat planowanych wydatków, programów działania. Do jednego z takich spotkań z przedstawicielami organizacji związanych z kulturą doszło w kinoteatrze.

 

Uczestniczyły w nim zarówno instytucje gminne, jak i organizacje pozarządowe. Okazuje się, że główną barierą dla ich działania są braki lokalowe. Biblioteka i Kultura dysponuje kinoteatrem, gdzie poza wielką salą kinową znajduje się sala konferencyjna o niepraktycznym, trójkątnym kształcie, oraz trzy pomieszczenia na piętrze, z tego jedno nie posiada okien i zajmuje je obecnie PTTK, w drugim swoje sprzęty ma rozłożone sekcja plastyczna, a w najmniejszym - stoi pianino i odbywają się lekcje śpiewu i gry.

 

Pozostałe organizacje nie mają się gdzie podziać. Stowarzyszenie Metanoya, które pod auspicjami BiK prowadzi zajęcia z nauki gry na instrumentach dla kilkudziesięciu dzieci, musi je prowadzić w szkole podstawowej (wcześniej robiono to w gimnazjum). Organizacje seniorskie też nie mają się gdzie spotykać, a są to grupy bardzo liczne, niektóre mają nawet powyżej 100 członków.

 

Budynek domu kultury po drugiej stronie Placu Hutnika wymaga remontu. Dziś największą salę tam zajmują modelarze, a reszta ze względu na stan pozostaje nieużytkowana. BiK ma zamiar ubiegać się o środki na remont budynku. Przygotowywana jest dokumentacja na to zadanie.

 

Podczas spotkania sołtys Kielczy Jan Czanguleit zwrócił uwagę, że mieszkańcy nie chcą angażować się w organizację imprez i nie doceniają tych, którzy są do takiego poświęcenia zdolni. Jako jeden z problemów na spotkaniu jak zawsze wskazywano komunikację. Maria Andrzejewska z Koła Towarzystwa „Przyjaciół Lasu Dolina Małej Panwi” zwróciła się z pytaniem, czy nie można przekazywać plakatów do wszystkich instytucji i z większym wyprzedzeniem.

 

Burmistrz Mariusz Stachowski nie ukrywa, że liczy, iż kultura w Zawadzkiem stanie się bardziej samodzielna. W przyszłym roku BiK ma jeszcze otrzymać 100% kwoty dotacji wynikającej z potrzeb jednostki, ale w kolejnych latach wsparcie to ma spadać po 10% do poziomu 70%. Jednostka ma na siebie częściowo zarabiać, co będzie trudne, biorąc pod uwagę, iż wielu uważa, że oferta kulturalna, a także sprzęt będący w posiadaniu BiK, powinny być dostępne za darmo.

 

Dariusz Zajdel, przewodniczący rady miejskiej, stwierdził, że BiK ma pomagać, a nie przejmować rolę głównego organizatora wszystkich przedsięwzięć o charakterze kulturalnym w gminie. Zajdel uważa, że BiK powinien działać w tle, a stowarzyszenia mają prowadzić swoją działalność. Dominik Kowalski, wicedyrektor BiK, ma pomysł na zyski w jednostce - otwarcie w Zawadzkiem stałego kina. Na razie jednak nie wiadomo, czy ta koncepcja ma szanse na realizację...

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Nowe nagłośnienie w kinoteatrze
Nie ma złej pogody!
Gmina dziękuje
Przewodnicząca Maria

Komentarze

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 8 Październik, 2019 - 11:08

To nie jest żadna "sala konferencyjna o niepraktycznym, trójkątnym kształcie", tylko główny hall wejściowy o kształcie bardzo praktycznym i takowej funkcjonalności, który pozbawiony swojej roli został przy remoncie kina.

Bardzo proszę przywrócić główne wejście do kina w jego pierwotnym kształcie i nie mówić o niepraktycznej sali konferencyjnej, bo takowej tam nie było i nie ma. Wystarczy z kina korzystać w sposób, w jaki zostało zaprojektowane i nie przyjmować gości w przedsionku mówiąc im, żeto salon.

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 8 Październik, 2019 - 11:18

Pomieszczene, które nia ma okien, jest salą projekcyjną celowo pozbawioną okien. Nie jest to żadne pomieszczenie biurowe, tylko techniczne do ustawienia aparatury wyświetlającej filmy. To, że obecnie jest ono wykorzystywane inaczej, to zupełnie inna bajka pokazująca, z jakim niezrozumieniem nasze władze podchodzą do sprawy. Pomieszczenie techniczne bardzo dobrze zaprojektowane i umiejscowione, zostało pozbawione swojej roli i przerobione na pomieszczenia biurowe, do której roli nie było, nie jest i nie będzie przystosowane. I wcale nie jest to wina złego projektu, ale złej wizji wykorzystania budynku.

Podobnie techniczne pomieszczenie zostało "przeniesione" na balkon skutkując zmniejszeniem miejsc na balkonie o około 1/3, nie wspominając o tym, że wystawienie dodatkowej budy na owym balkonie popsuło wygląd i charakter głównej hali (widowni). Przez tak nieodpowiedzialne  działania psujemy i niszczymy perełkę architektoniczną, jaką odziedziczyliśmy po hucie, przy okazji ośmieszając się w kręgach intlektualnych środowisk kulturotwórczych.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 8 Październik, 2019 - 22:18

W Zawadzkim zamiast wspierać prawdziwą Kulturę inwestuje się w kulturę fizyczną - remont Hali Sportowej. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Październik, 2019 - 11:13

Takich szczęśliwych jak ja będzie wielu ponieważ dokona się zmiana władzy z oszołomów na normalnych, cywilizowanych europejczykow. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Październik, 2019 - 12:41

 Poducz się a zrozumiesz to w kontekście poczynań obecnej władzy. Jeżeli nie rozumiesz dotąd to prawdopodobnie tzw. poduczenie jest bezcelowe. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Październik, 2019 - 17:33

No to zabłysłeś jak zawsze, prostak od pouczenia innych poprostu chamie. Podyskutujemy za tydzień prostak.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Październik, 2019 - 18:19

Kto sieje wiatr ten zbiera burzę...Przygotuj sobie na najbliższy, niedzielny wieczór zestaw chusteczek do wycierania łez przegranego wyborcy

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 14 Październik, 2019 - 19:54

Nie ciesz się na zapas! Nie wszystko jest jeszcze jasne - Senat zdobyła opozycja a większość w Sejmie, uprawniająca do tworzenia rządu, stoi nadal pod znakiem zapytania.

P.S. Biorąc pod uwagę obietnice wyborcze, i to co już dobra zmiana rozdała swoim potencjalnym wyborcom, to PiS powinno mieć wynik 99,99%. Prezes się poważnie martwi...

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 15 Październik, 2019 - 08:43

Nie w Polsce którą ukształtowała komuna ciemny zazdrosny lud ma się tu całkiem dobrze mając za nic dane światowych instytucji finansowych (nie polskich).Feke news jest zawsze na pierwszym miejscu. Opozycja w kampanii przed wyborczej wypadła bardzo słabo .Reasumując wszyscy kradną i z lewą i z prawa to mentalność polska lecz pierwszy raz ktoś sypnął groszem A nie piaskiem najbiedniejszym. co wzbudziło zazdrość u pozostałej części ciemnogrodu.

Odpowiedz