fbpx Chodnik politycznie budowany | Strzelec Opolski

Chodnik politycznie budowany

Chodnik politycznie budowany

Artykuły : 
Numer wydania: 

W grudniu 2012 roku w gminie Zawadzkie powstał Społeczny Komitet Budowy Chodnika. Jego działania mają charakter intencyjny i miały mobilizować władze do budowy chodnika wzdłuż drogi wojewódzkiej 901. Trasa biegnie przez wszystkie miejscowości gminy, a z powodu braku ciągu pieszo-rowerowego jest bardzo niebezpieczna.

Inicjatorem powstania komitetu był radny Andrzej Orłowski. W skład jego zarządu weszli też radni Paweł Klencz i Dariusz Nowosielski, a przewodniczącą została mieszkanka Żędowic, Anna Maria Zielańska. Od momentu powstania komitet wystosował szereg pism do władz województwa z prośbą o uwzględnienie budowy chodnika w budżecie samorządu. Komitet prosił też o pomoc gminę, ponieważ urząd marszałkowski utrzymuje, że bez współpracy obu samorządów inwestycji nie uda się przeprowadzić.

Gminy Zawadzkie nie stać na dokładanie do budowy. Z dokumentacji powstałej przy okazji prac kanalizacyjnych, zaktualizowanej w ubiegłym roku, wynika, że remont miałby kosztować nieco ponad dziewięć milionów złotych. Wyliczenia samorządu województwa pokazują, że byłoby to aż 24 miliony. Na dołożenie połowy żadnej z tych kwot gminy nie stać.

Komitet oczekuje lepszej współpracy z gminą w związku z podejmowanymi przez siebie inicjatywami, ale ciągły konflikt na linii burmistrz Orgacki - radny Orłowski nie pozwala na realne przyjrzenie się sprawie.

- Miała powstać grupa wsparcia dla działań burmistrza, aby uzmysłowić zarządowi województwa opolskiego wielki problem ulicy Opolskiej - mówi burmistrz. - A jest inicjatywa w starym stylu, aby wymusić na władzy jakieś działania.

Zdaniem burmistrza, można było wystosować pismo, zbierać podpisy, spotkać się z marszałkiem, a nie atakować mediami. Orgacki ma jednak pomysł.

- Może z inicjatywy komitetu mieszkańcy się samoopodatkują na rzecz budowy chodnika - sugeruje burmistrz. - Kwota 12 milionów złotych dla gminy Zawadzkie jest nierealna.

Jest też inne wyjście, na pewno bardziej realne niż nowy podatek...

- Cały czas ufam, że w nowym rozdaniu środków unijnych znajdą się fundusze na remont tej drogi - mówi burmistrz.

Komitet, oprócz wysyłania pism, prowadzi też inne działania. Zarząd zebrał od sponsorów materiały na budowę i oferty udostępnienia maszyn. Chce, żeby gmina przedstawiła to urzędowi marszałkowskiemu jako wkład własny. Burmistrz chce poznać wartość zadeklarowanych materiałów. Dopóki nie ma wyliczeń, nie zgadza się na spotkanie z komitetem. Uważa, że bez tych danych spotkanie miałoby jedynie charakter polityczny. Anna Zielańska twierdzi, że przesłała burmistrzowi wszystkie informacje mailem, a terminu spotkania nadal nie ustalono... i tak przepychanki trwają, a chodnika jak nie było, tak nie ma.

20 marca odbyło się posiedzenie zarządu komitetu, na którym ustalono, że pismo z kosztorysem i prośbą o spotkanie zostanie ponownie dostarczone do gminy, tym razem drogą tradycyjną. Jednak czy wymiana pism i prowadzenie rozmów pomiędzy komitetem a gminą ma jakiś sens? Droga należy do samorządu województwa, a remont jest bardzo kosztowny. Wygląda na to, że tylko środki unijne są szansą na przeprowadzenie tej inwestycji.

MM

Komentarze

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Kwiecień, 2014 - 12:28

Nie bede zdziwiony, jesli krotko przed wyborami nagle znajda sie jakies obietnice, a moze i nawet pieniadze.

