fbpx Budżet jak w domu | Strzelec Opolski

Budżet jak w domu

Budżet jak w domu

Artykuły : 
Numer wydania: 

Przed gminą Zawadzkie w tym roku dwa wielkie wyzwania finansowe: budowa parkingu przy dworcu PKP oraz remont hali sportowej. Oba te zadania są dofinansowywane przez Unię Europejską, obydwa są częścią dużych projektów subregionu kędzierzyńsko-strzeleckiego. Problem polega na tym, że dofinansowania obliczano w czasie, gdy na rynku obowiązywały dużo niższe ceny materiałów i usług budowlanych.

 

W budżecie gminy Zawadzkie na 2019 rok zaplanowano tylko trzy wydatki majątkowe, dwa powyższe zadania oraz zagospodarowanie skweru na skrzyżowaniu ulic Opolskiej i Nowe Osiedle, także dotowane z środków UE. Zadanie to już opisywaliśmy. W sumie na powyższe inwestycje gmina ma wydać 5 932 000 zł.

 

Zaplanowane dochody naszej gminy w tym roku wyniosą 39 128 000 zł, a wydatki 42 334 000 zł. Ponad trzymilionowy deficyt zostanie pokryty z kredytów i pożyczek. Aby dopiąć budżet i otrzymać pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej, gmina Zawadzkie musiała zdecydować się na wiele oszczędności. Jak mówi burmistrz Mariusz Stachowski, we wszystkich możliwych punktach budżetu wprowadzono cięcia. I tak zmniejszono o 20% dotacje na zadania publiczne, między innymi te związane ze sportem, co wywołało sprzeciw rady sportu działającej przy burmistrzu.

 

Rada miejska na sesji budżetowej w 2018 roku zlikwidowała Gminny Ośrodek Sportu i Turystyki. Jako argument podano między innymi, że ośrodek nie spełnia swojej roli, bo gmina zadania sportowe zleca klubom sportowym w ramach otwartych konkursów ofert. Na tej samej sesji radni przyjęli budżet zmniejszający dofinansowania na sport. W tym roku stowarzyszenia sportowe tracą część dotacji oraz możliwość korzystania z hali sportowej, która będzie w remoncie...

 

W budżecie gminy na 2019 po raz pierwszy od lat nie zaplanowano dotacji na wymianę pieców. Burmistrz argumentuje, że obecnie środki na to można pozyskać na bardzo korzystnych warunkach z programu rządowego Czyste Powietrze. W wypełnianiu wniosków mogą pomóc gminni urzędnicy. W budynkach oświatowych w tym roku nie zaplanowano żadnych remontów, poza tymi wynikającymi ze zaleceń instytucji kontrolujących...

 

Jak mówi burmistrz, dochody gminy nie pozwalają na rozwinięcie skrzydeł, na odłożenie pieniędzy na inwestycje w przyszłości. Pocieszające może być, że projekt budżetu opracowano według stawek podatku obowiązujących w 2018 roku. Wprowadzone w grudniu podwyżki podatków od nieruchomości i wynikające z nich dochody dopiero zostaną wpisane do budżetu.

 

Mimo trudnej sytuacji, gmina ma kolejne plany. Jeszcze w styczniu do budżetu ma zostać wprowadzony punkt dotyczący stworzenia projektu rozbudowy strażnicy OSP w Żędowicach. Ta inwestycja to wypełnienie zobowiązań z poprzednich kadencji, kiedy strażacy i burmistrz umówili się, że najpierw zostaną zakupione nowe wozy bojowe dla strażaków z Zawadzkiego i Kielczy, a następnie rozbudowana remiza w trzeciej gminnej miejscowości. W tym roku powinna także powstać dokumentacja na remonty dróg po budowie kanalizacji na „Zidlongach”. Ta inwestycja musi zostać zrealizowana w 2020 roku.

 

Burmistrz zapowiada, że jeśli pojawi się możliwość pozyskania środków zewnętrznych na remonty dróg, a gmina znajdzie fundusze na wkład własny, na przykład w ramach oszczędności przetargowych, to w ciągu roku do budżetu zostaną wprowadzone jakieś działania na drogach. Mariusz Stachowski przyznaje, że chciałby zrobić wiele, że o wielu sprawach mówią mu mieszkańcy na zebraniach, ale budżetem gminy trzeba gospodarować tak, jak tym domowym i nie można podejmować zdań, których nie jest się w stanie sfinansować.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Gdzie się podziały odblaski?
Problem z kasą
Każdy kubeł kosztuje
W sobotę teatr, w niedzielę koncerty

Komentarze

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 8 Styczeń, 2019 - 13:45

Jakie oszczedności poczyniła  gmina.

