fbpx Budżet jak w domu | Strzelec Opolski

Budżet jak w domu

Budżet jak w domu

Artykuły : 
Numer wydania: 

Przed gminą Zawadzkie w tym roku dwa wielkie wyzwania finansowe: budowa parkingu przy dworcu PKP oraz remont hali sportowej. Oba te zadania są dofinansowywane przez Unię Europejską, obydwa są częścią dużych projektów subregionu kędzierzyńsko-strzeleckiego. Problem polega na tym, że dofinansowania obliczano w czasie, gdy na rynku obowiązywały dużo niższe ceny materiałów i usług budowlanych.

 

W budżecie gminy Zawadzkie na 2019 rok zaplanowano tylko trzy wydatki majątkowe, dwa powyższe zadania oraz zagospodarowanie skweru na skrzyżowaniu ulic Opolskiej i Nowe Osiedle, także dotowane z środków UE. Zadanie to już opisywaliśmy. W sumie na powyższe inwestycje gmina ma wydać 5 932 000 zł.

 

Zaplanowane dochody naszej gminy w tym roku wyniosą 39 128 000 zł, a wydatki 42 334 000 zł. Ponad trzymilionowy deficyt zostanie pokryty z kredytów i pożyczek. Aby dopiąć budżet i otrzymać pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej, gmina Zawadzkie musiała zdecydować się na wiele oszczędności. Jak mówi burmistrz Mariusz Stachowski, we wszystkich możliwych punktach budżetu wprowadzono cięcia. I tak zmniejszono o 20% dotacje na zadania publiczne, między innymi te związane ze sportem, co wywołało sprzeciw rady sportu działającej przy burmistrzu.

 

Rada miejska na sesji budżetowej w 2018 roku zlikwidowała Gminny Ośrodek Sportu i Turystyki. Jako argument podano między innymi, że ośrodek nie spełnia swojej roli, bo gmina zadania sportowe zleca klubom sportowym w ramach otwartych konkursów ofert. Na tej samej sesji radni przyjęli budżet zmniejszający dofinansowania na sport. W tym roku stowarzyszenia sportowe tracą część dotacji oraz możliwość korzystania z hali sportowej, która będzie w remoncie...

 

W budżecie gminy na 2019 po raz pierwszy od lat nie zaplanowano dotacji na wymianę pieców. Burmistrz argumentuje, że obecnie środki na to można pozyskać na bardzo korzystnych warunkach z programu rządowego Czyste Powietrze. W wypełnianiu wniosków mogą pomóc gminni urzędnicy. W budynkach oświatowych w tym roku nie zaplanowano żadnych remontów, poza tymi wynikającymi ze zaleceń instytucji kontrolujących...

 

Jak mówi burmistrz, dochody gminy nie pozwalają na rozwinięcie skrzydeł, na odłożenie pieniędzy na inwestycje w przyszłości. Pocieszające może być, że projekt budżetu opracowano według stawek podatku obowiązujących w 2018 roku. Wprowadzone w grudniu podwyżki podatków od nieruchomości i wynikające z nich dochody dopiero zostaną wpisane do budżetu.

 

Mimo trudnej sytuacji, gmina ma kolejne plany. Jeszcze w styczniu do budżetu ma zostać wprowadzony punkt dotyczący stworzenia projektu rozbudowy strażnicy OSP w Żędowicach. Ta inwestycja to wypełnienie zobowiązań z poprzednich kadencji, kiedy strażacy i burmistrz umówili się, że najpierw zostaną zakupione nowe wozy bojowe dla strażaków z Zawadzkiego i Kielczy, a następnie rozbudowana remiza w trzeciej gminnej miejscowości. W tym roku powinna także powstać dokumentacja na remonty dróg po budowie kanalizacji na „Zidlongach”. Ta inwestycja musi zostać zrealizowana w 2020 roku.