Portret użytkownika Bandit1200
Wysłane przez Bandit1200 (niezweryfikowany) w 1 Kwiecień, 2014 - 12:54

Co znaczy "zdziwiony"? To jasne jak słońce. Tym bardziej teraz, jak temat świerzo rozgrzebany. No ale to polityka właśnie - tak to już jest w demokracji :-)

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Kwiecień, 2014 - 19:54

Co to znaczy "wymusić na władzy jakieś działania".
Kto jest tą "władzą", jaką i nad kim ma władzę?

Jeżeli chodzi tutaj o urzędnika samorządowego zajmującego stanowisko burmistrza to mieszkańcy gminy są dla tego urzędnika czy odwrotnie?

Ale określenie "władza" zdaje się to świetnie wpisywać w mentalność tegoż urzędnika, który chyba nie zdaje sobie sprawy z tego jakie ciążą na nim zobowiązania wobec gminy.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Kwiecień, 2014 - 20:39

Czy śledząc problemy jakie napotkała młoda rodzina z Zawadzkiego, która chce zamieszkać w swoim domu, ale uniemożliwiono jej podłaczenie mediów do budynku ktoś oczekiwał, że uda się cokolwiek przeprowadzić w kwestii budowy chodnika?

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Kwiecień, 2014 - 14:47

Nie widzę problemu. Opodatkować tych chcących co dużo gadają a mają płótno w kieszeni. Już kiedyś z podobną inicjatywą wystąpiła Kielcza w sprawie budowy przedszkola na 20 miejsc. I co ? postawiono przedszkole za prawie 1 mln zł. (chyba z 960 tyś zł), które musiała wyłożyć gmina. Nie mówię o zasadności tego celu, ale o kwocie za jaką wybudowano to przedszkole i deklaracji społecznych jakie wtedy złożono. Pytanie, czy aż 1 mln zł musiało kosztować, kto i gdzie i jakie błędy popełnił. Patrząc na ten budynek i kwotę, myśle że można by takie dwa przedszkola postawić. Może by tak redakcja sięgnęła chociaż raz po pełną wiedzę i pokazała redakcyjny obiektywizm

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Kwiecień, 2014 - 19:40

Nie prawda, że nie mają pieniędzy, jak orgacki powiedział, że się mają opodatkować na rzecz chodnika to znaczy że mają.

On się na wszystkim zna, jest nawet mądrzejszy od doradcy prezydenta co można zobaczyć w interwencji Polsatu dotyczącej blokowania podłączenia mediów do domu państwa Skorupów.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Kwiecień, 2014 - 22:41

E tam, co tam przedszkole. Gimnazjum za 6 milionów i na dodatek z kredytu. Tu można było taniej i lepiej (np. mniejsze, ale za to ze salą gimnastyczną).

Portret użytkownika 62norbi03
Wysłane przez 62norbi03 w 3 Kwiecień, 2014 - 01:31

Chciałbym znać już kandydatów na burmistrza, gdyż dla mnie
jest to priorytetowa wiadomość...
Pozdrawiam.
Norbert Czapla...

N. Cz.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Kwiecień, 2014 - 08:48

Aby nie trzymać Pana w niepewności ujawniam, że ja, Wacław Jarząbek, zamierzam kandydować na funkcję burmistrza. Z tego co słyszałem o fotel ten zamierza również ubiegać się Dolas Franciszek.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Kwiecień, 2014 - 19:41

Ty mozesz glosowac na GOLAA ale na twoja odpowiedzialnosc a nawet na GOLASKE bedzie na co popatrzec

Portret użytkownika Czytelnik ulubiony
Wysłane przez Czytelnik ulubiony (niezweryfikowany) w 3 Kwiecień, 2014 - 20:18

Mozesz i nawet glosowac na GOLASA I GOLASKE bedzie na co przynajmniej popatrzec .

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Kwiecień, 2014 - 19:31

Kielek moze byc najwyzej dyrektorem swojego obejscia jak mu na to pozwoli zona. :)

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Kwiecień, 2014 - 18:53

Norbi a co z twoim kolegą Orłowskim coś się uspokoił ostatnio przecież on się tak pierzyl na burmistrza.

Portret użytkownika 62norbi03
Wysłane przez 62norbi03 w 3 Kwiecień, 2014 - 21:29

czytelnik (niezweryfikowany), 3 kwiecień, 2014 - 17:53 napisał:

Norbi a co z twoim kolegą Orłowskim coś się uspokoił ostatnio przecież on się tak pierzyl na burmistrza.

