fbpx Czy będą niemieckie tablice? | Strzelec Opolski

Czy będą niemieckie tablice?

Czy będą niemieckie tablice?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Powrócenie do pomysłu przeprowadzenia konsultacji społecznych w gminie Zawadzkie w sprawie wprowadzenia dodatkowej nazwy miejscowości w języku mniejszości narodowej, tj. niemieckim, wywołało sporą dyskusję zarówno na forum „Strzelca”, jak i innych portalach społecznościowych.

Przypomnijmy, że wniosek został złożony przez trzy koła DFK. Przedstawiciele Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim wniosek swój argumentowali faktem częstego zgłaszania przez mieszkańców Żędowic, Zawadzkiego i Kielczy potrzeby wprowadzenia dwujęzycznych nazw.

- Poprzez wprowadzenie dwujęzycznych tablic chcielibyśmy podkreślić wielokulturowość tych ziem - wyjaśnia Jan Stanek, gminny przewodniczący Mniejszości Niemieckiej. - Chcielibyśmy, żeby tablice stały się symbolem poszanowania tradycji, historii i praw mniejszości. Dwujęzyczne tablice stoją już po sąsiedzku w gminach Jemielnica, Izbicko, Leśnica, Kolonowskie, więc dlaczego nie mogą one funkcjonować w gminie Zawadzkie? To nasze dziedzictwo kulturowe - dodaje.

Część mieszańców uważa, że konsultacje to dobry pomysł, bo może w końcu rozwiąże się temat tablic, który był już przecież poruszany parę lat temu. Oto kilka opinii forumowiczów poruszających kwestie zarówno samych konsultacji, jak i tablic dwujęzycznych:

Stanowisko w tej sprawie poruszane już było parę lat wcześniej. Ludzie powiedzieli, że nie ma takiej potrzeby. Poza tym gdzie jest ta mniejszość, której za parę lat już nie będzie, co nie ma innych bardziej ważniejszych tematów, trzeba znów siać niezgodę. Nie ma akceptacji, że takie decyzje zostaną podjęte bez większościowego udziału mieszkańców. Konsultacje społeczne - ok., ale przez określony procentowy udział mieszkańców, a nie tak, że gdzieś się spotka 100-200, no może 300 osób i one zdecydują za 12 tys. Na to nie ma przyzwolenia. Przy najbliższych jakichkolwiek wyborach - kartka dodatkowa kto „za”, kto „przeciw” i niech jest to np. 30-40% głosujących. Wówczas jestem za.

*** Zróbcie jako mniejszość coś porządnego dla mieszkańców, tak jak w Jemielnicy, gdzie faktycznie to widać. Jest wniosek - dobrze ale za konsultacje niech płacą wnioskodawcy i za całą resztę. Za chwilę będą wnioski o napisy po arabsku i co? Może jeszcze po łacinie i po angielsku, bo tak by wypadało będąc w UE. A co z resztą sąsiadów - Słowakami, Czechami, Ukraińcami, Rosjanami?

*** Mieszkamy na terenach niemieckich i to się nam należy.

*** I gdzie tu tolerancja? Przecież Polacy tacy tolerancyjni i gościnni? Ja jestem na tak, tak ja chcę dwujęzyczne tablice i tak chce cała moja rodzina i sąsiedzi z wioski!

Wniosek zaakceptowano, teraz do rady będzie należało określenie zasad i trybu konsultacji społecznych, w czasie których mieszkańcy będą mogli wyrazić swoje zdanie. Jeżeli większość jednak byłaby za postawieniem tablic, ich nazwy niemieckie brzmiałyby: Zawadzki, Sandowitz, Keltsch, a ich ustawienie sfinansowałoby Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Beata Baryga

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Lekarstwo bez recepty
Kawalkada ruszyła po raz trzydziesty
Nie tylko w OPS-ie
Zwierzęciu trzeba pomóc
Kwiecień pełen atrakcji

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Kwiecień, 2016 - 09:32

O to ważny temat w naszej gminie. Nie ważne brak pracy. Liczne dewastacje. Tylko mostek albo tablice. Super władze naszej gminy! !

