fbpx Czy dostaniemy te pieniądze? | Strzelec Opolski

Czy dostaniemy te pieniądze?

Czy dostaniemy te pieniądze?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Na początku kwietnia gmina Kolonowskie złożyła wnioski do Funduszu Dróg Samorządowych. Program ruszył późno, ocena wniosków może potrwać nawet trzy miesiące, a gmina czeka z inwestycjami na jego wyniki.

 

Jeśli się uda, przeprowadzona zostanie przebudowa drogi gminnej ul. Sienkiewicza w Staniszczach Wielkich za 460 tysięcy złotych. Zostanie wykonana nowa nawierzchnia oraz odwodnienie odcinka od skrzyżowania z ul. A. Bożka do końca ścisłej zabudowy w stronę torów. Domy tam stoją po obu stronach wąskiej drogi, przy deszczu woda przelewa się na posesje. Gmina stara się też o dotację na przebudowę ul. Nowej w Kolonowskiem. Problemy mieszkańców tej ulicy opisywaliśmy szczegółowo już kilka lat temu - po opadach nie sposób tam przejść suchą stopą. Remont po raz kolejny pojawia się w budżecie. Miejmy nadzieję, że tym razem dojdzie do skutku. Choć ulica jest krótka, to inwestycja jest kosztowna: 680 tysięcy złotych. Poza wymianą nawierzchni konieczne jest zrobienie odwodnienia na całej długości. Kolejnym ze złożonych projektów jest utwardzenie asfaltem Placu Targowego w Staniszczach Wielkich. Koszt to 230 tysięcy złotych.

 

Fundusz zakłada dofinansowania na poziomie 50-80% wartości inwestycji, w zależności od uzyskanych punktów, poza parametrami związanymi z inwestycją bierze się też pod uwagę sytuację finansową gminy.

 

Poza funduszem najprawdopodobniej jeszcze w tym roku będzie remontowana ul. Krzywa w Kolonowskiem. Na inwestycje związane z tą drogą nie można było dostać dofinansowania, bo droga jest bardzo wąska. Tam, podobnie jak na Sienkiewicza, przydałaby się kanalizacja deszczowa, ale jej budowa z utwardzeniem to koszt około 850 tysięcy złotych. Burmistrz spotkał się z mieszkańcami ulicy, którzy ostatecznie zgodzili się, aby fatalną nawierzchnię naprawić bez budowy odwodnienia. Szacowany koszt okrojonej inwestycji to 120 tysięcy złotych.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Wszyscy skorzystają
Serdeczności
Żeby był światłowód
Co gmina ma?

Odpowiedz