fbpx Brakuje trzydziestu dziewięciu | Strzelec Opolski

Brakuje trzydziestu dziewięciu

Brakuje trzydziestu dziewięciu

Artykuły : 
Numer wydania: 

Gmina Zawadzkie dysponuje 320 miejscami w przedszkolach, a zameldowanych jest u nas 392 dzieci w wieku przedszkolnym od 3 do 6 lat. Dzieci do przedszkola zapisuje zdecydowana większość pracujących opiekunów. Już w ubiegłym roku w naszej gminie zabrakło miejsc dla maluchów, głównie na wsiach. Kiedy urząd zaproponował wtedy otwarcie dodatkowego oddziału w mieście, rodzice zrezygnowali z opieki.

 

W tym roku znów zabrakło miejsc - 39, w tym 27 dla dzieci z Żędowic i 12 z Kielczy. Nie przeprowadzono nawet postępowania uzupełniającego w naborze, bo nie ma czego rodzicom zaproponować. Znów braki występują na wsiach, więc to tam powinien powstać nowy oddział, a najlepiej - dwa. Gmina musi podjąć zdecydowane kroki, aby zapewnić opiekę przedszkolną maluchom.

 

Trwają dyskusje nad ulokowaniem oddziału przedszkolnego. Mógłby on mieścić się w budynku szkoły podstawowej w Żędowicach. Jak mówił na sesji burmistrz Mariusz Stachowski, dyrekcja szkoły wskazała już miejsce, które można by zagospodarować. Wstępnie koszt wyposażenia oddziału oszacowano na 56 tysięcy złotych. Do tego jednak trzeba dodać koszty adaptacji pomieszczeń, które nie są jeszcze znane. Władze gminy wiedzą, że nowy oddział jest potrzebny od pierwszego września. Na razie nie wiadomo jednak, czy uda się go uruchomić.

 

Na sesji burmistrz sugerował także, że możliwe jest utworzenie przedszkola przez osobę prywatną - na takie placówki dostępne są zewnętrzne dotacje. Gmina i tak ponosiłaby koszty opieki nad dziećmi w prywatnym przedszkolu w ramach umowy. Czy ktoś chciałby prowadzić taki interes?

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Nie ma strefy - można parkować
Las jest dla nas...
Dzieci chcą więcej!

Odpowiedz