Portret użytkownika Kamil
Wysłane przez Kamil (niezweryfikowany) w 5 Kwiecień, 2016 - 10:28

Dokładnie zajmują się gównianymi tablicami zamiast zająć się pozyskiwaniem funduszy unijnych i sciąganiu inwestorów by ludzie mieli prace widać po głosowaniu nad tym wnioskiem o konsultacje który radny ma jeszcze coś w głowie a kto ma tylko siano.

 

 

Portret użytkownika jestem przeciw
Wysłane przez jestem przeciw (niezweryfikowany) w 5 Kwiecień, 2016 - 11:17

Ktoś widział w niemczech Polskie nazwy miejscowości?Gmina Zawadzkie ma tyle kasy że na takie pierdoły??Może zróbmy tablice po arabsku,niedługo będzie to w niemczech język urzędowy...i znów trzeba będzie poprawiać

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Kwiecień, 2016 - 12:20

Proszę czytać uważnie!-.... "a ich ustawienie sfinansowałoby Ministerstwo Spraw Wewnętrznych", tak dla poprawności.

Portret użytkownika Cube
Wysłane przez Cube w 5 Kwiecień, 2016 - 20:02

Niezależnie od tego jaki szczebel to sfinansuje pieniądze będą pochodzić z moich i innych obywateli podatków, alternatywnie z kredytów, które też trzeba będzie spłacić naszymi podatkami. Nie zapominajmy o tym nigdy. 

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Kwiecień, 2016 - 20:59

... i Niemców mieszkających w Polsce i Polaków pracujących w Niemczech płacących podatki w Polsce etc.Kwestią bezsporną jest  ,że takie tablice( nie tylko w języku niemieckim ale i litewskim - takie są na podlasiu,czeskim ) dopuszcza polskie prawo.A dlaczego takich tablic nie ma w Niemczech??A które tereny teraz niemieckie( na których mogły by stanąc tablice w j. polskim) były kiedyś Polskie?Nazwy słowiańskie występują w Niemczech.Dla mnie nie ma znaczenia czy tablice będą czy nie, nie rozumiem tylko pewnego toku myślenia w tym temacie, historię trzeba poznawać i starać sie zrozumieć ,a nie bać się historii.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Kwiecień, 2016 - 21:18

Właśnie kto się boi histori. Dlaczego mniejszość nie chce wypowiadać się na temat nazizmu w.Niemczech? Dlaczego milczy na temat Holocaustu? Czego się boi?

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Kwiecień, 2016 - 21:46

Pisałem nie tylko o baniu się historii. A co do pytań możesz je zadać bezpośrednio, bo o ile wiem mają swoje spotkania( chyba Burmistrz był na takim spotkaniu). Ja tylko napisałem jak to wygląda prawnie w Polsce i o tym ,że tabice dwujęzyczne są w innych krajach Europy z tym chyba zgoda?.PS. Tak po prawdzie to nie wiem co o tym myśleć ,bo praktycznie jadąc w kierunku Strzelec, Opola, Olesna już parę km. są tablice w j. niemieckim....tam nie było holokaustu, nazizmu, albo nie pytali o to MN?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Kwiecień, 2016 - 23:08

Działania wojenne były wszędzie. Nie tylko Pan burmistrz bywa na tych spotkaniach. I starosta bywał nie raz. Jego poprzedni zastępca też bywał. 

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Kwiecień, 2016 - 09:40

Nazizm jest wszedzie, nawet w Polsce i to na wieksza skale niz w Niemczech, dlaczego o tym nie mowimy? Holokaust? Wydaje mi sie ze mamy inne problemy niz te  sprzed ponad 70-sciu lat..... Dlaczego wiec dyskutowac na stare tematy skoro nowe sa wiekszym problemem? Dlaczego zamiast biadolic o tym jak to nas Niemcy zdruzgotali nie zajmiemy sie tematem Islamizacji europy i wiez mi kolego ze dotyczy to rowniez Polski! Najgorszym jednak jest ze tacy jak ty zatrzymali sie gdzies tam w  przeszlosci i stracili kontakt z terazniejszoscia! Tak wiem, na koniku z szabelka w rece bedziesz walczyl o swoja ojczyzne ;) Czy ludzie ktorzy w imie swojego BOGA zabijaja innych nie przerazaja cie? Nikt sie histori nie boi, niewielu jak naprawde zna.... Wiec po co dyskutowac z kims kto i tak nie zrozumie?

