fbpx Czekając na podpis... | Strzelec Opolski

Czekając na podpis...

Czekając na podpis...

Artykuły : 
Numer wydania: 

Kiedy mogę zgłosić się do pracy w Kronospanie? Takie pytania są w strzeleckim urzędzie pracy coraz częstsze.
- Codziennie zgłasza się po kilka osób rozpytujących o nowego pracodawcę – mówi Gizela Anioł z PUP. – Nie są to tylko osoby zarejestrowane jako bezrobotne, ale też takie, które mają obecnie pracę, a chcą ją zmienić.
Takie poruszenie to oddźwięk na artykuł „Firma, która odmieni Strzelce” w numerze 423 „Strzelca Opolskiego”. Jak napisaliśmy, wejście do Strzelec Kronospanu uzależnione jest od stworzenia na terenie byłej cementowni specjalnej strefy ekonomicznej, a to z kolei od decyzji ministerstwa gospodarki i premiera rządu. Wszystko wskazuje na to, że decyzja ta to już czysta formalność. Na stronie internetowej ministerstwa (bip.mg.gov.pl) widnieje już pełen projekt rozporządzenia rady ministrów o zmianie rozporządzenia w sprawie katowickiej specjalnej strefy ekonomicznej. Dokument ten wymienia między innymi „Obszar Strzelce Opolskie” z dokładnym określeniem jego granic. Żeby rozporządzenie weszło w życie, potrzebny jest tylko podpis premiera, który właśnie wrócił z urlopu.
Wniosek o stworzenie strefy ekonomicznej w Strzelcach Opolskich złożony został na początku czerwca bieżącego roku. Gdy strefa powstanie – będzie to rekord w szybkości stworzenia w Polsce takiego obszaru. Mówiąc ściślej – nie stworzenia a poszerzenia obecnej strefy katowickiej. Unia Europejska zakazuje tworzenia nowych stref, nie zakazuje jednak poszerzania istniejących. Polski rząd poszerza więc istniejące strefy ekonomiczne wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne. Polak potrafi. Pytanie tylko, czy w Strzelcach znajdzie się odpowiednia ilość chętnych do podjęcia pracy?
- Musi się znaleźć – mówi dyrektor PUP, Norbert Jaskóła. – Zarejestrowanych jest około 2200 bezrobotnych, z czego 1000 to mężczyźni. Pracownicy się znajdą, chociaż doświadczenie uczy, że mogą być z tym pewne problemy. W razie czego podejmiemy współpracę z innymi urzędami pracy, jak miało to już miejsce przy badaniu rynku przez potencjalnych pracodawców w Ujeździe. Stworzyliśmy wtedy zbiorcze zestawienie z 3 powiatów, bo potencjalni inwestorzy zgłaszali zapotrzebowanie na o wiele większą liczbę pracowników niż Kronospan.
Póki co firma ze Szczecinka nie zgłosiła jeszcze oficjalnego zapotrzebowania w strzeleckim urzędzie pracy. Zrobi to prawdopodobnie dopiero po oficjalnym rozszerzeniu katowickiej strefy ekonomicznej na Strzelce Opolskie. Na stronie internetowej Kronospanu zobaczyć można jednak ogłoszenie o poszukiwaniu na terenie Strzelec asystentki zarządu i specjalisty ds. płac i kadr. Na dalsze ogłoszenia trzeba jeszcze poczekać.
Romuald Kubik

Komentarze

Portret użytkownika Anonim
Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w 8 Styczeń, 2008 - 11:43

A wiecie ile tam dają zarobić mam znajomą w tej firmie w innym nieśćie coś ponad 1000 zł wielkie g .

Odpowiedz