Czy szkole grozi likwidacja?

Czy szkole grozi likwidacja?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Parę lat temu połączono liceum, technikum i szkołę zawodową w Zawadzkiem w Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. Nauczanie przeniesiono na ulicę Krótką, budynki przy ul. Opolskiej sprzedano. Powodem połączenia była malejąca liczba uczniów... W tym roku liczba chętnych osób do nauki zawodu w Zawadzkiem była na tyle niska, że nie otwarto klasy zawodowej. Jest jedna klasa pierwsza w liceum i jedna w technikum. Czy spadająca liczba uczniów sprawi, że szkołę trzeba będzie zamknąć?

 

Gminie Zawadzkie leży na sercu przyszłość szkolnictwa ponadpodstawowego w Zawadzkiem, choć to nie gmina jest organem prowadzącym dla tego typu szkół. W kinoteatrze zorganizowano panel dyskusyjny na ten temat. Zaproszono przedstawicieli szkół z całej gminy, szkolnych doradców zawodowych, ale też pracodawców i powiatowy urząd pracy.

 

- Chcemy, aby i biznes i oświata wiedziały, co zrobić, aby wspierać młodzież w zdobywaniu zawodów - mówił na wstępie burmistrz Mariusz Stachowski.

 

Przedsiębiorcy wciąż narzekają na brak rąk do pracy w konkretnych zawodach, do których przygotowuje szkoła zawodowa. Niestety, spośród prawie 30 zaproszonych firm na spotkanie stawili się reprezentanci pięciu... Niemniej dyskusja była bardzo ciekawa.

 

Dyrektor ZSP, Zdzisław Żuchowski, przypomniał, jaką bazą dysponuje szkoła, że obecnie są tam cztery pracownie komputerowe i kształci się techników informatyków. Poza liceum w placówce nadal działa szkoła tak zwana branżowa, czyli potocznie mówiąc zawodówka. Pomimo że w tym roku nie ma klasy pierwszej, to w nowym roku znów będzie prowadzony do niej nabór. Placówka w Zawadzkiem, choć nie ma specjalnych pracowni, może kształcić uczniów niemal w każdym zawodzie. Przy ulicy Krótkiej młodzi ludzie uczą się przedmiotów ogólnych: polskiego, matematyki, historii czy geografii - trzy, a później dwa dni w tygodniu, a w pozostałe dni szkolą się u pracodawców lub na odpowiednich kursach...

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
W ogrodzie z Małym Księciem
Po raz ostatni
Tytuł otrzyma w czerwcu
Wszędzie ich pełno

Komentarze

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Grudzień, 2018 - 11:28

Jak już dawno mówiłem  że Zawadzkie chyli sie ku upadkowi.

Dokładnie to było wiadać kiedy huta przestała istnieć, Izostal wyniósł sie do Kolonowkiego a i małe firmy też wolą otwierac swoje firmy po za nasza gminą.

Wszystko dlatego że w naszej gminie są jedne z największych podatków, najdroższe smieci w okolicy, najdrożasza woda.

Nie jest sztuką podnosić podatki sztuką jest z głową gospodarować.

Nie ma sie co czarować Zawadzkie to miasto emerytów.

Zbyt wysokie podatki na pewno nie pomoga w pozyskaniu inwestycji w naszej gminie a co za tym idzie napływ nowych pracowników z rodzinami którzy by napewno sie osiedlili.

Nasza gmina terytorialnie jest bardzo ładna ,ale w dzisiejszych czasach to nie wystarczy.

Mam taką cichą nadzieję ,że nowa Rada realnie popatrzy na  potrzeby i inwestycje w naszej gminie i poskromi zapędy nie jednych do marnowania pieniędzy na niedorzeczne inwestycje.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Grudzień, 2018 - 13:33

Trochę racji w tym co piszesz ale i troszkę nieprawdy również,,po pierwsze Zawadzkie wcale nie ma najwyższych podatków to można sprawdzić na stronie internetowej natomiast największym problemem jest wyludnianie i to stanowi o obecnej sytuacji

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Grudzień, 2018 - 14:56

Muszę sie nie zgodzić .

Wiem jakie są opłaty w np, Opolu, Jemielnicy, Strzelcach Op, Bytomiu, Zabrzu.

Pod tym wględem Zawadzkie ma wyjątkowo wysokie podatki jak na ilość mieszkańców względem ilości urzedników.

Dość duża część tych podatków jest po prostu konsumowana i to nie chodzi mi o inwestycje bo takich w Zawadzkiem nie ma ( nie piszę tu o gminie Zawadzkie) tylko o mieście Zawadzkie.

To że są "wizje" które nikomu do szczęścia nie są potrzebne choćby takie w postaci centrum przesiadkowego w dobie gdzie pociągi kursują sporadycznie , autobusy też można policzyć na palcach to po co komu takie centrum?

 

 

 

 

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 11 Grudzień, 2018 - 15:39

Jak to juz ktos kiedys opisywal, ta nazwa jest czysto biurokratyczna. Dzieki owej nazwie - nawet jesli niedorzecznej - zdolano uzyskac dotacje, dzieki ktorym bedzie mozna wyremontowac ten zaulek.

