fbpx Chybione pomysły na inwestycje? | Strzelec Opolski

Chybione pomysły na inwestycje?

Chybione pomysły na inwestycje?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Od lat priorytetem inwestycyjnym w naszej gminie są drogi. Nie inaczej jest w zaplanowanym budżecie na 2019 rok. Znajduje się w nim 29 pozycji związanych z inwestycjami. Część z nich wiąże się na razie tylko z przygotowaniem dokumentacji. I to właśnie ta część wywołała sporą dyskusję na sesji budżetowej 17 grudnia.

 

W projekcie budżetu, który jak podkreślał burmistrz Norbert Koston, znany był od listopada, przewidziano 8 tysięcy złotych na projekt remontu drogi transportu rolnego za rzeką w Staniszczach Małych, w okolicy nowo powstałego przystanku rowerowego. Ten wydatek został uznany za niepotrzebny przez radnych Katarzynę Gotwald i Janusza Steinerta. Burmistrz argumentował, że jest inwestor, który chce przy tej trasie budować przystań kajakową, tam też gmina ma swoją około półtorahektarową działkę, którą dzięki drodze mogłaby korzystniej sprzedać. Dodatkowo gmina na tę inwestycję może pozyskać dotację do 60% wartości zadania. Według radnych drogę powinno się budować, gdy już jest pewne, że coś się przy niej dzieje, tak jak w przypadku dojazdu do przystani w Kolonowskiem.

 

Kolejnym kontrowersyjnym pomysłem okazała się budowa miejsc parkingowych przy dworcu w Kolonowskiem. O tej idei pisaliśmy już kilka miesięcy temu. Miałby tam stanąć stojak na rowery i pokryty kostką parking dla kilku aut. Dokumentacja dla tego przedsięwzięcia ma kosztować 10 tysięcy złotych. Zdaniem radnego Krzysztofa Czupąły to bezsensownie wydane pieniądze i z podobnymi pracami należy poczekać, aż przedsiębiorca, który kupił dworzec, go wyremontuje. Burmistrz był zdziwiony reakcją radnych, przypominał, że w poprzedniej kadencji wielokrotnie mówiono o uporządkowaniu tego miejsca. Radny Zbigniew Przewoźnik wyszedł z pomysłem, żeby zamiast kostki po prostu wyznaczyć łuk drogi i namalować miejsca parkingowe na już istniejącym asfaltowym placu pod dworcem.

 

Ostatecznie dyskusja nie przyniosła żadnych zmian w budżecie, bo okazało się, że burmistrz, działając zgodnie z prawem, na podstawie projektu budżetu zlecił już wykonanie omawianych projektów. Termin składania wniosków o dotacje do remontów dróg transportu rolnego mija 31 grudnia. Umowy zostały podpisane, a więc wykonawcom i tak trzeba będzie zapłacić. Burmistrz obiecał, że jeśli gmina dostanie dofinansowanie na drogę w Staniszczach Małych, to razem z komisją gospodarczą omówi sprawę, czy będzie ona rzeczywiście realizowana, czy nie. Jeśli chodzi o parkingi, to dokumentacja jest ważna trzy lata, więc zadanie nie musi być realizowane w 2019 roku, a z informacji jakie Norbert Koston pozyskał od przedsiębiorcy, w przyszłym roku może ruszyć remont rozpadającego się dworca.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Przy wspólnym stole
Jeszcze o telewizji
Teraz mamy radczynię
Co sfinansowały sołectwa?
Szczypiorniści i mikołaj

Komentarze

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 2 Styczeń, 2019 - 21:00

Po co dyskusje z radnymi, jezeli umowy zostaly juz podpisane.Po co te sesje, jak burmistrz podpisuje umowy juz przed sesjami.I znowu radni sa bezradni. Gratulacje panie Koston,ze znowu pan zostal burmistrzem.Mieszkancy tej gminy sa naprawde naiwni i latwo wierzacy.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Styczeń, 2019 - 22:33

Nie ma żadnych umów. Burmistrz mówi, że może nawet odrzucić inwestycje. Zlecona została dokumentacja techniczna - Projekt. A nie wykonanie projektu. Pani Mirek pisze głupoty. Ludzie to czytają i wierzą w te bajki. Będzie komisja gospodarcza i ona zadecyduje czy będzie realizacja czy nie. Burmistrz nie upiera sie przy tych inwestycjach.