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 5 Kwiecień, 2016 - 14:24

No i faktycznie, w Zawadzkiem trzeba dostawić podwójną tablicę, na której obok Zawadzkie dopisać Zawadzkie i zgumować ostatnie e. Ot, i cała niemieckość. Tablice te nie są potrzebne, niemieckie środowisko doskonale się tutaj czuje i nie potrzebuje dowartościowania w postaci ekstra napisów. Mi by się bardziej podobały ślonskie nazwy: Zowadzkie, Żyndowice, Kelcza. To by boło coś. Nie dzielące, łączące, a przy okazji darmowa reklama na cały kraj.

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 5 Kwiecień, 2016 - 15:53

Masz chyba na mysli - odpowiednio - Maslonkorze, Plakonie i Spuchy ;-)))

Ale tak na powaznie. Temat ciagnie sie juz pare lat. Najwyrazniej dla sporej grupy mieszkancow jest to dosc wazna sprawa. Wiec przeprowadzmy te zaanonsowane konsultacje spoleczne i sprawa bedzie jasna. Po co takie obszerne dyskusje na ten temat? Spoleczenstwo zadecyduje jak bedzie dla mieszkancow najlepiej - i bedzie jeden problem z glowy. Nie rozumiem tez w jaki sposob moze to komus przeszkadzac. Przeciez polskie nazwy tych miejscowosci zostaja... W poludniowym Tyrolu niemieckie nazwy wypisane sa ponad wloskimi. Malo tego jeszcze duzo wieksza i grubsza czcionka. Poza tym nie tylko tablice z nazwami miejscowosci sa dwujezyczne, ale rowniez pozostale znaki drogowe jak np. "zakaz ruch pojazdow jednosladowych" czy "uwaga piesi" oraz "uwaga zwierzeta hodowlane". Znaki stoja, miejscowa ludnosc usatysfakcjonowana, problem dwujezycznych nazw i informacji drogowych rozwiazany. Dlaczego na Slasku trzeba z tego powodu robic takie wielkie HALO? 

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 5 Kwiecień, 2016 - 16:50

To, że tego nie rozumumiesz, nie znaczy jeszcze, że nie przeszkadza. A niektórym jednak przeszkadza. Ale masz rację z konsultacjami. Nie droga przez nakazy, zakazy i powoływanie się na prawo, bo te nam pozwala. Prawo można zmienić z dnia na dzień, ostatnio nawet nocą i z takigo argumentu może ostać się nic. Droga przez wspólną decyzję, dogadanie się, mieszkańców, którzy obok tych znaków będa chodzić. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Kwiecień, 2016 - 20:08

Ciekawe to co piszesz. W Cieszynie są też nazwy dwujęzyczne polskie i czeskie. I to po obu stronach miasta.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Kwiecień, 2016 - 20:56

Jak już to nie Żyndowice a Żandowice, bo Żandowianami zwani byli ludzie( patrz ławki w kościele w Kielczy gdzie zarezerwowane były miejsca dla Żandowian i Żandowianek)

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Kwiecień, 2016 - 20:17

Nie zapominajmy ile też mniejszość zrobiła dla nas dobrego. Jej przedstawiciele w powiecie zamknęli tą "niedobrą" i "nie rentowna" szkołę tzn nasze Technikum 

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Kwiecień, 2016 - 21:08

Myślę ,że największy problem to nie same tablice ,ale tablice w j.niemieckim -i wiadomo z jakiego powodu. Kto pracował np. w Holandii to wie ,że dwujęzyczne tablice są w Limburgii.Polskie nazwy są np. w Rumunii, ale tam takich emocji nie budzą -czas zrobił swoje.

Portret użytkownika Strzelczanin
Wysłane przez Strzelczanin (niezweryfikowany) w 5 Kwiecień, 2016 - 23:45

Panie Karolu ! Pomocy!                                                                                                           Zero dla MN , oni sprzedają się za byle obiecanki.                                                   Popatrzcie na Strzelce . Rudner (były konkurent Goca na fotel burgemaistra),  po wyborach postawiony do kąta, teraz  z czasem, z czasem  wraz ze swoimi, został przeciągnięty i ...głosuje razem z radnymi MN:  Bischoffem, Kocurową, Szłapą za burmistrzem. Panie Starosto ! Sprzedali się Pana radni w gminie ! Albo Pan zrobi z tym porządek, albo bez wsparcia Polaków zostaniecie wypchnięci poza nawias desydencki gminy i powiatu.

