fbpx Czy należy się pomnik? | Strzelec Opolski

Czy należy się pomnik?

Czy należy się pomnik?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Kilka lat temu Jemielnica starała się o wpisanie pocysterskiej spuścizny na listę pomników historii. Został opracowany specjalny wniosek, który trafił do ministerstwa kultury. Nie wiadomo jednak dlaczego go odrzucono.

 

- Nie otrzymaliśmy żadnego uzasadnienia. Nie wiemy, czy popełniliśmy błąd formalny, czy też ranga obiektu w opinii ministerstwa jest za niska - przyznaje wicewójt Piotr Pyka. - Rozmawialiśmy na ten temat z różnymi specjalistami. Zasugerowali, że w Jemielnicy zachował się zabytkowy ruralistyczny układ ulicy Wiejskiej, który - obok kościołów - stanowi perełkę miejscowości, i że powinniśmy go również opisać we wniosku.

 

Władze gminy podjęły więc decyzję o ponownym uruchomieniu procedury związanej z nadaniem miana pomnika historii.

 

- Pojawiły się nowe okoliczności. W jemielnickim kościele zostały odkryte cenne średniowieczne płaskorzeźby. Potwierdziły one, że świątynia w Jemielnicy kryje wielki historyczny skarb - mówi wójt Marcin Wycisło.

 

Gmina rozpisała przetarg na wyłonienie wykonawcy na opracowanie wniosku o uznanie zespołu klasztornego i dawnej wsi cysterskiej w Jemielnicy za pomnik historii. Wygrał Arkadiusz Jełowiecki z Poznania, który przygotuje dokumentację za kwotę 25 tys. zł.

 

W minionym tygodniu przyjechał on do Jemielnicy. Spotkał się m.in. z władzami gminy oraz z lokalnym historykiem Piotrem Michalikiem. Zwiedził zabytkowe miejsca Jemielnicy.

 

- Na tej wizycie się nie skończy - mówi wójt. - Wykonawca przyjedzie tu na pewno jeszcze kilka razy. Spotkań będzie dużo więcej. Wniosek ma być opracowany do końca listopada.

 

Pomnik historii to jedna z form ochrony zabytków, wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 roku. Miano to otrzymuje zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury kraju. Nadaje je prezydent Polski specjalnym rozporządzeniem na wniosek ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

 

W ubiegłym roku do grona pomników zostały włączone między innymi radiostacja gliwicka oraz żelazny łańcuchowy most wiszący na rzece Mała Panew w Ozimku. Na terenie naszego powiatu pomnikiem historii jest krajobraz kulturowo-przyrodniczy Góra św. Anny.

 

- Mamy nadzieję, że zespół pocysterski, w skład którego wchodzą kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Jemielnicy, klasztor - obecnie plebania, browar, młyn, spichlerz, mur okalający kościół i klasztor, kościół Wszystkich Świętych oraz dawna wieś cysterska również dołączą do grona pomników historii - mówi wójt. - Byłoby to wyróżnienie dla Jemielnicy i szansa na dalszy intensywny rozwój turystyczny - dodaje.

 

JK

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Z serdecznościami
Z Centawy do Rozmierzy
Znów szukają wykonawcy
Ponownie wybrane

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 17 Lipiec, 2018 - 09:44

Prezydent nadaje miano zabytku, a prezydent jest z PiS-u. PiS nie lubi Niemców, a gminą Jemielnica jest gminą dwujęzyczną polsko-niemiecką. Na co liczycie? Że PiS wam coś da? Jemielnicy się obiektywnie należy... Ale władza ma swoje widzimisię...

Jak PiS "lubi" Niemców, możecie się przekonać na przykładzie demontażu części gminy Dobrzeń Wielki. Zebranie terenu elektrowni Dobrzeniowi dało Opolu dodatkowe dziesiątki milionów nowych podatków odprowadzanych przez elekrownie. Poza tym zmieniono granice okręgów wyborczych, aby mniejszości było trudniej wygrać w wyborach.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Lipiec, 2018 - 14:34

Ludzie, ludzie to przechodzi ludzkie pojęcie co się na tej gminie dzieje. Gdzie jest kontrola czyli wojewoda czy on ma klapki na oczach czy co??

