fbpx Co z tą flagą? | Strzelec Opolski

Co z tą flagą?

Co z tą flagą?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Pytanie Czytelnika
 

Jakiś czas temu do redakcji „Strzelca” zadzwonił mieszkaniec Piotrówki, który mówił o fladze na maszcie w Małej Piotrówce.

 

- Na małym skwerku stoi maszt, a na nim obok siebie wisiały dwie flagi: Unii Europejskiej i Polski. Niestety od jakiegoś czasu biało-czerwona flaga jest potargana - mówił. - Nie wypada, żeby coś takiego było na maszcie. Czy nie należy jej zdjąć? - pytał.

 

Obie flagi swego czasu zawiesił jeden z mieszkańców. Jednak skwerem zarządza sołectwo. Sołtyska wsi Irena Dworaczek zdecydowała, żeby zdjąć zniszczoną flagę jeszcze zanim sprawa dotarła do „Strzelca”. Przez dłuższy czas maszt po jednej stronie był pusty - powiewała na nim tylko flaga unijna. Tuż przed 11 listopada - tj. setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości - na maszcie zawisła też nowa flaga Polski.

 

- Nie zostanie tu na stałe - zapowiada sołtyska. - Nie chcę, żeby znów się potargała. Będziemy ją wieszać tylko z okazji większych świąt państwowych.

 

JK

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Sto balonów i drzewo dla Polski
Dwóch księży, dwóch posłów
Z serdecznościami
Marcinowe spotkanie

Komentarze

Portret użytkownika Ja
Wysłane przez Ja (niezweryfikowany) w 20 Listopad, 2018 - 11:30

Pani Sołtyska - a czy flaga europejska  zostanie na stałe bo "one się nie targa" ? To może trzeba kupić taką polską żeby się nie targała.
Jak ma wisieć jakaś flaga to obydwie, a nie jedna.

Portret użytkownika Zygmunt
Wysłane przez Zygmunt (niezweryfikowany) w 17 luty, 2019 - 21:01

Ja rozumiem, ze mieszkancy Jemielnicy i wielkiej czesci okolic utozsamiaja sie z Niemcami i wartosciami europejskimi ale zrozumcie jedno: ziemia, na ktorej zyjecie nalezy do Polski! Nawet jesli latwiej jest sie wam porozumiewac w jezyku polskim lub w tym, kulawym, slaskim dialekcie to mieszkacie w Polsce. Ci, ktorym to nie pasuje, ze Polska flaga powinna miec pierwszorzedne miejsce w krajobrazie tej ziemi powinni rozwazyc przeniesienie sie za Odre. Jako Polak zamieszkujacy ten teren nie moge patrzec spokojnie na dwujezyczne nazwy miejscowosci, chelpienie sie "pochodzeniem niemieckim", rozmowami w tym jezyku przez ludzi, ktorzy wyjechali stad do Niemiec jeszcze niedawno temu, a ktorzy wracajac w rodzinne strony udaja rodowitych Niemcow. Jezyk niemiecki znam i nawet nie zdajecie sobie sprawy jak latwo jest wychwycic roznice miedzy rodowitym Niemcem a autochtonem powracajacym tu bedac chociazby na targowisku w Strzelcach Opolskich lub jakimkolwiek sklepie, zwlaszcza w okresach przedswiatecznych. To jest po prostu zenujace. Wiem, ze marzy sie wam "Anschluss" tych ziem do Niemiec ale nic z tego. Zadna autonomia, zadne referenda nie pozwola wam wciagnac tej ziemi pod jurysdykcje niemiecka. Zapamietajcie sobie: flaga Polska jest flaga panstwowa, narodowa i nadrzedna na tym terenie. Jakiekolwiek wywieszanie jej na specjalne okazje czy swieta nie godzi sie z narodowoscia polska. Wyobrazacie sobie wywieszanie flagi niemieckiej na Bundestagu "od czasu do czasu"? No wlasnie. Zapamietajcie: waluta euro to nie wszystko. Proponuje zastanowic sie nad tym kim jestescie. Dziekuje za uwage.

Portret użytkownika Gerhard
Wysłane przez Gerhard (niezweryfikowany) w 6 Marzec, 2019 - 19:31

Szanowny Zygmuncie,

kulawy śląski dialekt jak okreslasz język sląski jest starszy niż Twój polski, którym się posługujesz. Twoi przodkowie mówili równie kulawym językiem polskim, bo w średniowieczu tak on mniej więcej brzmiał. 

Czy tu jest Polska czy Chiny to jest sprawą drugorzędną wobec tego, że jest tu Śląsk. Jesteś tu gościem (tak samo jak gościem byli Niemcy, ale oni byli bardziej tolerancyjni i wnieśli dużo dobrego dla rozwoju tych ziem, co w przypadku Polski nie jest takie oczywiste), uszanuj proszę kulturę i tradycję regionu w którym mieszkasz.

