fbpx Co po likwidacji GOSiT? | Strzelec Opolski

Co po likwidacji GOSiT?

Co po likwidacji GOSiT?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Jeszcze tylko do końca marca będzie działał Gminny Ośrodek Sportu i Turystyki w Zawadzkiem. Likwidacja jednostki wciąż budzi wiele pytań i plotek, więc temat zapewne jeszcze przez jakiś czas pozostanie głośny... Po naszym artykule na temat rozczarowania pracowników burmistrz Mariusz Stachowski spotkał się z pracownikami GOSiT-u i wyjaśnił sprawę ofert zatrudnienia zaproponowanych przez ZawKom.

 

- To nie złośliwość - mówi burmistrz. - ZawKom nie ma pracy dla osób z takimi kwalifikacjami, a ze względu na planowane zamknięcie hali nie ma możliwości zapewnienia im obowiązków w dotychczasowym wymiarze godzin. Nie stać nas na tworzenie sztucznych etatów.

 

Na pewno po likwidacji jednostki pracę straci obecny dyrektor GOSiT - Tomasz Górski. Kończy mu się umowa, gmina nie ma dla niego w tej chwili innej oferty.

 

Na sesji burmistrz także tłumaczył radnym sytuację z przekazywaniem pracowników. Temat przywołał Michał Rytel. Stachowski zapewniał, że po otwarciu hali panie zatrudnione obecnie w GOSiT wrócą na swoje stanowiska. Jeden z panów nie przyjął propozycji ZawKomu, dając tym samym cały etat drugiemu z mężczyzn. Radna Agnieszka Stefan na sesji wyraziła swoje niezadowolenie z sytuacji.

 

- Ubolewam, że najpierw coś zburzyliśmy, a później zaczęliśmy analizować, co możemy robić dalej - mówiła. - Zostaliśmy wprowadzeni w błąd.

 

Stanowisko radnej poparł Hubert Hatlapa.

 

Zniknięcie GOSiT-u niesie za sobą inne wątpliwości. Jak zauważył na sesji radny Michał Baryga, w marcu rozpoczynają się rozgrywki w piłce nożnej. Klub Stali, który obecnie korzysta z boiska przy rondzie, nie wie, na jakich zasadach będzie od kwietnia funkcjonował. Burmistrz zapowiada, że kwestią umów na korzystanie z obiektów z klubami sportowymi zajmować się będzie gmina. ZawKom ma tylko te obiekty utrzymywać. Stowarzyszenia nadal będą miały udostępniane gminne zaplecze za darmo na działalność szkoleniową i swoje imprezy, podobnie szkoły. Jeśli z obiektów będzie chciał skorzystać ktoś prywatnie, będzie naliczana opłata.

 

Co ważne, ZawKom obejmuje pieczę nad pięcioma obiektami: halą, stadionem, orlikiem, basenem letnim oraz placem rekreacyjnym na Nowym Osiedlu. Po Zawadzkiem krąży plotka, jakoby stadion miejski miał być na sprzedaż. Burmistrz stanowczo temu zaprzecza.

 

Pozostałe obiekty: place zabaw, boiska w wioskach - będą administrowane przez urząd, ale gmina szuka innych rozwiązań.

 

- Chcemy porozumieć się ze spółdzielnią mieszkaniową i wspólnotami mieszkaniowymi, żeby wspólnymi siłami remontować place zabaw na osiedlach - zapowiada burmistrz. - Jest na przykład pomysł, żeby w miejscu brodzików na Nowym Osiedlu powstał wodny plac zabaw. Jeśli chodzi o obiekty na wsiach, to czuwać nad nimi najprawdopodobniej będą sołtysi.

