Dlaczego mamy się przesiadać w centrum?

Dlaczego mamy się przesiadać w centrum?

Artykuły : 
Numer wydania: 

To już pewne, w Zawadzkiem powstanie „centrum przesiadkowe”, czyli zostanie przeprowadzony generalny remont placu przed dworcem. Ma tam powstać kilkadziesiąt miejsc parkingowych dla aut, wiata na rowery i dwie zatoki autobusowe, na środku placu pojawi się wyspa rozdzielająca ruch, będą też elementy zieleni.

Wszystkie te działania służą uporządkowaniu ruchu na ulicy Dworcowej.

- Staraliśmy się o dofinansowanie tej inwestycji z funduszy unijnych, a programy unijne mają to do siebie, że wymagają używania pewnego określonego nazewnictwa - wyjaśnia burmistrz Mariusz Stachowski. - Tym razem można było ubiegać się o środki z programu „Poprawa jakości powietrza w subregionie kędzierzyńsko-strzeleckim”. Sposobem na realizację założeń tego programu jest namawianie ludzi do przesiadania się z aut do środków komunikacji publicznej bądź na rowery.

W Zawadzkiem powstanie zatem miejsce, gdzie mieszkańcy będą mogli zostawić auto lub rower i pojechać pociągiem do Opola bądź autobusem do Strzelec. To nic nowego, robiono tak do tej pory, ale kierowcy parkowali auta na placu w sposób chaotyczny, a nawierzchnia drogi pozostawiała wiele do życzenia.

Koszt budowy centrum to 545 760 złotych, z tego 412 209,20 wyłoży Unia Europejska.

MM

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Nie koszą poboczy
Złoto i dwa razy brąz
Oswajają technikę
Dekomunizacja w Zawadzkiem
Nie została sucha nitka

Komentarze

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 25 Lipiec, 2017 - 10:34

Więc nie żadne centrum przesiadkowe, tylko zwykły parking? Nie można było od razu tak tego nazwać?

Portret użytkownika też zawadczanin
Wysłane przez też zawadczanin (niezweryfikowany) w 31 Lipiec, 2017 - 12:16

"Bo to jest Centrum Przesiadadkowe na miarę naszych mozliwości! Wiesz co robi to  Centrum Przesiadkowe? Ono odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Centrum na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym Centrum ? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo."

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 25 Lipiec, 2017 - 10:41

A co z pociągiem do Kielczy? Nadal jpociąg z Kielczy do Opola jedzie o wpół do ósmej rano. Większość chętnych jest zainteresowana wcześniejszym pociągiem, o wpół do siódmej, by można było do Opola zajechać na ósmą (do szkoły). Wzięcie na ten wcześniejszy kurs byłoby dużo większe, a co za tym idzie, także na powrotny kurs z Opola po trzeciej. Czy ktoś konsutował te godziny z PKP? Za jakiś czas PKP powie, że pociąg do Kielczy jeździ pusty i go zliwkiduje. Decyzja ponoć była konsultowana, ale stanowisko gminy było takie, żeby pociągiem skomunikować Kielczę z Zawadzkiem (i dlatego jedzie pociąg, którym można dojechać z Kielczy do Zawadzkiego do szkoły), tymczasem tu nie chodzi o komunikację gminną, tylko o połączenie gminy z OPOLEM, a tego celu wspomniane połączenie nie spełnia.

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 31 Lipiec, 2017 - 12:00

Polaczenia do Kielczy juz zostaly zawieszone. Wraz z poczatkiem wakacji. Powodem byla niska frekwencja. Wasze wpisy to przyslowiowa "musztarda po obiedzie".

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Lipiec, 2017 - 15:03

A gdzie obiecane połączenie z T.Górami ? Po co takie wielkie Centrum, skoro tylko pojedziemy do Kielczy, Opola czy tez dio Strzelec Op. i to jeszcze w godzinach gdzie nie ma zainteresowania i logiki? Prosto trzeba powiedziec, że inwestujemy jako gmina  w PKS powiatowy i powiat. Tu rozmumiem, że inwestycję tą planowano i zabezpieczono pieniądze w budżecie. Pytam więcdalej władze, co w takim razie z inwestycją na Osiedlu Powstańców Śląskich, gdzie dostalismy dofinansowanie 50 % do złożonego projektu w tej sprawie, czy w tam tez zabezpieczone pieniądze? Uważam, że godniejszą uwagi jest właśnie ta druga inwestycja, gdyż inwestujemy w ''siebie'', a nie spełniamy inne zachcianki. W czasie kiedy zdecydowana większośc jeździ autami, my uruchamiamy Centrum Przesiadkowe, komu i na co. Obecne tam obecnie rozwiązanie parkingowe w zupełności wystarcza. Juz mamy Centrum Turystyczne Opolszczyzny, z którym nam daleko do Kolonowskiego, Staniszcz. Krasiejowa, Ozimka, czy Turawy. Kolejne pieniądze można by lepiej zagospodarować ,a nie budować kolejny pomnik panującego

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Lipiec, 2017 - 15:05

Oczywiście dot. to wszelkich dróg znajdujących się na tym osiedlu i wokół, a pieniądze pochodzą z tzw " schetynówki"

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Lipiec, 2017 - 23:04

Dobry pomysł z tym parkingiem dla podróżnych. Widać wielki ukłon w stronę motocyklistów. Dzięki temu parkingowi będą mogli jeżdzić dalej nie tylko do ronda. Przyjadą na parking zostawią motory (motorynki) i już bez strachu przed wielkim miastem i trasą do niego pojadą PKP.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Lipiec, 2017 - 16:51

"Przyjadą na parking zostawią motory (motorynki) i już bez strachu przed wielkim miastem i trasą do niego pojadą PKP." Porażająca logika....Brawo ty.

Portret użytkownika grreg
Wysłane przez grreg (niezweryfikowany) w 31 Lipiec, 2017 - 12:31

TYLKO ciekawe kto to bedzie czyscił, sprzątał i pielegnował jak sie srodki z UE skończą, bedzie tak jak z mostkami (brzydko i brudno)

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Sierpień, 2017 - 00:05

Nieprawda, nie brzydko ale klimatycznie. Koneserzy napojów chmielowych na ławeczkach. Darcie r..... przez czerw............... sp..........