Zobacz sesję i oceń: https://www.youtube.com/watch?v=_mC1L1I600Y

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Styczeń, 2019 - 21:57

Obejrzałem dzisiaj sesję i odniosę się do 2 spraw:

1. Artykuł Pani Mirek mierny. Nawet opiewający lekko o propagandę. 
Na temat ulicy podczas sesji wypowiedziało się jeszcze wiele osób, Pani Mróz, Pani Widera, Pan Kunysz.
Gdzie w artykule o tym wzmianka? Gdzie podane są argumenty za zbudowaniem drogi?
Dlaczego tytuł w takiej formie? Przypomnę: chodzi o 8 tysięcy w 25cio milionowym budżecie. A tytuł opisany jakby miało być zatopione 10 milionów.
Praca dziennikarska na niskim poziomie i po obejrzeniu sesji oraz zweryfikowniu treści artykułu Strzelca naprawdę odechciewa się czytać artykuły sygnowane MM.

2. Kłótnia o 8 tys. w 25cio milionowym budżecie. Dla mnie to trochę niezrozumiałe...
Nie wiem dlaczego Pani Gotwald tak walczy o zamrożenie tej inwestycji. Natomiast dlaczego Pan Steinert już tak.
Wiadomo, że to na niekorzyść dla obecnych usuługodawców w strefie kajaków -> rośnie konkurencja. 
Odłużmy na za rok, za może już o tym się zapomni, albo znowu odłoży się na rok.
 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Styczeń, 2019 - 22:18

Pozatym Pani Mirek przekręca Pani najprostsze rzeczy. Nie ma żadnych umów z inwestorami, na wykonanie projektów a jedynie zlecenie dokumentacji technicznej i tego poniesiemy koszt. Burmistrz cały czas mówi, że z obu inwestycji można się wycofwać.

 

Nie wiem dlaczego przytacza Pani głosy tylko radnych Nasza Gmina Kolonowskie i kłamie, bądź przekręca fakty. Albo Pani nie rozumie języka, albo jawnie wprowadza bład. Poniżej link do sesji, niech każdy sobie zobaczy i oceni:

https://www.youtube.com/watch?v=_mC1L1I600Y

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 2 Styczeń, 2019 - 22:44

Tez obejrzalem sesje.Mam pytanie jest to sesja albo jakies wiejskie zebranie. Uczestnikom tej sesji jest widoczny brak zasob slow polskich. Albo jest to jakis kolonowski jezyk.Wstyd takie cos pokazywac na YouTube. A moze to jakas nowa atrakcja dla gminy kolonowskie 

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 3 Styczeń, 2019 - 14:39

Jakie inwestycje w Fosowskiem? Zero inwestycji.Fosowkiemu wystarcza inwestycje Izostalu , hale produkcyjne. Ze strony gminy zero inwestycji. Co na to radni Fosowskiego? Zadnego glosu na sesji.Ale moze lepiej nic nie mowic,nie zabierac glosu,jak zle mowic 

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 6 Styczeń, 2019 - 14:47

 

 

W Fosowskiem nie mozna inwestowac,poniewaz duzo drog,budynkow i dzialek nalezy do PKP Wroclaw.To dlaczego w 1973 roku Fosowskie zostalo polaczone z kolonowskiem.Jezeli bylo wiadomo ze to tereny PKP ,to gmina nie wiele moze zdzialac.Na chlopski rozum,najpierw nalezalo tereny wykupic od PKP,a potem dobiegac sie o polaczenie tych dwoch miejscowosci.Wazne ze po polaczeniu Fosowskiego z Kolonwskiem,kolonowskie otrzymalo prawa miejskie.A Fosowskie zapomniane i skreslone z mapy.Radni Fosowskiego obudzcie sie,zacznijcie dzialac.Fosowskie powinno zostac odrebna miejscowoscia a nie dzielnica.

 

 

 

Portret użytkownika Komentatir
Wysłane przez Komentatir (niezweryfikowany) w 7 Styczeń, 2019 - 17:21

Szanowni mieszkańcy Fosowskiego przecież macie swoich radnych z MN jakoś nie słyszę aby na sesji zabierali głos. Szacun dla radnych ze wypowiedzieli się o samowolce Burmistrza. Nie chodzi o kwoty ale o to ze Rada swoje a Burmistrz i tak postawi na swoim.

Odpowiedz