 

Burmistrz zapowiada, że jeśli pojawi się możliwość pozyskania środków zewnętrznych na remonty dróg, a gmina znajdzie fundusze na wkład własny, na przykład w ramach oszczędności przetargowych, to w ciągu roku do budżetu zostaną wprowadzone jakieś działania na drogach. Mariusz Stachowski przyznaje, że chciałby zrobić wiele, że o wielu sprawach mówią mu mieszkańcy na zebraniach, ale budżetem gminy trzeba gospodarować tak, jak tym domowym i nie można podejmować zdań, których nie jest się w stanie sfinansować.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Gdzie się podziały odblaski?
Problem z kasą
Każdy kubeł kosztuje
W sobotę teatr, w niedzielę koncerty

Komentarze

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 8 Styczeń, 2019 - 13:45

Jakie oszczedności poczyniła  gmina.

To jakieś żarty.

W gminie szukanie oszczedności zaczyna się i konczy na podnoszeniu podatków czy to za smieci, czy podatków od gruntów i budynków i to nie nie mówię o kosmetycznych podwyzkach ale o konkretnych kwotach.

Wystarczy gospodarować z głową a i pieniądze będą.

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Styczeń, 2019 - 08:04

oszczędności to trzeba zacząć od siebie a nie kolejne podwyżki dla pracowników a mieszkańcom opłaty w górę

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 8 Styczeń, 2019 - 15:23

Jak ja miałbym w domowym budżecie taki deficyt to musiałbym splajtować. Tak się nie gospodaruje Panie Burmistrzu!! Przychody i dochody muszą wyjść na 0. Życie na kredyt zawsze źle się kończy.  Rezygnacja z niepotrzebnych inwestycji? Teraz Pan o tym myśli? Prosty przykład: parking na ul. Stawowej obok wysp, nikt tam prawie nie parkuje, a latem całość zarasta. Tak się wydaje cudze pieniądze. 

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 8 Styczeń, 2019 - 18:21

Skoro doszliśmy już do tego, że jedną z wielkich inwestycji gminy jest budowa parkinkgu przy PKP (a nie CENTRUM CZEGOŚ BARDZO WIELKIEGO), a jednocześnie brakuje pieniędzy na wiele innych rzeczy, to czy rzeczywiście jest nam ten parking potrzebny? Zwłaszcza, że takowy tam już istnieje.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 8 Styczeń, 2019 - 20:17

Potrzebne nam jest posypanie chodników solą i piaskiem - czemu pracownik gminy to blokuje???

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Styczeń, 2019 - 08:02

czy na tej gminie to same pustogłowy pracują najpierw nieposypane chodniki teraz po kostki breja pośniegowa gdzie jakieś pługi  może tak pan burmistrz wysiadł by z auta i przeszedł się kawałek po chodniku to może by wiedział o co chodzi

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Styczeń, 2019 - 09:34

dobrze sie rządzi z wysokości ciepłego stołka niech burmistrz wyjdzie na miasto i spróbuje przejść się kawałek chodnikiem to jest jakiś absurd kolejny dzień nieposypane chodniki ludzie ciągną nogami bo tak ślisko a reakcja gminy zerowa dlaczego nie sypia piaskiem  może się obawiają że potem będą musieli go posprzątać 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 8 Styczeń, 2019 - 21:39

jak zwykle zapomiano o inwestycjach na wsiach gminy.Dramat. Jakoś burmistrz Orgacki potafił równomiernie rozkładać inwestycje.Kto wymyślił centrum przesiadkowe? chore pomysły. 

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Styczeń, 2019 - 07:55

Jak to ludzie mają krótką pamięć.

A np. inwestycje w postaci budowy kanalizacji, remont dróg , remont szkoły i inne mniejsze inwestycje na wsiach gminy  to za czyje pieniądze były robione i kto był inwestorem?

W tym samym czasie w mieście Zawadzkie nie robiono niczego.

Wystarczy porównać Zawadzkie i wsie gminne róznicę widać od razu.

