Czy zlikwidują „komunalkę”?

Czy zlikwidują „komunalkę”?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Od nowego roku zaszły w naszej gminie pewne zmiany organizacyjne. Zarządzane przez spółkę Kanalizacja Gminy Kolonowskie drogi gminne oraz mieszkania gminne przeszły pod skrzydła urzędników magistratu, a konkretnie jednej osoby - Kamila Koja. Gmina zdecydowała się na ten krok, ponieważ, jak mówi burmistrz Norbert Koston, były uwagi co do jakości obsługi tych zadań przez gminną spółkę. Poza tym takie rozwiązanie mnożyło biurokrację. Na przykład wszystkie dokumenty związane z pobieraniem czynszów musiały być zarówno w spółce i w urzędzie.

- Przejęte przez nas mieszkania kolejowe wymagają pewnych inwestycji - wyjaśnia burmistrz. - Spółka patrzy na różne sprawy z punktu widzenia ekonomii, a my jako gmina musimy zagwarantować lokale mieszkalne o odpowiednim standardzie.

Gmina będzie zlecała niezbędne remonty, które do tej pory wykonywali zazwyczaj pracownicy KGK, prywatnym firmom.

Inaczej sprawa się ma z drogami. Gmina przekazała je w zarząd spółce pięć lat temu, aby ta wzięła kredyt na remonty pokanalizacyjne i zrealizowała to zadanie. W ten sposób kredyt nie obciążył bezpośrednio gminnego budżetu. Umowa wygasła i drogi wracają do gminy.

- Zajmowanie się wszystkim nie jest efektywne - uważa burmistrz. - Lepiej zlecać pewne prace wyspecjalizowanym firmom.

Po co nam wobec tego komunalka? Skargi na działanie spółki się mnożą. Ostatnio mieszkańcy Staniszcz Małych zwrócili się do rady gminy o pomoc w sprawie przepompowni ścieków, bo pisma do prezesa spółki pozostawały bez echa.

- Są zadania, których nie można przekazać w prywatne ręce, chodzi tu dostarczanie wody i odbiór ścieków - mówi Koston. - Sprawa przepompowni powinna zostać wkrótce rozwiązana - zapewnia.

Zimowe utrzymanie dróg też nadal będzie zlecane KGK.

MM

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Zapisy 24 stycznia
Ciężarna wpadła w poślizg
Dinozaury nie czytały...
Kto zajmie się chorymi?
Wszystkiego najlepszego!

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 17 Styczeń, 2017 - 09:29

No tak...już nie długo znowu wybory..mam nadzieje ,że nowa ustawa wyborcza nareszcie przerwie te wieloletnie wzajemne adorowanie "samych swoich" i skończą się próby zarządzania przez wizjonerów nieudaczników, którym życie uratowała MN.. Ten najmądrzejszy już sobie szykuje stołek w Komunalce? Czuje że grunt sie mu już pali więc trzeba sobie znaleść ciepłą posadkę..a jak to zrobić? Najpierw trzeba doprowadzić firmę,której się jest "właścicielem", ma się  swoją Radę Nadzorczą, Prezesa, do upadłości a potem już prosta sprawa by zlecić zarządzanie innemu podmiotowi... Mam nadzieję, że Radni nie dają się zmanipulować i przyjrzą się bliżej poczynanią Burmistrza..

Portret użytkownika Zbyszek Z
Wysłane przez Zbyszek Z (niezweryfikowany) w 17 Styczeń, 2017 - 13:02

Tak bywa, że właścieiel wykorzystuje spółkę do realizacji prywatnych interesów a nie dla interesów gminy. Politycy są idelnym przykładem nie tylko w naszej gminie!!!!

Portret użytkownika Jarek
Wysłane przez Jarek (niezweryfikowany) w 17 Styczeń, 2017 - 13:12

Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo, że chodzi o kasę. Tak było za Aleksandra Wielkiego, za Napoleona, Faszystów, Komunistów, Demokratów, tak jest teraz i tak będzie jutro, choćby nie wiadomo jaka dobra zmiana przyszła. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 17 Styczeń, 2017 - 13:26

Teraz coraz bardziej wyraźnie widać co jest na rzeczy! Stary Prezes był nie wygodny i nie bardzo dał sobą manipulować więc go skasował, powołał młodego bez doświadczenia,wiedzy w temacie by w ciągu kadencji wykazać jaka ta "komunalka" jest nie wyobrażalnie źle zarządzana i trzeba dla dobra mieszkańców ją zlikwidować poprzez  znalezienie inwestora strategicznego (  inna firma z terenu Gminy). Pisanie że nie można  Są zadania, których nie można przekazać w prywatne ręce.. " to czyste mydlenie oczu mieszkańcom. Spółka to podmiot działający na prawach Kodeksu Spółek Handlowych i zawsze można zbyć część udziałów, co w konsekwencji prowadzi do zmiany Prezesa a i własności! Mieszkania,drogi przynoszą pewnie straty, więc przed zbyciem udziałów nalezy się tego pozbyć a wodociągi, kanalizacja wybudowana z udziałem kasy europejskiej przynosić będzie tylko zysk... Mam jednak nadzieje, że Radni nie dopuszczą do takich rowiązań, przecież zawsze można przekształcić Spółkę na powrót w Zakład Budżetowy. 

