fbpx Bezkrólewie w Kadłubie-Piecu | Strzelec Opolski

Bezkrólewie w Kadłubie-Piecu

Bezkrólewie w Kadłubie-Piecu

Artykuły : 
Numer wydania: 

Czy będzie likwidowane sołectwo?
W Kadłubie-Piecu od początku kwietnia panuje bezkrólewie. Sołectwo nie ma ani sołtysa, ani rady sołeckiej. Na zebraniu wiejskim, które odbyło się pod koniec marca, doszło pomiędzy mieszkańcami, sołtysem a dwoma członkami rady sołeckiej (pozostali zrezygnowali w ubiegłym roku z pełnienia tej funkcji) do ostrej wymiany zdań.

Efekt był taki, że zarówno urzędujący od 2007 roku sołtys Hubert Ochwat jak i członkowie rady – Martynian Kampa i Piotr Urbańczyk, złożyli rezygnację z pełnionych funkcji.

- Ja się z ludźmi bił nie będę – mówi były już sołtys, Hubert Ochwat. – Są w sołectwie tacy, którzy nie zrobili niczego i tylko mają jeden palec do pokazywania, co sołtys ma zrobić. Głupie kłótnie były o 5 złotych, które od seniorów na doroczne spotkanie zbieraliśmy. Jest kilku buntowników, którzy zrobili na mnie sztuczną nagonkę. Z tymi ludźmi nie da się pracować. I choć są tacy w sołectwie, którzy żałują, że zrezygnowałem, nie mam zamiaru znów się za to zabierać. Niech teraz buntownicy pokażą, co potrafią dla wsi, dla ludzi zdziałać.

Od pierwszego kwietnia w Kadłubie – Piecu nie ma sołtysa ani rady. Ile będzie trwał taki stan?

- Zebranie wyborcze może być zwołane na wniosek mieszkańców – mówi Bernard Kusidło, kierownik referatu rolnictwa urzędu miejskiego w Strzelcach. – Jak na razie nie mamy informacji, żeby byli chętni do podjęcia się tych zadań.
Czyli bezkrólewie może trwać…

- Złożyłem rezygnację niemal w dokładną 20. rocznicę powstania sołectwa – mówi Ochwat. – Jak nie ma takich, którzy by coś dla sołectwa chcieli zrobić, to można je rozwiązać. Piec można znów połączyć z Kadłubem – Wsią i nie będzie problemów.

- Teoretycznie jest to możliwe, ale zależy to tylko od mieszkańców sołectwa – mówi Kusidło. – Mam jednak nadzieję, że znajdą się ludzie, którzy będą chcieli objąć funkcje sołtysa i członków rady sołeckiej.
Mieszkańcy Kadłuba-Pieca mają podzielone zdania. Część z nich ma dość swarów i chciałaby połączenia ze Wsią, inni obstają przy tym, żeby Piec dalej był oddzielnym sołectwem ale pytani o to, czy wejdą w skład rady, milczą. Co dalej z sołectwem Kadłub-Piec? Jego los zależy tylko od mieszkańców.
pos

Odpowiedz