Drogi Strzelcu!     Jak ktoś  w Waszej redakcyji czyta jeszcze to forum, to informacja,  jutro o 14.oo na komisji Gospodarki Komunalnej i Majątku Gminy  Goc, Kampa & Co.. przedstawią plan pochowania PUKiM w białych rękawiczkach pod płaszczykiem sprzedaży 3 działek na wysypisku w Szymiszowie. Wprawdzie ogłupiali radni przyklasnęli na ostatniej sesji tej sprzedaży, ale w wyniku interwencji radnych opozycji część  wstrzymała się od głosu, doprowadzając po fakcie do jakiejkolwiek dyskusji na komisji. Wbrew przepisom, ich interpretacjom sprzedaż może wprost zakończyć działalność PUKiM-u.  Goc nie cofnie sie , aby ostanie postanowienie poprzedniej rady miejskiej zamienić w puch. Panie Karolu, zanosi sie na wielki skandal. Nie tak łatwo oddamy PUKiM, o który też Pan kiedys walczył.  Na gminę ściągniemy urzędników z W-wy i  choćby samego p.Prezesa, strzeleccy notable będą rozliczeni!!!!!!!!!!!!! To co miejscowa klika wyrabia wykracza poza jakiekolwiek kanwy przyzwoitości sprawowania władzy. Panie Karolu, już tylko referendum  albo ? Pomóż Pan jeszcze raz , uruchom swoje wici , mądrych i niezależnych ludzi, prawników i biegłych. Wielka , czerwona pajęczyna chce zadusić ostanie demokratyczne przyczólki .

PS. Niech  po tym wpisie miejscowa  radna nie kwęka o pieskach i karawanie, bo pieski rosną w siłę , a wielbłądom powoli brakuje tchu.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Kwiecień, 2016 - 07:27

Przeciw tablicom jest prawdopodobnie tylko ludność "napływowa" zawadzkiego i tylko tej grupie mieszkańców dwujęzyczne tablice mogą przeszkadzać. Osoby te nie powinny zapomnieć po co i dlaczego przed laty przyjechały do Zawadzkiego oraz jak poprawił się ich standart życiowy w stos. do poprzedniego.

Zainstalowanie dwujęzycznych tablic na terenach z tak bogatą przeszłością powinno być wyrazem tolerancyjności i akceptacji historycznej przeszłości tych terenów, i to bez ciągle zdarzających się podtekstów (z obu stron).

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Kwiecień, 2016 - 12:09

a tych ku chwale jest teraz w Zawadzkiem 80 % i to im sie zawdzięcza wniesienie w kulturę i byczajowość  polskości a wyplenienie niemieckości

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 8 Kwiecień, 2016 - 13:27

"Ku chwale" - jest pojeciem wzglednym biorac pod uwage upadek huty i zwiazany z tym stopien bezrobocia w gminie i jej okolicach.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 8 Kwiecień, 2016 - 14:15

upadek huty nie ma nic wspólnego z napływowymi mieszkańcami tylko  z powodu złej polityki i zarządu

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 8 Kwiecień, 2016 - 14:55

Koniec koncow na jedno wyjdzie - mimo ze byla to wzmianka dotyczaca patriotycznego hasla "ku chwale". Z w/w powodow nie moge podzielic uczucia milosci i poszanowania do kraju, ktory ma moj region i tym samym moja osobe w glebokim powazaniu. Wyjezdzajac poza Slask latwo stwierdzic, ze jest on w porownaniu z reszta kraju notorycznie i umyslnie zaniedbywany. Pomimo, ze jest to nie zgodne z konstytucja - na co niejednokrotnie zwrocil juz uwage RAS - region ten jest bezpokornie i bezmyslnie wypompowywany finansowo.

Ludnosc naplywowa ma z ta sytuacja posredni zwiazek. Rowniez ci ludzie cierpia z powodu tej wrogiej Slasku polityce. Zamiast trzymac sie razem i pracowac razem nad lepsza przyszloscia tej krainy, wolimy skakac sobie do gardel i robic jeden drugiemu na zlosc. Tym razem wyrazem tej niecheci sa dwujezyczne tablice. Zalosne! 

