fbpx Dwa dni, dwa święta | Strzelec Opolski

Dwa dni, dwa święta

Dwa dni, dwa święta

Artykuły : 
Numer wydania: 
Wielka feta w Kolonowskiem

Od ubiegłorocznych dożynek gminnych nie odbyła się w Kolonowskiem tak duża impreza, a w zasadzie dwie niezależne, choć składające się w jedną całość. Sobotnie wydarzenie związane było z mijającą w tym roku 40 rocznicą nadania Kolonowskiemu praw miejskich. Niedzielna akcja kulturalna to, zorganizowany przez Bibliotekę i Centrum Kultury w Kolonowskiem, Festiwal Kultury Leśnej „Drzewo Życia”.

W sobotę, po uroczystej mszy św., o której oprawę muzyczną zadbały Orkiestra Dęta Colonnowska oraz chór Colnovica, korowód złożony z zaproszonych gości i mieszkańców udał się do nowo wybudowanej hali targowej. Burmistrz Norbert Koston przeciął czerwoną wstęgę, dokonując tym samym jej uroczystego otwarcia.

Część oficjalną, podczas której m.in. wręczono tytuły honorowego obywatela oraz zasłużonego dla gminy (o laureatach pisaliśmy w poprzednim numerze „Strzelca Opolskiego”), zakończył koncert Arkadiusza Czyżewskiego, wirtuoza skrzypiec elektrycznych.

Entuzjazm wzbudził - i to nie tylko u młodszego pokolenia - występ bluesowo-rockowego zespołu „Rooster” z gościnnym występem Marzeny Rakowskiej, świetnie zapowiadającej się wokalistki z Zawadzkiego. Euforię wśród najmłodszych wywołały natomiast gry i zabawy, prowadzone przez niezastąpioną Reginę Koloch, świetlicową ze Staniszcz Wielkich, przy wsparciu przesympatycznych wolontariuszek. Wieczorne i nocne tłumy na „parkiecie” to zasługa zawsze świetnie odbieranego zespołu „Voyager - SM”, którego występ podsumował obchody 40-lecia.

Przyrodniczy i ekologiczny charakter miała impreza niedzielna, zorganizowana przez Bibliotekę i Centrum Kultury w Kolonowskiem. Symbolicznemu posadzeniu Drzewa Życia towarzyszyły występy na scenie: koncert zespołu sygnalistów z Nadleśnictwa Zawadzkie, Orkiestry Dętej „Colonnowska”, duetu „Kotyś & Daria”, występ poety, pisarza i pieśniarza w jednej osobie - Jerzego Kaufmanna, rockowo-folkowej kapeli „Krzikopa”, magiczno-poetyckiej „Chwili Nieuwagi” oraz czeskiego zespołu ludowego „Hudecká muzika Franty Kopeckého”.

Niezwykle atrakcyjnie prezentowały się namioty Nadleśnictwa Zawadzkie - współorganizatora imprezy. Wystawy obrazów i rzeźb, prezentacja książki autorstwa leśniczego Roberta Piątka pt. „Ajrysy” oraz atrakcje dla najmłodszych wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczestników akcji kulturalnej. Nie mniejszym powodzeniem cieszyło się stoisko Lokalnej Grupy Działania „Kraina Dinozaurów”.

Wiele atrakcji przygotowano także w zabytkowej chacie. Tradycyjnie już, jak podczas każdej większej imprezy, uruchamiany jest wieloch (zabytkowy piec chlebowy) i pieczony chleb. Tym razem, poza chlebem, można było także skosztować wytwarzanych domowymi sposobami serów twardych i twarożków, pasztetów i smalcu. W jednej z izb swoje tradycyjne wyroby prezentowali Czesi z partnerskiej miejscowości Bělotin. Suszone owoce, ser, wędliny oraz tradycyjne „pecaký” (ciasto w kształcie pizzy, serwowane na słodko: z owocami, serem lub makiem) to tylko niektóre ze specjałów, przygotowanych przez czeskich gości. W chacie można było także podziwiać prace Bożeny Konieczko i Mieczysława Dzierżko - artystów z Kolonowskiego.

Podczas festiwalu nie mogło zabraknąć atrakcji dla najmłodszego pokolenia. Pod okiem artysty-plastyka, Bożeny Wanat, powstawały prace o tematyce przyrodniczej, a najmłodsi zbudowali recyklingowe miasto z odpadów.

