Dlaczego płacimy więcej?

Dlaczego płacimy więcej?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Czytelnicy pytają
 

Przeczytałem notatkę ze Strzelca Opolskiego nr 2 (906) pt. „Tyle kosztują śmieci” i stąd kilka uwag: to dobra wiadomość, że nie drożeje wywóz śmieci, jednak pozwolę sobie zauważyć, że obecna cena jest dalej o 30% wyższa niż za poprzedniego systemu czyli nie jest satysfakcjonująca - napisał w mailu do redakcji pan Maciej.

Poprosiliśmy zastępcę wójta Piotra Pykę o komentarz w tej sprawie.

- W poprzednim systemie odbioru i zagospodarowania odpadów właściciele posesji płacili w ciągu roku za odbiór 39 pojemników 110-litrowych po 7,75 zł za jeden pojemnik - gdy właściciel segregował odpady oraz 12,81 zł - gdy tego nie robił - przypomina wicewójt. - Liczba odbiorów wynikała z zapisu ówczesnego regulaminu (4 razy w miesiącu w okresie opałowym i 2 razy w miesiącu w okresie letnim). Opłata za odbiór i zagospodarowanie odpadów nie była uzależniona od liczby osób zamieszkujących posesje i wynosiła od 302,25 zł/rok dla segregujących i 499,59 zł/rok dla niesegregujących. Po pewnym czasie dokonano zmiany regulaminu dla nieruchomości zamieszkałych przez jedną osobę. Właścicielom takich nieruchomości odpady odbierano 20 razy w roku, a opłata wynosiła 155 zł dla segregujących i 256,20 zł dla niesegregujących.

Obecnie opłaty za odbiór odpadów i ich zagospodarowanie uzależnione są od liczby osób faktycznie zamieszkujących na posesji i wynoszą:

1. Posesja zamieszkała przez jedną osobę - 144 zł/rok, poprzednio 155 zł.

2. Posesja zamieszkała przez dwie osoby - 288 zł/rok, poprzednio 302,25 zł.

3. Posesja zamieszkała przez trzy osoby - 432 zł/rok, poprzednio 302,25 zł.

4. Posesja zamieszkała przez cztery osoby - 576 zł/rok, poprzednio 302,25 zł.

5. Posesja zamieszkała przez pięć osób - 672 zł/rok, poprzednio 302,25 zł.

6. Posesja zamieszkała przez sześć osób - 768 zł/rok, poprzednio 302,25 zł.

7. Posesja zamieszkała przez siedem osób - 864 zł/rok, poprzednio 302,25 zł.

8. Posesja zamieszkała przez osiem osób - 960 zł/rok, poprzednio 302,25 zł.

9. Posesja zamieszkała przez dziewięć osób - 972 zł/rok, poprzednio 302,25 zł.

Każda następna osoba + 12 zł.

- W poprzednim systemie odpady trafiały na wysypisko śmieci w Szymiszowie, oddalone od Jemielnicy o 15 km, a obecnie na Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Dzierżysławie, oddaloną od Jemielnicy o 78 km - podaje Piotr Pyka. - W poprzednim systemie odpady zmieszane trafiały bezpośrednio na kwaterę składowiska odpadów komunalnych, a obecnie - na instalację w celu uzyskania odpowiednich poziomów odzysku, których wcześniej gminy nie musiały wykazywać w swoich sprawozdaniach. Nawiązując do stwierdzenia czytelnika, że wysokość opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów nie jest satysfakcjonująca, mogę mu przyznać rację. Też wolałbym płacić mniej. Ustalając opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi musimy jednak uwzględniać faktyczne koszty tego zadania, a te nie chcą być niższe - dodaje zastępca wójta.

***

Pan Maciej poruszył też inną sprawę. Przypomniał, że Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wszyscy obywatele są równi wobec prawa, w związku z tym jego zdaniem:

- Gminy nie mogą stosować zniżek dla poszczególnych mieszkańców (w licznych rodzinach), a tak się dalej dzieje - napisał w mailu do redakcji. - Może można to wyjaśnić na łamach gazety? - pyta pan Maciej.

Jak wyjaśnia wicewójt Piotr Pyka, akty prawa miejscowego uchwalone przez radę gminy, dopóki ich nieważności nie stwierdzi Sąd Administracyjny, są legalne.

- Art. 6k. ust. 4 Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach stanowi: Rada gminy, w drodze uchwały, może zwolnić w całości lub w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, w części dotyczącej gospodarstw domowych, w których dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej [...], lub rodziny wielodzietne [...] - cytuje zastępca wójta. - W tym miejscu warto zadać sobie pytanie: czy ilość odpadów na posesji rośnie wprost proporcjonalnie do liczby osób ją zamieszkujących? - mówi Piotr Pyka i przypomina, że w poprzednim systemie gmina, naliczając opłatę za śmieci, nie brała pod uwagę liczby mieszkańców (poza posesjami zamieszkiwanymi przez jedną osobę).

- Tamto rozwiązanie jednak też było krytykowane - zauważa wicewójt. - W nowym systemie opłata musiała być powiązana z: liczbą mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość lub ilością zużytej wody z danej nieruchomości, lub powierzchnią lokalu mieszkalnego. Ustawodawca uznał, że takie rozwiązanie będzie sprawiedliwsze. Trudno mi to jednoznacznie ocenić, ale w momencie podejmowania uchwały o opłacie za odbiór i zagospodarowanie odpadów sporo było głosów, że rodziny duże i wielodzietne będą przy takim sposobie naliczania opłat pokrzywdzone. Zdecydowano się zatem nieco złagodzić wysokość opłat dla tych właśnie rodzin - wyjaśnia.