Odpowiedź:
Mnie o to nie pytaj, zapytaj Pana Radnego Orłowskiego, a co do moich przyjaciół to radzę ci się trzymać z dala. To dobra rada na przyszłość...

Pozdrawiam.
Norbert Czapla...

N. Cz.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Kwiecień, 2014 - 15:57

Norbi coś taki agresywny czyżbys mi groził ales mnie wystarczył lo lo już wale w gacie.Napisalem tak bo śledząc dłuższy czas twoje wpisy gdzie w tematach pojawia się radny O sprawiasz wrażenie że bez wazeliny byś radnemu wyskoczył tam gdzie słońce nie dochodzi. Bez urazy twoje inwalidztwo nieusprawiedliwia faktu że jak wypisujesz pierdoly narażasz się na krytykę. Ale szacun że jesteś ujawniony.

Portret użytkownika 62norbi03
Wysłane przez 62norbi03 w 4 Kwiecień, 2014 - 16:48

Nie wiem kim jesteś, czytelniku niezweryfikowany z 4 kwietnia 2014 roku - 14:57.
Cytuję twój post:
czytelnik (niezweryfikowany), 4 kwiecień, 2014 - 14:57

Norbi coś taki agresywny czyżbys mi groził ales mnie wystarczył lo lo już wale w gacie.Napisalem tak bo śledząc dłuższy czas twoje wpisy gdzie w tematach pojawia się radny O sprawiasz wrażenie że bez wazeliny byś radnemu wyskoczył tam gdzie słońce nie dochodzi. Bez urazy twoje inwalidztwo nieusprawiedliwia faktu że jak wypisujesz pierdoly narażasz się na krytykę. Ale szacun że jesteś ujawniony.

Odpowiadam:
Za to ty kryjesz się za nazwą czytelnik w odróżnieniu od mojej osoby. Pytam Cię więc: Czego się boisz, albo obawiasz??? O pracę, o stanowisko, albo masz jakieś specjalne względy u Burmistrza???

Ja nie mam, i nie chcę mieć. A moją niepełnosprawność nie mieszaj w sprawy forumowe, bo niepełnosprawni mają takie same prawa jak reszta zdrowych ludzi...
Jak poruszam na forum sprawy osób niepełnosprawnych, to nie ma cię tam a jak poruszam sprawy ogólne, to nagle wszyscy mi wypominają, że jestem niepełnosprawny.
Ciekawy zbieg okoliczności albo macie klapki na oczach i widzicie tylko to, co jest wam na rękę.
A teraz wracamy do chodnika.
Jestem jak najbardziej za budową tego chodnika, i powiem więcej, że jak mi się uda zostać radnym, to będę dalej zabiegał o tą inicjatywę, aby ten chodnik był zrobiony wg wszystkich norm, w tym z normami uwzględniającymi używalność przez osoby niepełnosprawne, tzn. poruszających się na wózkach i elektrycznych skuterkach inwalidzkich,
A jeśli chodzi o wmawiane mi wazeliniarstwo względem Pana Radnego Orłowskiego, to Cię informuję już teraz, że traktuję wszystkich Radnych jednakowo, ponieważ mam wolną wolę i mogę oceniać ich po ich pracy a nie po uśmiechu, lub dobrym słowie na ulicy lub w urzędzie...
Po obu stronach mam też znajomych jeśli chodzi o grupę pana Orłowskiego czy też Orgackiego...
I pozwól, że będę ich oceniał wg mojego spostrzegania świata a nie wg twojego...
Z poważaniem
Norbert Czapla.

N. Cz.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Kwiecień, 2014 - 18:00

Szanuje twoją walkę o równouprawnienie dla ludzi niepełnosprawnych i uwierz bardzo to doceniam ale czasami przyklaskiwałeś tak Orłowskiemu że robiło się za "słodko". A w walce o prawa inwalidów szczerze życzę ci wytrwania i siły bo nie tylko w Zawadzkiem ale w całek RP jest z tym problem.

