fbpx Bomba biologiczna | Strzelec Opolski

Bomba biologiczna

Bomba biologiczna

Artykuły : 
Numer wydania: 

Anna Mach od kilku lat mieszka w kamienicy przy ulicy Powstańców Śląskich 24 w Strzelcach Opolskich. Od jakiegoś czasu boryka się z pewnym problemem. Na strychu mieszkanie urządziły sobie gołębie.

 

Już otwierając drzwi prowadzące na strych, można się przerazić. Na schodach leżą ptasie odchody i martwe ptaki. Wchodząc dalej jest tylko gorzej. Pani Anna mieszka na górze, więc jej mieszkanie znajduje się blisko strychu.

 

- Byłam już wiele razy w urzędzie, jednak cały czas słyszałam od urzędników, że nie da się z tym nic zrobić - mówi kobieta. - Nie mam już na to wszystko siły. Boję się o siebie i o swoje dzieci. Teraz to jeszcze można wytrzymać, bo na zewnątrz jest chłodno. Jednak latem ze strychu będzie się wydobywał straszny odór i nic nie pomoże. A ja nie jestem w stanie sama tego wysprzątać - dodaje pani Anna.

 

Gołębie i ich odchody stanowią zagrożenie dla ludzi, ponieważ są siedliskiem wielu bakterii i wirusów. Niektóre z nich przenoszą się drogą kropelkową i dostają się do organizmu poprzez wdychanie powietrza, które zawiera drobinki wysuszonego kału.

 

Udaliśmy się w tej sprawie do urzędu miejskiego w Strzelcach Opolskich i do PUKiM. W kamienicy znajduje się dziewięć lokali, z czego siedem jest komunalnych. Choć gmina jest właścicielem większości mieszkań, ponad 20% udziałów w nieruchomości wspólnej należy do pozostałych właścicieli. Oznacza to, że przy podejmowaniu uchwał każdy właściciel ma jeden głos.

 

Jak zapewniła Ilona Jaskulska z PUKiM, została już podjęta uchwała i strych zostanie do maja uprzątnięty.

 

Joanna Gerlich

 

 

Gołębie i kontakt z nimi są poważnym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia i życia. Ich odchody, pióra, a także gniazda są siedliskiem dla bakterii, grzybów i wirusów. Aby zachorować, nie trzeba mieć bezpośredniego kontaktu z tymi ptakami, często wystarczy wdychanie powietrza, które zawiera drobiny wysuszonych odchodów.

 

Oto choroby i zagrożenia, które mogą wyniknąć w wyniku kontaktu z gołębiami:

 

1. Ornitoza – szerzy się drogą kropelkową i dostaje do organizmu człowieka przez wdychanie powietrza zawierającego drobiny wysuszonego kału. Przenosi się również z człowieka na człowieka. W pierwszej fazie wywołuje objawy podobne do grypy np. gorączkę, bóle mięśni czy nudności. Następnie pojawia się bolesny kaszel, ból w klatce piersiowej i krwioplucie. Nieleczona może prowadzić nawet do śmierci.

 

2. Aspergiloza – głównymi objawami są ostry kaszel, ciężki oddech i poczucie osłabienia. Mogą pojawić się również problemy z oddawaniem moczu, krwiomocz czy wrzody na skórze. Może doprowadzić do śmierci.

 

3. Salmonelloza – bakterie salmonelli głównie bytują w odchodach ptaków. Objawy zakażenia pojawiają się szybko, bo nawet już do 12 godzin od kontaktu z odchodami. Choroba objawia się ostrymi bólami brzucha, biegunką, obfitymi wymiotami i gorączką. W przypadku dzieci i osób starszych konieczna jest hospitalizacja. Skrajne przypadki mogą zakończyć się zgonem.

 

4. Robaczyce – choroby wywołane przez różne pasożyty. W przypadku np. glistnicy pojawiają się napady duszności, wymioty i biegunki.

 

5. Ptaszyniec – pasożyty ptaków, które łatwo przenoszą się na ludzi. Pasożytują na skórze ludzi i karmią się ich krwią, mogą być przyczyną rozległych owrzodzeń.

 

6. Obrzeżki – kleszcz, pasożyt gołębi. Jego ślina może być nosicielem wielu groźnych chorób, takich jak borelioza, gorączka Q czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Objawia są różne m.in. gorączką, zapaleniem stawów czy mięśnia sercowego.

 

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Sukcesy uczniów z Suchej
Warsztaty zdobienia jaj
Pożegnanie zimy na Kaśce
Warsztaty rzeźby w PCK

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 20 Marzec, 2018 - 12:03

 ''  To nie pierwszy  artykuł  dotyczący tej  śmierdzielni . Ok rok temu   mieszkańcy też  płakali na forum strzelca że   jest coś nie tak   i prosza  urząd  o pomoc .   Odpowiedx urzedników  standartowa ... przyjrzymy sie tej sprawie .  No i urzędnicze    padalce   ...siem  przyglondajom ... od roku i   ... nic nie zauważyli .  Jesteśmy na skraju przepaści   ale dzieki  strzelckiej wierchuszce   zrobimy  duży krok ..do przodu''

Portret użytkownika Jojko
Wysłane przez Jojko (niezweryfikowany) w 20 Marzec, 2018 - 23:33

Wpuscie tam pare kotów..szybko załatwią sprawe.

Portret użytkownika jA
Wysłane przez jA (niezweryfikowany) w 22 Marzec, 2018 - 10:01

Właściciele zwierząt, cechujący się kulturą osobistą, którą można określić tym samym mianem, co odchody ich pupilków, po których "Szanowni Państwo", kwiat naszego społeczeństwa, nie sprzątają (zarówno psiarze, kociarze oraz gołębiarze)- ten artykuł świadczy o tym, że wśród zarówno Was, jak i  naszych lokalnych władz, wielu jest takich, którzy nie uświadczyli nigdy woreczka w kieszeni, zeby posprzątać po swoim pupilku. Poza tym- skoro obowiązuje nakaz trzymania psów na smyczy (a te, błąkające się bezpańsko, wyłapywane są przez hycli), proszę o uszanowanie tego nakazu do pozostałych zwierząt 'domowych'- kotów oraz gołębi. Osobiście nie życzę sobie cudzych kotów na swoim podwórku, a tym bardziej zanieczyszczonych odchodami (jak zachowanie właścicieli zwierząt) parapetów, rabat z kwiatami czy dachu samochodu, bądź trzepaka.

Szanowni miłośnicy psich, kocich i gołębich odchodów- sprzątajcie po swoich pupilach!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 22 Marzec, 2018 - 10:49

Dokładnie. A ja bym o wiele więcej dodał. Sprzątajcie po swoim dzieciach (łupiny słonecznika, opakowania po różnego rodzaju chrupkah i chipsach ), swoich alkoholikach (walające się puszki po piwie, butelki po wódce i wymiociny na chodnikach ). Apel szczególnie do tych porządnych którym zawsze przeszkadzają ludzie na spacerze psem (idącym na smyczy i nie zalatwiajacym się na chodniku).