Cała prawda o strzeleckim szpitalu

Cała prawda o strzeleckim szpitalu

Artykuły : 
Numer wydania: 

Czasami życie płata nam figle i stawia nas w zupełnie nieprzewidzianych sytuacjach. Ostatnio z powodu problemów ze zdrowiem wylądowałam w szpitalu w Strzelcach, na oddziale wewnętrznym. Zatrzymano mnie na badania w czwartkowy wieczór...

 

Do poniedziałku pobrano mi dwa razy krew, raz oddałam mocz do specjalnego kubeczka, dwa razy dziennie mierzono mi ciśnienie i temperaturę. Przez ponad trzy doby leżałam nie wiedząc kiedy i co będzie się ze mną działo... Bo nikt nie wiedział: lekarz dyżurujący nie jest prowadzącym, informacji o stanie zdrowia pacjentów udzielane są od poniedziałku do piątku w określonych godzinach... W piątek myślałam, że ktoś udzieli mi informacji, w weekend nie miałam już kogo zapytać.

 

Miałam za to sporo czasu, by przyjrzeć się funkcjonowaniu szpitala od środka. Szybko przekonałam się, jak bardzo nie chciałabym tego widzieć. Już pierwszego wieczoru położono mnie na wyleżanym, popękanym materacu, poduszce twardej jak kamień i pod dziurawą pościelą. Za kołdry na oddziale robią stare, ciężkie koce. Jak się później zorientowałam, koce nie są prane po każdym pacjencie. Zmieniane są tylko poszewki.

 

Jedna z pacjentek, wskutek choroby, miała problem z utrzymaniem moczu przy każdym ataku kaszlu. Personel zareagował na jej problemy po prawie dobie... Jedna z salowych przebrała w końcu łóżko i zaproponowała kobiecie pampersy. Koc pozostał niezmieniony.

 

Personel porządkowy na oddziale jest tylko w ciągu dnia. Na nocnej zmianie na ponad dwadzieścia łóżek oddziału wewnętrznego na II piętrze pozostaje jedna pielęgniarka i nikt więcej. Kiedy pewnego wieczoru któryś z pacjentów, nie panując nad swą chorobą, zabrudził jedną z dwóch łazienek, nie miał jej kto posprzątać. Do dyspozycji całego oddziału pozostała jedna łazienka.

 

Pielęgniarka musi realizować zadania związane z leczeniem pacjentów, nie ma czasu na sprzątanie. Zanim podłączy kroplówki na całym oddziale i poda pacjentom leki, ci z pierwszych sal wołają już, że u nich już cały lek spłynął, albo że wenflon się zapchał i płyn rozlewa się po ręce, albo że kroplówka spływa za wolno, a pacjentowi chce się do toalety. A pielęgniarka nie słyszy, bo jest na drugim końcu oddziału, a nawet jeśli słyszy, nie podchodzi, bo musi skończyć zaczętą robotę.

 

Z czystością na co dzień też na oddziale nie jest najlepiej. Łazienki są myte raz na dobę, choć korzystają z nich pacjenci z różnymi schorzeniami i w różnej kondycji fizycznej. Na salach pacjentów myte są podłogi, blaty szafek, przecierana szmatką umywalka. Nie dezynfekuje się, nie czyści całych szafek, nawet przy zmianie pacjentów. Nikt nie zagląda w takie zakamarki, jak kratki wentylacyjne czy stelaże łóżek, gdzie zalega kurz.

 

Lekarze na oddział zaglądają rzadko. Czasem poranna wizyta odbywa się koło południa, bo specjaliści w pierwszej kolejności odwiedzają pacjentów z trzeciego piętra, którzy wymagają pilniejszej opieki. Zdarza się, że wieczorne wizyty w ogóle nie mają miejsca, bo lekarze przyjmują chorych na izbie przyjęć. W weekend lekarz wpada do sal i pyta, czy wszystko w porządku, dając do zrozumienia, że nie spodziewa się usłyszeć „nie”. Mało kiedy ktoś tu wyciąga stetoskop w stronę pacjenta. Nie ma na to czasu. „Tu się leczy wzrokiem” – powiedziała mi jedna z pielęgniarek.