To jakieś żarty.

W gminie szukanie oszczedności zaczyna się i konczy na podnoszeniu podatków czy to za smieci, czy podatków od gruntów i budynków i to nie nie mówię o kosmetycznych podwyzkach ale o konkretnych kwotach.

Wystarczy gospodarować z głową a i pieniądze będą.

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Styczeń, 2019 - 08:04

oszczędności to trzeba zacząć od siebie a nie kolejne podwyżki dla pracowników a mieszkańcom opłaty w górę

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 8 Styczeń, 2019 - 15:23

Jak ja miałbym w domowym budżecie taki deficyt to musiałbym splajtować. Tak się nie gospodaruje Panie Burmistrzu!! Przychody i dochody muszą wyjść na 0. Życie na kredyt zawsze źle się kończy.  Rezygnacja z niepotrzebnych inwestycji? Teraz Pan o tym myśli? Prosty przykład: parking na ul. Stawowej obok wysp, nikt tam prawie nie parkuje, a latem całość zarasta. Tak się wydaje cudze pieniądze. 

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 8 Styczeń, 2019 - 18:18

Jak to swojsko brzmi: budowa parkingu przy dworcu PKP oraz remont hali sportowej - Wreszcie coś bez centrum!

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 8 Styczeń, 2019 - 18:21

Skoro doszliśmy już do tego, że jedną z wielkich inwestycji gminy jest budowa parkinkgu przy PKP (a nie CENTRUM CZEGOŚ BARDZO WIELKIEGO), a jednocześnie brakuje pieniędzy na wiele innych rzeczy, to czy rzeczywiście jest nam ten parking potrzebny? Zwłaszcza, że takowy tam już istnieje.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 8 Styczeń, 2019 - 20:17

Potrzebne nam jest posypanie chodników solą i piaskiem - czemu pracownik gminy to blokuje???

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Styczeń, 2019 - 08:02

czy na tej gminie to same pustogłowy pracują najpierw nieposypane chodniki teraz po kostki breja pośniegowa gdzie jakieś pługi  może tak pan burmistrz wysiadł by z auta i przeszedł się kawałek po chodniku to może by wiedział o co chodzi

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Styczeń, 2019 - 09:34

dobrze sie rządzi z wysokości ciepłego stołka niech burmistrz wyjdzie na miasto i spróbuje przejść się kawałek chodnikiem to jest jakiś absurd kolejny dzień nieposypane chodniki ludzie ciągną nogami bo tak ślisko a reakcja gminy zerowa dlaczego nie sypia piaskiem  może się obawiają że potem będą musieli go posprzątać 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 8 Styczeń, 2019 - 21:39

jak zwykle zapomiano o inwestycjach na wsiach gminy.Dramat. Jakoś burmistrz Orgacki potafił równomiernie rozkładać inwestycje.Kto wymyślił centrum przesiadkowe? chore pomysły. 

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Styczeń, 2019 - 07:55

Jak to ludzie mają krótką pamięć.

A np. inwestycje w postaci budowy kanalizacji, remont dróg , remont szkoły i inne mniejsze inwestycje na wsiach gminy  to za czyje pieniądze były robione i kto był inwestorem?

W tym samym czasie w mieście Zawadzkie nie robiono niczego.

Wystarczy porównać Zawadzkie i wsie gminne róznicę widać od razu.

 

 

 

Portret użytkownika Franek Dolas
Wysłane przez Franek Dolas (niezweryfikowany) w 9 Styczeń, 2019 - 20:53

Z tym orgackim to pojechałeś grubo! Pozwól nam w końcu zapomnieć o tym egoistycznym i nie wychowanym człowieczku.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Styczeń, 2019 - 23:43

A kto według Ciebie wyprowadził gminę z długów? 

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Styczeń, 2019 - 08:34

Jeźeli chce się pisać krytycznie o innej osobie,trzeba staranności w pisaniu! Pisze się "niewychowany". Czy Ciebie można, w tej sytuacji, oceniać i napisać niedouczony???? Fakty są takie ,że to Orgacki wyprowadził gminę z zadłużenia i zostawił z lekką nadwyżką, ale co taki "zaślepiony" może o tym wiedzieć. Dla mnie to nie arogancja tylko stanowczość ,była domeną Orgackiego! Ale to już historia teraz zajmnijmy się chociażby,chodnikami jak "pięknie odśnieżone"- i jak to pisał klasyk -radny bezradny, to Burmistrz odpowiada za taki stan rzeczy.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Styczeń, 2019 - 08:19

Skoro burmistrz realizuje zobowiązania z poprzednich kadencki to może w końcu skończy budowę kanalizcji w Kielczy.Podobno znów są przesunięcia i niewiadomo kiedy to się zakończy, mimo że na spotkaniu przedwyborczym wszytkich zapewniał.Taka władza jak już wygrają wybory to hulaj duszo...