Jak Ci się tu nie podoba to zawsze możesz wróciź tam skąd na Śląsk przybyli Twoi przodkowie (choć jeśli przybyli z Wołynia/Ukrainy, gdzie zachowywali się pewnie jak Ty teraz na Śląsku, to nie wiem czy będziesz tam milej widziany niż wśród tych strasznych prymitywnych, wiejskich Slązaków)

Na polskim Sejmie też ciągle wisi polska flaga. Tak samo jak na Bundestagu. Nie wiem skąd porównanie masztu w Piotrówce z budynkiem parlamentu... Pomaluj sobie dom na biało czerwono i ciesz się tymi barwami.

Ślązacy co do zasady umieją niemiecki bardzo dobrze. Śląski akcent znacznie ułatwia naukę niemieckiego. No ale skoro jeździsz na targ w Strzelcach to nie oczekuj, że będą tam sami profesorowie. Są tam tacy sami ludzie jak Ty, tylko mówiący trochę inaczej

Pyrsk!

Gerhard  

 

Portret użytkownika s
Wysłane przez s (niezweryfikowany) w 7 Marzec, 2019 - 13:40

Wszystko prowda ino z tom znajomościom niemieckiego toś pojechoł po bandzie. Znajom go starsi i to czynsto słabo, a modzi ino tyla, co sie nauoczom w szkole i  nie do zasady a do egzaminu

Portret użytkownika Gerhard
Wysłane przez Gerhard (niezweryfikowany) w 9 Marzec, 2019 - 14:07

Nie wia jako je tera ale za moich czasow Slonzoki umieli niemiecki bardzo dobrze. Starzi co do niymieckich szuli laziyli to juz w ogole. Moje starziki czytaly normalnie romany po niymiecku. U mje we robocie Slonzoki godajum po niymiecku perfekt, ale tyz zyjum dugo we Niymcach. Modzi z tgo co wia to roznie, nieftorzi dobrze nieftorzi gorzi a leniwe lebry gdukajum choby Turki. No ale co sie spodziywać po ludziach co majum niymiecki pass, robium we niymcach a potyn jeżdzum ze polskum fanum na aucie abo sie pysk na bialo-czerwono malujom. To sum czyste poloki, yno po polsku dobrze nie godajum.To tak choby Polok podczas rozbiorow ze niymieckum abo ruskom fanom lazioł...abo szkot ze angelskum...

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 18 luty, 2019 - 09:30

Jesteś przeciwko dwujęzycznym nazwom na Opolszczyźnie.

Rozumiem, że w takim razie popierasz usunięcie dwujęzycznych nazw czesko-polskich na czeskim Zaolziu (np. miejscowość Třinec -Trzyniec)?

Rozumiem, że popierasz zabronienie wprowadzenia dwujzycznych nazw litewsko-polskich na litewskiej Wileńszczyźnie (okolice litewskiego Wilna)?

 

http://www.wilnoteka.lt/artykul/jak-sie-robi-w-czechach

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 18 luty, 2019 - 10:45

Zygmunt! Z tobą nie ma co się patyczkować, więc - jako potomek średniowiecznych osadników z Frankonii (mam to udokumentowane) - odpowiadam ci krótko i po niemiecku. Twój wpis to bełkot, zaślepionego nienawiścią do takich jak ja, nacjonalisty próbującego zgrywać się na polskiego patriotę. Potrzebowałeś aż dwóch miesięcy aby wydalić kilkanaście zdań obrażających rdzennych mieszkańców tej ziemi. Współczuję ci - mocno nadwyrężałeś przy tym swój wątły umysł..

Portret użytkownika Zygmunt
Wysłane przez Zygmunt (niezweryfikowany) w 18 luty, 2019 - 22:10

Witam i dziekuje za odpowiedz.

Przedstawienie sie chociazby z imienia to podstawowa zasada dobrego wychowania. Nie znajac waszych imion bede sie do was zwracal "Czytelnik1" oraz "Czytelnik2" wedlug kolejnosci zamieszczenia postow.

"Czytelnik1", nigdzie nie napisalem, ze jestem przeciwny takim nazwom. Napisalem tylko, ze nie moge na nie patrzec spokojnie. Prosze o czytanie ze zrozumieniem.

