fbpx Dobry pomysł ląduje w śmieciach | Strzelec Opolski

Dobry pomysł ląduje w śmieciach

Dobry pomysł ląduje w śmieciach

Artykuły : 
Numer wydania: 

Gmina Zawadzkie wyłoniła firmę, która zagospodaruje nasze śmieci, ale nie ma kto ich wywozić. Proponowane ceny są zbyt wysokie. Burmistrz Mariusz Stachowski postawił sobie za cel, że nie podniesie stawek opłaty śmieciowej dla mieszkańców. Te już teraz są najwyższe w okolicy i wynoszą 15 zł od mieszkańca, który segreguje śmieci.

 

W Zawadzkiem odbierane są wszystkie odpady bez ograniczeń. Nie ma, tak jak na przykład w Czystym Regionie, limitów na odpady zmieszane i bio czy zamkniętej listy śmieci, które mogą być wystawione jako odpady wielkogabarytowe. Tak liberalne podejście jednak kosztuje. Zawadzkie zaczęło szukać oszczędności.

 

Pierwszy pomysł na ograniczenie kosztów dotyczy odbioru śmieci wielkogabarytowych. Nadal można oddawać wszystko, ale odpady nie będą już zabierane spod domów, a ze wskazanych punktów na terenie każdej miejscowości. Dlaczego? Urzędnicy uważają, że do tej pory gabaryty mogły być podrzucane przez osoby spoza gminy. Teraz, oddając śmieci we wskazanych punktach, będzie trzeba okazać dowód zapłaty za odbiór odpadów na terenie gminy.

 

Cały czas są też prowadzone prace uszczelniające system. Kontrolowane jest, czy lokale zamieszkuje tyle osób, ile wskazano w deklaracjach. Urzędnicy przypominają, że opłaty za odbiór odpadów dotyczą także niemowląt, które należy zgłosić w terminie do 14 dni od momentu narodzin.

 

Innym pomysłem na weryfikację kosztów było ogłoszenie oddzielnie przetargu na zagospodarowanie odpadów oraz na ich odbiór i transport. Takie rozwiązanie najprawdopodobniej będzie od nowego roku obligatoryjne w całym kraju.

 

Najpierw wyłoniono instalację, która zagospodaruje odpady. Dla gminy Zawadzkie były ważne dwa kryteria: cena usługi oraz odległość, jaką będą musiały przebyć śmieci. Do przetargu stanęły dwie firmy: Czysty Region z Kędzierzyna-Koźla (41 km) i Naprzód z miejscowości Rydułtowy (85 km). Niestety bliższa instalacja w Kędzierzynie-Koźlu zaproponowała tak wysoką cenę, że przegrała z Rydułtowami. Zapewne ta odległość sprawia, że w kolejnym przetargu nie udało się wyłonić firmy, która śmieci odbierze od mieszkańców i zawiezie do instalacji ich przetwarzania. Gmina ma na ten cel niecałe 460 tysięcy złotych, a jedyna złożona oferta konsorcjum firm ZawKom i Remondis opiewała na 895 tysięcy! Postępowanie w zakresie transportu unieważniono 27 marca. Od pierwszego kwietnia nie miał kto odbierać śmieci, więc gmina porozumiała się z ZawKomem i Remondisem, żeby do końca czerwca odbierali odpady. Wkrótce ma zostać ogłoszony kolejny przetarg.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Wiedzą więcej, więc mogą więcej
Komu zabrano?
Znów bez dyrektora
Tajemnicza sesja

Komentarze

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Kwiecień, 2018 - 12:27

To może ustawić cennik za faktyczną wywózkę, a nie jak teraz że obojętnie czy sie coś wystawia czy nie trzeba płacic.

Portret użytkownika Bono
Wysłane przez Bono (niezweryfikowany) w 10 Kwiecień, 2018 - 13:37

Racja poco te zmieszane co 2 tygodnie .no poco Jak ktos dobrze segreguje to wywoz co 2 miesiace !!!! A ci co richtig segreguja zmiejszyc stawki same buelki PET i SZklo to sa surowiec wtorny i ktos miliony natym zarabia bo ztego robi swetry ruzne ubrania ktos zadarmo to dostaje a my mu jeszcze zato placimy .Chory kraj!!!!!

