Burmistrz nie odpisał na maile

Burmistrz nie odpisał na maile

Artykuły : 
Numer wydania: 

Dwóch spotkań potrzebowała komisja rewizyjna, aby rozpatrzyć skargę na burmistrza, która wpłynęła do urzędu 24 listopada 2016 roku. Sprawa dotyczyła trzech wątków, a wszystko zaczęło się w 2015 roku.

W październiku 2015 roku jeden z mieszkańców zgłosił do urzędu gminy, że Spółdzielnia Mieszkaniowa Hutnik jego zdaniem nielegalnie wycięła kilka drzew na osiedlu przy ul. Opolskiej. Urzędnicy sprawą oficjalnie zajęli się... w styczniu 2016 roku, postępowanie trwało do września. Spółdzielni zasądzono karę, ale ta odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) i sprawa nadal pozostaje nierozwiązana.

A obywatel się denerwuje. Pisze do urzędników, spotyka się z burmistrzem, pisze do niego maile. W końcu nie wytrzymuje i składa do urzędu skargę na burmistrza, która zostaje przekazana do komisji rewizyjnej.

Mieszkaniec, który nie chce, aby jego dane pojawiły się na łamach prasy, zarzuca burmistrzowi, że nie odpowiada na maile, że źle przeprowadzono postępowanie w sprawie wycinki drzew przez spółdzielnię oraz że jego zdaniem są braki w dokumentacji dotyczącej postępowania na wolne stanowisko urzędnicze w referacie ochrony środowiska.

Komisja nad problemem pochyliła się dwa razy 19 i 27 grudnia, ponieważ na pierwszym spotkaniu nie udało się wyjaśnić wielu wątpliwości. Obradom przewodniczyła Beata Mańka-Kulik. 19 grudnia w posiedzeniu komisji wziął udział skarżący, który z oburzeniem mówił o opieszałości urzędu, nieprofesjonalnym, jego zdaniem, podejściu burmistrza do mieszkańca i próbie zamiecenia pod dywan nielegalnej w jego opinii wycinki. Burmistrz na pierwszym posiedzeniu tłumaczył, że spotkał się ze skarżącym i odpowiadał na jego pytania, dlatego nie uznał za zasadne odpowiadać na późniejsze maile, które dotyczyły tych samych spraw. Przewodnicząca komisji poprosiła o szczegółowe wyjaśnienia w sprawie metod przeprowadzania konkursów na wolne stanowiska w urzędzie i w sprawie postępowania dotyczącego wycinki drzew.

Na posiedzeniu po świętach Karina Bartoszek, kierownik referatu gospodarki nieruchomościami, rolnictwa i ochrony środowiska, tłumaczyła, że dokonano nieoficjalnej wizji lokalnej w dzień po zgłoszeniu sprawy wycinki w październiku 2015 roku, a później uruchomiono procedury administracyjne, które wymagają zachowania pewnych terminów, na przykład kilkutygodniowego wywieszania obwieszczeń. Kierowniczka przyznała jednocześnie, że sprawa nie była traktowana priorytetowo ze względu na nawał obowiązków w referacie. Komisja rewizyjna nie mogła ocenić szczegółów postępowania, ponieważ dokumentację z nim związaną przesłano do SKO, a urząd nie zostawił sobie kopii.

Zarzuty mieszkańca dotyczące naboru na stanowisko urzędnicze okazały się bezzasadne.

Ostatecznie komisja rewizyjna uznała za zasadną tylko jedną z trzech części skargi, tę dotyczącą braku reakcji burmistrza na maile obywatela. I takie stanowisko przedstawiono radzie miejskiej 28 grudnia. Radni nie zawierzyli rekomendacjom koleżanek i kolegów z komisji rewizyjnej i nie podjęli uchwały dotyczącej skargi. Temat przeniesiono na styczniowe posiedzenie rady, aby każdy z członków gremium mógł zapoznać się ze sprawą.

Czy burmistrz przestanie odpowiadać na pytania mieszkańców?

