fbpx Chcemy wiedzieć, jakie mamy powietrze | Strzelec Opolski

Chcemy wiedzieć, jakie mamy powietrze

Chcemy wiedzieć, jakie mamy powietrze

Artykuły : 
Numer wydania: 

Norbert Koston spełnia wyborcze obietnice i postanowił pytać mieszkańców o zdanie w różnych sprawach, na razie w ankiecie. Pierwsza przez kilka dni dostępna była na stronie internetowej gminy Kolonowskie i na facebooku burmistrza. Zawierała jedno pytanie: Czy jesteś za zakupem dla każdej miejscowości czujnika stanu powietrza? Odpowiadać można było do 28 listopada.

 

Koszt takiego czujnika to 1845 złotych, a miesięczne utrzymanie 92,25 zł. Kiedy Koston w internecie opublikował informację o ankiecie, pojawiły się pod nią ciekawe komentarze. Część osób jasno wyraziło swój sprzeciw wobec zakupu urządzeń.

 

- Czujniki oczywiście się przydają w naszej gminie, ale moim zdaniem nie jest to pierwsza potrzeba i spokojnie można zająć się tym w późniejszym terminie - pisze jeden z internautów.

 

- Panie Burmistrzu, po co nam czujniki. Nie lepiej załatwić dofinansowanie na ocieplenia, wymianę pieców i przyłącza gospodarstw domowych do gazu lub innych środków jak solary? - pisze inny.

 

Z komentarzy wynika, że wielu mieszkańców jest zainteresowanych przyłączem do sieci gazowej i naciskają, by była ona rozbudowywana.

 

Burmistrz przypomniał mieszkańcom, że mogą starać się o dotację w wysokości 1500 złotych od gminy na wymianę pieców lub skorzystać z bardzo atrakcyjnego programu rządowego Czyste Powietrze.

 

W ankiecie wzięło udział 347 osób. „Tak” odpowiedziało 59,1% osób, a nie „nie” - 38,3%. Na odpowiedź „nie wiem” zdecydowało się 2,6% respondentów.

 

- W związku z takim wynikiem ankiety, czujniki mierzące zanieczyszczenie powietrza pyłami PM10 i PM2,5 zostaną zakupione dla wszystkich miejscowości naszej gminy - zapowiada Konrad Wacławczyk.

 

Z inspiracji uczestników ankiety, na jarmarku adwentowym 2 grudnia odbył się opisywany w Strzelcu Opolskim pokaz Krzysztofa Gracy z Izbicka w zakresie ekologicznego palenia w piecach węglowych.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Kamera nad choinką
Pierwsze ważne decyzje
Maszyna zamiast człowieka?
Turniej nie tylko dla chłopców

Komentarze

Portret użytkownika Irena22
Wysłane przez Irena22 (niezweryfikowany) w 4 Grudzień, 2018 - 16:49

Podatki podnieśli jednogłośnie cała rada- co to ma być ?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Grudzień, 2018 - 16:26

Puki nie zmieni się podejście ludz do palenia w piecach to moąna montować czujke na każdej ulicy, ale co to da?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Grudzień, 2018 - 17:15

P.Kostoń obiecywał w kampanii wyborczej gazyfkację... Wielu mu w to uwierzyło w to kłamstewko, pewnie dlatego wygrał te wybory! On ma już gaz! Dla reszty czujniki!? Prosty rachunek 5x1845,00zł=9225,00zł  oraz utrzymanie roczne na poziomie  5x92.25zł x12m=cy=5535,00zł dodajmy i wychodzi że w pierwszym roku zapłacimy 14760,00zł, potem już tylko 5535,00zł co roku. Może te pieniądze lepiej dołożyć by zwiększyć dotację na wymiane pieców? A może przeznaczyć te pieniądze na pomoc mieszkańcom w napisaniu aplikacji do programu rządowego "Czyste Powietrze" ?. 

Portret użytkownika Marta82
Wysłane przez Marta82 (niezweryfikowany) w 8 Grudzień, 2018 - 18:03

To co policzyłeś to raptem cztery nowe piece na ekogroszek(tanie modele).

Cztery piece nic nie zmienią.

Najważniejsza jest świadomość i umiejętność palenia, szkolenia jak ekonomicznie palić bez dymu. Dlatego czujniki i szkolenia są ważniejsze niż wymiana jednego pieca na inny.

Proponuję w ramach walki ze smogiem przeszkolić palacza z KGK Kolonowskie, bo tam jest najbardziej dymiący śmiedzącym dymem komin w Kolonowskiem.

Potem jeszcze palacza z ośrodka zdrowia i palacza z pawilonu obok.

Odpowiedz