 

Portret użytkownika Bibi
Wysłane przez Bibi (niezweryfikowany) w 10 Kwiecień, 2018 - 19:49

A czy ktos pomyslal o naszych seniorach? Jak oni maja dowiesc odpady wielkogabarytowe? Nie dosc ze placa co miesiac rzetelnie za wywoz to jeszcze beda musieli zapalcic sasiadowi za pomoc. Wstyd!!!!

Portret użytkownika dobrodzień
Wysłane przez dobrodzień (niezweryfikowany) w 11 Kwiecień, 2018 - 12:04

w Dobrodzieniu za segregowane płacimy 9zł od osoby - prosta sprawa gmina Zawadzkie okrada swoich mieszkańców

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Kwiecień, 2018 - 19:28

Powiedz prawdę do końca: my w Dobrodzieniu kupujemy 4 pojemniki, wywóz co miesiąc i bez gabarytów☹️

Portret użytkownika mieszkaniec Dobro
Wysłane przez mieszkaniec Dobro (niezweryfikowany) w 13 Kwiecień, 2018 - 08:17

Serio? Mi z pod domu wywoza raz na 2 tyg, raz na miesiac segregowane, a gabaryty raz na pol roku. Może mieszkasz w innym Dobrodzieniu? :)

Portret użytkownika ...
Wysłane przez ... (niezweryfikowany) w 16 Kwiecień, 2018 - 10:51

Gruz i papa to nie gabaryty ... tkim tokiem rozumowania powinni wywieźć połowe śmieci po budowie ...

Portret użytkownika mieszkaniez Zawadzkie
Wysłane przez mieszkaniez Zaw... (niezweryfikowany) w 11 Kwiecień, 2018 - 14:03

Zapytam jak to jest czysto matematycznie

w Zawadzkiem jest okolo 10 tys mieszkańców, jest obowiązek płacenia za śmieci, a wiec licząć nawet połowę mieszkańców, jakby płacili 15zł za osobę na miesiac to wychodzi że miesięcznie gmina ma 75tys zł. Czyli rocznie 900tyś zł.Te 900tyś to wyliczenia tylko dla 5tyś płacących mieszkańców, a mogę się założyć, że jest ich owiele więcej. Po drugie czesc osób placi wyższą stawke za odpady zmieszane, a wiec pytam gdzie są pieniądze??? Dlaczego brakuje???

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Kwiecień, 2018 - 18:04

Dobre pytanie ale chyba retoryczne. Premie i imprezy integracyjne spółki kosztują. Trzeba na nię gdzieś nazbierać. Dlaczego na to się godzimy?

Portret użytkownika zawadczanin
Wysłane przez zawadczanin (niezweryfikowany) w 11 Kwiecień, 2018 - 19:26

A ja wg. Siwz liczę: 300 ton śmieci na m-C razy 300 zł wg cennika za zagospodarowanie = 90.000 na m-C + dowóz do Rydułtowych + zbiórka na miejscu. Razem 160.000 zł na m-C. Źle liczę??

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Kwiecień, 2018 - 18:47

problem w tym, że nie wszyscy płacą za śmieci, jest dużo dłużników w opłatach za śmieci, wszyscy są znani burmistrzowi z imienia i nazwiska, niektórych nawet po plecach klepie i nic z tym nie robi!! niestety, ale dłużnicy są nawet w radzie miejskiej!! chroni ich ustawa o ochronie danych osobowych i o tajemnicy skarbowej, a prostych obywateli gminy naciskają na regularne płacenie za śmieci! 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Kwiecień, 2018 - 09:15

Jaka Rada Miasta i Burmistrz... taka Gmina i tak  Spółka Komunalna... nie ma co filozofować... Jak to się nie zmieni to nic sie nie zmieni przez kolejnych tym razem już  5 lat. Wybory tuż, tuż..

Odpowiedz