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 11 Grudzień, 2018 - 18:33

Pociągi akurat jeżdżą często i gęsto, średnio co 2 godziny jest zug do i z Opola. Problem w tym, pociąg ten dalej nie jedzie i kończy bieg w szczerym polu. Prosta droga do... stwierdzenia nierentowności i zlikwidowania lini. Absurd na skalę światową. To tak, jakby pociąg kończył bieg nie w Opolu, a Dębskiej Kuźni.

Gmina próbowała wynegocjować wydłużenie trasy do Kielczy, ale ponieważ wybrano akurat taki kurs, który miał skomunikować Kielczę z Zawadzkiem, a nie z Opolem, to po roku go zlikwidowano, bo nikt nie jeździł.

Mamy za to Znikające Wyspy, na które były pieniądze, a na basen nie, mamy gimnazjum postawione na boisku szkolnym i walące się technikum plus ledwo zipiące liceum, mamy w planie parking przy PKP szumnie zwany Centrum Kolejnej Nienazwanej W Zawadzkiem Osobliwości, jakoś bokiem wyszło już Centrum Opolszczyzny, będziemy mieć kolejny parking na trawnikach przy hali sportowej, no i mamy nieśmiertelny mostek na Koronoczoku, o którym napisano już tyle, że dawno powinien wylądować na śmietniku historii.

Izostal się wyniósł do Kolonowskiego, połowa huty tudzież, druga połowa dogorywa, bosy z miejscowej Solidarności o niej zapomniały, jak dostały posadki w Opolu.

Cóż dodać, cóż ująć, nawet wody w Malapanie ubywa, a miarą znaku czasów niech jest fakt, że nawet Kaskada splajtowała i zamieniła się w szmateks. Czy to o czymś nie świadczy?

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 11 Grudzień, 2018 - 18:36

No fajnie Skinny, wyremointują parking. Ile on ma kosztować? Miliony? Fajnie, będziemy mieć drugie Znikające Wyspy i to tylko dlatego, że ktoś nam do tego dołożył?

To ja już wolę nie czekać, aż ktoś mi się dołoży i zrobić coś, co nikomu nie jest potrzebne, a wysupłać trochę swojej kasy i zrobić coś, co się ludziom przyda.

Portret użytkownika ja
Wysłane przez ja (niezweryfikowany) w 21 Grudzień, 2018 - 07:42

Smok Ty powinieneś startować na burmistrza albo przynajmniej na radnego. Z boku dogadywac to potrawisz. Pokaż co Ty byś zrobił KRZYKACZU!!!!!

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Grudzień, 2018 - 20:14

Skinny! Chciano nam dołożyć do remontów dróg gminnych i to duże pieniądze...nie byłoby to lepsze rozwiązanie ??? Ale kasy brak bo to sławetne Centum kosztuje więcej niż planowano wydać( patzr BIP)...i dalej kasy brak.

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 12 Grudzień, 2018 - 12:41

Ceny remontow zawsze przewyzszaja i beda przewyzszac zalozenia, poniewaz zlecenia publiczne musza odgornie opiewac na podstawowa - czyli najnizsza - stawke. Takie przepisy. W-wa jak widac wie najlepiej. Po konsultacjach z wykonawcami okazuje sie to, co kazdy kto przeprowadzal jakiekolwiek remonty juz dawno wie: stawki podstawowe sa nierealne. W skrajnych przypadkach nawet niezgodne z prawem, bo wynagrodzenia dumpingowe dla pracownikow czesto sa nizsze niz minimalna krajowa.

Ad. mojego komentarza - to byla odpowiedz na zapytanie, dlaczego ta inwestycja nosi nazwe "Centrum Przesiadkowe" wiec skonczcie sie tak goraczkowac...

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Grudzień, 2018 - 14:49

To nie gorączkowanie ,tylko nakreślenie lini dzialania Burmistrza moim zdaniem złej! Centem jest droższe o ok 400000 zł to jest przewyższenie? To jest oderwanie od rzeczywistości, a to rodzi pytanie czu trzeba to robić jak jest tyle innych ważnych zadań. Ale nie! Razem ze Swaczyną uradzili Centrum  i tak jest, działanie na żądanie!

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Grudzień, 2018 - 16:13

 A gdzie jest napisane ,że Swaczyna ma jakiś interes? To jest poprostu ich wspólna wizja rozwoju Zawadzkiego( Burmistrza i Starosty) o tym rozmawiali i tak zdecydowali( a to do odszukania nawet nałamach SO)

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 12 Grudzień, 2018 - 07:41

Izostal wyniosl sie dokladnie do Fosowskiego. Fosowskie na tym nic nie skorzystalo,tylko wysokie hale.Kolonowskie korzysta i korzystac bedzie.Lepiej by bylo dla Fosowskiego gdyby tereny te przeznaczono pod budownictwo mieszkaniowe 

Portret użytkownika Czytelnik