 

Mariusz Stachowski ma pomysł, aby w miejsce GOSiT-u powstała nowa jednostka, w nowej formule. Myśli o spółce sportowej. Pierwsze ustalenia w tej kwestii mają pojawić się w połowie roku. Likwidacja GOSiT to wciąż wiele niewiadomych - na pewno będziemy śledzić ten proces.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Wystawa, a może i filmy?
Drzewom można powiedzieć...
Radny zgłasza na policję
Komisje do odsłuchania
Była też radna

Komentarze

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 5 Marzec, 2019 - 19:05

Wodny plac zabaw? Już jeden basen zlikwidowano w szlachetnym zamiarze. Zostawcie to co jest, a jak już koniecznie chcecie się czymś "wykazać", to zróbcie coś nowego.

A od brodzików na Nowym Osiedlu wara, bo one są, działają i mają powodzenie.

Portret użytkownika klika malkontentow
Wysłane przez klika malkontentow (niezweryfikowany) w 6 Marzec, 2019 - 19:21

smoku co za bzdury piszesz byles widziales dzala tylko jeden i to jak woda ucieka do gruntu zanim cos napiszesz to sprawdz jak znam zycie to zawsze masz problem

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Marzec, 2019 - 11:38

A widział ktoś jak rozbierają Technikum? Co tam baseny ważne że powstaną nowe parkingi. Są nam bardzo potrzebne do życia!

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 11 Marzec, 2019 - 10:00

A zebys wiedzial ze sa potrzebne. Ale nie sadze aby firma Kapica rozbierala budynek na miejsca postojowe. Raczej hala produkcyjna lub przynajmniej mieszkania dla pracownikow wybuduja.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Marzec, 2019 - 08:56

Nikt nie neguje faktu rozbiórki. Jest nowy właściciel i ma prawo co chce robić na swoim terenie. Raczej pytam czy naprawdę nie można było niczego z tym terenem zrobić?  Można było wcześniej przenieść tam Gimnazjum a nie budować nowego. Można tam też przenieść bibliotekę miejska i zrobić dom kultury. A parkingi - wytłumacz mi po co są potrzebne kolo Hali za grube pieniądze a obok parking przy biurowcu Huty stoi pusty. Gdzie tutaj logika? 

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 13 Marzec, 2019 - 13:03

Szkoly podstawowa jest utrzymywana ze srodkow gminnych, a ponadpodstawowa ze srodkow z powiatu. Szczegolow nie znam, przypuszczam ze rachunek ekonomiczny budynku Technikum sie nie kalkulowal.

A propos parkingow: Zgdzam sie z toba, ze to nie logiczne. Nie jestem pewny czy nie ma tutaj roznych wlasciceli. Hala Sportowa nalezy do gminy ale parking przed biurowcem jest bodajze wlasnoscia Walcowni Rur Andrzej. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Marzec, 2019 - 16:36

A kredyt na budowę gimnazjum  się kalkulował? A czy Huta ma coś przeciwko jeśli czasami ktoś tam zaparkuje? Dlatego tak wzystko się kręci w naszej gminie bo mieszkańcom można wszystko wkręcić o potrzebie tego czy tego a ludzie wszystko kupią 

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 14 Marzec, 2019 - 09:43

A zezwolilbys aby na twoim miejscu parkingowym bylekto i kiedy chce parkowal?

O co ci teraz chodzi z tym kredytem? Technikum bylo powiatowe (zprezentowane na srebrnym talerzu). Z tego tytulu Gmina Zawadzkie nie miala zadnych praw do obiektu czy gruntu. Firma Kapica i Starosta dobili targu. Przebiegu nie bede komentowal... Przesledz historie sprzedazy obiektu i wyciagnij wnioski.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 14 Marzec, 2019 - 09:48

Dzięki takim mieszkańcom jak Ty i twojemu rozumowaniu jest teraz jak jest. Jesteśmy w ..... i się tam urządzamy. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Marzec, 2019 - 09:24

z tego co się orientuję to ten teren nie należał do gminy tylko do starostwa a dom kultury czy biblioteka na tym zadupiu to chory pomysł kto by tam chodził 

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Marzec, 2019 - 09:52

Wszyscy wiedzą że szkoły ponadgimnazjalne prowadzi powiat ale co za problem się dogadać. A dom kultury może być i tam, to czy chodzi się zależy tylko od tego co się tam dzieje. Jakie imprezy, jak ciekawe itp. A jak to wygląda obecnie to widzimy. Jeśli są jakieś bzdurne mecze to na każdym słupie jest plakat reklamujący. A gdy się coś dzieje konkretnego np. jakiś koncert czy ciekawe spotkanie, dowiadujemy się po fakcie z artykułu w Krajobrazach Zawadzkiego.

