Chodnik czy basen? Wybór tylko jeden...

Chodnik czy basen? Wybór tylko jeden...

Artykuły : 
Numer wydania: 

Mieszkańcy Paczyny licznie zebrali się w świetlicy wiejskiej na spotkaniu sołeckim, 19 września. Dotyczyć miało funduszu sołeckiego. Jednak zanim go rozdzielono, poruszone zostały sprawy związane z rezygnacją z budowy kolejnej części chodnika oraz z remontem basenu mieszczącego się w tamtejszej szkole podstawowej.

- Chodnik miał być budowany przez powiat przy udziale gminy. Okazało się, że w przetargu została przekroczona planowana kwota. W tym momencie starostwo ani gmina nie mają dodatkowych środków na ten cel. Starostwo wycofało się z realizacji tego zadania - tłumaczył burmistrz Grzegorz Kupczyk.

Głos w tej sprawie zabrał także obecny na spotkaniu Jacek Zarzycki radny powiatu gliwickiego.

- Wystąpiliśmy do gminy z pismem o możliwość dodatkowego dofinansowania tego zadania. Gmina odpisała nam, że takiej możliwości nie ma. Po czym porozumienie zostało formalnie rozwiązane - naświetlał Zarzycki.

Mieszkańcy zaczęli dopytywać, czy gmina nie mogła wygenerować brakujących środków.

- W tym roku budżet był tak zaplanowany, że nie mieliśmy skąd brać pieniędzy. Teraz tworzy się budżet na przyszły rok, gdzie planuje się wszystkie wydatki - mówił burmistrz. - Apeluję o zrozumienie. Budżet gminy jest ograniczony. Nie chcę, by to było odbierane, że my coś zawalamy albo nie chcemy wam czegoś zrobić.

- Jest mi niezmiernie przykro, że tak ważnego dla nas odcinka chodnika nie będzie. Ja dowiedziałam się o braku inwestycji z ust pana Zarzyckiego, a nie od pana burmistrza. Gdyby nie pan Jacek to może do tej pory nie wiedzielibyśmy o całej sprawie - mówiła sołtys Anna Rutka, wskazując na złą komunikację między gminą a sołectwem.

Gmina wraz z sołtyską i radnymi z Paczyny zaproponowali, że zamiast na budowę chodnika pieniądze zostaną przeznaczone na remont basenu przy szkole podstawowej. Gmina co prawda początkowo chciała basen zamknąć, ale ostatecznie zgodziła się na jego remont. Na zebraniu wiejskim mieszkańcy mieli zagłosować, czy pomysł im się podoba.

- Chciałyśmy, żeby mieszkańcy sami podjęli decyzję, aby potem nie było mowy o tym, że my trzy rządzimy we wsi - wyjaśniała radna Sylwia Wawrzynosek.

Na zebraniu obecny był także dyrektor szkoły podstawowej w Paczynie, który zwrócił uwagę, że basen powstał w latach 80. w czynie społecznym.

- W chwili obecnej szkoła ma warunkowe przyzwolenie, by basen funkcjonował do końca lutego 2019 roku. Jako mieszkaniec Paczyny uważam, że obydwie inwestycje są bardzo potrzebne, jednak chodnik możemy zrobić w dowolnym momencie, a remontu basenu nie możemy odkładać - mówił Bogdan Dutkiewicz.

Mieszkańcy zadecydowali, że w pierwszej kolejności wyremontowany zostanie basen.

Sabina Grzesik-Kandziora

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Ponowna koronacja obrazu
Wybrali najlepsze projekty
Najlepsza nalewka w kraju!

Odpowiedz