fbpx Będzie żłobek, ulica Lawendowa i cmentarz | Strzelec Opolski

Będzie żłobek, ulica Lawendowa i cmentarz

Będzie żłobek, ulica Lawendowa i cmentarz

Artykuły : 
Numer wydania: 

XXXIII sesja rady miejskiej
 

Radni spotkali się po raz pierwszy po wakacyjnej przerwie 28 sierpnia. Na sesji gościł komendant policji, któremu skarżono się na głośną działalność dyskoteki, byli też przedstawiciele ZawKomu. O tym, w jakiej kondycji jest obecnie spółka, piszemy w osobnym tekście.

Radni po kontrowersjach przyjęli zmiany w budżecie. Najpierw jednogłośnie przyjęli nową uchwałę budżetową, a później zorientowali się, że głosowali co innego, niż było im przedstawiane na komisjach. Na szczęście sprawa została szybko wyjaśniona - zmiany w projekcie uchwały przesłano rajcom w piątek przed sesją, a zastępująca na sesji skarbniczkę urzędniczka z referatu finansowego szybko wyjaśniła niewielkie, jak się okazało, różnice.

Radni zgodzili się na utworzenie cmentarza komunalnego w gminie i zmianę nazwy ulicy Świerczewskiego, która już wkrótce, zgodnie z wnioskami mieszkańców, będzie Lawendową. Radni odrzucili skargę mieszkańca na działalność komisji rewizyjnej i przewodniczącego rady miejskiej. Problem dotyczył szeroko opisywanej jakiś czas temu na naszych łamach skargi na wycinkę drzew przez spółdzielnię mieszkaniową i opieszałość urzędników w tej sprawie.

Radnym zaproponowano nowe, uproszczone zasady ulg w opłatach dla dzieci w przedszkolach. W pierwotnym kształcie rodzice, którzy w przedszkolu mają więcej niż jedno dziecko, mieliby za drugie i każde kolejne płacić 50% stawki, czyli 50 groszy za każdą podlegającą opłatom godzinę. Radni odrzucili jednak ten pomysł, argumentując, że rodzice na drugie dziecko dostają 500+, a opłaty za przedszkola są stosunkowo niewielkie. Druga zaproponowana ulga dotyczy dzieci niepełnosprawnych. Te zostały przez radnych całkowicie zwolnione z opłat za przedszkole.

Radni zgodzili się na utworzenie żłobka od października. Burmistrz planuje, że być może jeszcze w tym roku przyjęte zostaną pierwsze dzieci do placówki. Do żłobka na Harcerskiej złożono w tym roku 54 podania, a miejsc jest tam 20. Szybkie otwarcie żłobka jest niezwykle pożądane. Z wyliczeń urzędników wynika, że miesięczny koszt utrzymania placówki to 60 tysięcy złotych.

MM

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Chcesz gaz czy solary?
ZawKom ma się dobrze
Chleb, kołocz, placki... dożynki!
Wycieczka do Wisły
To było muzyczne lato

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Wrzesień, 2017 - 11:50

To jesr skandal, żeby głosować na coś innego. Co tam robi Przewodniczący rady, za co bierze pieniądze, przecież on prowadzi sesję i powinien wiedziec co ma w harmonogramie, szczególnie gdy dot, to zmian budżetowych. Tak moża wszystko podłozyc i przegłosowac. Za długo już chyba siedzi w tej radzie i przerasta to go to wszystko. Poza tym p. Przewodniczący kłania się Panu Regulamin Rady, który mówi, że wszelkie zmiany winne byc złozone do Biura rady co najmniej 7 dni przed sesja, aby radni mogli się znim zapoznać na komisjach i wydac opinię. Łamie Pan ustanowione prawo lokalne i szacunek do Radnych. W normalnych czasach gośc honorowy składa dymisję po takim opciachu.

Portret użytkownika Joachum
Wysłane przez Joachum (niezweryfikowany) w 8 Wrzesień, 2017 - 10:04

Popieram opinię o panu Kiełku. Moim skromnym zdaniem ten Pan zyje w swoim wyimaginowanym świecie, w którym praworzadność i prawda szą na szarym końcu albo nie ma jej wcale. Widać po tym Panu, że wiek robi swoje. jak widać ma w obecnej Radzie swoich popleczników. Zdolnoś racjonalnego myślenia u tego Pana jak widać w tym co robi jest w zaniku i przy najbliższych wyborach trzeba mu po prostu "podziękować"

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Wrzesień, 2017 - 14:13

sparawa przawdopodobnie zamieciona pod dywan jak wszystko inne drażliwe tematy.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Wrzesień, 2017 - 19:08

Dobrze, że pozamiatano, ponieważ nie było żadnej tzw. sprawy. Niektórzy, z uporem godnym lepszej (nomen omen) sprawy, szukają jakiejś sensacji.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Wrzesień, 2017 - 08:13

Zadaniem przewodniczącego rady jest czuwanie nad realizacją porządku obrad zatwierdzonego na początku sesji. Kazda uchwała , a w szczególności te dotyczące budżetu wymagają opiniowania zarówno ze strony Radcy Prawnego jak i Radnych (komisjI) i jeżeli się zwyczajowo przyjęło, że przy drobnych poprawkach nie przestrzega się tego i  przedkłada się te  projekty w czasie sesji, to tym bradziej musi być zachowana rzetelność i jasność przekazu- uchwały, którą musza przegłosować radni. Nie może byc tak, że inna uchwała jest w porządku obrad, a jeszcze nad inna się głosuje. Jak się powiedziało w głosowaniu ''tak'' to juz do widzenia. Dobrze, że nie było to nic powaznego. Panie Przewodniczący co Pan tam robi w czasie sesji ? Może te obowiązki juz Pana przerastają. Jak się nie daje rady to się rezygnuje albo się dokształaca. To juz nie sa tamte czasy bylejakości!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Wrzesień, 2017 - 11:39

Może by tak napiasać o realizacji pomysłu '' władzy'' na tzw inwestycje przyciągające młodych, czyli budowie Nowego osiedla domów rodzinnych na osiedlu Opolska 61, czyli przedłużenie Paderewskiego (przy kanale). Wczoraj ponoć otwarto oferty na sprzdaż  7 gruntów pod budowę w cenie od 50-70 tys. Był problem bo ludzie wchodzili oknami drzwiami tak byli zainteresowani. Tak powaznie to zgłosiła się 1 osoba. Może by tak podać koszty tej inwestycji i podać ile zostanie, a ile już zostało w to włozone z budżetu gminy?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 8 Wrzesień, 2017 - 12:49

No na to wychodzi. Może by tak podać koszty przygotowania tego terenu. 2 razy kopali media, 2 razy robili jakieś plany z tego tytułu, bo na jakąś rurę trafili. Czy ktos się tym interesuje? to są nasze pieniadze? Jeżeli chodzi o radę to dawo juz ktoś pisze, żeby temu Panu podziękować za przewodniczenie w Radzie. To juz przestaje być smieszne. Mniejszą szkodą będzie wypłacenie kwoty diety do końca kadencji  niż nie panowanie nad takimi błedami, które moga kiedys spowodowac poważne skutki dla budżetu. Byle jakoś juz minęła. Trzeba miec odwagę uderzyć się w pierś i powiedzieć- to mnie przerasta

Odpowiedz