 

Zdrowieniu na pewno nie sprzyja szpitalne menu. Zazwyczaj serwowane są letnie posiłki, bez pięciu zalecanych porcji owoców i warzyw, bez 2 litrów płynów na dobę. Zdrowieniu nie sprzyjają też niewietrzone sale i suche powietrze.

 

Pewnie wszyscy, którzy to czytają, myślą, że moim celem jest oczernienie szpitala. Nie jest. Nie mogę wyjść z podziwu dla ludzi, którzy tam pracują. Pomimo czasem ich zdenerwowania i oschłych słów. Jestem pewna, że funkcjonując w takich warunkach sama nie mogłabym zachować się inaczej. Tam nikt nie siedzi bezczynnie. Wszyscy pracują. Personel, który jest na zmianie, wręcz biega po korytarzach. Cóż z tego, jeśli ludzi jest po prostu za mało. Na każdym szczeblu i o każdej porze. Myślę, że nikt nie byłby w stanie z uśmiechem na twarzy sprostać tym wszystkim zadaniom, z którymi na co dzień muszą się mierzyć pracownicy szpitala. Niestety wszystkie braki odbijają się na pacjentach. Nie jest to wina lekarzy, pielęgniarek, personelu pomocniczego, ale tak jest...

 

Tak widzę to jako niedawna pacjentka. Nie wiem, do kogo powinny dotrzeć te odczucia: do dyrektorki szpitala, do starosty? Wiem, że z próżnego i Salomon nie naleje... Do prezesa NFZ? Ministra zdrowia? Ale czy ktoś się tym przejmie? Nikt w Polsce nie znalazł do tej pory sposobu, jak powinno się dobrze leczyć ludzi. Jedno jest pewne: nie tak...

 

Martyna Mirek

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Spotkali się na Polanie Śmierci
Uczniowie do sądu
VIP-y na ćwierćwiecze
Są pieniądze na drogi w strefach
Wojciech Lisowski odszedł ze straży
Kat Łańcuta
Kupili nieprzystosowane auto?
Kolizja i podtrucie
Czyste powietrze na sprzedaż
Czy tu spoczywa sierżant?
Co chce ukryć ZUS?

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Marzec, 2018 - 14:49

STARY  MŁYN-   

Wpis usunięty ze względu na zawarte w nim groźby

Administrator

 

Portret użytkownika mieszkaniec876
Wysłane przez mieszkaniec876 (niezweryfikowany) w 8 Marzec, 2018 - 09:31

Zakjłuca komu?/Chyba 1 pieniaczowi wykańczającemu okoliczny biznes.Takie miejsce jak stary młyn w Strzelcach jest potrzebne. Próba niszczenia inicjatywy dającej miejsca pracy i zwykła mozliwośc zjedzenia obiadu czy kolacji o miejscach hotelowych nie mówiąc to zwykła głupota.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 8 Marzec, 2018 - 09:46

  ''   Z ''reklamacją''do 

1. Polskich Sądów  Powszechnych 

2. Wojewody Opolskiego

3. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego 

4. Wojewódzkiego Insprktora Nadzoru Budowlanego

  a w poniedziałek wskażę   kolejnej INSTYTUCJĘ  do której możesz  składać reklamacje ..     kaman ?   czy  wytlumaczyć ..  łopatologicznie ?''

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 8 Marzec, 2018 - 20:24

Co to jest za instytucja? "Wojewódzkiego Insprktora Nadzoru Budowlanego"???

Kto to jest ten "Insprktor"? Wytłumacz mi to.