1 Rząd obcina wynagrodzenia wójtom i burmistrzom. A co robią radni szukają za wszelką cene sposobu aby wójt zarabiał tyle samo. Ja się pytam czy Radni i wójt mają rząd w czterech literach??? Rząd mówi mniej to mniej Panie Wycisło i proszę wolę rządu uszanować!!! Ale co tam Panie Wycisło, jak tu nie lecieć na kasę jak wy lecicie na dożynkach na "zwykły" kołocz. Za darmo to jecie tak ze aż wam się uszy częsą. 

2. Dlaczego wojewoda nie sprawdzi jak wyglądaja konkursy na stanowiska w urzedzie gminy jemielnica?? 

3. Dlaczego nie sprawdzi ile kasy wydaje gmina na kancelarie prawną i dlaczego właśnie ta kancelaria??

Szanowni mieszkańce skonczmy z tym na jesień. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Lipiec, 2018 - 16:41

  nie dziwota  ..  cała to  jemielnicka hałastra to  ...   aktywisci  mniejszości niemieckiej i  ..jak piszesz rząd polski mają w dupie ..ale do czasu  .. przyjdzie kryska na  niemiecka 5 kolemne 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Lipiec, 2018 - 17:35

PiS tworzy ustawy w nocy, byle jak, są one dziadowskie - robione na szybko.

Jedną z luki w prawie wykorzystali samorządowcy... ustawa mówi o ograniczeniu pensji podstawowej.... Nie mówi o ograniczeniu dodatków do pensji....

Samorządowcy działają w obrębie prawa... wykorzystując luki i bylejakość prawa. Ustawodawca był po prostu nieudolny.

Ustawodawa mógł ograniczyć i pensję i dodatki... nie zrobił tego, bo robił ustawę na szybko, pod publiczkę, A CO NAGLE, TO PO DIABLE...

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Lipiec, 2018 - 17:53

Co by było gdyby, zarobki wójta wynosiły 3 000 brutto miesięcznie? Wtedy o posadę wójta starały by się sprzątaczki, sprzedawczynie sklepowe lub przedszkolanki. Tylko tacy, słabo wykwalifikowani,  ludzie chcieli by być wójtem... bo tylko takich ludzi 3 000 może zmotywować...

Wtedy wśród kandydatów na wojta znajdziecie ludzi o znikomych kwalifikacjach. Koswkwencje tego bylyby kosztowne... BO nieudolne prowadzenie gminy, jest kosztowne, bo pieniądze są wydawane nieeefektywnie...SĄ marnowane.

Ustawa PiSu to najlepszy sposób na pozbycie się dobrych specjalistów z urzędów gminy i zastąpienie ich gorszymi kadrami... JAKA PŁACĄ, TAKĄ PRACA.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Lipiec, 2018 - 17:54

Populista i nacjonalista! Duet piszący powyżej dzisiaj, tj. 19.07.br., doskonale oddaje poziom intelektualny wyborców przodującej partii. Populisto! Wytęż swój wątły umysł a być może ci się przypomni skąd wzięło się majstrowanie przy wynagrodzeniach posłów i samorządowców. Twoi rządzący kasowali bowiem przez dłuższy czas drugie pensje w postaci premii i nagród i trzeba było przykryć wrażenia z tego niecnego procederu działaniami pod publiczkę, licząc na to, że takie głupki jak piszący populista popadną z tego powodu w zachwyt. I popadli! Nacjonalista natomiast jest tak ograniczony, że nawet niehumanitarnie byłoby nadwyrężać jego szcątkowy mózg jakąkolwiek polemiką.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Lipiec, 2018 - 18:30

  Nie pieprz bzdur.  Od lat  zadaję pytanie takim  mundralom jak ty którzy pisza  ze najważniejsaze są  kadry .  Jeżeli  ci pseudoniemieccy durnie z jemielnicy     są tak wybitnymi specjalistami i menagerami  to  po kiego [...] męczą się 15 kadencję w tej zapadłej   dziurze .  No przeca tacy jak oni i one  są poszukiwaniu na rynku  za wielkorotnie wyższe wynagrodzenie . Dlaczego 15 kadencji męcza sie w tej dziurze ?  Firer tak nakazał . 