Zachowanie Mariusza Stachowskiego dziwi przede wszystkim w kontekście jego powszechnie znanej otwartości w kontaktach z mieszkańcami. Burmistrz Zawadzkiego jako jedyny włodarz w powiecie udziela się na gminnym forum internetowym, odpowiadając na liczne pytania mieszkańców. Czemu tym razem nie odpisał?

- Ten mężczyzna był u mnie i po naszym spotkaniu otrzymał pisemne wyjaśnienia dotyczące swoich wątpliwości - podkreśla Mariusz Stachowski. - Ja naprawdę nie mam czasu odpowiadać na każde takie maile, szczególnie, że na niektóre nie wiadomo jak zareagować - przyznaje burmistrz. - Jeśli problem dotyczy kwestii merytorycznych, przekazuję go odpowiedniemu pracownikowi. Moje kontakty z mieszkańcami za pośrednictwem forum także będą musiały ulec zmianie.

W bieżącym roku ma zostać zmieniona strona internetowa gminy, ma się tam pojawić zakładka „pytanie do burmistrza”, gdzie Stachowski będzie indywidualnie odpowiadał na pytania mieszkańców. Zdaniem burmistrza, dyskusje na forum okazały się zbyt czasochłonne i często odbiegają daleko od początkowego tematu.

MM

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Awaria w kinoteatrze!
Dlaczego lądował helikopter?
Tu nie ma dyżurów
Przyjdź posłuchać, jak gra orkiestra!

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Styczeń, 2017 - 09:48

Widzicie niedowiarki teraz nasz Pan Burmistrz będzie kontaktował się z mieszkańcami. Dobry pomysł z tymi pytaniami do Burmistrza. Nikt z Was by tego tak nie wymyślił. Brawo za pomysł 

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Styczeń, 2017 - 19:04

Burmistrz "olał" mieszkańca podobnie jak "olał' forum Zawadzkiego z "Pytaniami do Burmistrza"- taki to burmistrz...

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Styczeń, 2017 - 12:39

" Urząd nie zostawił sobie kopii" - no śmiech mnie ogarnia! Ta cała ochrona środowiska w Gminie to jedna wielka ściema, sąsiad wylewa mi szambo pod oknem, a czy to ktoś na Gminie sprawdza? Jest prowadzona jakas ewidencja szamb?

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Styczeń, 2017 - 19:46

Dobra rada do burmistrza jak chce następne wybory wygrać to mniej obiecywać,zrozumiałe jest że jako szef całej gminy ma dużo obowiązków na głowie ale ludzie obietnice pamiętają i przy głosowaniu mogą sobie to przypomnieć że mieli obiecany kontakt z burmistrzem przez stronę internetową urzędu a z tego narazie wyszła wielka klapa.I jeszcze jedno panie burmistrzu trzeba tym chłopakom ze OSP ten dach wyremontować bo nasi strażacy(OSP Zawadzkie) są dumą za swoją skuteczność w powiecie i nie tylko.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Styczeń, 2017 - 06:04

Teraz ludzie narzekają a wystarczy przed wyborami to pójdą i ponownie zagłosują. Najwięksi przeciwnicy będą się tłumaczyć z ponownego wyboru że przecież 4 lata to zbyt mało żeby zrealizować obietnicę. Głupi lud to kupi.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 15 Styczeń, 2017 - 20:00

Nie kto inny jak obecny burmistrz pisał/mówil że forum zawadzkiego było blokowane( tak jak i inni jak p. Norbi, smok i p, b, radny z Żędowic) i co mamydziś? i Nie chcę wracać do narracji i wypowiedzi pisanych tych osób (na ich miejscu dzis  bym się zakopał ze wstydu przed mieszkańcami), ale robi cenzurę i ucieka z tematów. Nie chce dopuścić do dalszej dyskusji, tylko chce indywidualnie zamykać temat, nie chce dopuści do tego co na ten temat sadzą inni. Przecież po to jest forum by wymieni poglądy, podyskutować, a nie ''zapoznałem się i zamykam temat''. Przypomina to mi obecne działania PIS, a jak się nie mylę to p.burmistrz jest z PO, chyba, że zmienił opcje

Odpowiedz