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 12 Marzec, 2019 - 11:10

To prawda, że powiat, to prawda, że można się dogadać, że prywatny zrobi co chce, ale tu jeszcze chodzi o co innego.

Technikum to był jakiś znak rozpoznawczy Zawadzkiego, kamień milowy w historii, powód do dumy i znak rosnącego prestiżu miasteczka. Technikum, to obok huty jeden z elementów nieodłącznie związanych z miastem. Miejsce pamięci tysięcy absolwentów, którzy w tym miejscu się wchowali i niejednokrotnie związali z miastem. Technikum to jeden z naszych korzeni. Może nie ten najważniejszy, ale istotny. Coś, czy można się było chwalić.

Dziś upadające mury Technikum są dobitnym odzwierciedleniem upadku i degrengolady miasta. Degrengolady trwającej od ponad 20-tu lat. I to właśnie to jest smutne, a nie fakt, czy będzie tam parking czy kino. Bo jak zza tumanów kurzu walących się ścian technikum nie widać pomysłu na zagospodarowanie terenu, tak samo nie widać pomysłów na rozwój miasta, które nadal się stacza po równi pochyłej.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 18 Marzec, 2019 - 10:04

no tu się muszę niezgodzić  dzieje sie dużo  a każda impreza jest z dużym wyprzedzeniem ogłaszana ,BIK ma swoją stronę więc może najpierw moze trochę wysiłku i sprawdzić a potem krytykować 

Portret użytkownika Mieszkaniec Zawadzkiego
Wysłane przez Mieszkaniec Zaw... (niezweryfikowany) w 10 Kwiecień, 2019 - 21:08

Do Pana o pseudonimie SMOK. Technikum - mogło być, ale teren był powiatu....gmina nie chciała go odkupić to raz. Dwa liceum zostalo uratowane bo miało plecy polityczne, mimo iż to technikum miało znacznie wiekszy potencjał jako budynek pod każdym względem. Trzy, brodziki na Nowym Osiedlu to dramat rozpadający się i chyba nie zdają sobie państwo sprawy, że tam musi być ratownik, bo takie są przepisy.....burmistrz mówi że zrobi tam plac wodny....jednocześnie mówiąc że na remont basenu nie ma....zacznijcie używać szarych komórek i łaczcie drodzy państwo fakty

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 11 Kwiecień, 2019 - 08:29

Ratownik nie musi być, bo takie są przepisy, ratownik musi być, gdy jest potrzebny, a przepisy mają tylko normować wszystko prawnie. To one służą nam, a nie my im. Na brodzikach na NO ratownik nie jest potrzebny, a jeśli przepisy tego wymagają, to należy je zmienić. Dobra zmiana potrafi to ogarnąć w jedną noc.

Proszę nie wykorzystywać złego prawodawstawa do usprawiedliwania własnych zaniechań.

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 11 Kwiecień, 2019 - 08:33

Bardzo dobrze, że gmina nie chciała technikum odkupić. Przecież to był nasz budynek, dlaczego płacić za swoją własność? To starostwo powinno go darmo oddać, skoro nie chciało w nim prowadzic szkoły. Budynku tego nikt nie chciał, bo generował tylko koszty, a przyczyną całego zamieszania był fakt, podobnie jak przy basenach na NO, złego prawodawdstwa, któe scedowało szkolnictwo średnie na powiaty. I można by na tym sprawę zakończyć - "nie zają sobie państwo sprawy, że tego wymagają przepisy". No niestety, wymagają, a życie pokazało, że nie są dobre.

Odpowiedz