Anna Szaton

Komentarze

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 28 Sierpień, 2013 - 06:52

Brawo panowie Kotyś & Koston!
najpierw żeście sobie wymyślili BiCEK na czele z dyrektorem, a teraz dyrektor robi sobie autopromocje za nasze podatki!!!!! WRRRRRRRRRRRRRRRRRRR!!!!!!!!
tyle tylko, że to twórczość i impreza (cały ten "festiwal") skierowana do konkretnego odbiorcy, odbiorcy, który chce słuchać takich szarpidrutów jak "rosster", czy zamulania pana Kaufmana, który zresztą i tak otrzymał na wejście większe brawa niż Kotyś i Daria!!.
a to zapewne dlatego, że biesiadnicy tylko czekali kiedy szanowny Pan Dyrektor przestanie WYĆ na scenie!!
ale ponoć "śpiewać każdy może"... ;) ale nie każdy musi tego słuchać!!!!!
dlatego cały ten festiwal należałoby zorganizować w innym miejscu i w innym czasie!

PANIE BURMISTRZU! podatki i pensyjki podnosić co rok można tak? to zorganizujcie impreze dla WIĘKSZOŚCI płacącej te podatki!!!!!!!!!!
prosze sobie wziąść przykład z sąsiednich miescowości jakie robią imprezy dla mieszkańców i jake TŁUMY są na tych festynach!! (to również do autorki powyższego artykułu, która tłumów i wielkiej fety chyba jeszcze nie widziała!)

to może na zakończenie coś na plus :)
bardzo dobry pomysł z tą halą targową! oby to miejsce przyciągało więcej handlowców.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 28 Sierpień, 2013 - 07:43

"Fantastyczny" festyn zorganizowany przez pana dyrektora, zorganizował finansowanie, potem sam siebie zatrudnił, czyli kasa kasę goni, na zajęciach z fotografii kilka osób a tam Kotyś & Daria - na plenerze też grali.
Wszytko fajnie tylko dlaczego w gminie jest 6tys mieszkańców, a na zdjęciach z różnych atrakcji cały czas te same osoby.
Może za mało informacji na temat propozycji.

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 28 Sierpień, 2013 - 13:38

Natomiast w Fosowskiem w dzielnicy miasta Kolonowskiem Zero imprez. A Kolonowskie otrzymolo prawa miejskie dzieki polaczeniu Fosowskiego do Kolonowskiego.Co na to Radni i mieszkancy Fosowskiego.Cisza!!!!!!

Portret użytkownika czytelnikPiotr P
Wysłane przez czytelnikPiotr P (niezweryfikowany) w 29 Sierpień, 2013 - 08:43

Właśnie co z fosowskim gdzie są bezradni radni nic nie robią .Ale wracając to festynu i otwarcia jak to napisano hali targowej , niby otwarta ale przed wczoraj nikt tam nie stal sprzedawali kolo banku spółdzielczego i na placu kolo straży pożarnej a na nowa hale nikt nie wjechał . Porażka panie burmistrzu szok za jakie pieniądze i dla kogo pan to wybudował kto tego chciał komu to jest potrzebne czy kolonowskie stanie sie centrum handlowym okolicy , nie nie stanie sie . Żenada i porażka i co najważniejsze wstyd

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Sierpień, 2013 - 22:50

jaki dyrektor taki festyn, tzn festiwal ;)
ale widać, że ludzie się znają i potrafią rozróżnić artyzm od kiczu, a nie wystarczy tylko wydać dwie płyty (finansowane zresztą przez mniejszość!), stanąć przy mikrofonie i udawać, że się umie śpiewać, "pograć" troche na tamburynie ubrać koszulki z firmowym logo;) i obstawić się profesjonalnymi muzykami żeby stać się od razu artystą!!
oby już moje uszy nie były skazane na słuchanie czegoś takiego!

Portret użytkownika obiektywny
Wysłane przez obiektywny (niezweryfikowany) w 1 Wrzesień, 2013 - 12:43

"Festyn" do bani , piwo Namysłów 0,4 l w plastiku po 5zł to jest chore.
W urzędzie pracują klany rodzinne. Promocja "miasta" jak się patrzy.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Wrzesień, 2013 - 22:38

widze ze władze gminy i pracownicy nie maja pojecia w jaki sposób zorganizowac dobra impreze kicz kicz brawo gmina kolonowskie hahahaha

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 4 Wrzesień, 2013 - 23:29

Wielka feta w Kolonowskiem,ha,ha,ha.Chyba wiejska feta w Kolonowskiem.

Odpowiedz