fbpx Dwadzieścia lat z nami | Strzelec Opolski

Dwadzieścia lat z nami

Dwadzieścia lat z nami

Artykuły : 
Numer wydania: 

[img_assist|nid=3960|title=|desc=|link=popup|align=right|width=106|height=150]W sierpniu tego roku minęło 20 lat odkąd do parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Centawie, obejmującej Błotnicę Strzelecką i Warmątowice, przybył proboszcz, ks. Jan Czekański.

- Najważniejszym zadaniem nowego proboszcza była kontynuacja, a właściwie wznowienie budowy kościoła filialnego w Błotnicy Strzeleckiej, który to, będąc prawie na ukończeniu, spłonął w pożarze – przypomina Ewa Frewer, przewodnicząca centawskiego Caritasu. – Z niedokończonej budowy pozostały zewnętrzne mury, a całkiem spalił się dach i konstrukcja. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu ks. Czekańskiego, w ciągu pięciu lat w Błotnicy stanęła nowa świątynia.

Jak przyznają parafianie – ich proboszcz to dobry gospodarz.

- Do jego zasług należy: odrestaurowanie wnętrza zabytkowego kościoła parafialnego, zainstalowanie tam ogrzewania, nagłośnienia, renowacja organów, unowocześnienie instalacji elektrycznej, naprawa dachu, wybrukowanie obejścia wokół kościoła, wybudowanie parkingu… – wylicza Ewa Frewer. – Proboszcz zadbał o plebanię i obejście wokół niej, zajął się porządkowaniem cmentarza: powstało nowe ogrodzenie, oświetlenie, chodniki wyłożone zostały kostką, do cmentarza doprowadzono wodę, ustawiono tu kontenery na śmieci, wyremontowano cmentarną kaplicę. Zajął się remontem i urządzeniem sali i zaplecza do działalności zespołu Caritas i do użytku parafian.

Ksiądz Czekański dba nie tylko o obiekty parafialne. Troszczy się przede wszystkim o duchowy rozwój wiernych.

- Kultywuje tradycje odpustów, wprowadził nabożeństwa fatimskie, zachował popołudniowe niedzielne nieszpory – mówi parafianka. – Z dużym zaangażowaniem przygotowuje dzieci do I Komunii św., a młodzież do bierzmowania. Patronuje różnym parafialnym pielgrzymkom. Jego działalność doceniły władze kościelne, mianując naszego proboszcza w 2000 r. dziekanem dekanatu ujazdowskiego, do którego przynależy parafia.

Z inicjatywy duchownego powstał parafialny zespół Caritas.

- Proboszczowi zależy na integrowaniu mieszkańców wszystkich wsi należących do parafii, dlatego organizuje festyny rodzinne, wigilie dla samotnych, kolędowanie, świąteczne paczki dla chorych, ubogich… Szerokim echem odbił się w województwie festyn z okazji 750-lecia kościoła parafialnego w Centawie. Proboszcz zaangażował się także w usuwanie skutków tornada, był aktywnym członkiem sztabu kryzysowego, kierował akcją rozdziału darów. Efektem jego starań przy usuwaniu szkód jest wyremontowanie zabytkowej kapliczki w centrum Błotnicy – mówi Ewa Frewer. – Dziękujemy naszemu proboszczowi za dwudziestoletnią pracę duszpasterską w naszej parafii. Życzymy mu zdrowia, radości i szczęścia, płynącego z dobra, jakie czyni bliźnim.

Do tych serdeczności dołącza się także zespół redakcyjny Strzelca.

JL

Odpowiedz