Portret użytkownika Dex
Wysłane przez Dex (niezweryfikowany) w 6 Marzec, 2018 - 16:03

Polski obraz nedzy i rozpatrzy!!!Ale polski rzad woli finansowac koscioly i pasibrzochy!!!#

Portret użytkownika 90s
Wysłane przez 90s (niezweryfikowany) w 7 Marzec, 2018 - 14:48

Idz dej kasa pasozytom farozom i te sekty utrzymywac z podatkow!!!!na zachodzie juz likwiduja te molochy i wiedza ze lepiej dac na szpitale niz jakis rydzykow utrzymywac; No ale tys gupi to dowej nawrt caly gelt ,poloczku!!!!!

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Marzec, 2018 - 20:09

Pisanie durnych wpisów nic tu nie pomoże sytuacja jest fatalna aż strach pomyśleć co będzie dalej z tym lecznictwem w naszym powiecie

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Marzec, 2018 - 20:25

 '' A kto  jest odpowiedzialny  na prawidlowe  funkcjonowanie strzelecko-gminnej służby  zdrowia ?  Czyż nie   SS [ solidni slązacy] + pseudoniemiecka 5 kolumna?   Tak więc  wiadomo wszem i wobec  dlaczego  tak działa   strzelecko-gminna słuzba zdrowia , ABY UNICESTWIĆ  POLAKOW ''  a   pseudoniemiecka 5 kolumna się  WLECZY  . Na nimcach. ''

    

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Marzec, 2018 - 21:30

Może Pani zamiast pisać artykuły postanowi uleczyć cieżką sytuację w służbie zdrowia? Łatwo się pisze i komentuje stojąc i patrząc na sytuację z boku.. Proszę spróbować rozwiązać jakiś problem... przynajmniej jeden.. Powodzenia Pani życzę. Może pokora się zwiększy...

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Marzec, 2018 - 23:58

  Ja jestem za głupia  aby  rozwiązywać takie problemy  i min  dlatego nie pcham sie na afisz i nie mam parcia na szkło .  Ale widzę w starostwie  świetnych śląsko-pseudoniemieckich  menagerów którzy  obiecujac uzdrowienie sytuacji w slużbie zdrowia  zostali wybrani przez sytrzeleckich durniów  na posady które kosztuja strzeleckiego podatnika ok 20000 zł  miesięcznie . I co ?  I CHU. WIELKI .   koszy 20000 zł razy   ileś tam  pozostały a  szpital z roku na rok stacza sie po równi pochyłej.  Ale to  pseudoniemiecka banda zapewne znajdzie wytłumaczenie  wcześniej byla wina tuska  a terazki   pisu  .. no bo  przeca nie  NOŁS. 

Portret użytkownika he he
Wysłane przez he he (niezweryfikowany) w 7 Marzec, 2018 - 00:01

Naoglądała się paniusia Na Dobre i Na Złe, więc myśli, że taki jest ogólnopolski standard. A te pięć razy dziennie Ryneczek Lidla, to dobre, naprawdę dobre.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Marzec, 2018 - 08:41

 Lubię zakupy w Lidlu   . lubie ten serial  ale   post napisany przez pacjsntkę   ktora z autopsji opisuje patologie     strzeleckiego szpital  szpitalu  ..   przeraził mnie i zmroził jak lody  w Kauflandzie . Wiedzialem ze  jest źle   ale nie przypuszczałem że   aż tak. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 8 Marzec, 2018 - 10:01

 ''  Przykro  mi że   administrator usunął ten post . Nie zdażylem przeczytać  poniewaz  byłem  usunięt Ładny  był?.

Portret użytkownika Pacjent
Wysłane przez Pacjent (niezweryfikowany) w 7 Marzec, 2018 - 09:28

Potwierdzam !! To sa fakty lezalem tam pare razy masakra.. wogole jak zostalem przyjety bo niekiedy z kwitkiem do domu bo nie am miejsc.. a czlowiek ledwo zyje.. szkoda slow.. niech wkoncu ktos za to sie wezmie..