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 7 Kwiecień, 2016 - 12:57

Nieprawda - wielu rdzennych mieszkańców Zawadzkiego nie potrzebuje tych tablic i są im one do niczego niepotrzebne.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Kwiecień, 2016 - 09:06

Jak już wcześniej proponowałem, określic jaki % mieszkaców na 12 tys ma byc brany pod uwagę w kosultacjach (nie 200-30 osób) i na tej podstawie dopieropodjąc działania, czy maja byc tablice, czy nie. Poza tym nalezy okreslic w jakiej formie te konsultacje zostana przeprowadzone, aby były wiarygodne i wówczas będziemy mieli pełny obraz tego zagadnienia.Musi byc jakieś grono reprezentatywne, a nie żeby o tym decydowało kilku ''krzykaczy"'  z przewodniczącym mienjszości- dosłownie czytaj mniejszości, nie większości, bo sądząc po jego wieku i innych, to wydaje się mnie, że nie za wiele on wie na ten temat (biorę pod uwagę, czas i miejsce gdzie się urodził, jakie i na jakim  poziomie pobierał nauki, i lokalne zaangazowanie od ''lewa'' poprzez "" prawą"" strone aż do MN). No oczywiście zapytać należy również o poziom znajomości języka, bo to jest wymagane w Niemczech, gdy się ktoś ubiega o ich papiery ? Także więc nie jatrzmy, a zróbmy to z głową przy akceptacji i za zgodą większości. Stare przysłowie mówi, że jak pies nie ma co robić to liże j..ja.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Kwiecień, 2016 - 09:21

Słuszne uwagi, bo moja wiedza na ten temat podpowiada mi to samo. Nie jest dla mnie autorytetem sam szef MN i jego zdanie, ale zdanie mieszkańców, tych od ''lewa''do prawa. Autorytet ten stracił w pracy na ul. Lublinieckiej, gdzie mu podziękowano za nieprzestrzeganie ''pewnych'' przepisów  przy obsłudze pieca -kotła grzewczego w czasie wykonywania obowiązków palacza. Jak tam stracił zaufanie?

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Kwiecień, 2016 - 09:49

Temat rozmywa się całkowicie! Nie mają znaczenia osoby z MN  co robiły czego nie robiły, władają językim niemieckim czy nie etc. Sprawa dotyczy tablic dwujęzycznych, inaczej pokazania  ,że historycznie te tereny były kiedyś niemieckie( teraz są przykładem wspólnego życia ludzi z różnych stron), personalne wycieczki absolutnie niepotrzebne. Ja już pisałem nie mam jednoznacznie wyrobionego zdania,ale  historię trzeba poznawać starać zrozumieć, ale na pewno nie bać się historii.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Kwiecień, 2016 - 10:08

Zainstalowanie dwujęzycznych tablic na terenach z tak bogatą przeszłością powinno być wyrazem tolerancyjności i akceptacji historycznej przeszłości tych terenów, i to bez ciągle zdarzających się podtekstów (z obu stron).

Przewodniczącego MN nie znam, ale uważam iż bezczelnością jest wyciąganie na wierzch osobistych spraw.

Na cmentarzu jest sporo grobów z niemieckimi nazwiskami - trzeba je może zlikwidować???

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Kwiecień, 2016 - 13:03

istnieje jedna sprawiedliwa możliwość poddanie tematu w referendum przy wyborach a nie ciągłe wracanie do tematu

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Kwiecień, 2016 - 14:29

Jeżeli ktoś jest osoba publiczna, a taka jest szef MN (ponadto jeszcze radny), to przyzwoitośc wymaga, aby były zachowane pewne walory osobiste, merytoryczne itc. Jeśli się ich nie ma, to się składa rezygnację, bo tak to jest przyjęte w etyce i robią to osoby z klasą. Pełniąc taka funkcję, trzema mieć na uwadze i przwidywac ,że działająć w takim  czy innym obszarze publicznym trzeba działać merytorycznie,rozwaznie, prawnie i zachować w wielu sytuacjach i podejmowanych decyzjach trzeźwość umysłu, czyli myslenia

