fbpx Co znajdziemy w kanalizacji? | Strzelec Opolski

Co znajdziemy w kanalizacji?

Co znajdziemy w kanalizacji?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Co powinno pływać w rurach kanalizacyjnych? Temat mało elegancki, ale bardzo ludzki: powinna to być brudna woda, mocz i kał. A co pływa w gminie Kolonowskie? Worki foliowe, szmaty, a nawet elementy metalowe - pręty czy materiały z tworzyw sztucznych.

 

- Te rzeczy , kiedy dostaną się do wirnika pompy, blokują ją i dalsza praca jest niemożliwa - informuje Kamil Koj, prezes spółki KGK, która utrzymuje naszą sieć kanalizacyjną. - Jedyną możliwością usunięcia awarii jest wyciągnięcie pomp (w każdej przepompowni pracują 2 pompy), rozebranie obudowy wirnika i wyjęcie nawiniętego materiału. Średni czas usuwania awarii to od 1,5 do 4 godzin i praktycznie każdego dnia pracownicy pojawiają się na którejś z przepompowni!

 

Z informacji uzyskanych od KGK wiemy, że najwięcej awarii spowodowanych zablokowaniem wirnika pomp odnotowuje się na terenie Kolonowskiego i Staniszcz Wielkich. Trudno jest namierzyć źródło tych zanieczyszczeń. Część z nich dostaje się zapewne w wyniku sprzątania domu... Na czerwcowej sesji rady miejskiej burmistrz mówił, że pracownicy KGK zamiast realizować inne zadania spółki i dodatkowe zlecenia, mnóstwo czasu marnują na likwidację tych awarii. Na terenie gminy pracuje 27 przepompowni ścieków i często dochodzi do awarii pomp.

 

- Jeżeli zator spowodowany szmatą czy innym odpadem stałym powstanie na przyłączu to sprawa jest oczywista, a jeśli na ciągu kanalizacyjnym czy w studni zbiorczej to nie ma możliwości ustalenia źródła - przyznaje Koj. - Z reguły odpad ląduje w ostatnim elemencie, jakim jest przepompownia i doprowadza do zablokowania pompy. Spółka dysponuje kamerą inspekcyjną do sprawdzania drożności kanalizacji, ale nie odnotowaliśmy w ostatnim czasie, aby ktoś z odbiorców indywidualnych zgłaszał nam zatory na odcinkach przewodów kanalizacyjnych „dom - sieci” - dodaje.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Gałązka czarnego bzu...
Miało ich nie być, a wróciły...
Obrodziło!

Komentarze

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 17 Lipiec, 2018 - 09:35

Mieszkancy kolonowskiego nie dorosli jeszcze do kanalizacji.Poprostu zlikwidowac kanalizacje(wybudowana za unijne pieniadze) a ze swoimi odchodami do ogrodka (ubikacja wolnostojaca). Nie ma unijnych dochodow na czyszczenie kanalizacji.

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 20 Lipiec, 2018 - 10:04

Kanalizacja jest dla inteligentnych ludzi,a w kolonowskiem i Staniszczach ich niema.

 

Odpowiedz