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Styczeń, 2019 - 09:39

Co tam chodniki i kanalizacja. Ważne że będzie hala i kolejny nikomu nie potrzebny parking 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Styczeń, 2019 - 13:30

Skąd ta informacja, że nie będzie robiona dalsza część kanalizacji? Przecież już wszystko było załatwione dotacja, kasa, tak mówił na zebraniu.

Portret użytkownika Paweł Małecki
Wysłane przez Paweł Małecki (niezweryfikowany) w 13 Styczeń, 2019 - 21:39

Infromacja pewna....niestety. szok i niedowierzanie. Próbuje interweniować w tej sprawie. O wynikach poinformuję w najbliższym czasie.

Portret użytkownika alf
Wysłane przez alf (niezweryfikowany) w 15 Styczeń, 2019 - 18:46

Panie radny M.

ja (nie będąc radnym) ale  też parę innych osób wiemy już od 10 dni, że STOP cd. kanalizacji w Kiielczy!  A pan sie budzi dzis ze snu?  Smiech bierze - gdy Pan deklaruje interwencje. A budżecik to kto przegłosował? Krasnoludki?

Portret użytkownika Paweł Małecki
Wysłane przez Paweł Małecki (niezweryfikowany) w 16 Styczeń, 2019 - 22:42

Chyba musze zmienić formę wypowiedzi!!!!! Przede wszystkim o kanalizacji wiem od grudnia to raz. Dwa w budżecie gminy nie było mowy o kanalizacji bo to Panie wszystkowiedzący zadanie Zawkomu. nie ujęte w budżecie.  Panie alf bo inaczej niemożna nazwać tego onego, zapraszam na miejsce radnego, chociażby na jedną sesje jako gośc:) pozdrawiam. 

Portret użytkownika Zawadzczanka
Wysłane przez Zawadzczanka (niezweryfikowany) w 15 Styczeń, 2019 - 21:14

Pytanie do pana radnego: ile środków finansowych zatwierdziliscie w budżecie gminy na odśnieżanie? Może też odpowiedzieć inny radny np. P Michał b.

Portret użytkownika Michał Rytel - Radny
Wysłane przez Michał Rytel - Radny (niezweryfikowany) w 22 Styczeń, 2019 - 00:46

Witam, dokładnie 138,669,11 zł brutto, na dzień dzisiejszy wydano ok 50 tysięcy (nie pamiętam brutto czy netto). Jednocześnie złożyłem wniosek o przekazanie dokładnych informacji: ile, za jaką ilość km chodników i dróg.  Zapraszam na profil Nowe Zawadzkie, gdzie będzie komentarz po każdej sesji. Proszę pamiętać, że informacja publiczna jaką jest umowa dotycząca odśnieżania  jest dostępna dla każdego mieszkańca po złożeniu wniosku. Na profilu NZ także będzie link do pobrania umowy.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 22 Styczeń, 2019 - 09:47

No to dopytam, czy jest to wystarczająca ilość do obsługi naszych dróg. W poprzednich latach pula wynosiła 500 tys. Możemy udawać, że odśnieżamy, udawać że kleimy dziury, udawać że kosimy trawę - udawajmy, że zrobimy to bezkosztowo!

Portret użytkownika Michał Rytel
Wysłane przez Michał Rytel (niezweryfikowany) w 22 Styczeń, 2019 - 17:12

Na ten moment wydano ok. 50 tysięcy. W poniedziałek na sesji złożyłem wniosek o przedstawienie dokładnych danych: ile km dróg i ile chodników. Niestety w tej kwocie są też zawarte środki na naprawy nawierzchni po zimie....

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 15 Styczeń, 2019 - 21:25

A ile na sprzątanie po zimie i na koszenie? Radni wy to wiecie napiszcie co przegłosowaliscie?

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Styczeń, 2019 - 17:04

Panie Burmistrzu! pisze Pan w odpowiedzi na pytania: o programie "czyste powietrze" - litości!!!!! przecież ten program nie działa od i nie będzie działal. Zobacz Pan na stronie Funduszu Środowiskowego.