Portret użytkownika 62norbi03
Wysłane przez 62norbi03 w 5 Kwiecień, 2014 - 20:25

czytelnik (niezweryfikowany), 4 kwiecień, 2014 - 17:00 napisał:

Szanuje twoją walkę o równouprawnienie dla ludzi niepełnosprawnych i uwierz bardzo to doceniam ale czasami przyklaskiwałeś tak Orłowskiemu że robiło się za "słodko". A w walce o prawa inwalidów szczerze życzę ci wytrwania i siły bo nie tylko w Zawadzkiem ale w całek RP jest z tym problem.

Odpowiadam:

Jak ci za słodko, to dosól i na pewno ci będzie do gustu... [Sarkazm]

A tak na poważnie, to już wyżej napisałem, że traktuję wszystkich radnych jednakowo.
To nie moja wina, że prawie nikt z radnych nie udziela się na forach, a jak już, to pod jakimś ukrytym nickiem, a także nikt z pozostałych radnych nie prowadzi biura radnego, a powinni i byłoby wskazane...

Jak mi wiadomo każdy z nich ma komputery i potrafi uruchomić, ba i coś więcej, więc nie rozumiem dlaczego tego sprzętu nie używają w powyższych celach.

Gdy miałem sprawę, którą opisałem i udokumentowałem na zdjęciach na jeszcze wtedy nie zablokowanym przez burmistrza gminnym forum (BBcody), to osobiście pan radny Orłowski przyjechał do mnie, aby porozmawiać i zapoznać się z moją sprawą.

Jednak inni radni nawet nie kiwnęli palcem, bo niby skąd mieli wiedzieć, skoro na sesjach tłumaczą się, że nie czytają forum gminnego, albo dochodzą do wniosku: po co się angażować w sprawy jakiegoś tam inwalidy...

Więc weź, proszę, do serca moją radę i zarazem uwagę, i przemyśl 10 razy sprawę, jak masz bzdury pisać o moim rzekomym wazeliniarstwie...
I na koniec:

Dziękuję Ci za to, że chociaż doceniasz moje starania na rzecz osób niepełnosprawnych, oraz proponuję ci, abyś przyłączył się do moich starań, gdyż uważam, że każdy może dołączyć do grona osób niepełnosprawnych, lub do opiekunów osób niepełnosprawnych przez koleje losu...

Zapraszam...

Z poważaniem
Norbert Czapla...

N. Cz.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Kwiecień, 2014 - 12:19

Dolas Franciszek to strateg i wojskowy a Jarząbków mamy w Zawadzkiem kupa. I nie rób się jaj facet.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Kwiecień, 2014 - 14:43

Zgadzam się z czytelnikiem w sprawie budowy Gimnazjum. Tym ponad 7,5 mln zł można by obdzielić wiele ważnych spraw w Zawadzkiem. Np. przysposobić (już byłe) technikum do roli gminnego gimnazjum, wybudować tam Orlika, dokonać generalnego remontu Hali Sportowej, wybudować przy Szkole Podstawowej salę gimnastyczną i pewnie jeszcze wiele innych potrzebnych na już rzeczy. Nie wiem po co był ten Orlik Na Liceum. Służy on tylko na potrzeby WF dla uczących się tam, i nie spełnia on wymogów ogólno- gminnych. Wiadomo, że Orlika na Powst.Śl.opłaca gmina, więc używa się go do "oporu" a LO robi to z własnych pieniędzy, tj tych przyznanych na "utrzymanie" przez Starostwo, dążące do kolejnej likwidacji szkoły średniej w Zawadzkiem. Tym sposobem nie ma szans na burmistrza poprzednik, bo to jego błędy teraz wypijamy. Spokojnie robi kasiorę w Urzędzie w Strzelcach i patrzy jak my się teraz tniemy wzajemnie przez pobłażliwego dla niego Strzelca

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Kwiecień, 2014 - 16:04

Dokładnie biada obludnikom którzy przybierają szaty sprawiedliwych a oprócz szat z prawdą nie mają nic wspólnego. Dedykuję te słowa kilku radnym ktorych dzisiaj pamięć zawodzi.Panowie wstydzcie się.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Kwiecień, 2014 - 18:05

Jestem osobą blisko związaną z urzędem i powiem tylko tyle ja dobrze pamiętam radnych i ich głosowania na sesjach poprzedniej kadencji więc Stasiu i kilku kolegów zamilczcie dzisiaj w krytykowaniu Stachowskiego.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Kwiecień, 2014 - 23:56

W żadnym wypadku po jednych pieniądzach.
Co nastąpiło moment po pojaweniu się orgackiego w urzędzie i po wniosku pietrusiaka?