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Kwiecień, 2016 - 20:51

Podaj nabliższe przykłady kto tak zrobił,bardzo mnie to ciekawi ,bo powiem szczerze nie znam nikogo takiego.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Kwiecień, 2016 - 22:40

Są takie osoby (były), zarówno u nas w gminie jaki i w powiecie. Co prawda były to jednostkowe sprawy, ale były. Nie chcę wchodzić w nazwiska, bo nie wiem, czy nie naruszę dóbr osobistych tych osób (jedna już nie zyje). Pełniły one najwyższe funkcjie w tych instytucjach. Mało z tego,osoby te zostały pomówione, informacje się nie potwierdziły, prasa trąbiłą wszem i wobec, łącznie z SO i tylko w jednym przypadku, prawie po 10 latach ukazała się małą wzmianka na temat sprostowania przez SO(dot. WRA w Zawadzkiem)

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 8 Kwiecień, 2016 - 08:23

Ale piszesz o sytuacji ,że te osoby zostały pomówione -a to jest "drugi" biegun.Znam sprawę z WRA i dotyczyła zupełnie czego innego i rezygnacji z "klasą" nie było tylko  była "pod wpływem", albo inaczej "na żądanie".Muszę przyznać ,że czyta się więcej o awansach " ludzi bez klasy" niż rezygnacji,ja takich przypadków nie znam.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Kwiecień, 2016 - 19:48

Były takie sytuacje, zarówno w Starostwie, jak i w naszej gminie. Szszególny prym w nagłasnianiu i ''stawianiu'' juz oceny-wyroku był SO. W przypadku WRA akurat osoby te nie zrezygnowały i nie uległy presji nagonki prasowej, Czy słuznie tak zrobiły nie wiem, trudno mi ocenić, ale fakt jest faktem,że zostały oczyszczone z zarzutów, czego nie zrobiła to w adekwatny sposób prasa,która mocno przesadzonym językiem te osoby niszczyła. Poza tym osoby były praconikami spółki i nie były osobami publicznymi, więc jakby nie musiały dla dobra rezygnować ze stanowisk przed oceną dokonana przez sąd. Z kolei te osoby o których myslę, były osobam publicznymi,pomówionymi o rzeczy zupełnie bzdurne, które bez względu na dalszą ocenę społeczna i prawną zrezygnowały z funkcji.. Dot. to juz okresuno powiedzmy ostatnich 10 lat. Nie chcę tych osób w dobrej wierze urazić, gdyz nie jest to dla nich przyjemnie wracać do zamkniętej juz historii

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 8 Kwiecień, 2016 - 16:22

Ciekawe kto jest odpowiedzialny za zamkniecie biedronki.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 8 Kwiecień, 2016 - 20:55

Nie zsrtujcie z ludzi na Zawadzkim. Jakby był ino remont to by te syldy były a oni wszystko posciagali. Zawierają A budynek do rozbiórki. 

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Kwiecień, 2016 - 18:24

Jak juz kiedys pisalem jestem przeciw tablicom w jezyku niemieckim jednak czytajac wasze wpisy, wasza argumentacje i widzac jak robicie z siebie posmiewisko zmienilem swoje zdanie! Tablice powinny byc w jezyku Niemieckim (duze) a pod spodem malutkie Polskie! Przeciez jestesmy na Slasku a jak kazdy wie ziemie te byly, sa i beda bardziej Niemieckie niz Polskie wiec o co ten krzyk? Historia mowi sama za siebie....

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 14 Kwiecień, 2016 - 11:16

Strzelec Opolski na 14 stronie napisał, że obecnie w gminie strzelce zamieszkuje 8 niemców podejżewam, że w Zawadzkiem może jeden albo dwóch. To po co te tablice!
 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 14 Kwiecień, 2016 - 18:47

Jeżeli nie zauważyłeś ironicznego akcentu nawiązującego do znikomej znajomości ortografii przez jednego z czytelników (patrz podejżewam) to jesteś na najlepszej drodze aby dołączyć do tej dwójki - mimo pochwalenia się znajomością pisowni wyrazu podejrzewam.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 15 Kwiecień, 2016 - 00:50

Podejrzewam że tylko Ty wiesz o co Tobie chodzi nie wymagaj od innych żeby czytali Ci w myślach. 

Odpowiedz