fbpx Błotnicka bohema | Strzelec Opolski

Błotnicka bohema

Błotnicka bohema

Artykuły : 
Numer wydania: 

[img_assist|nid=215|title=Plener w Błotnicy|desc=|link=popup|align=left|width=150|height=96]Zakończył się kolejny plener malarsko-rzeźbiarski w Błotnicy Strzeleckiej. W miniony piątek prace artystów można było zobaczyć na wystawie przy błotnickim pałacyku. Od 13 sierpnia 11 malarzy i 4 rzeźbiarzy z Krakowa, Katowic, Wrocławia, Rzeszowa, Kietrza i Strzelec Opolskich skupiało się nad architekturą ziemi strzeleckiej.
- Udział w plenerach biorę od ośmiu lat – mówi strzelczanka Lucyna Rura, studentka malarstwa i grafiki. – Myślę, że z tegorocznego wyniosę wiele dla siebie, chociaż zabrakło mi ludzi z zagranicy i międzynarodowej wymiany doświadczeń.
- Moja przygoda z plenerem trwa od siedmiu lat – mówi Łukasz Piotr Soroski ze Strzelec, student architektury wnętrz. – Osobiście skłaniam się bardziej ku architekturze wnętrz niż malarstwu, wynika to z charakteru moich studiów. Nie mam czasu na malarstwo. Na tegorocznym plenerze chciałem nadrobić zaległości. Myślę, że wiele można się tu nauczyć od siebie nawzajem.
- Maluję to, co zaobserwuję w plenerze, co mnie otacza, co przykuje moją uwagę – mówi Teresa Frąckowiak z Kadłuba, studentka malarstwa. – Sądzę, że spotkania takie jak to są bardzo cenne ze względu na kontakt z innymi osobami, dzielenie z nimi pasji. W takich sytuacjach w naturalny sposób zyskuje się nowe doświadczenie. Każdy bowiem maluje inaczej.
Uczestniczący w błotnickim spotkaniu strzelczanie podkreślili, że malarską pasję w dużej mierze zawdzięczają Marii Ulbrich – opiekunce koła plastycznego przy Domu Kultury w Strzelcach.
Organizatorem tegorocznego pleneru była gmina Strzelce Opolskie. Komisarzem przedsięwzięcia już po raz drugi - śląski rzeźbiarz Stanisław Pietrusa.
- Plener uważam za bardzo owocny – ocenia Pietrusa. – Jedyne, czego na nim zabrakło, to czasu do pracy. Zdecydowanie spotkanie mogło jeszcze trwać. Myślę, że studenci z terenu Strzelec są bardzo obiecujący. Reprezentują wysoki poziom i wiele profesjonalizmu.
Jak w roku ubiegłym – pokłosiem błotnickiego spotkania będzie katalog z pracami artystów, a także poplenerowe wystawy – w listopadzie w galerii Domu Kultury w Strzelcach, na przełomie stycznia i lutego natomiast – w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu.
JL

Odpowiedz