To:
"Mieczysław Orgacki ośmioma głosami za, trzema przeciw i dwoma wstrzymującymi się otrzymał pensję w wysokości 5500 zł podstawy, 1800 zł dodatku funkcyjnego, 20% dodatku funkcyjnego i 1400 zł dodatku specjalnego .
To 9860 złotych. 2000 zł brutto więcej niż do tej pory otrzymywał Mariusz Stachowski."

Oczywiście głosowanie odbyło się w sposób nie imienny, bo jak widać są cichociemni (nie trudni jednak do zdemaskowania), którzy wolą działać pod przykrywką.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Kwiecień, 2014 - 21:14

Temat stary, wałkowany od 4 lat już prawie. Policz lepiej, ile wcześniej kosztowała "władza" nas - podatników. Mniejsza pensja Stachowskiego, ale też dolicz wiceburmistrza, Morysa oraz pana Bartoszka, któremu dopiero Orgacki potrafił obciąć pensję.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Kwiecień, 2014 - 02:02

To do czego doprowadziło przenoszenie prywatnych fobii i obsesji na grunt zawodowy też już jest wałkowane od 4 lat w gminie, a właściwie już w skali ogólnopolskiej.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Kwiecień, 2014 - 12:19

Miecia już wszyscy mają dosyć. Nawet prezes Zaw-Komu nie wytrzymał i się zwolnił z pracy. Ciekawe, kogo teraz Mieciu sobie przyjmie?

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Kwiecień, 2014 - 13:12

Oczywiście, że Kreis zrezygnował z dniem 01 kwietnia. Prawdopodobnie poszło o kanalizację w Kielczy

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Kwiecień, 2014 - 15:59

Nie jest to Prima Aprilis?

Dla mnie szok - wybrany przez Orgackiego, a odchodzi. Widac Orgackiemu zaczyna palic sie grunt pod nogami.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Kwiecień, 2014 - 17:45

Podobno jest kontrkandydat w wyborach na burmistrza czy ktoś coś słyszał mowa jest o lokalnym biznesmenie z branży usługowo handlowej

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Kwiecień, 2014 - 18:26

Tak jest porządny mieszkaniec naszego miasta i miejmy nadzieję że uda mu się osiągnąć wystarczającą ilość głosów.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Kwiecień, 2014 - 20:58

Po 4 latach blamażu i obstrukcji dacyzyjno-wykonawczej kandydat na nowego burmistrza nawet nie będzie musiał się za mocno prężyć.
I tu właśnie należałoby uważać, aby nie było powtórki z tego co jest teraz.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 8 Kwiecień, 2014 - 09:31

Co to znaczy "porządny"- do rządzenia nie trzeba koniecznie "porządnych"-ale na pewno odpowiednich i kompetentnych na to stanowisko.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 8 Kwiecień, 2014 - 06:06

Fajnie by było gdyby na burmistrza wystartował mieszkaniec Zawadzkiego, ciekawe o kim mowa?

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 8 Kwiecień, 2014 - 14:46

Ja tam myślę o radnym Orłowskim. Przynajmniej śmieszniej będzie.W pierwszym rzędzie należy wyprowadzić tych "wiecznych kibiców" jak radny Kiełek, Romberg, Beier, Klencz. No nie należy zapomnieć o radnym Bielskim. Szybko założył zwiazek zawodowy, stanął na jego czele i stał się "nietykalnym". Od razu zawodowo poszedł jak burza, zostając kierownikiem nie mając wykształcenia wyższego, no i chęci do jego zrobienia

Portret użytkownika Czytelnik ulubiony
Wysłane przez Czytelnik ulubiony (niezweryfikowany) w 9 Kwiecień, 2014 - 02:33

Zeby byc dobrym kierownikem nie koniecznie trzeba miec ukonczone studia, wystarczy miec srednie wyksztalczenie i wykazac sie zdolnosciami kierowania ludzmi.

Odpowiedz