Portret użytkownika zorro
Wysłane przez zorro (niezweryfikowany) w 7 Marzec, 2018 - 16:35

Czytając ten artykuł z rozbawieniem pomyślałem że "redaktor" Mirek to taka współczesna księżniczka na ziarnku grochu i "dziennikarz" na miarę naszego lokalnego pisemka. Zwłaszcza kiedy pisze o posiłkach i o tym że dorosła młoda i sprawna kobieta wymaga, żeby jej podać 2 litry płynów dziennie. Pacjenci którzy wcześniej leczyli się w innych szpitalach twierdzą że posiłki w strzeleckim szpitalu są na dużo wyższym poziomie niż gdzie indziej. Prawda jest taka, że szpital jest niedoinwestowany i zaniedbany przez Starostwo a Pan starosta wiele razy już mówił, że ten szpital trzeba zamknąć bo to dla niego tylko kłopot. Czekamy na odważną i męską decyzję starosty i zamknięcie szpitala. Personel medyczny bez problemu znajdzie pracę w ościennych powiatach i w Opolu  Dzięki Pani Dyrektor pozyskano duże środki europejskie na rozwój i inwestycje. Szpital się zmienia z dnia na dzień ale personelu brakuje w całym kraju i jest przepracowany ponad miarę. Tytuł jak najbardziej na pierwszą stronę ale czy to "cała prawda o strzeleckim szpitalu" czy marzenia pewnej księżniczki żyjącej w kraju w którym nikt z rządzących się służbą zdrowia nie interesuje.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Marzec, 2018 - 19:55

Nalezy dodać, że język używany przez personel (gwara) jest nie do zniesienia,   a jezykiem urzędowym  na terenie RP jest jezyk polski!! 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Marzec, 2018 - 20:24

A na terenie Śląska jest używany język ślaski od wieków i dawien dawna,jak coś nie pasuje droga szlachto to wracać na wschodnie rubieże Najjaśniejszej RP tam jest pełna kultura i język literacki polski w użytku

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Marzec, 2018 - 15:04

Zadnego z nich. Mam niemieckie i czuję się Ślązakiem. Dumnym Ślązakiem niemieckiego pochodzenia.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Marzec, 2018 - 20:20

Lepiej być - cytując nieuka - folksdeuchem niż analfabetą. Gwoli ścisłości to moi rodzice byli Reichsdeutschami. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Marzec, 2018 - 20:48

Nie trudz się i olej nieuka analfabete nie rozumie że wszystk lub prawie wszystko zawdzięcza wielkim Niemcom .

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Marzec, 2018 - 13:04

Mówiąc krótko Ślązacy urodzeni na tych terenach przed 1945 rokiem byli obywatelami Niemiec bo tutaj wtedy było państwo Niemieckie czyli Niemiec nie musiał podpisywać takich zobowiązań jak folsdeutsch itp a parszywymi "folksdeutschami" byli twoi Polscy ziomale"szmalcownicy"którzy podpisywali takie rzezcy odnośnie  zmiany pochodzenia i współpracy,właśnie to jest ta Polska hipokryzja i obłuda wszyscy zli Niemcy Ruscy i Żydzi tylko nie my,przecież Polacy to aniołki.hahahahaha 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Marzec, 2018 - 15:02

Szpital nie jest urzędem lecz miejscem gdzie przywraca się zdrowie. Jeżeli używanie gwary śląskiej w tym nie przeszkadza a wręcz pomaga to tylko "gołdac". A czy ty umiesz poprawnie wysławiać się w jezyku polskim? Wątpię.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Marzec, 2018 - 20:45

Przepraszam,  źle napisałam - gwara śląska  jest piękna i miło się ją słucha w przeciwieństwie do bełkotu niemiecko-śląskiego używanego na tym terenie!!! 

