fbpx Dawali do pieca! | Strzelec Opolski

Dawali do pieca!

Dawali do pieca!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Smog to problem. Za zatruwanie powietrza odpowiedzialna jest między innymi tzw. niska emisja - spaliny wydobywające się z kominów domostw. Węgiel to w naszym kraju ciągle najbardziej popularne paliwo wykorzystywane do ogrzewania, co gorsza często spalane w nieafektywnych, kopcących piecach. Tymczasem alarm smogowy trwa! Dusimy się, trujemy rakotwórczymi substancjami dostającymi się do atmosfery wraz z dymem.

 

Gmina Izbicko w tym roku wprowadziła program dopłat do wymiany pieców starego typu na ekologiczne, został on uruchomiony pod koniec kwietnia. Na dopłaty przewidziano w budżecie gminy 50 tysięcy złotych.

 

Mieszkańcy, którzy zdecydowali się na likwidację „kopciucha” i montaż nowego kotła c.o., mogą otrzymać 2 tys. zł wsparcia, instalujący pompę ciepła - 3 tys. zł. Pieniądze zostaną wypłacone po zakończeniu wymiany - między innymi na podstawie faktur i zdjęć.

 

Teoretycznie wnioski o wsparcie można jeszcze składać do końca października - tyle, że rozliczyć je trzeba do połowy listopada. Do tej pory do urzędu gminy wpłynęło zaledwie 18 wniosków - 15 zostało zakwalifikowanych do realizacji. Jak łatwo przeliczyć, pula 50 tysięcy nie została wyczerpana...

 

Szkoda, bo środki, które nie zostaną wykorzystane w tym roku - nie przechodzą na przyszły. Od zainteresowania programem pilotażowym miały też zależeć zapisy w budżecie na przyszły rok. Ponieważ było ono stosunkowo niewielkie - nie należy się spodziewać, że w 2020 na pomoc dla mieszkańców w wymianie pieców pojawi się więcej pieniędzy. Prawdopodobnie pozostanie kwota 50 tysięcy.

 

O komentarz poprosiliśmy między innymi sołtysa Izbicka Krzysztofa Gracę, propagatora ekologicznego palenia w piecach:

 

- Nie przeprowadzałem sondy wśród mieszkańców, więc nie wiem, dlaczego tak naprawdę było małe zainteresowanie programem, ale hipotetycznie przyczyn mogło być kilka: niewystarczająca kampania informacyjna, kwoty dofinansowania były zbyt niska albo wiele domów ma już zmodernizowane systemy ogrzewania.

 

Podobne przypuszczenia ma też Roman Larisz, sołtys Otmic i radny, który mocno kibicował temu, by gmina Izbicko miała swój program dopłat do wymiany pieców.

 

- Wnioski w naszym gminnym programie są proste do wypełnienia, procedura przyznania dotacji jest o wiele łatwiejsza niż np. w rządowym programie Czyste Powietrze, ale kwota oferowana przez gminę jest mała... Myślę też, że wielu mieszkańców czeka aż w gminie zostanie podłączony gaz - uważa Larisz.

 

A co Państwo myślą na ten temat? Dzwońce do redakcji ze swoimi uwagami.

 

bea

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Ciepła i kolorowa
Pozbądź się tego!
Najpierw bajpas, potem chodnik
Małżeństwo z długim stażem

Odpowiedz