Portret użytkownika Adam k.
Wysłane przez Adam k. (niezweryfikowany) w 26 Styczeń, 2017 - 10:10

Ktoś chyba nie zabardzo się zna, Gdyby ten biznes się opłacał już dawno połowa polskich wodociągów byłoby prywatne -  prawda jest taka, że na tym biznesie nie da się zarobić. Kto zna się na ekonomii to doskonale o tym wie. Sprawdźcie ceny w Tarnowskich Górach, a to duże miasto. Czemu wszystkie śmieci wyłapał Remondis a za wodę nikt się nie chce tknąć? 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Styczeń, 2017 - 11:41

Może nie da się zbić "kokosów" ale gdy nie trzeba inwestować w sieci to zysk na poziomie 3-5%( tzw.uczciwy) przy sprzedaży wody i kanalizacji na poziomie 1000 tyś to około 30-50tyś rocznie. Dla takiej firmy to znaczący pieniądz. A ,że nie prywatyzują.. to dlatego by mieć większy wpływ na firmę a co za tym idzie na ceny.

Portret użytkownika Swiadomy
Wysłane przez Swiadomy (niezweryfikowany) w 30 Styczeń, 2017 - 13:04

Duże firymy jak nie mają marży zysku 7% to nie wchodzą w biznes, a taka marża dla odbiorcy nie byłaby do zaakceptowania. Duża firma czyli taka co ma 10 mln obrotów, mniejsze muszą mieć większą marżę żeby przetrwać.. Firmy budowlane  mają marże od 15% w górę za mniej nawet oferty nie składają. Marża zysku na produkcji butów w Chinach koszt wytworzenia 5$ koszt sprzedaży 10$ czyli 100%. Teraz powiedzcie temu Panu co zarabia 150 tyś że zarobi 50 tyś od razu was psami poszczuje :)

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Styczeń, 2017 - 16:18

Panie Swiadomy... marża to w sklepie ( zysk - to w firmie) A co to zysk? To wszystko to co zostaje po odjęciu od przychodu kosztów,podatków,opłat itp... a płace "Pana co zarabia 150 tyś zł" to koszt a nie zysk !!!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Styczeń, 2017 - 12:44

Bo to jest prawem zabronione ze względów bezpieczeństwa, ot prosta odpowiedź tak się znasz że nie znasz. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Styczeń, 2017 - 16:09

Zabronione prawem? Proszę bardzo zacytuj ten przepis, który mówi, że zarządzać nie może firma zewnętrzna w imieniu właściciela... albo właściciel nie może zbyć części udziałów w Spółce innemu podmiotowi? A skoro można.. to i można własnych kolesiów zatrudnić w Spółce zgodnie z prawem, bez jakich kolwiek konkursów i naborów i bez kontroli organów gminy.Spółka Gminna jest spółką kapitałową i działa na zasadach określonych w Kodeksie Handlowym i nie jest instytucją budżetowa. A co do bezpieczeństwa to zasady są dla każdego podmiotu takie same!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Styczeń, 2017 - 10:02

Jak to czytam to aż się prosi by jakieś centralne biuro sprawdziło poczynania Burmistrza i powiązanych z nim firm. A wtedy może się okazać, że działania władzy gminnej nie do końca są zgodne z prawem.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Styczeń, 2017 - 17:17

Wodociągi sprywatyzować można ale to nie zmienia postaci rzeczy że ujęcia wody sa prawnie chronione i monitorowane(nigdy nie przejdą w prywatne ręce),mamy więc konflikt interesów bo kto weźmie sobie na garb coś co nigdy nie bedzie jego. 12.01.2017  NIK wydał właśnie opinię na ten temat.A na koniec jestem pewien że prywatyzowanie wszystkiego na siłę nie koniecznie spowoduje poprawę funkcjonowania firmy , ajuż na pewno nie poprawi parametrów wody płynącej z naszych kranów.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 28 Styczeń, 2017 - 11:15

Wyniki badań wody i zapewnienia Burmistrza są sprzeczne z tym co piszesz.Woda w Kolonowskiem spełnia wszystkie wymagania i normy. Zobacz wyniki zamieszczone na stronie Spółki jak i Gminy.

Portret użytkownika Swiadomy
Wysłane przez Swiadomy (niezweryfikowany) w 30 Styczeń, 2017 - 13:24

Zadaniem gminy jest dostarczać wodę do mieszkańców i odbierać od nich ścieki i śmieci a więc gmina powinna to robić. Większość gmin, jakieś 90%, założyła spółki żeby z tego zadania się wywiązać, dlaczego bo to rozwiązanie sprawdza się najlepiej. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Styczeń, 2017 - 16:21

Masz rację! Jednak nikt nie powiedział jaką ma mieć status firma, która realizuje w imieniu Gminy to zadanie...

Odpowiedz