"Czytelnik2", podziwiam twoje zdecydowanie i gratuluje pochodzenia (byc moze nawet rodowego ze wspanialymi, rodzinnymi tradycjami). Skoro juz przypisales mi latke nacjonalisty to ciekaw jestem za kogo ty sie uwazasz, skoro tak zawziecie atakujesz? Czas odpowiedzi na artykul nie ma tu znaczenia gdyz nie wczytuje sie w kazdy na stronie. Zrozum, prosze... niektorzy ludzie maja jeszcze prace, zycie rodzinne, zainteresowania, znajomych itp. Liczy sie przekaz wiadomosci. Jak widac moj do ciebie nie dociera i rozumiem to. Wybacz ale nie znize sie do twojego poziomu i nie przypne ci zadnej latki. Co do wspolczucia z twojej strony to jest mi potrzebne jak zeszloroczny snieg a stanem mojego umyslu sie nie przejmuj bo na lekarza mi nie wygladasz.

Portret użytkownika s
Wysłane przez s (niezweryfikowany) w 7 Marzec, 2019 - 13:44

Zygmunt napisał: "za kogo ty sie uwazasz, skoro tak zawziecie atakujesz?"

No właśnie, Zygmunt, za kogo?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 20 luty, 2019 - 11:04

Rzeczywiście żadnych konkretów, lecz z twojej strony sfrustrowany Zygmusiu. Ty zamiast podawania konkretów uprawiałeś bełkot - jak ci to wytknięto w jednym z postów. Polemizuj sobie z "Miss Mary King"...

Portret użytkownika Zygmunt
Wysłane przez Zygmunt (niezweryfikowany) w 20 luty, 2019 - 17:54

Biedne lewaczki... jak zwykle jakakolwiek debata nie ma najmniejszego sensu. A skojarzenia, ze mieszkam na zachodzie to juz wogole paranoja. Mieszkac moge na zachod od waszej wioski. Ale na to nawet nie wpadniecie bo racjonalne myslenie was boli. Szkoda strzepic klawiatury. Pan, ktory zadzwonil do redakcji Strzelca zglaszajac sprawe mial sporo racji. Szacunek dla niego. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 20 luty, 2019 - 18:25

słuchaj ciemny prosty chłopie napisz choć jeden tekst poprawnie z użyciem polskiej czcionki.Kalasz Polski język.Argumenty to coś czego brak w twoich tekstach.

Portret użytkownika s
Wysłane przez s (niezweryfikowany) w 7 Marzec, 2019 - 13:47

Znowu Zyga atakujesz i obrażasz - robisz coś, co sami wypominasz innym. Nie pisz o lewaczkach, bo to niegrzecznie, nie pisz, że myślenie boli, bo niejeden z twoich adwersarzy jest inteligentniejszy, a jeśli wioska nie jest twoja tylko ich, to zostaw ją im, niech sobie ją sami urządzają, jak im pasuje, a ty urządź swoją.

Portret użytkownika Zygmunt
Wysłane przez Zygmunt (niezweryfikowany) w 1 Marzec, 2019 - 18:51

A to dobre jest. Skoro robisz mi kmiocie przytyki (jak już sobie ubliżamy) to włączę dla ciebie klawiaturę z polskimi znakami. Bardzo proszę. Lepiej ci? Na codzień nie używam polskiej lecz typowej QWERTY alfabetu anigielskiego bo o wiele prościej i szybciej jest mi pisać w kilku językach, zwłaszcza na smartfonie. Profesorem Miodkiem nie jesteś więc daruj sobie kwestie gramatyki. Sam popełniasz wiele błędów interpunkcyjnych a co do rozmowy na argumenty to wypowiedziałem się powyżej. Z lewakami się nie dyskutuje, lewaków się wykorzenia. 

A jakbyś się poczuł urażony brakiem formy grzecznościowej z mojej strony to wiedz, że koło pióra mi to lata. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Marzec, 2019 - 16:09

Niereformowalny z ciebie  człek więc szkoda czasu marnować na takie osobliwe indywiduum jak ty.

Portret użytkownika s
Wysłane przez s (niezweryfikowany) w 7 Marzec, 2019 - 13:52

No i już ubliżasz, na dodatek doskonale zdając sobie z tego sprawę. Nie pisz o innych kmiocie, bo nie wypada, kulturalni ludzie tak nie robią. Nie pisz o lewakach, bo to określenie pejoratywne, nie dyskutuje się z ludźmi obrażając ich i poniżając. I wreszcie najważniejsze. Dyskutuje się z wszystkimi, nie wykorzenia się nikogo. Było już paru takich, co "wykorzeniało". Nigdy i nigdzie dobrych efektów to nie przyniosło. Więc jeśli uważasz, że metodą wykorzenienia można coś poprawić, to jesteś w błędzie.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Marzec, 2019 - 08:12

    Będę ci mocno zobowiązany, dzielny Zygmusiu, jeżeli przybliżysz metodę "wykorzeniana lewaków". Równie mocno cię dowartościuję, chełpliwy Zygmusiu, za wyszczególnienie języków, którymi się posługujesz "zwłaszcza na smartfonie". Z góry dziękuję.

Odpowiedz