fbpx Biblioteka otwarta na czytelnika | Strzelec Opolski

Biblioteka otwarta na czytelnika

Biblioteka otwarta na czytelnika

Artykuły : 
Numer wydania: 

Jeszcze kilka lat temu zagrożona zamknięciem, dziś obok miejskiej jest wiodącą biblioteką w Strzelcach.
Podstawowa oferta usług świadczonych przez Bibliotekę Pedagogiczną, poza czytelniczą, to lekcje z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej dla uczniów oraz nauczycieli – zwłaszcza gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
- Proponowane tematy lekcji to m.in. droga książki w bibliotece; typy wydawnictw pozaksiążkowych gromadzonych w bibliotece, nowe nośniki informacji; warsztat informacyjny i sposoby wykorzystania różnego rodzaju źródeł informacji; bibliografie i ich rodzaje, sposoby sporządzania opisów bibliograficznych – wymienia kierowniczka strzeleckiej filii, Ewelina Pisarek. – Dla nauczycieli proponujemy spotkania autorskie i wydawnicze; konferencje metodyczne i szkolenia; indywidualny instruktaż dla nauczycieli bibliotekarzy.
Zainteresowani mogą też skorzystać z Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej (ICIM). Centrum wyposażone zostało w stanowiska komputerowe oraz urządzenie wielofunkcyjne. Do dyspozycji użytkowników pozostaje multimedialny atlas świata, encyklopedia PWN, słownik wyrazów obcych, ortograficzny, poprawnej polszczyzny, nazw geograficznych, nazwisk i imion.
- Biblioteka udostępnia stanowiska komputerowe do samodzielnych poszukiwań w Internecie oraz we wszystkich bazach własnych – zapewnia Ewelina Pisarek. – Pomagamy wyszukiwać informacje na konkretny temat (np. związany z zagadnieniem maturalnej ustnej prezentacji z języka polskiego). Na życzenie czytelnika odszukane materiały mogą zostać odpłatnie wydrukowane lub zapisane na nośniku elektronicznym. Warunkiem korzystania z pracowni jest posiadanie aktualnej karty bibliotecznej. Wielu tegorocznych maturzystów skorzystało z tej oferty, wyraziło wysoką przydatność pracowni.
Aby wyjść na przeciw potrzebom czytelnika i ułatwić mu kontakt z nami, została założona skrzynka mailowa filii o adresie: pedagogiczna.strzelce@interia.eu – mówi Ewelina Pisarek. – Za pośrednictwem tego adresu można dokonać prolongaty książek, które czytelnik ma na swoim koncie. Wraz z tą nowinką pojawiła się nowa usługa świadczona przez bibliotekę – zapytaj bibliotekarza. Drogą elektroniczną można wysłać, w postaci maila, zapytanie do bibliotekarza dotyczące zasobów naszej biblioteki, może być związane ono z udzieleniem porady bibliograficznej, katalogowej, rzeczowej, może być również propozycją kupna przez agendę poszukiwanej pozycji czytelniczej. Wskazane byłoby, aby takie zapytanie posiadało trzy elementy: imię i nazwisko internauty, adres e-mail, na który ma być kierowana odpowiedź i szczegółowo sformułowane pytanie. Dla osób, które preferują formy tradycyjnego kontaktu nadal pozostaje do dyspozycji numer telefonu 077 461 27 31 oraz kontakt osobisty.
Obecnie strzelecka filia przygotowuje się do automatyzacji biblioteki, która nastąpi w pierwszym kwartale 2008 roku. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu wraz z filiami będą obsługiwane przez Zintegrowany System Biblioteczny ALEPH.
- W naszej filii dokonujemy systematycznej wymiany kart bibliotecznych czytelników zarejestrowanych w bieżącym roku – informuje kierowniczka. – Nowe karty posiadają system kodu paskowego, który jest rozpoznawalny w elektronicznej Kartotece Czytelników. Kartoteka jest elementem modułu udostępniania, który pozwala bibliotekarzom obsługiwać wszystkie funkcje jednorazowym otwarciem konta czytelnika. Dodatkowo długość okresu wypożyczania uwzględnia następujące parametry: status czytelnika, kalendarz, blokady nałożone na konto użytkownika i statusy rezerwacji. Dane te są sprawdzane automatycznie, co zapewnia prawidłowy sposób udostępniania materiałów. Zmiany będą dotyczyć opracowywania elektronicznego naszych zbiorów oraz wyszukiwania poszczególnych pozycji w katalogu elektronicznym. Do tej pory bibliotekarze opracowywali nasze nabytki w elektronicznym systemie SOWA. W tym też systemie budowany był nasz katalog, w którym czytelnik wyszukiwał poszczególnych pozycji. Wraz z wdrożeniem ALEPHA zarówno ewidencja, opracowanie, katalogowanie, jak i wyszukiwanie będą odbywać się w nowym systemie. Zintegrowany System Biblioteczny ALEPH został wdrożony w wielu bibliotekach akademickich, specjalnych czy publicznych. Używają go m.in. Politechnika Wrocławska, Śląska Akademia Medyczna, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna. Mamy nadzieję, że sprostamy wymogom i oczekiwaniom naszych użytkowników.
W okresie wakacyjnym biblioteka czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00, w sobotę nieczynna. Po wakacjach placówka pracować będzie w soboty, a w dni powszednie można będzie ją odwiedzać w godzinach od 8.00 do 17.00.
- Takie a nie inne godziny otwarcia biblioteki uzależnione są od ilości pracowników – wyjaśnia Ewelina Pisarek. – W naszej filii zatrudnionych jest trzech nauczycieli-bibliotekarzy. Podlegamy pod kartę nauczyciela, która obliguje nas do wykorzystania 4 tygodni urlopu w okresie wakacyjnym. Urlopy układamy tak, by cały czas obsługiwać czytelników. W ciągu roku szkolnego godziny otwarcia placówki się wydłużają, wciąż jednak zależne są od ilości pracowników. Dla przykładu, biblioteka w Opolu, która zatrudnia więcej osób, czynna jest do 18.00.
Siedziba strzeleckiej Biblioteki Pedagogicznej znajduje się w budynku Powiatowego Urzędu Pracy przy ulicy Gogolińskiej 2a.
JL

Odpowiedz