P.S.  W cywilizowanych krajach  do  samorzadu ida ludzie  majętni a co najważniejsze   państwowcy  a nie drobni  dorobkiewicze .  A to [...] o jakiś sołtysach   dla których 10000zł na miesiąc to   mało bo on    dobrym menagerem jest . Wiekszość jemilenickich menagerów  [...] na  niemieckich  budowach  i   na taśmach w  samochodówce . A jeden z  waszych  pesudoniemiaszków  matyja czy mateja  tak dobry   menager że starostą został  to kiedy pojechał na do prawdziwej pracy do holandii to wykończył się w 2 miesiące . I  wiesz [...].. tego boją się  wysokowykwalifikowanie jemielniccy  menagerowie że ... będą zmuszeni ... ROBOTY SOBIE POSZUKAĆ  a  porównywanie tych  [...] do Pań Sprząteczek czy Pań Sklepowqych to duży nietakt . Jedne i drugie Panie mają fach w ręku a jemielniccy [...] potrafią tylko  kłapać dziobem . Zawyczaj ..od rzeczy . Kaman?   A cop do  polityki   Partii Rządzącej PIS .. tak trzymać  wypalić gorącym żalazem wszelkiej maści   komunistów i ich popleczników  a na deserek   .. [...]

 

Skasowałem wulgaryzmy. Po raz ostatni.
Następnym razem kosz i ban.

Admin

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 20 Lipiec, 2018 - 08:48

Wyjątkowa, nacjonalistyczna, uboga intelektualnie i moralnie kanalia. Pamiętajcie! Oni żyją wśród nas! I to oni, w większości idą głosować. My, w czasie wyborów, siedzimy w domu lub wyjeżdżamy na weekend, wychodząc z założenia, że demokracja nie dopuści do dyktatury ciemniaków. To jest myślenie życzeniowe...

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 20 Lipiec, 2018 - 12:29

   a czy wariat nie może być nacjonalistą ?   AMALFABETO 

  a czy nacjonalista nie moze być wariatem ? ANA;LFABETO 

 ściołeś  naszkrobać coś  munfrego ..a wyszło jak zwykle ..ANALFABETO 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 20 Lipiec, 2018 - 19:10

Na twoim przykładzie widać dobitnie, że może. Ty masz jeszcze więcej "zalet" obywatelu sasza oprócz tych które wymienileś wyżej. Jak tam zaczyna się u ciebie weekend? Jaki repertuar?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 20 Lipiec, 2018 - 20:52

...na twoim przykładzie ?   że co ?   AMALFABETO ..polska język to tyrudna język ... 

  ..jak zaczyna się u CIEBIE weekend ?  żżeeee co prosze ?  a po polskiemu to ty ..poradzisz ANALFABETO 

   Jaki ?   nie wiesz durniu  ..PATRYK 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Lipiec, 2018 - 18:01

Uściślam. Duet to ci z godz. 14:34 i 16:41. Natomiast rozsądnych z dzisiaj oraz z innych dni pozdrawiam.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Lipiec, 2018 - 20:35

Wójt powinien zarabiać 20 tysięcy brutto w miesiąc! Wtedy w szranki wyborcze stawać bedzie nie dwóch kandydatów jak obecnie, ale 5-ciu. Może nawet 6 czy 7. Może nawet tacy, którzy wyjechali do Krakowa czy Warszawy czy pojechali do Monachium by wrócili. Sciagnelibysmy najlepszych spowrotem! Dziadowskie kadry są źródłem nieszczęść! Popatrzcie na lot do Smoleńska, .... specjalista od lotów by nigdy nie wyleciałby, wiedząc jak fatalna jest pogoda na lotnisku docelowym.... byle jaki specjalsta nawet nie sprawdzi pogody przed wylotem.....

Gdy będzie zapłatą w wysokości 20 tyś, wójt będzie bardzo aktywny i czujny i robił bedzie wszystko, żeby dobrze wypełnić swoje zadanie, bo jest cała kolejka innych, którzy za taką zapłatę chętnie by zaoferowlił swoje zdolności zarzadzcze.

20 tyś wciągnie najlepszych 

20 tyś wymusi aktywność na zwycięzcy wyborów na wojta 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Lipiec, 2018 - 22:42

   sołtys 10 wojt 20 , premier 30   ..a to wszystkow kraju  który ma  ponad  BILION   zł  zadlużenia ..

  10-20-30 ....100 ..ok    ..   ale ...Z CZEGO? ...z krechy?

PS. Zapytaj   smiatka ,  pyki czy   iinych przedsiębiorców  ..   w jakiej wysokości  biorą wypłatę  kiedy  ..interes kuleje 

Odpowiedz