JK

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Pieniądze na dom pomocy
Inwestycja coraz bliżej
Zrobić coś więcej niż tylko żyć
Czas zebrań wiejskich

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Styczeń, 2017 - 10:55

Panie Piotrze Pyka - woda i kanalizacja doższą, śmieci droższe, a więc tylko z ludzi doić i doić, traktując ludzi jak dojne krowy, a czy Pan albo nasi "cudowni" radni chodź raz zastanowili się skąd ci najmniej zarabiajacy mają brać pieniądzę na te ciągłe podwyżki? 

Panie Piotrze Pyka cytuję Pana słowa z artykułu "trzeba uwględnić faktyczne koszty" dlatego tu postawię proste pytanie czy Pan się wogole zna na kosztach, czy Pan wie skąd się one biorą. 

Odpowiedź jest prosta Pan się na nich nie zna. Dlaczego? Za kadecji poprzedniego wójta mówiliście, płacimy więcej za wodę i kanalizację bo koszty rosną, a faktyczne koszty śmiem twierdzić, że nie rosły, tylko rosły wynagrodzenia prezesów strzeleckich wodociągow i kanalizacji, którzy dzięki tym podwyżkom dzisiaj zarabiają olbrzymią forsę. Panie Piotrze Pyka ludzie się już nie nabiorą na takie bajkowe i absurdalne tłumaczenia!! 

Panie Piotrze podsumowując życzę Panu dwóch rzeczy: po pierwsze 2 tysięcy na miesiąc i takich radnych jak są w gminie jemielnica. Szanowni mieszkańcy z oswiadczenia majątkowego Pana Piotra Pyki wynika że w 2015 r. zarobił w urzedzie gminy 107 tysięcu 669 zł brutto dzieląc to przez 12 miesięcy daje prawie 9 tysięcy zł brutto na miesiąc. Ludzie czy Pan Piotr Pyka będzie się przejmował podwyżkami opłat?? Po drugie życze przyśpieszonych wyborow samorządowych, bo chyba wreszcie czas skończyć z tym kabaretem. 

Portret użytkownika ICE
Wysłane przez ICE (niezweryfikowany) w 29 Styczeń, 2017 - 16:26

Zapraszam na Zawadzkie. Zobacz jakie tam są ceny za wywóz. Za segregowane płacę więcej niż ty za niesegregowane. Miesięcznie 70parę zł za śmieci płace więc skończ pie*** jak to wam jest ciężko.  

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Styczeń, 2017 - 14:12

Witaj błaźnie gminny! Czytając to co mozolnie skleciłeś powyżej odnieść można wrażenie, że "kabaretem, z którym czas skończyć" są bezsprzecznie twoje występy na forum. Tak przy okazji to poprzedni wójt, ktorego słowa przytaczasz, nie kłamał - wynagrodzenia są również elementem kosztów.

Portret użytkownika Prezes
Wysłane przez Prezes (niezweryfikowany) w 24 Styczeń, 2017 - 17:55

Drogi kolego . Jeśli zarabiasz  2000 zł miesięcznie to świadczy tylko o tym jakim jesteś pracownikiem . Chcesz zarabiać więcej ??? Odejdź od komputera i znajdź inną pracę . Jeśli Ci się niechce lub niemożesz to przestań chociaż pisać na forum takie głupoty.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Styczeń, 2017 - 18:53

To jest proste Jemielnica jest bogata i nie musiala placic oplaty adiecenckiej.

Teraz ktos to musi nadrobic. Wywozacy smiecimusial smarowac zeby dostac to zlecenie teraz musi doliczyc koszta smaru.

Wiec placzcie  i  płaczcie

Portret użytkownika Czytelnik1972
Wysłane przez Czytelnik1972 (niezweryfikowany) w 25 Styczeń, 2017 - 07:53

Pierwszy post należy to forumowego trola, który raczej nie ma zielonego pojęcia o finansach publicznych. Zawsze używa tych samych zwrotów w swoich postach typu: "Panie Piotrze Pyka.. Panie Marcinie Wycisło.. Panie Antoni Drzyzga... itd itd. ... czy wam nie wstyd". Człowiek myśli, że jak od czasu do czasu wrzuci na forum jakiegoś hita typu zarobki Pyki to władza uniesie się honorem i sama ze wstydu odejdzie. Kilka razy już odpisywałem temu trolowi, że jak chce referendum to musi wziąć się do roboty i pobiegać po wioskach - wystarczy uzbierać podpisy od 10% mieszkańców. Myślę że wystarczyłoby się przebiec po samej Piotrówce. Ale nie... łatwiej jest ślęczeć przed monitorem i się oburzać. Jak jest taki przekonany, że ma racje to nic też nie stoi na przeszkodzie żeby wykazać błędy urzędnikom. Wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej ma każdy, gwarantuje to konstytucja.  Można np. przyjść z kamerą na komisje lub sesję z udziałem radnych i władz gminy i zadawać im trudne pytania. Nasi Radni oraz Wójt są specyficzni, przy dobrze zadanych pytaniach sami się pogrążają. Dla chcącego nic trudnego, dla zwykłego trola są to rzeczy abstrakcyjne. Szkoda, że tyle energii ludzie marnują na hejtowanie, mogli by w tym czasie dużo dobrego dla gminy zrobić.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Styczeń, 2017 - 11:12

Emigracja masakryczna w jemielnicy a oni jeszcze z roku na rok jeszcze bardziej doja ludzi - oklaski dla tych czytelników którzy ich popierają. 

Odpowiedz