 

 

 

Portret użytkownika Franek Dolas
Wysłane przez Franek Dolas (niezweryfikowany) w 9 Styczeń, 2019 - 20:53

Z tym orgackim to pojechałeś grubo! Pozwól nam w końcu zapomnieć o tym egoistycznym i nie wychowanym człowieczku.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Styczeń, 2019 - 08:34

Jeźeli chce się pisać krytycznie o innej osobie,trzeba staranności w pisaniu! Pisze się "niewychowany". Czy Ciebie można, w tej sytuacji, oceniać i napisać niedouczony???? Fakty są takie ,że to Orgacki wyprowadził gminę z zadłużenia i zostawił z lekką nadwyżką, ale co taki "zaślepiony" może o tym wiedzieć. Dla mnie to nie arogancja tylko stanowczość ,była domeną Orgackiego! Ale to już historia teraz zajmnijmy się chociażby,chodnikami jak "pięknie odśnieżone"- i jak to pisał klasyk -radny bezradny, to Burmistrz odpowiada za taki stan rzeczy.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Styczeń, 2019 - 08:19

Skoro burmistrz realizuje zobowiązania z poprzednich kadencki to może w końcu skończy budowę kanalizcji w Kielczy.Podobno znów są przesunięcia i niewiadomo kiedy to się zakończy, mimo że na spotkaniu przedwyborczym wszytkich zapewniał.Taka władza jak już wygrają wybory to hulaj duszo...

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Styczeń, 2019 - 09:39

Co tam chodniki i kanalizacja. Ważne że będzie hala i kolejny nikomu nie potrzebny parking 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Styczeń, 2019 - 13:30

Skąd ta informacja, że nie będzie robiona dalsza część kanalizacji? Przecież już wszystko było załatwione dotacja, kasa, tak mówił na zebraniu.

Portret użytkownika Paweł Małecki
Wysłane przez Paweł Małecki (niezweryfikowany) w 13 Styczeń, 2019 - 21:39

Infromacja pewna....niestety. szok i niedowierzanie. Próbuje interweniować w tej sprawie. O wynikach poinformuję w najbliższym czasie.

Portret użytkownika alf
Wysłane przez alf (niezweryfikowany) w 15 Styczeń, 2019 - 18:46

Panie radny M.

ja (nie będąc radnym) ale  też parę innych osób wiemy już od 10 dni, że STOP cd. kanalizacji w Kiielczy!  A pan sie budzi dzis ze snu?  Smiech bierze - gdy Pan deklaruje interwencje. A budżecik to kto przegłosował? Krasnoludki?

Portret użytkownika Paweł Małecki
Wysłane przez Paweł Małecki (niezweryfikowany) w 16 Styczeń, 2019 - 22:42

Chyba musze zmienić formę wypowiedzi!!!!! Przede wszystkim o kanalizacji wiem od grudnia to raz. Dwa w budżecie gminy nie było mowy o kanalizacji bo to Panie wszystkowiedzący zadanie Zawkomu. nie ujęte w budżecie.  Panie alf bo inaczej niemożna nazwać tego onego, zapraszam na miejsce radnego, chociażby na jedną sesje jako gośc:) pozdrawiam. 

Portret użytkownika Zawadzczanka
Wysłane przez Zawadzczanka (niezweryfikowany) w 15 Styczeń, 2019 - 21:14

Pytanie do pana radnego: ile środków finansowych zatwierdziliscie w budżecie gminy na odśnieżanie? Może też odpowiedzieć inny radny np. P Michał b.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 15 Styczeń, 2019 - 21:25

A ile na sprzątanie po zimie i na koszenie? Radni wy to wiecie napiszcie co przegłosowaliscie?

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Styczeń, 2019 - 17:04

Panie Burmistrzu! pisze Pan w odpowiedzi na pytania: o programie "czyste powietrze" - litości!!!!! przecież ten program nie działa od i nie będzie działal. Zobacz Pan na stronie Funduszu Środowiskowego. 

Odpowiedz