fbpx Budżet antyobywatelski? | Strzelec Opolski

Budżet antyobywatelski?

Budżet antyobywatelski?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Docierają do nas informacje, że mieszkańcy gminy Strzelce Opolskie mają problem z oddawaniem głosów na Strzelecki Budżet Obywatelski.

 

- Próbowałam głosować już trzy razy i nic. Po wypełnieniu formularza z danymi osobowymi i kliknięciu opcji „wyślij” nie pojawia się lista projektów. W zeszłym roku nie było takich problemów, podawaliśmy PESEL i wszystko było w porządku – mówi mieszkanka Strzelec.

 

- Głosowanie miało być możliwe od poniedziałku od północy, ale nie było. Strona była aktywna dopiero we wtorek koło południa, czyli kilka godzin później. Mieliśmy ogromny problem z głosowaniem i zgłaszaliśmy to do urzędu np. niektórzy nie potrafili odczytywać kodu – mówi mieszkaniec Szymiszowa. - Ludzie próbują po kilka razy i nic im z tego nie wychodzi. W zeszłym roku mieliśmy możliwość głosowania na papierowych formularzach w naszej świetlicy, teraz tradycyjnie możemy głosować jedynie w strzeleckim ratuszu, a to jest kłopotliwe szczególnie dla starszych, którzy nie mają samochodu. Słyszeliśmy, że w piątek niby zdjęli jakieś blokady i ma być lepiej. Niestety, ciągle jest problem. Kiedy np. dochodzi się do weryfikacji, czy dana osoba nie jest robotem automatycznie wyrzuca ze strony – dodaje mężczyzna.

 

Głosujący boją się również, że głosy będą źle podliczone lub system wcale ich nie rozpozna.

 

- Może serwer w urzędzie jest przeciążony i system nie rozpoznaje naszych odpowiedzi, nie wiem. Ale jest to wkurzające, bo sama inicjatywa budżetu jest naprawdę fajna. Możemy zagłosować na to, na czym naprawdę nam zależy. Czyżby to był budżet antyobywatelski? – denerwują się mieszkańcy.

 

Otrzymaliśmy również maila, w którym mieszkanka gminy nie ukrywa rozżalenia głosowaniem:

 

- Próbujemy już 2 dni zagłosować na projekty z SBO i ciągle wyskakuje jakiś błąd! Wszystko wpisujemy tak jak trzeba, a nie potrafimy zagłosować. Może to jakiś błąd systemu? Wyjaśnijcie to, bo odechciewa nam się głosować – napisała.

 

Jak poinformowała nas Małgorzata Kornaga ze strzeleckiego urzędu, do magistratu docierają głosy mieszkańców, którzy mają problem z oddawaniem głosów.

 

- Zgłosiło się do nas kilka osób, które mówiły, że mają problem, żeby oddać głos. Sprawdzaliśmy jednak w systemie i nie ma oddanych żadnych pustych głosów. Zdjęliśmy w czwartek wieczorem blokady i nie powinno być już większych problemów – mówi. – W tym roku głosowanie odbywa się w trochę inny sposób, niż w zeszłym roku. Teraz zamiast numeru PESEL, trzeba bardzo dokładnie wpisywać swoje dane, inaczej system ich nie rozpozna – dodaje.

 

Mieszkańcy nie mogli doczekać się tegorocznej edycji budżetu. Do rozdania jest 300 000 zł, co oznacza, że ci, którzy wygrają, mogą zrealizować swoje marzenia w postaci nowego chodnika czy ogrodzenia na placu zabaw. Głosy oddawać można do piątku 7 września. Czy w związku z problemami głosowanie zostanie przedłużone przynajmniej o kilka dni? Może wtedy system będzie działał już sprawniej i wszyscy chętni bez problemu oddadzą głos. W końcu to budżet obywatelski - dla obywateli.

 

JG

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Wzorowe zapiski OSP Grodzisko
Wandale na cmentarzu
Witaj szkoło!

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Wrzesień, 2018 - 10:14

   A ja  głosuję  aby   budżet  obywatelski   przeznaczyć na   spłatę  koszmarnie dużego  zadłużenia  Strzelec  Opolskich .

Odpowiedz