Portret użytkownika Robert
Wysłane przez Robert (niezweryfikowany) w 21 Marzec, 2018 - 13:51

Gwara Śląska ma w sobie dużo słów zapożyczonych z m.in z j. niemieckiego. Jeżeli któś o tym nie wie to niech takich farmazonów nie pisze! Na tym terenie żyje sporo ludzie posługujących się gwarą śląską od dawna. Bełkotem nazwał bym pisanie takich bredni jak jak koleżanka wyżej. Jeżeli komuś nie odpowiada używana na "tych terenach" gwara to zawsze może się przeprowadzić na tereny na których lepiej się dogada...

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Marzec, 2018 - 22:44

Pan obrażający slaski język i Ślązaków nie musi jechać aż na Kresy, żeby wrócić na łono dziczy.. Niech się wybierze do Sosnowca lub Częstochowy. Tam znajdzie namiastkę wschodu...hihi

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 8 Marzec, 2018 - 08:01

dzicz ,zastój i marazm i dziadostwo  to jest teraz tu na Sląsku a na wschód zapraszam pieknie rozwijający się region

Portret użytkownika pacjentka
Wysłane przez pacjentka (niezweryfikowany) w 8 Marzec, 2018 - 11:20

pani redaktor miala odwage powiedziec to co inni mowia dawno.....

jedynie ze kazdy sie boi odezwac bo... jak mnie potraktuja jak znowu tam trafie.

 

Ja mialam niestety byc tam okazje kilka razy czy samej osobiscie czy z dzieckiem it.

 

Uwazam ze mozna by wiele zaoszczeczic na posilkach. Nie wiem kto ustala menu ale dla dziecka niespelna rocznego podanie parowki ktore jest chore i marudne to chyba nie na miejscu, albo dziecku ktore wymiotuje podac soczek marchwkowy jako deser. Dorosly ktory ledwo oddycha dostaje posilki ktorych ciezko mu wogole wlozyc do ust.. a co dopiero pogryzc. Wielu mrudzi na posilki w szpitalu i wyrzuca jedzenie bo mu nie podchodzi. Rodzina z domu przywozi cała wałuwe i slodycze itp. Powinno sie przy przyjmowaniu do szpitala wypelniac deklaracje czy chce posilki czy nie bo.. to jest marnotrastwo pieniedzy. Wiele rzeczy mozna by zmienic tylko oczy otworzyc.

A co do funkcjonowania szpitala a w szczegolnosci do oddzialu wewnetrznego szacunek i podziw dla pielęgniarek. Lekarze jak lekarze im sie nalezy bo "sie uczyli" inni tez... ale dyzur lekarza z oddziału wewnętrznego II i III piętro plus obsługa izby przyjęć i poradni to juz pomułka totalna. Kto to ustalił?? czy doktor ktory ma dyzur 24 godzinny jest w stanie zapewnic obsluge wszystkich pacjentow i nawet im pomoc>??

Lekarze rezydenci oni jeszcze jedynie mają ambicje leczyć.. ich pozdrawiam i szanuje

 

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Marzec, 2018 - 05:25

Kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamień, ty jesteś chyba właśnie tym bez winy co nie?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Marzec, 2018 - 06:53

No naprawdę nudą wieje koń by się uśmiał zawsze te same smutne pozbawione treści kopie ehh utopił idź na spacer.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Marzec, 2018 - 19:24

To co piszesz naprawdę zachęca mnie i moich znajomych do odwiedzenia tego lokalu. Chyba robisz to samo co przeciwnicy WOŚP tzn to co wygadują na jej temat jeszcze bardziej mobilizuje ludzi do jej wsparcia, co widać po coraz większych kwotach.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Marzec, 2018 - 04:09

Za tydzień szykujemy coś specjalnego w tym lokalu oj będzie się działo. Zabawie nie będzie końca. 

Odpowiedz